Seism diplomatic in lumea araba: Egiptul, Arabia Saudita, Emiratele Arabe Unite, Yemenul si Bahrainul rup legaturile diplomatice cu Qatarul, acuzat ca sustine terorismul

de Carla Dinu, R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 iunie 2017, 6:30 Actualitate | Internaţional

Qatar
Foto: Stirile ProTV
Arabia Saudita, Egipt, Emiratele Arabe Unite si Bahrain au anuntat luni ca au rupt legaturile diplomatice cu Qatarul, stat acuzat ca "sustine terorismul", inclusiv al-Qaeda, gruparea Stat Islamic si Fratia Musulmana, scrie AFP.

UPDATE Dupa aceste anunturi, si guvernul yemenit a precizat ca rupe relatiile cu Qatarul, pe care il acuza de legaturi cu rebelii Houthis pro-iranieni si ca sustine gruparile jihadiste.

De asemenea, prin intermediul agentiei de stiri oficiale, Bahrainul a justificat decizia acuzand Doha de "subminarea securitatii si stabilitatii (n.r. regatului) si interventie in treburile sale" interne.

La scurt timp, aceeasi decizie a fost anuntata si de autoritatile din Egipt si de cele din Emiratele Arabe Unite.

Egiptul a "decis sa puna capat relatiilor sale diplomatice cu statul Qatar", a anuntat ministerul egiptean al Afacerilor Externe intr-o declaratie, anuntand inchiderea frontierelor sale "aeriene si maritime pentru  toate mijloacele de transport qatareze".

Acest seism diplomatic intervine la 15 zile dupa o vizita la Riad a presedintelui american Donald Trump care a cerut tarilor musulmane sa actioneze impotriva extremismului religios.

Intr-o prima reactie, secretarul american de stat Rex Tillerson a cerut tarilor din Golf sa incerce sa isi rezolve divergentele si sa ramana unite.

Este vorba de cea mai grava criza de la crearea, in 1981 a Consiliului de Cooperare in Golf (CCG: Arabia Sauditga, Bahrain, Emiratele Arabe Unite, Kuweit, Oman, Qatar).

Aceste evolutii vin dupa ce autoritatile din Qatar au afirmat saptamana trecuta ca au fost victimele unor hacker care au publicat pe site-ul agentiei oficiale de presa QNA afirmatii false atribuite emirului Tamim ben Hamad Al-Thani.

Aceste afirmatii controversate vin impotriva consensului regional asupra  mai multor subiecte sensibile, in special Iranul, despre care se spune ca este un aliat strategic, in conditiile in care Arabia Saudita tocmai il acuzase ca este "varful de lance al terorismului".

Afirmatiile atribuite seicului contin si comentarii negative legate de relatiile dintre administratia Donald Trump si Qatar.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

23570 vizualizari

  • +32 (64 voturi)    
    Sa mori de ras... (Luni, 5 iunie 2017, 9:17)

    Gojifruit [utilizator]

    Arabia Saudita este cel mai mare sustinator al terorismului si ei rup relatiile diplomatice cu alta tara pentru asta?
    • +5 (15 voturi)    
      dA (Luni, 5 iunie 2017, 13:38)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Lucrurile s-au mai schimbat, urmareste activitatea diplomatica.....
    • -4 (6 voturi)    
      ciudat .. dar mai degraba ingrijorator.. (Luni, 5 iunie 2017, 17:55)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      asta sa fie noua "pace" a lui Trump?
  • +17 (27 voturi)    
    Hmm (Luni, 5 iunie 2017, 9:26)

    nicTM [utilizator]

    Incep sa se agite prea multe ape, nu-i a buna...
    • -1 (25 voturi)    
      Orice legatura intre aceasta stire... (Luni, 5 iunie 2017, 13:00)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      si tranzactia de 100 miliarde $$$ pentru armament abia semnata de Trump cu Arabia Saudita este absolut intamplatoare.
      Iar Trump n-a mancat usturoi in viata lui!
      • +8 (14 voturi)    
        Nu te supara, nu ma prea pricep dar sunt curios: (Luni, 5 iunie 2017, 14:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        care-i legatura ?

