Romanul care a filmat scenele de teroare din Londra s-a batut cu atacatorii: "Le-am dat in cap cu doua navete". "Oamenii se calcau in picioare, tipau"

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 4 iunie 2017, 15:58 Actualitate | Internaţional

Florin Morariu a filmat scenele de groaza din Londra
Foto: Facebook - Florin Morariu
Romanul care a filmat atacul din Londra a povestit pentru actual de clujca era la munca, la brutarie, cand atacatorii au inceput sa injughie oamenii pe strada. Acesta a relatat cum el si colegii lui au iesit in strada si au bagat oamenii disperati in brutarie, pentru a-i pune la adapost. Mai mult, potrivit acestuia, i-a si lovit pe agresori. 

Florin Morariu, romanul care a filmat, atacul din Londra a zis ca era in brutaria la care lucreaza cand a auzit tipete, s-au uitat pe geam, iar doua turiste bateau deja disperate in geam sa le ajute.  Acestea au intrat, iar el si colegii lui au iesit in strada. "Se calcau in picioare, tipau, nu stiam ce se intampla".

"Am iesit si noi, le-am lasat inauntru si le-am spus sa stea acolo. Am luat doua navete de astea si-am plecat inspre locul din care veneau oameni in alergare. Lesinau oameni pe strada. In dreapta brutariei era o alee, o iesire spre o piata. Vad in stanga, la vreo cinci metri, patru persoane, un cetatean simplu flancat de alti doi, iar din spate vine un al treilea. Apoi il vad pe cel din dreapta ca incepe sa-l taie cu cutitul. M-am dus spre ei, am aruncat cu o naveta, aveam doua. M-am apropiat, iar cu a doua naveta l-am lovit pe unu dintre ei in cap, in zona fetei.  Imediat a aparut politia si mi-au strigat prin portavoce sa plec ca arunca grenada. Go, go! Go! Am auzit clincetul acela pe beton, cand a lovit asflatul si in momentul ala m-am speriat ca ma prinde explozia si pe mine. Nu mi-am dat nici eu seama ce fac. Am fugit si mi-am scos telefonul si am inceput sa filmez, pana cand au venit cei din politie si mi-au zis sa opresc telefonul", a spus Florin.

"M-am intors la brutarie, erau oamenii infricosati. Am bagat cati am putut inauntru, apoi au venit fortele speciale, au intrat si ne-au pus sa stam culcati cu mainile la ceafa, se temeau sa nu fie teroristi printre noi", a continuat acesta, care a adaugat ca primul lucru pe care l-a facut dupa ce si-a revenit din spaima a fost sa isi sune parintii si copilul.

"Sunt ok, nu va faceti probleme. Sunt teroristi, dar politia i-a prins", a incheiat acesta.
Intrebat daca ar proceda la fel, a spus "As minti sa spun asta, asta tine de moment, nu stiu. Eu nu m-am dus sa ma bat cu teroristii, mi-am luat navetele alea ca sa ma apar, nici nu stiam ce se intampla exact. Dar cand l-am vazut pe omul ala injunghiat, m-a apucat furia si m-am dus sa le dau in cap".





Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

20003 vizualizari

  • -41 (47 voturi)    
    Merita Steaua Romaniei (Duminică, 4 iunie 2017, 16:08)

    Snitzelvienez [utilizator]

    A lovit in politist. Stie bizonul oare ce-a facut?
    • +26 (26 voturi)    
      pentru Snitzel (Duminică, 4 iunie 2017, 18:42)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      De unde ai tras concluzia ca l-a lovit pe politist ?!
      • -4 (16 voturi)    
        E posibil sa fie o înscenare pt. Brexit rapid. (Duminică, 4 iunie 2017, 23:29)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Sunt alegeri parlamentare în Anglia pe 8 Iunie și un circ cu atentate organizat de serviciile secrete ar face ca lumea sa ii voteze pe cei care doresc ieșirea UK din Uniunea Europeana.

