Theresa May avertizeaza in legatura cu "o noua tendinta" in terorism si critica gigantii internetului, acuzandu-i ca tolereaza propaganda jihadista

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 iunie 2017, 14:24 Actualitate | Internaţional

Theresa May
Foto: Agerpres/AP
Premierul britanic Theresa May a avertizat, duminica, la cateva ore dupa atacul de la Londra, ca lumea se confrunta cu "o noua tendinta" in ceea ce priveste terorismul si a criticat gigantii internetului pe motiv ca tolereaza propaganda jihadista, relateaza The Mirror.

Theresa May acuza faptul ca gigantii internetului ofera extremismului "un spațiu sigur pentru a se dezvolta" si spune ca jihadistii folosesc "cele mai crude metode de atac".

"Este o ideologie care reprezinta o pervertire a islamului și a adevărului. Învingerea acestei ideologii este una dintre marile provocări ale timpului nostru", considera premierul Marii Britanii.

Theresa May a vorbit despre o strategie anti-terorista pe patru direcții, care include o mai bună detectare a extremismului în cadrul comunităților britanice și pedepse mai dure cu închisoarea.

Ea a mai precizat ca serviciile britanice de securitate și de informații au combatut "cinci comploturi teroriste credibile" de la atacul din luna martie pana acum.

May a exclus vreo posibila legatura intre atacul din noaptea trecuta si cel comis in urma cu mai putin de doua saptamani la Manchester, ea spunand ca cele doua atentate "sunt legate între ele prin ideologia răului si a extremismului islamist".

Premierul britanic a subliniat si ca alegerile parlamentare programate pe 8 iunie nu vor fi amanate si ca viata trebuie sa isi urmeze cursul firesc, subliniind ca "destul este destul!"





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

4364 vizualizari

  • +15 (29 voturi)    
    Gata, am găsit vinovatul pentru acest atentat (Duminică, 4 iunie 2017, 14:28)

    Nyk1 [utilizator]

    E Mark Zuckerberg!
  • -8 (24 voturi)    
    Gigantii internetului (Duminică, 4 iunie 2017, 14:38)

    ICosmin [utilizator]

    ...fac terorism financiar. :))
    Facebook face profit de peste 30% din cifra de afaceri.
    Zuckerberg isi face fundatie neplatitoare de taxe in timp ce "militeaza" pentru propasirea lumii si micsorarea inegalitatii.
    Apple si Google vor sa intre pe piata auto, unde traditional profiturile sunt mai mici de 10%, ca sa scoata tot profit de 30%.
    • -3 (7 voturi)    
      dovezi (Duminică, 4 iunie 2017, 18:18)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Ce dovezi avem ca propaganda e chiar facuta de islamisti? Pot fi oricine CIA Mossad etc . Zero dovezi
  • +26 (36 voturi)    
    ??? (Duminică, 4 iunie 2017, 14:39)

    Paul_ [utilizator]

    Dar UK cati predicatori extremisti a expulzat?

    Ce presiuni a facut asupra UAE sa termine cu propaganda wahhabism-ista din UK?

    De ce incurajeaza guvernul lenea pe banii statului? Unul care merge la servici cate 8-9 ore pe zi nu mai are timp sa se gandeasca la prostii.

    Si-au gasit tapul inspasitor!

    Si inca ceva. Aceeasi propaganda este difuzata peste tot in lume. Cum de atacuri au loc in special in tarile care bombardeaza tari cu populatie majoritar musulmana?
    • +7 (23 voturi)    
      Eu , (Duminică, 4 iunie 2017, 15:28)

      MicaS [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      pentru fiecare atac as inchide ( demola ) cate o moschee . " Pai nu noi suntem vinovati , drepturi omului etc " .Mai lasati , incercati sa aflati criminalii sa-i excludeti dintre voi si apoi aveti drepturi .Prea multa libertate strica ! Omoara mai exact .
      • -5 (11 voturi)    
        Iar ei vor arunca în aer biserici creștine, (Duminică, 4 iunie 2017, 19:31)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui MicaS

        în timpul slujbei, la fel ca în Egipt sau Etiopia. Ești convins că asta e cea mai bună cale?
        • +1 (9 voturi)    
          Pai , (Duminică, 4 iunie 2017, 21:18)

          MicaS [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          oricum le arunca in aer dupa cum stii , fara discernamant .D-ta crezi ca astia actioneaza prin reciprocitate doar ? Trebuie sa convingi colectivitatea sa-i rejecteze .Nu sa le lasi imamii sa propavaduiasca islamul si respectiv URA pe strada , fara ca nimeni sa protesteze ca vezi Doamne le lezezi demnitatea si drepturile omului .
        • -1 (1 vot)    
          deja fac asta (Luni, 5 iunie 2017, 22:28)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          crzi ca e cea mai buna cale?
  • +24 (32 voturi)    
    Minciuna politicului (Duminică, 4 iunie 2017, 14:47)

