Washington: Solicitantii de viza pentru Statele Unite, obligati sa ofere identitatea de pe retelele de socializare

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 iunie 2017, 10:54 Actualitate | Internaţional

Statele Unite le cer, de la sfârşitul lui mai, solicitanţilor de viză - indiferent de naţionalitatea lor - informaţii despre identitatea şi conturile lor pe reţele de socializare, în contextul unui înăspriri a politicii americane în domeniul migraţiei, relatează AFP, potrivit News.ro.

Un oficial de la Departamentul de Stat a declarat vineri pentru AFP că această înăsprire a controalelor este în vigoare de la 25 mai şi se aplică tuturor solicitanţilor de vize despre care un agent consular consideră că are nevoie de informaţii despre conturile pe care aceştia le deţin pe reţele de socializare.

El a apreciat că numai ”1% din cei peste 13 milioane de solicitanţi anuali de vize din întreaga lume” în Statele Unite va fi afectat de aceste noi reglementări.

”Departamentul de Stat a început să colecteze informaţii suplimentare de la solicitanţi de viză în întreaga lume, atunci când un ofiţer consular apreciază că o asemenea informaţie este necesară în vederea confirmării unei identităţi”, a declarat acest cadru de la Departamentul de Stat.

În acest caz, ”solicitanţi de viză vor trebui să furnizeze informaţii suplimentare, şi anume conturile lor de pe reţele de socializare, seriile fostelor lor paşapoarte, informaţii suplimentare despre membriii familiilor lor şi un istoric mai lung al călătoriilor lor, locurilor de muncă şi contactelor”, a detaliat el.

Aceste noi proceduri - despre care Departamentul de Stat nu a comunicat în mod oficial - decurg dintr-un ”memorandum al preşedintelui (american Donald) Trump datând din 6 martie 2017 cu privire la consolidarea controalelor solicitanţilor de viză”, a mai precizat oficialul, care a subliniat ca " în virtutea legislaţiei Statelor Unite, nu există vreo ineligibilitate de viză care să aibă la bază rasa, religia, etnia, originea naţională, opiniile politice, genul sau orientarea sexuală”.























​VIDEO / LIVE TEXT MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.
  • Intalnirea a inceput. Urmareste VIDEO in articol

3114 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Si (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 11:29)

    BartSimpson [utilizator]

    Daca spui ca nu ai ? Uite, eu n-am FB, mi se pare stupid. Si nici twiter sau alte tampenii de genu ..asta e ca intrebarea din formularu de viza: "sunteti terorist sau aveti de gand sa intreprindeti activitati teoriste?". Oare a raspuns cineva DA ? :)))
    • +7 (7 voturi)    
      daca spui ca nu ai (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:18)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      ar fi bine sa nu ai, altfel stii cand mai primesti viza, nu?
    • 0 (10 voturi)    
      nu-ti face griji (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:58)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui BartSimpson

      romanii primesc viza aproape din oficiu. cand mi-am reinoit viza anul trecut nu m-a intrebat nimic. nici nu s-a uitat pe dosarul cu acte ce-l pregatisem.
      m-a intrebat: "ati mai avut viza?" "da". "doriti reinoirea ei" "da". "ok, asteptati aici va chemam imediat" "nu va uitati pe dosar?" "don't need to. i believe you guys!"

      romanii sunt alaturi de polonezi si englezi printre cei mai proamericani din europa.
      nu pt romani este reglementarea.

      am vazut cu ochii mei un ciuhap la ambasada in buc, acuzat ca isi falsificase datele din pasaport si era clar ca vaca ca nu putea oferi nicio explicatie convingatoare.
      treaba cu FB este pt astia. inamicii americii pot spune: "nu am cont de FB". iar functionarul va spune: "multumesc pt informatii. viza va este refuzata".

      cum incerci te aperi impotriva barbariei, cum esti acuzat de ceva de catre marxisti.