        Nu avem dovezi clare ca într-adevăr au avut loc niște atacuri reale în care au murit oameni.
        • +7 (7 voturi)    
          pe bune?? (Luni, 5 iunie 2017, 2:33)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          si oamenii aia plini de singe din videoclipuri de unde au aparut? aveau vopsea pe ei? Bai, fratilor, voi sinteti chiar nebuni. Inteleg sa fii precaut cu ce-ti baga media si politicienii pe git, dar voi depasiti absolut orice limita!
          • -8 (12 voturi)    
            ori oaie ori balaie (Luni, 5 iunie 2017, 8:23)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Daca ala e atentat eu sunt Papa.
            Oile in ziua de azi nu dau atentie detaliilor. Putin ketchup si urla ca a fost atentat.
            Veste false, politisti in chiloti, politisti la locul atentatului inainte de atentat detalii de astea nu aprind neuronu stingher
        • -6 (8 voturi)    
          Alegerile dar si Internetul (Luni, 5 iunie 2017, 3:12)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Corbyn nu este pe plac datorita atitudinii fata de politica curenta de securitate-
          S-a incercat inlaturarea lui pasnic cu zeci de infiltrati parasind partidul pt a-i forta demisia. Efectul a fost invers a primit 200 000 noi membri in partid.
          Informatia libera circula si sunt zeci sute de dovezi care arata ca ISIS este o creatie a serviciilor secrete vedtice.
          • +3 (5 voturi)    
            Corbyn (Luni, 5 iunie 2017, 9:21)

            Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Munca este marele dusman al lui Corbyn....

            Sustinatorii lui sunt cei care vor totul gratuit de la stat .

            Cum s-ar mai deosebi UK de Romania daca ar veni Corbyn la putere?
            • -1 (3 voturi)    
              ce bine le acoateti (Luni, 5 iunie 2017, 14:22)

              Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

              Uiti ca madiotul pleasca Blair a furat partidul pt nspe ani .din gasca lui May
      • -5 (11 voturi)    
        politistii in chiloti (Duminică, 4 iunie 2017, 23:56)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        La locu faptei imbraca haine civile asemanatoare cu cele ale teroristilor
        https://youtu.be/i50uw-hBrtU
  • -4 (34 voturi)    
    Respect! (Duminică, 4 iunie 2017, 16:15)

    Nyk1 [utilizator]

    Avem nevoie de eroi în aceste momente. Johannis, se aude de o decorație?
    • -9 (17 voturi)    
      Domnul fiind (Duminică, 4 iunie 2017, 18:44)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cel mai mare erou al natiunii, la rang de gentleman cu Ilie Nastase et al.
  • +24 (32 voturi)    
    toroipaneste-i nepoate ! (Duminică, 4 iunie 2017, 16:36)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    ca vitejii albioni au zbughit-o ca sosoii care-ncotro!)))
  • +37 (51 voturi)    
    va fi si (Duminică, 4 iunie 2017, 16:38)

    andrei1245 [utilizator]

    rasplatit; dupa brexit ii vor revoca dreptul de sedere ; poate daca trece la islam mai are o sansa sa ramana;
  • +47 (51 voturi)    
    good job bro' (Duminică, 4 iunie 2017, 16:41)

    torna_fratre [utilizator]

    In asa momente cand altii rup locul si fug mai sunt unii care dau dovada de curaj si fac diferenta.
    Contrar a ce se spune atunci cand ai ocazia sa salvezi o viata fa ceea ce trebuie si incearca sa o salvezi.Stau si ma intreb daca erau mai multi ca romanul nostru cati puteau fi salvati sau neatinsi de cutit?
    Respectul meu pentru atitudine.
    • -8 (10 voturi)    
      pai (Luni, 5 iunie 2017, 0:02)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Ce viata a salvat, ca nu reiese de nicaieri. Adu facaletul, yes,3 baskets, i-am dat un basket in cap. un basket in cap, yes.
      • +3 (3 voturi)    
        esti dus amice (Luni, 5 iunie 2017, 11:29)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        20 de secunde daca incapacitezi agresorul inseamna ca nu are are timp 20 secunde sa mai taie alti nevinovati.Sati linistiti tu continua sa-ti mananci micul.
  • -23 (37 voturi)    
    .. (Duminică, 4 iunie 2017, 16:54)

