Emmanuel Macron, mesaj pentru Donald Trump: Make our planet great again!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 2 iunie 2017, 12:36 Actualitate | Internaţional

Emmanuel Macron
Foto: Facebook.com
Presedintele francez Emmanuel Macron i-a transmis omologului sau american mesajul "Make our planet great again!", parafrazand sloganul lui Donald Trump din campania electorala, "Make America great again!", dupa anuntul liderului de la Casa Alba privind retragerea Statelor Unite din acordul climatic de la Paris, relateaza AFP.

De altfel, Emmanuel Macron a avut si o convorbire telefonica cu Donald Trump, dupa anuntul liderului de la Casa Alba, presedintele francez afirmand ca "Nnimic nu poate fi renegociat cu privire la Acordul de la Paris."

Intr-o declaratie facuta la Palatul Elysee, Macron a afirmat ca "trebuie sa impartim responsabilitatea pentru planeta noastra" si l-a acuzat pe Donald Trump ca face "o mare greseala pentru planeta noastra", adaugand ca "nu exista o planeta B".

Emmanuel Macron a subliniat, de asemenea, ca Franta "nu va negocia un acord mai putin ambitios" in ceea ce priveste schimbarile climatice.























6921 vizualizari

  • +20 (54 voturi)    
    Trump nu e presedinte (Vineri, 2 iunie 2017, 12:40)

    tiberius_p [utilizator]

    Trump e sef de trib, boier pe mosie. E interesat doar de soarta iobagilor care il servesc si de bunastarea parcelei de pamant pe care o are in stapanire, restul n-au decat de moara, ce-l intereseaza pe el.
  • +13 (41 voturi)    
    Planet lui Trump este Planet of the apes (Vineri, 2 iunie 2017, 12:42)

    CezarN [utilizator]

    Si asta vrea el sa devina, intai SUA, apoi Pamantul.
  • -8 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 2 iunie 2017, 12:52)

    Hexadanus [utilizator]

    Astia isi bat joc de cetatenii tarilor lor, dar ii doare capul de restul planetei.
    • -1 (1 vot)    
      Vreo 20 si ceva de idioti sunt de acord cu (Duminică, 4 iunie 2017, 10:46)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      ce ai scris. Asta e.
  • -8 (44 voturi)    
    Make America or China great (Vineri, 2 iunie 2017, 13:00)

    xolv [utilizator]

    So he chose America
    • +3 (11 voturi)    
      Make America or Russia great (Vineri, 2 iunie 2017, 23:14)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      So he chose Russia
  • +13 (51 voturi)    
    Bravo Macron! (Vineri, 2 iunie 2017, 13:07)

    Zimbru [utilizator]

    Macron isi face treaba bine de cand este presedinte!
  • -15 (51 voturi)    
    Slogan de bancher globalist! (Vineri, 2 iunie 2017, 13:34)

    soundtrack [utilizator]

    Incalzirea globala ne-a inghetat, industria polueaza, oamenii se inmultesc prea mult si trebuie scazut numarul lor prin agenda lgbtq! Doar bancile sunt OK si ne protejeaza alaturi de pesticide si hormoni de crestere!!! Hahahaha! Sriga spre China si Coreea de Nord!
    • 0 (0 voturi)    
      Rusilor le convine Trump - iata de ce (Duminică, 4 iunie 2017, 10:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      explici tu, daca stim sa citim bine de ce scrii ce scrii.
  • +10 (40 voturi)    
    Tare Macron! (Vineri, 2 iunie 2017, 13:34)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Mult peste Trump! Macron si Merkel, o echipa de vis!
  • -13 (45 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 2 iunie 2017, 13:38)

    Soarele [utilizator]

    Se cam bagă in seamă Emmanuelle ăsta... nu vi se pare aşa?
    • +16 (30 voturi)    
      ... (Vineri, 2 iunie 2017, 16:42)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Ai crezut ca castiga alegerile si se inchide in casa?
      • -10 (18 voturi)    
        pai (Vineri, 2 iunie 2017, 21:38)

        hamham [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        ma asteptam sa-l mai tempereze ma-sa pe macron.
        la ora 8 ar trebui bagat in pat.
        si la culcare,sa-i citeasca o poveste despre nori,vreme, clima si musulmanii care-si baga rasa-n franta.
  • -14 (38 voturi)    
    Cocoselul galic ... (Vineri, 2 iunie 2017, 13:50)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... stie ca gaina batrana face cutremurul kalumea !

