VIDEO UPDATE Martor la raidurile politiei londoneze, dupa atacul de la London Bridge: Doi romani locuiesc intr-unul dintre apartamentele perchezitionate. Ambasadorul Romaniei la Londra: verificam informatia

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 4 iunie 2017, 19:33 Actualitate | Internaţional

Martor
Foto: Captura video
Un angajat al unui fast-food din Barking Road, martor al perchezitiilor efectuate de politistii britanici, a povestit pentru Guardian ca in unul dintre apartamentele vizate de anchetatori ar locui si doi romani. Ambasadorul Romaniei la Londra a cerut verificarea informatiilor daca exista intr-adevar romani retinuti si de ce.

UPDATE Dan Mihalache, ambasadorul Romaniei la Londra, a declarat la Antena 3 ca a cerut verificarea informatiilor potrivit carora au fost retinuti si doi romani in urma perchezitiilor.

"Aceasta informatie o am si eu de aproximativ o ora, am cert atasatului nostru de la Ministerul de Interne, domnul chestor Dascalu sa o verifice.

in momentul de fata nu am o confirmare, cand voi avea o informatie sau o dezmintire voi informa opinia publica", a spus ambasadorul la Antena 3.

Acesta a spus ca infirmarea sau confirmarea informatiilor ar putea dura cateva ore pentru ca autoritatile britanice sunt destul de retinute in a da asemenea informatii.


"Cred ca erau sase sau sapte persoane, cred doi dintre erau romani, ceilalti erau negri", a spus angajatul.


Un alt angajat a zis ca romanii vin des si mananca la fast-food.



Trei teroristi au coborat, sambata spre duminica, dintr-o camioneta alba si au inceput sa injunghie oameni pe strada la intamplare. Acestia au fost impuscati mortal de fortele de ordine la 8 minute dupa ce s-a cerut interventia Politiei in zona London Bridge.

 

Politistii britanici au arestat, duminica, 12 persoane care ar avea legatura cu atacul de sambata spre duminica din Londra, in care sapte persoane au murit, iar alte 48 au fost ranite.



Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

9393 vizualizari

  • +11 (39 voturi)    
    se putea? (Duminică, 4 iunie 2017, 19:57)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Se putea sa nu apara romanii in presa din UK? La urma urmei est europenii sunt cauza acestor atacuri teroriste din UK.
    • -4 (18 voturi)    
      se putea? (Luni, 5 iunie 2017, 0:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Se putea sa nu apara milogii de serviciu, ai de sufera de mania persecutiei?
    • 0 (0 voturi)    
      teroristi romani (Luni, 5 iunie 2017, 12:49)

      VasiMu [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      romanii se duc in UK la furt, acum apara si terrorismul in ocupatia romaniilor ...
  • +21 (35 voturi)    
    Lol (Duminică, 4 iunie 2017, 20:03)

    KostasP [utilizator]

    Pt doamna o'carroll, si peugeot-ul este o masina suspecta. Ce insemnatate are ca in apartamentul respectiv mai locuiau si 2 romani? Se vede treaba ca pro-brexitistii au un rationament cu totul unic. Nu stiu de ce dar nu ma mira. Stati linistita doamna o'carroll, romanii si polonezii vor pleca sa munceasca in alte parti iar dumneavoastra si concetatenii dumneavoastra veti ramane sa traiti "in pace" si in buna intelegere cu natiunile conlocuitoare (pakistanezi, africani, samd). Good luck with that!
    • -3 (11 voturi)    
      stai linistit (Luni, 5 iunie 2017, 9:03)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Est europeni mare parte la munci de jos sunt doar o minoritate dispensabila .in egala masura au venit si vest europeni mai bine pregatiti.
      Muncile de jos pot fi inlocuite de noua revolutie industriala numita automatizare
      • 0 (2 voturi)    
        Automatizare... (Luni, 5 iunie 2017, 11:07)

        Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        I am your AMR: Automatic Mint Rubber.
  • +19 (35 voturi)    
    Ce să zică și ăsta micu'... (Duminică, 4 iunie 2017, 20:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Încearcă și el să-și apere frații de religie cum poate, dând vina pe români. Mă mir că primarului Sadiq Khan nu i-a dat prin gând aceeași idee.
  • +26 (34 voturi)    
    Ce mai stire (Duminică, 4 iunie 2017, 20:13)

    mitg [utilizator]

