Ministrul britanic de Interne: Autorii atentatului de la Londra sunt cel mai probabil teroristi islamisti radicali

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 iunie 2017, 13:23 Actualitate | Internaţional

Autorii atentatului de la Londra sunt cel mai probabil teroristi islamisti radicali, a declarat duminica ministrul de Interne al Marii Britanii, Amber Rudd. "Asa cum a spus si primul ministru, credem ca este vorba despre teroristi islamisti radicali si incercam sa afla mai multe despre cum s-a produs radicalizarea lor", a afirmat Amber Rudd, citat de Reuters.

Politia britanica si premierul Theresa May anuntasera, anterior, ca trateaza incidentul de noaptea trecuta ca pe un atentat terorist.

7 oameni si-au pierdut viata si alti 48 au fost raniti sambata seara la Londra dupa ce o camioneta a intrat in trecatori pe London Bridge, iar trei barbati au injunghiat oameni pe strazi si in baruri.

Un martor ocular a declarat pentru BBC ca atacatorii au strigat "Asta este in numele lui Allah".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1512 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    Teroristi... radicali? (Duminică, 4 iunie 2017, 13:28)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Adica un terorist poate fi si neradical? Cum, terorist cu fata umana? Bai, frate, pana un merge corectitudinea asta politica. Trebuie neaparat specificat "islamist radical", nu cumva sa se inflameze spalatii pe creier si sa sara in apararea "islamistilor".
    • +6 (10 voturi)    
      Probabil intelegi mai greu (Duminică, 4 iunie 2017, 22:57)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      asa ca-ti explic eu. Teroristi islamici radicali=teroristi adepti ai islamului radical. Spalatii pe creier sunt cei care cred ca islam=islam radical.
      • -4 (4 voturi)    
        nu, cu siguranta tu... (Luni, 5 iunie 2017, 11:29)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        esti ala care nu intelege nimic...stai linistit, nu este vina ta...este o greseala a naturii sau a lui alah, la care te inchini...
        • +2 (2 voturi)    
          Eu inteleg cand nu inteleg (Luni, 5 iunie 2017, 12:51)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          tu nu intelegi cand nu intelegi.

          P.S. Eu nu ma inchin la Allah, eu ma inchin la Sfantul Soros, ca el imi da sa mananc, Dumnezeu sa-i dea sanatate.
          • 0 (0 voturi)    
            bine macar ca recunosti... (Luni, 5 iunie 2017, 14:03)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            pentru ca ai avut taria sa faci lucrul acesta, ai primit azi o bila alba de la mine...dar doar atat si doar azi...
      • 0 (2 voturi)    
        Inteleg mai greu, dar mai bine (Luni, 5 iunie 2017, 14:24)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        spre deosebire de tine care intelegi mai usor, dar gresit.

        Stiu ca acum e o mare chestie asta cu "radicalizarea". Adica omul e islamist (de fapt musulman, dar da mai bine sa inventezi cuvinte noi) cu frica lui Allah si care da de pomana de Ramadan. Si prin ceva mijloace moderne, gen Facebook, Twitter sau Youtube, omul "se radicalizeaza", devenind "islamist radical".
        Pe bune? Sa inteleg ca palestienii aia de la JO erau "islamisti radicali"? Ca nu-mi amintesc in niciun articol, film documentar sau altele sa le zica asa. Le ziceau pur si simplu "teroristi" sau "teroristi palestinieni". Pe vremea aia nu era boala asta, care vad ca te-a prins si pe tine, cu corectitudinea politica, sa nu cumva sa deranjezi pe altii. Pe vremea aia nu se gandea nimeni ca un palestinian cuminte si linistit, care avea un magazinas in Ierusalim, s-ar fi putu simti jignit daca nu li se spunea alora "radicali".
        Spor la crezut ca nu tu esti ala spalat pe creier. Pastreaza-te pentru refendumul cu elgebetei.
  • +7 (23 voturi)    
    il astept (Duminică, 4 iunie 2017, 13:34)

    paranoid_android [utilizator]

    pe englezu' asta sa-mi arate care sunt teroristii islamisti moderati...eu nu stiu sa-i deosebesc unii de altii...
    • +6 (10 voturi)    
      Dar cine a vorbit de teroristi (Duminică, 4 iunie 2017, 22:59)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      islamici moderati, in afara de tine ? Tu centrezi, tu dai cu capul.
      • 0 (0 voturi)    
        tu te crezi inteligent probabil (Marţi, 6 iunie 2017, 22:26)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        dar comentariul tau nu e altceva decat un elaborat sofism politic corect...
  • +2 (18 voturi)    
    Trist (Duminică, 4 iunie 2017, 13:41)

    redy [utilizator]

