Donald Trump il acuza pe primarul Londrei, Sadiq Khan, de "scuze jenante"

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Luni, 5 iunie 2017, 22:39 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Presedintele SUA, Donald Trump, l-a acuzat luni pe primarul londonez Sadiq Khan de "scuze jenante" in urma unei declaratii care ii indeamna pe londonezi sa nu fie alarmati de prezenta suplimentara a organelor de politie pe strazile Londrei, ca urmare a atacului de sambata noaptea, scrie Reuters

Khan a declarat, duminica dimineata, ca oamenii vor putea observa o prezenta crescuta a politiei pe strazile capitalei si ca nu trebuie sa se alarmeze din aceasta cauza. 

Trump a reactionat pentru prima data duminica, sugerand, intr-un tweet, ca primarul Londrei doreste sa diminueze efectul atacului.

In tweet-ul de luni a mers si mai departe, acuzandu-l pe acesta ca foloseste "scuze patetice". 

"Scuze jenante din partea primarului Londrei, Sadiq Khan, care ar trebui sa-si reconsidere spusele conform carora nu exista niciun motiv de a fi alarmat", a scris Trump pe Twitter. 




Khan, care apartine de Partidul Laburist din opozitie, este popular in Londra, iar raspunsul sau vizavi de crimele de sambata a fost laudat la scara larga ca fiind unul demn. 

Intrebata ce parere are despre criticile aduse de Trump la adresa primarului Londrei, prim-ministrul Theresa May a declarat ca "Sadiq Khan face o treaba buna si este gresit sa mai spunem ceva".


Citeste mai multe despre   






















4791 vizualizari

  • +11 (31 voturi)    
    Cineva sa-i ia smartphone-ul (Luni, 5 iunie 2017, 22:47)

    OmulNou [utilizator]

    ca numai aberatii spune.
  • +4 (20 voturi)    
    nu te lasa, Donald! (Luni, 5 iunie 2017, 22:47)

    king david hotel [utilizator]

    Persevereza!
  • +11 (33 voturi)    
    ... (Luni, 5 iunie 2017, 23:06)

    tirolez [utilizator]

    Trump de ce nu isi vede de ograda lui? Azi in Orlando 5 morti in incident armat. Sau doar cand e la altii conteaza?
    • +1 (11 voturi)    
      nici nu exista stire cu asta! (Marţi, 6 iunie 2017, 0:58)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ca nu cumva "cineva" sa rupa din context...
    • +8 (22 voturi)    
      Trump habar n-are de nimic (Marţi, 6 iunie 2017, 1:05)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      El nu stie nimic, numai minciuni spune.

      Incet incet, toata lumea incepe sa inteleaga ce fel de creatura e Trump.
  • -4 (40 voturi)    
    Pe Sadiq Khan l-a luat gura pe dinainte (Luni, 5 iunie 2017, 23:53)

    motanul_gri [utilizator]

    Speranta sa, ca de altfel a mai tuturor "progresistilor", este ca populatia se va obisnui treptat cu atentatele. Cetatenii vor accepta in cele din urma ca acestea au devenit parte din cotidian si ca reprezinta un efect secundar nedorit dar inevitabil pe drumul catre visul de aur neomarxist: multiculturalismul.
    • +2 (18 voturi)    
      Putina informare nu strica (Marţi, 6 iunie 2017, 0:28)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
      • -1 (1 vot)    
        Multumesc pentru link (Marţi, 6 iunie 2017, 22:10)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Cunosc argumentele scolii de la Frankfurt, le cunosc si pe ale oponentilor sai.
        Stangistii europeni isi trag seva din ideile acestei scoli. Chiar si unii "centristi", cum ar fi Merkel, par a se fi convertit in utlima vreme.

        Problema e ca. atunci cand vii cu o asemenea ideologie, nu poti sa nu te astepti la o contrareactie pe masura. A numi aceasta contrareactie "teorie a conspiratiei" mi se pare unfair.
    • -2 (20 voturi)    
      Donald nu stie nici sa citeasca, (Marţi, 6 iunie 2017, 0:51)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      daramite sa intelega ce amestecu acolo: neoamrxism, multiculturalism, progresism...

      Nici tu nu intelegi, dar tu nu esti presedinte!
      • +3 (9 voturi)    
        corect (Marţi, 6 iunie 2017, 10:12)

        paniri [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        https://www.youtube.com/watch?v=7LFkN7QGp2c
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 6 iunie 2017, 21:51)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Nici Ronald Reagan nu avea doctorat in filozofie (inainte de a intra in politica a fost actor) , dar asta nu l-a impiedicat sa fie cel mai bun presedinte american din ultimii 50 de ani - judecand dupa rezultate.

        Ma uimeste parerea ta referitoare la americani. Chiar crezi ca jumatate din ei au votat un analfabet?
        • 0 (0 voturi)    
          dar parerea ta despre americani? (Miercuri, 7 iunie 2017, 7:11)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          este fondata in realitate?
          https://www.youtube.com/watch?v=KXGuJlTVXfw
          cei care au votat (probabil mai putin de jumatate dintre americani ca nu toti cu drept de vot au si votat) nu au ales doar un iliterat, dar un ins cu probleme grave la mansarda (cauta pe net cati psihiatri si psihologi au luat pozitie impotriva numirii lui Trump)