Theresa May este pregatita sa reduca drepturile omului pentru a combate terorismul

de Rares Musatoiu     HotNews.ro
Marţi, 6 iunie 2017, 23:44 Actualitate | Internaţional

Theresa May
Foto: Agerpres/AP
Premierul britanic, Theresa May, a declarat marti ca ar slabi protejarea drepturilor omului pentru a face mai facila deportarea sau oprirea deplasarii pentru jihadistii suspectati asupra carora nu exista suficiente dovezi pentru a-i acuza, noteaza Reuters.

Campania electorala din Marea Britanie s-a transformat intr-o dezbatere despre securitatea nationala, iar Theresa May si-a folosit unul dintre ultimele discursuri inainte de alegerile legislative pentru a-si consolida retorica impotriva extremismului islamic, pledand pentru asigurarea puterii serviciilor secrete.

May a declarat ca autoritatile trebuie sa fie capabile de a face mai mult, inclusiv sa restrictioneze circulatia luptatorilor jihadisti suspectati, in momentul in care politia detine suficiente dovezi pentru a declara ca acestia reprezinta o amenintare, dar nu au probele pentru a-i urmari in justitie.


Citeste mai multe despre   






















3140 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    Serios (Miercuri, 7 iunie 2017, 0:12)

    ac [utilizator]

    Pai incalca-le drepturile omului retelei aleia de jihadisti amatori de fecioare, care au violat N minore si pe care i-ai facut scapati. Violati-i barba lui Anjem Choudry, mare suporter ISIL care zbiera la coltu strazii pe bani englezesti.
    Ma simt mindru de cetateanul meu din Iasi, ala din Dacia (salut, vecine, eu stau in Alexandru) care le-a violat drepturile omului celor 3 destepti, trosnindu-i cu naveta si facaletul peste m**e. Ati vazut ca functioneaza? Credeau jamahirosii ca erau grenade. Nu, doar un baietas de la noi din Dacia de la chioscul rosu.
    • +3 (11 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 7 iunie 2017, 2:06)

      ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Bravo. Sustin
      • 0 (6 voturi)    
        unde sa ii deportezi? (Miercuri, 7 iunie 2017, 8:13)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui ioanadoe

        aud asta frecvent... daca barbosul e nascut in Anglia si are cetatenie, unde il deportezi? in tara din care era tac'su? Si cine crezi ca il primeste acolo?!
        • +1 (3 voturi)    
          Cât mai departe (Miercuri, 7 iunie 2017, 13:51)

          Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Sunt destule insule pustii in ocean.
  • 0 (24 voturi)    
    primarul progesist de rit sunit (Miercuri, 7 iunie 2017, 0:14)

    om simplu din multime [utilizator]

    va fi suparat pe chestia asta.
    e clar ca theresa s'a inspirat din invataturile lui donald.
    normal, primatul londrei, stralucitul advocat, va actiona in justitie, ca, normal, e vorba de drepturile omului.
    de partea cealalta a manecii, adica english channel, in calais, coreligionarii lui sadic vor privi cu jind la white cliffs of dover.....
    may, may, may, ce necaz !
    • -5 (17 voturi)    
      Retragerea din CEDO a fost subiect de Brexit (Miercuri, 7 iunie 2017, 1:47)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Theresa May îi poate da lecții și lui Stalin despre restrângerea drepturilor omului. De vreo 7-8 ani face asta, încă de pe vremea când Trump era ocupat cu altele.

      Presupunând că nu ești Lord, ai toate șansele să faci 4 ani de închisoare pentru viteză excesivă, de exemplu. Sau să fii omorât de poliție pe stradă fiindcă erai pe-acolo la momentul nepotrivit și nimeni nu să nu fie judecat pentru asta.

      Țara lui Trump are totuși o constituție, țara lui May n-are așa ceva.
    • +2 (10 voturi)    
      . (Miercuri, 7 iunie 2017, 2:19)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Sigur, da sase ani cat a fost minustru de interne (Home Secretary) ce naiba a pazit? A taiat fondurile politiei si a serviciilor si acum vrea sa paseze responsabilitatea. Sigur altii sunt de vina pentru ca ea e incompetenta.
  • +6 (12 voturi)    
    ISIS a castigat (Miercuri, 7 iunie 2017, 1:11)

    tiberius_p [utilizator]

    ISIS a lovit in drepturile si libertatile fundamentale ale omului si le-a distrus. Misiune indeplinita!
  • +8 (14 voturi)    
    Cam greu. (Miercuri, 7 iunie 2017, 1:34)

    Andradda [utilizator]

    Daca nu chiar imposibil.

    Oricum ati pierdut startul.
    Ati lasat vreme de 10 ani tot sudul Europei la mila D-lui. Acum v-ati trezit ca nici grecii nici italienii, nici spaniolii, nici turcii, nici sudul Frantei nu mai fac fata barcilor suprapline care aduc in continuu sute de mii de fugari islamisti.
    Ati bagat mii de miliarde in razboaiele voastre economice, iar acum nu mai aveti bani sa tineti sub control milioanele de musulmani care au invadat Europa.
    Bine ca Romania nu e in Schengen, ca altfel tot pe romani ati fi dat vina!

    Si acum ati gasit solutia - legi speciale!
  • 0 (6 voturi)    
    Incompetenta May !!! (Miercuri, 7 iunie 2017, 8:23)

    CICEROnescu [utilizator]

    "Limitam drepturile propriilor cetateni deoarece nu suntem in stare sa combatem islamismul fundamentalist. Fiindca suntem foarte, foarte prosti". DOAMNE FERESTE !!!
  • +1 (5 voturi)    
    restrangerea libertatiilor nu e solutia (Miercuri, 7 iunie 2017, 12:01)

    L_Claudiu [utilizator]

    Suntem naivi sa credem ca ingradind incet incet tot mai multe libertati vom fi in siguranta.

    "People willing to trade their freedom for temporary security deserve neither" (Benjamin Franklin)

    ... sau poate memoria vremurilor cominismului incepe sa se stearga.

    Consider ca respectarea libertatiilor este un stalp de baza in lumea occidentala. Daca pierdem acest lucru (si suntem intr-un proces avansat de a renunta la el) .... putem sa incepem sa ne alegem un model de dictatura prefera.

    Adevarata solutie nu e niciodata ingradirea, e una mult mai complexa si de durata. Dar politicienii au doar 4 ani de mandat, cine are timp pentru asta ?

    Fara respectarea libertatilor tuturora nu exista Democratie.