    De aia tot ii strange mana portocalei dezlantuite de ii troznesc falangele pline de artrita , sa ii dovedeasca cine e " cel mai barbat " ...

    Fix in "our planet " il va durea pe rebegel
    de " mustrarea " lui !!!

    ::::)))))))
  • -13 (45 voturi)    
    oare (Vineri, 2 iunie 2017, 14:07)

    mmmircea [utilizator]

    o sa asculte dulaul trump latratul pechinezului micron.
    • 0 (0 voturi)    
      Peroratii stilistice moscovite (Duminică, 4 iunie 2017, 10:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Barbatul Putin, marele si tarele lider, care nu se-ncurca de viata oamenilor. Bai, voi nu va mai faceti bine?
  • -14 (46 voturi)    
    Noi suntem mai modești (Vineri, 2 iunie 2017, 14:13)

    Amerlocu [utilizator]

    Ne mulțumim să facem America great again.

    Oricum nu prea văd cum ar umfla planeta rămânerea SUA în Aciordul de la Paris. Care acord zice că SUA trebuie să-și reducă emisiile de CO2 până în 2025 cu 30%. Asta înseamnă creșteri de preț ale benzinei de veeo 3 ori a gazelor naturale de 5-6 ori iar al curentului electric tor așa de 4-5 ori. Sau altfel spus ajungem la prețurile oneroase al energiei din Europa. Și după toate astea acordul prezice că efectul până în 2100 ar fi scăderea nivelului de încălzire mediu global cu 0.2 grade Celsius. În același timp acordul permitei Chinei (primul poluator al planetei) să continue să ardă ce și cât are chef până în 2030. India are de asemenea dreptul sî-și dubleze producția de cărbune până în 2030. Chiar și UE are dreptul timp de 10 ani să zideascp termocentrale. Common guys! Ce ar fi să vă căutați alți papagali?!

    Acrodul nu e negociabil?! Perfect! Arunci noi rămânem în afara lui.....
    • +11 (23 voturi)    
      ... (Vineri, 2 iunie 2017, 17:07)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Nicio tara din tratat nu este obligata sa faca ceva, inafara de ce si-a auto propus sa faca. Toate punctele din tratat referitoare la SUA au fost puse acolo chiar de ei, nu de europeni, nu de rusi, nu de chinezi, ci de americani. Asta s-au angajat sa faca. Nici macar nu trebuia sa iasa din tratat, presedintele SUA putea sa schimbe ce nu ii placea din pix, de pe o zi pe alta.

      Recomand sa nu mai consumi atata Fox News, neuronii pierduti nu se mai regenereaza.
      • -6 (16 voturi)    
        Asa merg tratatele (acordurile) astea ? (Vineri, 2 iunie 2017, 20:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        In loc sa fie denuntate pot fi schimbate "din pix" ?

        Eu imi aduc aminte ca Obama pt a convinge China sa semneze acordul a acceptat printre altele sa fie prelungite niste termene in favoarea Beijingului. Adica sa le permita chinezilor sa mai polueze in acelasi grad (hal) inca cativa ani in plus peste cat si-ar fi dorit si ar fi fost dispuse sa accepte celelalte state !

        Asta Trump nu poate schimba "din pix", ci doar fortand mana Chinei.

        PS. De altfel rusii i-au si anuntat pe ceilalti semnatari ai acordului, ca in lipsa SUA Acordul nu poate fiinta, nu poate fi implementat !
        • +2 (12 voturi)    
          Acordul se aplica si fara SUA (Vineri, 2 iunie 2017, 23:10)

          gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          The agreement stated that it would enter into force (and thus become fully effective) only if 55 countries that produce at least 55% of the world's greenhouse gas emissions (according to a list produced in 2015) ratify, accept, approve or accede to the agreement.
          • -2 (10 voturi)    
            Bineinteles ! (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 1:28)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

            Dar cu ce eficienta !