      trump nu este un diplomat, este un "doer".
      dar este inteligent si invata repde cum sa impacheteze ce are de livrat, conform cu rigorile progresiste neo-marxiste.
      initial a pus "ban" pe 7 tari islamice. mare greseala, scandal! islamofobie!

      acum administratia trump si-a nuantat un pic politica anti-islam a.i. filo-islamicii progresisti sa nu mai pot arunca cu acuza de "islamofobie".

      dupa ce impachetezi frumos conform cu prostiile ideologice progresiste, poti face ce doresti. nataraii astia nu sunt in stare sa inteleaga multe. lucreaza cu slogane frumoase si manie ideologica, nu cu cifre, logica si observare lucida a realitatii.
    • -3 (5 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:04)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      ok ca nu ai ..nimeni nu te condamna dar sa le faci categorisesti ca tampenii e alceva ...de exemplu ai cont pe forumul HN si sa nu ai cont pe Skype sau ceva similar e..dar nu as indrazni sa categorisesc .
      mobil ai?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu.. (Miercuri, 14 iunie 2017, 11:49)

        BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Trimit niste porumbei din cand in cand la capitala si cineva scrie pentru mine. De-asta a si durat sa raspund :)))
    • +2 (4 voturi)    
      Pare ciudat dar are un sens birocratic (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:49)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Printre cei care ar fi trebuit să răspundă s-au numărat Nelson Mandela, Ghandi. Mai sunt unii din Africa care au fost forțați în copilărie să fie parte a unui grup terorist. La asta se adaugă și fosți membri IRA, ETA iar acum kurzii.

      Mai e o întrebare tâmpită "ai de gând să faci rău unui american?". Răspunzi nu și la prima altercație într-un bar sau pe stradă viza e suspendată rapid și kick out.

      Asta cu conturile sociale, fostele serii de pașaport și numere de telefon au sărit calul plus cerut parola la rețele sociale la graniță. Asta înseamnă că dacă i se pune unui polițist pata pe tine afară cu tine. Cel mai mult de suferit vor avea turismul și universitățile americane care caută specialiști buni din afară.

      Pe un terorist îl doare în fund de întrebările astea, va avea probabil o identitate falsă.
      • +2 (4 voturi)    
        si (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 20:45)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        cine sint, ma, mandela si gandi, ca eu nu stiu, sint total ignorant, tu ca libtard eminent precis ai o tona de clisee imbecile pregatite drept raspuns.
        • +1 (3 voturi)    
          Încântat de cunoștință (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 21:32)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Întrebare sinceră, ce e libtard?

          Clișeele "imbecile" sunt de aici, (fost lucrător la emigrație) dă răspunsul https://www.quora.com/The-application-for-a-USA-visa-asks-Are-you-a-terrorist-Well-never-catch-one-this-way-so-why-ask-Is-there-some-legal-loophole .
    • +2 (6 voturi)    
      Asta e șemecheria (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:23)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Ei probabil că știu oricum ce contrui ai. Șmecheri e că dacă minți ăe formular e ca și cum ai minți sub jurământ. Adică ești pasobil de zdup până la 5 . O acuzație de terorism e greu de dovedit în fața unui tribunal. Însă cu sperjurul de bagp la răcoare până la 5 ani după un proces de o zi. După ce te pun în celulă cu niște prjihopași ce te tratează ca pe o carpă 24/7 și uită de tine.
  • +1 (5 voturi)    
    "...atunci cand un ofiter consular apreciaza..." (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:34)

    Susufler0 [utilizator]

    Deci, pot sa cer linistit viza ?

    O sa-mi spuneti ca doar eu stiu asta si aveti perfecta dreptate !

    Decat sa-mi spuna la momentul respectiv ca nu am basca, mai bine lipsa !

    Europa e frumoasa. Japonia e frumoasa. De Canada ce sa mai zic !

