Uber ar fi marit preturile curselor in Londra, in urma atacului de la London Bridge

de N.O     HotNews.ro
Duminică, 4 iunie 2017, 17:30 Actualitate | Internaţional

Utilizatorii de Uber din Marea Britanie au acuzat Uber ca a profitat de atacul terorist de pe podul de la London Bridge si marit preturile curselor, relateaza Guardian.

Utilizatorii au acuzat compania de folosirea "preturilor de supratensiune", care intra in functiune automat atunci cand cererea este ridicata. Unele calatorii costa de doua ori tariful normal in orele urmatoare atacului, au spus utilizatorii, intrucat multi oameni inspaimantati au incercat sa ajunga acasa. 

Unul dintre utilizatori a acuzat ca pretul unei curse care in mod normal era de 7 lire a crescut si cu de peste 5 ori.



Citeste mai multe despre   






















1762 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Este imoral (Duminică, 4 iunie 2017, 18:10)

    Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator]

    Dar este ilegal?
    • -2 (12 voturi)    
      pai asta e modelul lor de (Duminică, 4 iunie 2017, 19:53)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Petriceicu-FullHD

      business. cel care are bani de platit este luat din drum, cine vrea sa plateasca costul normal este lasat cu ochii in soare. UberNotCool , din cauza asta nu folosesc acest serviciu, niste profitori.
    • +2 (8 voturi)    
      Este mai mult ca sigur un sistem automatizat (Duminică, 4 iunie 2017, 20:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Petriceicu-FullHD

      Pe de altă parte, să ne gândim la următorul scenariu: prețul Uber rămâne același, dar toate mașinile sunt ocupate.

      E vorba despre cerere și ofertă, despre legile fundamentale ale economiei pe care prea puțină lume le înțelege. Dacă avem cerere mărită, este normal ca prețul să crească, altfel avem fie rafturi goale (ca pe vremea comunismului), fie mașini Uber nedisponibile.

      Nu știu de voi, dar eu unul prefer să plătesc și 100 Lire, numai să fie un Uber din ăsta la dispoziția mea pentru a mă duce cât mai departe.
      • +1 (3 voturi)    
        pe principiul (Duminică, 4 iunie 2017, 23:07)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        nu e prost ala care cere....... etc.
        dar protectia consumatorului nu exista? e ca si cum un taximetrist te vede ca esti grabit si ai o super urgenta si zice, ok, iti iau de 10 ori cursa. Capitalism, comunism sau pur si simplu magareala ? cam asa e si cu uber. Cum da o mica ploaie cum incepe licitatia: cine da mai mult ? No thanks, aleg sa nu particip.
  • +5 (9 voturi)    
    Cerere şi ofertă (Duminică, 4 iunie 2017, 19:16)

    Soarele [utilizator]

    ... nicicând n-au zis Uber că au tarif fix.
  • +3 (5 voturi)    
    subtil... (Duminică, 4 iunie 2017, 19:51)

    adrian_rolland [utilizator]

    Si acum sa interzica Uber in Londra, ca la noi au iesit cefele late sa protesteze de concurenta neloiala...
    • +2 (2 voturi)    
      La Londra există ”private-hire” de zeci de ani (Duminică, 4 iunie 2017, 22:27)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Asta face de fapt Uber și forma asta de taximetrie trebuie introdusă și în legislația românească.