    Adica este atentat terrorist,ce sa mai zici a inebunit lupu.dar sa asteptam poate e alceva.
    Eu nu inteleg ce dumnezeule mare tot ghuita astia.
    Stati la cutit si ciocul mc.
  • -9 (15 voturi)    
    22:00 (Duminică, 4 iunie 2017, 13:46)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Trei lucruri pe care le așteptați să le auziți:
    1. ISIS își asumă responsabilitatea
    2. Suspectul este mort
    3. Pașaportul se afla langa mort
    Bonus:
    4. Martorii aud suspectii strigând allahu akbar
    • +3 (5 voturi)    
      Putin respect, lasa aberatiile tavarashe (Duminică, 4 iunie 2017, 17:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Stiu, cer imposibilul de la tine, dar totusi....
  • -4 (16 voturi)    
    Multikulti (Duminică, 4 iunie 2017, 15:36)

    LiviuBirceanu1 [anonim]

    Multiculturalismul este un succes. Ce moment mai inaltator decat cel de aseara cand arabii s-au exprimat liber in centrul Londrei facand ce stiu ei cel mai bine
    • +6 (10 voturi)    
      Ce intelegi tu (Duminică, 4 iunie 2017, 23:01)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuBirceanu1

      prin multikulti ? Sau doar repeti formule inepte in ideea de a parea mai doct ?
      • -4 (6 voturi)    
        raspuns pentru un deep shit... (Luni, 5 iunie 2017, 10:46)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        multikulti...inseamna insasi conceptul la care ai aderat si pe care il aperi cu avant revolutionar...asa cum ii sta bine unui urmas al comunistilor...

        multikulti = multi culturalism

        realizezi cat de penibil esti in fata tuturor?!...
        • +3 (5 voturi)    
          Iti reciti discursul in oglinda ? (Luni, 5 iunie 2017, 12:11)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          Ca asa s-ar explica multe lucruri. Multikulti=multiculturalism ? Pfffuuii...m-am linistit...si eu care credeam ca multikulti inseamna - islamul e satanist si toti musulmanii sunt teroristi :))))) Acum pot sa dorm fara grija.
          • -2 (2 voturi)    
            ramane cum am stabilit... (Luni, 5 iunie 2017, 13:22)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            .
  • -6 (12 voturi)    
    Corectitudine politica prost inteleasa (Duminică, 4 iunie 2017, 17:23)

    UpNext [utilizator]

    sau stupiditate patenta, la acest "ministru de interne" britanic? Este la mintea viermelui ca indivizi care urla ca fac astfel de actiuni evident teroriste in numele lui Allah sunt ultraradicali islamici. Cu acest mod natang-simplist de a comunica astfel de tragedii, cred ca publicul britanic este foarte frustrat, iar teroristii sunt chiar fericiti. De fapt, ei chiar la aste se si asteapta, sa se demonstreze cat de stupizi si ineficienti sunt cei din serviciile specializate.

    Concret: NU ASA SE COMUNICA de catre autoritati in astfel de situatii!!
  • -5 (5 voturi)    
    Vai, dar nu stiam ... (Luni, 5 iunie 2017, 1:22)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Ca sunt si teroristi islamisti moderati. Ah, am uitat! Aia din siria care lupta impotriva lui assad sunt teroristi islamisti moderati...sprijiniti de noi...caci noi suntem aliati cu SUA, GB, Germania, arabia saudita, turcia, etc... nu?!
  • -4 (6 voturi)    
    Auzi acolo...Serios?! (Luni, 5 iunie 2017, 7:20)

    John M. [utilizator]

    Si noi care credeam ca sunt baieti la scoala de preoti din vecinatate...