    PS. Succes, Niuloace !
  • -2 (18 voturi)    
    bastionul "democratiei" se preface (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:59)

    __alex__ [utilizator]

    ca nu stie ca datele respective au fost deja interceptate ilegal de NSA. SUA au devenit ce nu a sperat URSS-ul sa devina. Vreti in SUA? Amprente, parole, control rectal, fiindca SUA respecta omul!
    • -7 (9 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:17)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Tocmai pentru că SUA își respectă oamenii trebuie să țină gunoaiele în afara țării
    • 0 (6 voturi)    
      vrabia malai viseaza (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:49)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      control, aaaaa ?! :-)))
  • +4 (8 voturi)    
    Daca esti terorist poti sa vii cu vreo (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:12)

    Rahan5 [utilizator]

    10 conturi de retele de socializare facute de complici in ultimii 10 de ani, si care arata ,,foarte bine" pentru FBI.
    • +3 (7 voturi)    
      N-ai înțeles (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:15)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Nu vor să afle (probabil că știu oricum deja) ci vor să te facă minți sub jurământ.

      Formularul respectiv e asociat unui jurământ în fața unui judecător. Dacă ai înjurat SUA pe net ani de zile n-au ce să-ți facă și de regulă îți dau viză, chiar dacă te știu. Cu noul formular pot să-ți respingă viza pe viată cu legea în mână, sau și mai rău, dacă ești unul din ăia periculoși, să-ți dea viza și cum ai călcat în State te umflă federalii pentru sperjur - delict federal ce te bagă la zdupă fără nici pe șansă pe ani buni.

      Exact în același mod și pe vechiul formular (de cel puțin 15 ani) ești întrebt dacă ai de gând să comiți acte teroriste, să asasinezi pe cinvea să comiți violențe sau să demonstrezi împotriva guvernului SUA. Evident că nimeni dintre cei ce intenționează să facă asta nu o vor spune pe formularul de viză. Numai că dacă au comis-o, sunt imediat pasibili de pușcărie pentru sperjur până la 5 ani. Sperjurul e extrem de ușor de dovedit și procesul durează o zi. În America nu există recurs decât pentru erori procedurale. Pedeapsa e definitvă. După aia te plasează într-o celulă cu psihopați violenți. După câteva luni în care te uită acolo depui mărturie că l-ai împușcat pe Kennedy (chiar dacă nici părinții tăi nu erau născuți atunci) doar in schimbul promisiunii că urmaătoarea condamnare, adică cea pe viată ți-o vei petrece într-o celulă cu borfași obișnuiți.

      Deci mare grijă cât de șmecher te crezi...
      • +1 (3 voturi)    
        Ce sa minti ? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 17:03)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Pot sa dovedeasca ca cele 10 conturi facute de complicii teroristi nu sunt ale tale ? Este imposibil de dovedit.
        Iar cine face postari anti-americane o poate face prin metode simple care nu pot duce la identificarea celui care posteaza.
        De fapt povestea asta este un pretext sa iti respinga viza prin metoda ,,internetul" .
        Daca nu ,,ii place de tine", la ambasada iti v-a da cu usurinta o explicatie ,,beton": Am gasit o postare a ta contra SUA !. Poti dovedii ca nu e asa ? Nu poti, deci ,,la revedere viza".
        Eu inteleg altceva. Tu poate este un ,,troll privat" al SUA, de o anumita apartenenta politica, si care vrei sa intimidezi lumea.
  • +1 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:50)

    John.Doe [utilizator]

    Sigur ideea lui Trump. Daca lui ii este greu sa isi faca un cont pe orice platforma sociala si are nevoie de asistenta de la departamentul de IT, asta nu inseamna ca pentru restu ii la fel.
    Sa nu uitam ca omul asta crede ca Bill Gates controleaza internetul.
  • -3 (11 voturi)    
    Pentru viza de Rusia nu te întreabă nimeni (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 15:22)

    Nyk1 [utilizator]

    Ce conturi ai.

    În plus, e mai frumos la mare la Yalta sau la Soci decât la Miami. Iar pe plaje nu vezi nici urmă de obez.
    • -1 (1 vot)    
      FSB deja stie ce conturi ai (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 22:42)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si bineinteles ca n-aveti obezi, i-ati mancat pe toti, de nevoie.