        PS. Multumesc anticipat.
  • +26 (44 voturi)    
    O nuanta (Luni, 5 iunie 2017, 9:47)

    Consonant [utilizator]

    AS rupe relatiile diplomatice cu Qatar-ul fiindca acestia au fost dovediti, prin recentele deconspirari, ca sustinatori ai terorismului. Hotul neprins este negustor cinstit. Plus, sauditii au mai facut niste concesii financiare lui Trump asa ca si-au cumparat dreptul de a sustine terorismul in cunoscutul stil mercantil: unii vand arme iar altii sustin teroristii si deci amandoi castiga iar toti ceilalti pierd.
  • +22 (44 voturi)    
    Arabia Saudita ii acuza pe altii (Luni, 5 iunie 2017, 10:29)

    __alex__ [utilizator]

    de sustinerea terorismului? E ca si cum Fane Capatana s-ar plange de existenta clanurilor tiganesti interlope in Bucuresti.

    Au cumparat arme de la americani, si-au platit taxa de protectie, acum fac ce vor!
    • +9 (15 voturi)    
      Caz clar de fratricid (Luni, 5 iunie 2017, 11:23)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Cauta tapi ispasitori, intre timp Daesh isi vede de treaba.
      • -16 (24 voturi)    
        nu se cheama daesh... (Luni, 5 iunie 2017, 12:29)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        ci staul islamic...
        • -9 (17 voturi)    
          ..sovietic (Luni, 5 iunie 2017, 13:49)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          ai uitat acest "detaliu"
        • +4 (6 voturi)    
          Da, "staul islamic", (Luni, 5 iunie 2017, 16:42)

          OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          fiindca aia sunt niste boi.

          Uite un clip cu un luptator Daesh care trage cu o racheta in aceeasi camera in care se afla el insusi:
          https://www.youtube.com/watch?v=PN0pVUXwusY
  • +17 (27 voturi)    
    Islam FTW (Luni, 5 iunie 2017, 10:47)

    BartSimpson [utilizator]

    Wiki: "Qatar is classified by the UN as a country of very high human development and is the most advanced Arab state for human development". Mno, si acum sa spicuim din Qatar Laws: "You should dress modestly when in public, including while driving. Women should cover their shoulders and avoid wearing short skirts. Any intimacy in public between men and women (including between teenagers) can lead to arrest. Homosexual behaviour is illegal in Qatar".
    • +29 (31 voturi)    
      " including while driving" (Luni, 5 iunie 2017, 11:51)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      macar au dreptul sa conduca. In Arabia Saudita intra in puscarie daca sunt prinse la volan.
  • +11 (11 voturi)    
    Iar Qatarul (Luni, 5 iunie 2017, 11:00)

    Porcurorul General [utilizator]

    Va merge cu ele rupte.
  • +26 (34 voturi)    
    AS s-a (Luni, 5 iunie 2017, 11:13)

    DanIonita1 [anonim]

    suparat ca liderul din Quatar a afirmat ca Iran este o putere islamica si ca ar trebui sa negocieze arabii cu persii in loc de tensiune continua. Lucru foarte logic de altfel, doar ca nu a cazut bine prea retardului saudit.
  • -1 (17 voturi)    
    foaie verde barabula, (Luni, 5 iunie 2017, 11:16)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    toti, is in apa pan' la gat.))))
  • +1 (25 voturi)    
    e doar inceputul... (Luni, 5 iunie 2017, 12:27)

    PredaMarcel [anonim]

    ISIS e creatia Arabiei Saudite,a Turciei, a Qatar-ului ..... au construit zeci de mii de moschei in Europa si au trimis imami acolo ce propaga ura, suprematia religiei lor de 2 lei, si atrag naivi in a genera haos si distrugere.... islamul a aparut la 600 de ani dupa crestinism... tot coranul lor e inspirat de Biblie .... fiind orientat spre a ajuta expansiunea lor spre noi teritorii, omoruri, jafuri, taxe de protectie, etc...
    • -3 (11 voturi)    
      +++ Moscheea de la Bucuresti (Luni, 5 iunie 2017, 13:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PredaMarcel

      atunci sa vezi Inceput !
    • +7 (17 voturi)    
      Coranul nu e inspirat de Biblie, ci de Torah (Luni, 5 iunie 2017, 14:06)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui PredaMarcel

      Coranul include și o versiune de Torah (numită la ei Tawrat) iar Biblia include și ea o versiune de Torah.