    cartograful [utilizator]

    demn urmas al romanilor izmanari de la Marasesti (Regimentul 32), romanasul nostru i-a pocnit pe islamisti cu naveta de bere in figura. Cine stie ce le facea la teroristi daca avea si gratarul de mici la indemana...
    Acuma...nush daca sa plang sau sa rad. Actiunile politiei engleze mi s-au parut in egala masura "gandite" sa infricoseze propria populatie si sa faca publicitate maxima teroristilor nu doar sa ii anihileze pe dezaxatii aia. Tot spectacolul cu sirene si lumini, civilii plimbati cu mainile deasupra capului, samd. Se apropie ca "profesionalism" de "specialii" lui Putin de la teatrul moscovit.
    • +30 (36 voturi)    
      Dupa ce ca esti prost mai si semnalizezi (Duminică, 4 iunie 2017, 18:45)

      IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      La momentul la care ai un nr necunoscut de cutitari intre sute de oameni panicati, ce vroiai sa faca?

      Politia a intervenit in forta in timp record. In 8 minute, atacatorii au fost identificati si anihilati.

      Actiunea politiei a fost exemplara. Vorbesti sa nu adormi.
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Duminică, 4 iunie 2017, 21:34)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        @IonFromRaion...ai' di capu' vostru. Va veti da seama la un moment. Nu vorbesc de teoria conspiratiei dar la modul la care se duce la momentul de fata "lupta antiterorista" o sa mai dureze ceva timp. Presupun ca e simpla incompetenta si neadaptare, nu ma gandesc la mai mult. Toata masinaria mass-media occidentala si institutiile publice sunt portavocea dezaxatilor alora. Si dupa aia se trezeste tanti aia care e PM-ul lor ca "gigantii netului sunt de vina" repetand dupa vreo 20 de ani performanta politruk-ului Abraham care voia sa dea internetul in judecata. La momentul ala am crezut ca suntem noi tampiti.
        • +2 (2 voturi)    
          Teoria conspiratiei (Luni, 5 iunie 2017, 20:40)

          IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Despre ce vorbesti prietene? Ai uitat sa iti iei medicamentele sau ce?

          Eu ti-am raspuns punctual si tu continui sa aberezi.
  • -26 (28 voturi)    
    .......... (Duminică, 4 iunie 2017, 18:56)

    PopaRaducu [anonim]

    Teatru ieftin...dupa razboi, multi viteji se arata..
  • -8 (14 voturi)    
    luptam cu naveta si gratarul istorice... (Duminică, 4 iunie 2017, 20:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...impotriva terorismului islamic.
  • -8 (8 voturi)    
    Asta e din categoria (Duminică, 4 iunie 2017, 21:36)

    vi_escu [utilizator]

    Ia-l de pe mine ca-l omor! O fi si asta cu #rezist :))))
  • +11 (11 voturi)    
    dragul de el!! (Duminică, 4 iunie 2017, 22:22)

    Inna100 [utilizator]

    E clar ca a facut-o din intinct de aparare si altruism. Bravo! Nu multi ar face-o, desi cu gura.. majoritatea sunt eroi
  • +5 (11 voturi)    
    Bravo, baiate ! (Duminică, 4 iunie 2017, 22:59)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    Sunt mandru sa am asemenea compatriot ! Chiar meriti Steaua Romaniei !
    • +6 (6 voturi)    
      hai totusi sa nu exageram cu steaua Romaniei... (Luni, 5 iunie 2017, 2:38)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

      merita totusi o recunostinta, dar sa nu facem din tintar armasar.