    Doi amarati care lucreaza pe 3 lire/ora impart un apartament cu 8 alti indivizi, dintre care vreo doi suspecti de terorism.
  • +3 (19 voturi)    
    Asta este un semnal... (Duminică, 4 iunie 2017, 22:39)

    cititoare [utilizator]

    Pentru toți romanii care împart niște shitholes de case cu diverși ciudați în străinătate. Pe bune, chiar în halul asta vreți sa va distrugeți viata? Dacă ești muncitor, îți găsești un loc de munca și în România și măcar aia e tara ta și ești alături de familia ta. Trebuie doar sa deschideți ochii, sa realizați în ce situație va aflați și sa acționați. Nu va mai mulțumiți cu rahatul pe care vi-l da străinătatea. Altfel o sa va manince tinerețile pe-acolo și o sa realizați prea tirziu greșeala pe care ați facut-o!
    • -2 (2 voturi)    
      Doamne...multi idioti avem (Luni, 5 iunie 2017, 16:32)

      xerex [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Nu are cine sa-ti raspunda ? Stai matale pe 10000 de lei pe luna in Romanica .
  • -14 (22 voturi)    
    Nu va mirati... (Luni, 5 iunie 2017, 0:29)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    sunt cativa dobitoci pe aici pe care ii stie toata lumea si care dobitoci posteaza zilnic mizerile lor propagandist islamiste in continuu, non stop...nu m-as mira ca cei doi care au fost arestati sa fie unii dintre postacii islamisti de pe HN...se stiu ei care si toata lumea de pe aici ii stiu pe acestia...când vezi cata ura anti crestina zace in mintile lor imbibate cu mizerii propagandist-islamiste, te poti astepta la ce e mai rau din partea lor...sunt curios daca unii dintre ei vor mai posta zilele acestea...am cateva banuieli in privinta unora...astept cu nerabdare confirmarea. Daca acest lucru se va confirma inseamna ca autoritatile romane si SRI se fac partase miseleste la prozelitismul islamic si racolarea de noi adepti ai cultului mortii numit islam, racolari care se fac in Romania la ora actuala de catre organizatii terorist musulmane si/sau state islamist teroriste precum tarile din golf si turcia...
    • +8 (12 voturi)    
      Impresionant, comisare! (Luni, 5 iunie 2017, 2:53)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Tu ar trebui să lucri pt SRI, ce mai. "Maestrul detectiv, marea speranţă a Europei, găseşte vinovaţii în secţiunea de comentarii a hotnews.ro" ar trebui să citeze ziarele. Trist.
  • +8 (10 voturi)    
    devine interesant (Luni, 5 iunie 2017, 8:59)

    revo [utilizator]

    Zilele trecute, la unul dintre articole, unul dintre noi, cei care mai intram pe HN, comenta ca, avand in vedere viteza cu care conservatorii pierd teren in fata laburistilor, numai un atentat ii mai poate salva! Sau macar le-ar fi de ajutor. Si, nici nu trec 3 zile si iata, avem atentat, si apar si niste romanasi in peisaj! Nu conteaza ca sunt doar niste amarati alungati de PSD din tara lor si nu au nicio treaba cu terorismul, dar e bine sa fie pomeniti cat mai des, in contexte negative, sa nu uite lumea de ce a votat Brexit.
    Totusi, stie careva de ce marea spaima a englezilor sunt romanii? Chiar asa de ticalosi, de periculosi suntem pentru maretul imperiu?
  • +4 (10 voturi)    
    E oficial! Tara e in stare de soc! (Luni, 5 iunie 2017, 9:31)

    feisbuk [utilizator]

    Cei doi romani fundamentalisti ortodocsi faceau parte dintr-o celula religioasa. Se pare ca s-au radicalizat in urma cu 3 ani, cu prilejul unui pelerinaj la Manastirea Prislop, Hunedoara. In camera acestora s-au gasit portrete si materiale radicale ale unui anume A.B., presupus a fi ideologul miscarii.