      Acum vezi ce e Torah :)
      • -1 (3 voturi)    
        Torah=Vechiul Testament (Luni, 5 iunie 2017, 22:11)

        stani [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Mai degraba priviti aici cum se fabrica stirile la CNN. Marele CNN. https://www.youtube.com/watch?v=wB4RelW5M-c
  • +21 (23 voturi)    
    Update (Luni, 5 iunie 2017, 12:40)

    istoriograf [utilizator]

    Libia, Yemen si Is.Maldive au anuntat si ele ruperea relatiilor diplomatice cu Qatar. Iar printre organizatiile teroriste sustinute de Qatar figureaza la loc de "cinste" si Hamas. Cruda realitate este ca majoritatea tarilor arabe si o parte din cele musulmane sustin intr-un fel sau altul organizatii teroriste si alte grupari extremiste si subventioneaza sub diverse forme fundamentalismul siit sau sunnit, dupa caz. Adica conform intereselor. La fel si pozitiile Marilor Puteri dar si ale comunitatii internationale sunt pline de standarde duble, conform intereselor strategice.
  • +24 (30 voturi)    
    Atatürk - intemeietorul Turciei moderne (Luni, 5 iunie 2017, 13:22)

    tudorborisev [utilizator]

    Si muslman el insusi, despre islam: "Islamul, această religie absurdă a unor beduini imorali, este un cadavru putred care ne otrăvește viețile"
    • +3 (5 voturi)    
      Din păcate nu e adevărată (Luni, 5 iunie 2017, 18:21)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui tudorborisev

      Vine dintr-o singură carte scrisă de Jacques Benoist-Méchin un tip extremist care deși francez a fost fericit când Germania a invadat Franța. A făcut și puțină închisoare după război după asta.

      Ataturk nu era împotriva religiei ci dimpotrivă dar nu considera că legătura cu Dumnezeu/Alah e personală nu prin intermediul unui aparat religios. Considera că islamul a fost corupt cu superstiții influențe arabice mai vechi.

      Din cauza asta a insistat pentru secularizare și o interpretare diferită a islamului în Turcia.

      A fost și un umanist convins printre altele (din ăia înjurați pe aici).
      "Omenirea este un singur trup și fiecare nație e o parte a acelui trup. Nu trebuie să spunem niciodată "Ce-mi pasă mie dacă alte părți ale trupului suferă?" Dacă există o astfel de boală ar trebui să ne preocupe ca și cum noi am fi bolnavi"
    • 0 (2 voturi)    
      o trimitere (Luni, 5 iunie 2017, 20:39)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui tudorborisev

      Se poate o trimitere la un text accesibil pentru citatul de mai sus? Mi-ar prinde foarte bine in discutiile cu musulmanii.
  • +8 (8 voturi)    
    dA (Luni, 5 iunie 2017, 13:41)

    Babilou [utilizator]

    Sa vedem ce se intampla cu Al-Jazeera.....
    • +2 (12 voturi)    
      se rebrandeaza rusia tudey (Luni, 5 iunie 2017, 13:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      nimic mai simplu !
  • +4 (8 voturi)    
    Bineinteles (Luni, 5 iunie 2017, 17:48)

    xan [utilizator]

    Implicarea Rusiei in razboiul sirian a cam dat peste cap planurile Qatarului de a construi conducta de gaz spre Europa.

    Ca urmare Qatar trebuie sa se reorienteze spre piata din China/India, insa Iran este in drum si controleaza conducta de acces.

    Pentru ca trebuie sa vanda undeva ca sa supravietuiasca pe piata, Qatar tocmai a semnat contract comercial cu Iran pentru acces la conducta spre Asia. Si atunci Arabia Saudita, dusmanul de moarte al Iranului, cu suportul total al Statelor Unite, a facut urat.

    Dar bineinteles ca "seismul" nu are nicio legatura cu toate astea...
    • -4 (8 voturi)    
      in logica ta Dominoul merge mai departe (Luni, 5 iunie 2017, 22:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Cracanatul de URSS va fi taxidermiat iar Suberia va ajunge in custodia Chinei ...GAME OVER !
    • +2 (6 voturi)    
      cat logica, sunt uimit! (Luni, 5 iunie 2017, 22:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Va sa zica, Qatarul vroia sa faca o teava prin Siria
      Pentru asta, fiindca ii statea Assad in drum(aliatul Iranului) a inceput sa sponsorizeze un razboi in Irak
      care s-a extins in Siria
      Si apoi au venit rusii care tot aliatii Iranului sunt si nu s-a mai facut teava.
      Si atunci au luat-o in sens invers ca sa ajunga la chinezi dar ce sa vezi: si rusii vor sa vanda gaze la chinezi si Iranul si poate chiar US ca n-or fi fraieri.
      Iar pana la chinezi teava trece prin Iran, Afghanistan, Pakistan, India si cam atat. Eu zic ca era mai simplu sa o faca prin Israel spre Europa. Zic si eu.