    Vlad-I [utilizator]

    In timp ce politicienii locali au tolerat zeci de ani moscheile ilegale plus moscheile finantate de sauditi, absolut toti radicalii au primit suculente subventii sociale, acum inventeaza povesti cum ca musulmanii se radicalizeaza pe internet, plasand vina aparent in alta parte. Coloniazare cu nebuni a europei nu a facut cu acordul google o youtube, ci a fost decizie politica locala.
    • -4 (8 voturi)    
      Dar au fost energici în Siria, Libia și Irak (Duminică, 4 iunie 2017, 19:37)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Despre femeile și copiii din Orientul Mijlociu, victime ale bombardamentelor occidentale, ce-ai putea să ne spui? În medie sunt cam de 10 ori mai mulțe decât victimele atentatelor teroriste din Occident.
  • +13 (21 voturi)    
    pumnul in gura! (Duminică, 4 iunie 2017, 14:48)

    VaseaV [utilizator]

    asa e liberalismul englezesc !
  • -5 (23 voturi)    
    Retele de socializare ? (Duminică, 4 iunie 2017, 14:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Corect ! De exemplu Mark Zukenberg, un evreu, Uraste
    Israelul si pe evrei. Sprijina pe dusmanii Israelului.Un alt exemplu, in afara subiectului, cu toate ca si el a creat o retea,si ce mai retea !, este evreul Soros. Un antisemit feroce.
    • +1 (3 voturi)    
      in istorie (Duminică, 4 iunie 2017, 23:26)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Inamicul fictiv este creeat chiar de catre victime.Victima in cazul nostru este agresorul.
      Folosirea NATO in interesul Israelului (care are muuuulti dusmani) , problema statului dublu inacceptabila pt Israel impusa de europeni ca solutie de pace
    • +2 (2 voturi)    
      esti pe langa subiect coane (Luni, 5 iunie 2017, 22:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ia vezi cat evrei din US l-au votat pe Obambi si cati pe Trump. Mare parte din evreii americani sint de stanga rau de tot asa cum mare parte evreii din Rusia post-revolutie au sarit in barca comunistilor fara probleme(ca mai apoi sa fie executati de catre Stalin)
      Ce vreau sa spun ca nu etnia unui personaj ii da inclinatiile politice ci o gama mult mai mare de factori.
      Zuckerberg e un mic geniu in afaceri dar un mare bou in orientarea politica. Soros ce e? evreu, ungur sau american? afacerist sau filantrop? in orice caz e de stanga iar stanga americana actuala iubeste Israelul ca pisica apa.
      PS si da, madam are dreptate, daca scap un cavant care incepe cu P pe facebook am toate sansele sa am contul desfiintat in 24h, daca vreau sa fac reclama la tigari electronice pe google adwords nu se aproba, dar totusi baietii au greutati in a limita propanaganda islamista? mi se pare cam de porc
  • -5 (17 voturi)    
    yep (Duminică, 4 iunie 2017, 14:59)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    pentru un activist trist din burkina faso care sa-si spuna oful prin internet ziaristilor occidentali fara sa fie cenzurat imadiat de guvern, sute de luptatori islamisti comunica intre ei la fel de anonim si rad cu gura pana la urechi de ideile vestice decrepite. 1-0 pentru pedofili,dealeri de droguri,traficanti de arme, luptatori islamisti vs institutiile statului :)))
  • +10 (16 voturi)    
    Ce-i Theresa, pierzi alegerile? (Duminică, 4 iunie 2017, 15:09)

    BobMuller [utilizator]

    Nu ca ti-ar pasa tie de oamenii de rand, tu traiesti pe alta lume, la fel ca Udrea sau Firea.
  • +13 (31 voturi)    
    internet (Duminică, 4 iunie 2017, 15:10)

    traiang [utilizator]