            PS. La asta cred ca se refereau rusii cand spuneau ca Acordul nu poate functiona fara participarea Americii !
        • +7 (11 voturi)    
          ... (Vineri, 2 iunie 2017, 23:17)

          John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Nu trebuei sa ma crezi, dar poate il crezi pe omul care a semnat tratatul. Uite o parte din transcriptul inca care John Kerry vorbeste destre tratatul de la Paris:
          "no country is required by this agreement to do anything except what that country decided to do for itself. So Donald Trump is not telling the truth to the American people when he says 'we have this huge burden that's been imposed on us by other nations,' no. We agreed to what we would do. We designed it. It's voluntary and the president of the Unites States could simply have changed that without walking away from the whole agreement" - John Kerry
    • 0 (0 voturi)    
      Toate postarile tale au fost contra SUA (Duminică, 4 iunie 2017, 10:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      de cand Trump, care va convine voua rusilor care n-aveti ce vinde lumii de cat "vaina" si materii prime, ca altfel ati fi in c... gol, a devenit presedinte, iata ce prestidigitatii textuale savarsiti.
  • -4 (42 voturi)    
    Ok ! Dar mai bagati si voi mana in buzunar, (Vineri, 2 iunie 2017, 14:17)

    Susufler0 [utilizator]

    nu doar America !
    • +11 (19 voturi)    
      Pai Europa e campioana (Vineri, 2 iunie 2017, 20:04)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      la protectia mediului, deja e angajata mai mult decat SUA. Acum ca SUA s-a retras decalajul se va mari si mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        Europa minus Romania, ca la noi nu se (Duminică, 4 iunie 2017, 10:53)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        colecteaza selectiv! este o mizerie - lipsa de educatie, lipsa de stimulente, oameni deprimati carora li se cere sa munceasca in plus pentru mediu - pentru asta tb stimulente! oameni cu viziune la conducere, nu infractori! Reinventati stanga domnilor ca altfel nu mai scapam de pseudo-stanga pesedista.
  • +17 (29 voturi)    
    Make URSS FREE Again (Vineri, 2 iunie 2017, 14:35)

    un domn [utilizator]

    without Cracanat gaspadin !
  • +5 (35 voturi)    
    ... (Vineri, 2 iunie 2017, 16:28)

    Andrei_Bucuresti [anonim]

    Macron a avut un discurs de calibrul discursurilor lui Churchill din timpul razboiului.
    • -14 (26 voturi)    
      Pai cocoseii frantzuji tot timpul au (Vineri, 2 iunie 2017, 17:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

      fost tari in clontz doar. Babuca macroului stie cel mai bine.
      • 0 (0 voturi)    
        Cuvintul rusesc "babuca" - de unde scrii? (Duminică, 4 iunie 2017, 10:54)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        de pieste Prut, Nistru or din Sibir?
  • -8 (14 voturi)    
    Saint Macron vs. Balaurul Trump (Vineri, 2 iunie 2017, 22:09)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Macron a preluat rolul lui Obama, a devenit noul iubit al presei, in orice caz babuta lui trage din greu sa devina noua Michelle. Cine ar fi crezut ca intre ziaristi zace atata nevoie de devotiune si adoratie ?! Lui Macron ii ies raze din cap, asta e sigur.
    • 0 (0 voturi)    
      Maimuta oranj trump, maimuta alba putin (Duminică, 4 iunie 2017, 10:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

      isi platesc ziaristii si tot nu le iese.
  • -8 (12 voturi)    
    pai (Vineri, 2 iunie 2017, 23:09)

    hamham [utilizator]

    stefan molyneux:
    Emmanuel Macron's concern for climate change probably stems from his wife, who is old enough to remember the last ice age.
    • 0 (0 voturi)    
      Baba trump si baba putin (Duminică, 4 iunie 2017, 10:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      "tara (planeta) arde si baba ( trump si putin) se piaptana".
  • -6 (6 voturi)    
    press_to_reset_the_world, mesaj catre... (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:29)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    emmanuelle micron:

    Make our day and fuck off!...