    Nu internetul favorizeaza extremismul islamist Toleranta fara limite si mai ales ignorarea realitatii prin ''politicaly corect''ne-a adus in dezastrul de acum cand nu ai practic tu ca cetatean nici un mijloc sa te aperi cumva.Cu o atitudine din asta ca altii sunt vinovati aici vezi internetul o sa infloreasca islamismul fara limite Cand a fost de primit romanii si bulgarii a fost scandalaul de pe lume ori arabii trec cand si cum vor muschii lor ba mai mult fac si demonstratii anti crestinilor paziti bine de politistii sa nu fie deranjati Asta e realitatea nu comunicarea ca au facut-o si prin playstation sau iar vor sa puna botnita pe comunicare
    • -2 (2 voturi)    
      pentru traian (Duminică, 4 iunie 2017, 18:53)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Puteti, va rog , sa-mi spuneti daca sunteti pro sau contra Trump? Dac va par indiscret , imi cer scuze.
      • 0 (4 voturi)    
        re (Duminică, 4 iunie 2017, 20:25)

        traiang [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Nu am niste cunostinte pertinente Sunt de acord cu unele pozitii ale lui Trump dar si in total dezacord cu altele Oricum remarc la modul general nu legat de Trump marele clivaj intre politic si realitatile societatii si populatiei
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc (Luni, 5 iunie 2017, 8:25)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui traiang

          pentru raspuns !
    • +2 (2 voturi)    
      Dezagregarea statelor arabe ne-a adus dezastrul (Duminică, 4 iunie 2017, 19:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      de acum.
  • +2 (14 voturi)    
    Cucoana... (Duminică, 4 iunie 2017, 15:14)

    gmb72 [utilizator]

    Când începeți sa tăiați din drepturile și libertățile cetățenești, deja, teroriștii au învins.
    Ei exact asta vor, distrugerea democrațiilor occidentale, și asa pe cale de dispariție din cauza incompetentei liderilor lumii, democrații pe musulmanii sinceri, amărâții de zi cu zi le-ar dori și-n tarile lor, refuzând deocamdată dictatorile religios-policite. Când lumea occidentala va arata ca Ungaria lui Orban, Polonia lui Duda America lui Trump sau Rusia lui Putin, dezaxații care ucid în numele lui Dumnezeu vor putea construi în lumea araba o dictatura religioasa al cărui jihad împotriva creștinătății ne va face sa ne amintim de actualele acte teroriste ca de o gluma buna....
    Cucoana, intre alea patru noi direcții de actiune, ați luat cumva în calcul ÎNLĂTURAREA CAUZELOR care generează terorismul? Stingerea conflictelor din tarile arabe, aprinse și întreținute tot de occident pentru a controla și manipula mai facil resursele petroliere, ajutarea tarilor arabe pentru a asigura cetățenilor un nivel minim de trai decent, și tot asa....
    Cat timp "noi' ne consideram lumea libera, dezvoltata, iar ei, lumea a treia, puteți sa puneți și cate doi securiști la fiecare cetățean din strada, sa opriți calculatoarele, sa stingeți televizoarele și tot veti/vom sari în aer.... Din ce în ce mai frecvent și din ce în ce mai multi....
    • -4 (8 voturi)    
      ai o intelegere (Duminică, 4 iunie 2017, 16:45)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      limitata si scolareasca a fenomenului
      • +1 (7 voturi)    
        Nu neaparat (Duminică, 4 iunie 2017, 17:10)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

        In mod sigur solutia nu e mai mult razboi in Orientul Mijlociu. Razboiul de acolo aduce razboi in Europa si oameni nevinovati mor fara sa stie de ce. Solutia este rezolvarea conflictelor din Orientul Mijlociu dar nu stiu daca cineva are o metoda de rezolvare a problemei. In mod sigur Rusia lui Putin nu are niciun interes ca lucrurile sa se linisteasca acolo. Scopul lui Putin este sa genereze cat mai mult haos astfel incat cetatenii din acele tari sa blameze Occidentul si sa comita cat mai multe atentate in Occident ceea ce , spera el, sa aduca avantaje Rusiei prin ajungerea la putere a unor guverne care sa elimine embargoul impotriva Rusiei.
  • +7 (17 voturi)    
    gresit cand spune ca... (Duminică, 4 iunie 2017, 15:25)

    Irizat [anonim]

    ..."Este o ideologie care reprezinta o pervertire a islamului și a adevărului."

    lslamul predica exact ce fac jihadistii. Ei sunt bunii musulmani.
    Cine citeste Coranul va intelege.

    Musulmanii dobrogeni - astia integrati in lumea moderna, sunt mai degraba niste apostati dpdv islamic. Mai sunt musulmani doar cu numele. Ceea ce e f. bine pt toata lumea.
    • -3 (9 voturi)    
      Daca pui accent pe pasajele negative (Duminică, 4 iunie 2017, 20:52)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      din Coran poti sa transformi islamul intr-o religie razboinica, dar la fel poti face si cu Biblia. Musulmanii nu pun accent pe acele pasaje, dovada ca majoritatea sunt pasnici, insa extremistii le iau ca adevar absolut. Acolo e pervertirea..
      • +1 (3 voturi)    
        poti da exemple din bible (noul testament) (Duminică, 4 iunie 2017, 21:43)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        unde se instiga la crima?
      • +2 (4 voturi)    
        Noul Testament (Duminică, 4 iunie 2017, 23:49)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui gaby.n

        este cel ce defineste religia crestina.
        iar acolo se predica, iubirea de aproape, intoarcerea obrazului samd.

        si te provoc sa indici un singur verset in Coran unde se iubeste despre iubirea de aproape - sau ceva similar.

        in schimb sunt sute de versete despre suprematia islamului, razboi cu necredinciosii, sclavie, viol, prada de razboi.

        inclusiv prin exemplul pedofilului si ucigasului Mahomed, care ordona atacuri, talharii asupra caravanelor din orasele ce nu se supuneau islamului si lua sclave sexuale din aceste raiduri.

        o religie a urii si crimei.
  • +3 (13 voturi)    
    serios? (Duminică, 4 iunie 2017, 15:31)

    martel55 [utilizator]

    eu, dupa ce am citit coranul, zic ca nu e deloc o pervertire a islamului, din cotra, e chiar islamul pur ce vor sa impuna acestei criminali....violenta vine chiar din coran, nu e o denaturare a lui, apelurile la omorarea infidelilor si impunerea silamului ca unica ideologie in lume sunt acolo, in coran, asa ca despre ce pervertire vorbim? am pute avorbi totusi de tradarea politicienilor europeni , care s-au predta agendei musulmane de islamizare a europei
    • -2 (8 voturi)    
      Pai si Biblia nu e la fel ? (Duminică, 4 iunie 2017, 20:48)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Gasesti si acolo pasaje asemanatoare.
      • 0 (2 voturi)    
        unde scrie? (Duminică, 4 iunie 2017, 21:42)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

        poti sa le postezi aici? Ma refer la noul testament.
  • +7 (15 voturi)    
    Corect, asa e (Duminică, 4 iunie 2017, 15:45)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Asa zicea si Floricica Dansatoarea, ca de vina e feisbucu si internetu' pentru ca a iesit lumea in strada. Uite cau au si britanicii Floricica lor.
    Tanti May, vezi ca ala de s-a aruncat in aer la Manchester era nascut la voi, din parinti fugiti de regumul lui Gaddafi. Eu zic sa-i dati afara pe toti est-europenii, sa le faceti loc si altor refugiati cu religia pacii.
  • +4 (16 voturi)    
    a 5-a directie (Duminică, 4 iunie 2017, 15:47)

    Reshape [utilizator]

    5.1. Toata populatia va trebui sa treaca Testul Porcului in care fiecare individ va trebui sa manince 50 de grame de jumari de porc si sa bea o bere. Cei care nu trec testul vor fi izolati si supravegheati.
    5.2. Teroristilor (morti sau capturati vii) li se va aplica Pedeapsa Pocului prin care vor fi maruntiti si adaugati in hrana porcilor. In acest scop se va infiinta o unitate speciala de porci.
    • +2 (4 voturi)    
      :)) (Duminică, 4 iunie 2017, 20:17)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Punctul 1 nu stiu daca ar merge (eu as refuza carnea (nu prea mananc carne de porc), dar as bea berea :) ).

      Dar punctul 2 este interesant. Eventual se poate transmite pe "surse" ce vor pati cei care au de gand sa mai faca asa ceva. Sunt niste povesti pe net cu gloante inmuiate in sange de porc sau cu teroristi carora li s-a amestecat cadavrul cu carne de porc inainte de a fi inmormantati.
  • +6 (8 voturi)    
    pardooooon!!!!!? (Duminică, 4 iunie 2017, 16:18)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    prozelitism religios, Lady T.
  • -4 (12 voturi)    
    Biata de ea (Duminică, 4 iunie 2017, 18:43)

    KostasP [utilizator]

    O doamna in pragul senilitatii. Acum chiar va vrem afara din UE. N-avem nevoie ca musulmanii din anglia sa migreze in UE.
    • 0 (8 voturi)    
      Nicio grijă (Duminică, 4 iunie 2017, 20:18)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Cei din Franța și Suedia vor fi bucuroși să le ia locul.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamna May, (Luni, 5 iunie 2017, 7:17)

    John M. [utilizator]

    Va anuntam si pe aceasta cale ca situatia cetatenilor Londrei e maro si va somam sa lasati ineptiile despre traditie deoparte, sa intrati si voi ca natie in sec.XXI si sa dati politistilor pistoale ca sa nu mai radem de dvs. with our bottoms cand un politist la datorie este injunghiat de 3 jihadisti si el se apara cu batonul.