SUA vor parasi Acordul climatic de la Paris

de Rares Musatoiu     HotNews.ro
Joi, 1 iunie 2017, 21:44 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Twitter @POTUS
Un document al Casei Albe preziceaza ca SUA se vor retrage din Acordul climatic de la Paris, noteaza Reuters.

UPDATE 1: Donald Trump delcara ca retragerea din acord, respectand procedurile ONU, va dura pana la patru ani, conform unei suse din Congres, citata de Reuters.

UPDATE 2: Trump va opri finantarea pentru Acordul climatic de la Paris si pentru Fondul pentru un Climat Verde, parte din Conventia Cadru despre Schimbarile Climatice a ONU, tratat semnat in 1992 de 165 de state.

Presedintele SUA declara ca aceasta deicizie "pastreaza promisiunea sa din campania electorala de a pune America pe primul plan", conform unui document citat de Reuters.

Donald Trump a adaugat ca Acordul de la Paris pentru reducerea emisiilor de gaze este prea costisitor pentru SUA si ca va incerca sa gaseasca o "intelegere mai buna", conform aceluiasi raport.

Aceasta retragere, promisa de Trump in timpul campaniei din 2016, va adanci ruptura dintre SUA si aliatii sai, deoarece administratia americana se va alatura Siriei si Nicaraguei, fiind singurele state care nu participa in acordul climatic semnat de 195 de tari.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

10695 vizualizari

  • +40 (94 voturi)    
    Trump - cel mai prost presedinte (Joi, 1 iunie 2017, 21:52)

    OmulNou [utilizator]

    Nici macar n-are sens decizia, oricum statele isi pot urma propriile politici climatice.

    Cat de dobitoc e Trump?
    • -22 (62 voturi)    
      . (Joi, 1 iunie 2017, 22:45)

      DoroDoro [anonim] i-a raspuns lui OmulNou

      Exact ... si o pot face fara a scote bani din buzunar! No?
    • -27 (71 voturi)    
      pai (Vineri, 2 iunie 2017, 1:45)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      dobitoc?
      trump e un miliardar. si presedinte.
      si consecvent promisiunilor facute.
      tu esti un inteligent ce-o freaca la tastatura:)
      • +15 (25 voturi)    
        Mai hamham-e, (Vineri, 2 iunie 2017, 10:24)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui hamham

        daca ii urmaresti mimica,gesturile,comportamentul de fanfaron...ajungi sa te intrebi daca sa razi sau sa plangi.Imaginile cu trump imbrancindu-l pe premierul Dusko sunt graitoare si de o rara marlanie.Parca era un bizon in trafic.ASTA e presedintele SUA???Make AMERICA GREAT again???Da' ce,pana acum a trait sub papucul strainilor.Au mai fost si altii cu astfel de bullshituri ieftine.Imperii care sa dureze 1000 de ani.Si da,incalzirea globala este reala.SUA sunt cam primele pe lista in ceea ce priveste forta distructiva a uraganelor si tornadelor.
        • -9 (21 voturi)    
          Incalzirea globala e reala (Vineri, 2 iunie 2017, 13:23)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Dar nu este man made. Mai citeste, mai educa-te, nu inghitii toate galustile.
          • +7 (15 voturi)    
            Hahahaha (Vineri, 2 iunie 2017, 15:39)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            Ignorantul striga ignorantii. CIteste tu aici
            https://climate.nasa.gov/evidence/

            Sau poate tu te crezi mai destept ca cercetatorii de la NASA.
            • -5 (9 voturi)    
              Nu (Vineri, 2 iunie 2017, 19:03)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Ma cred mai putin corupt decat cercetatorii de la nasa.
              • +6 (8 voturi)    
                Sigur nu confunzi coruptia (Vineri, 2 iunie 2017, 22:52)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

                cu inteligenta ?
        • +12 (16 voturi)    
          Un prost, un needucat, baiat de bani gata! (Vineri, 2 iunie 2017, 13:36)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Ajungem la concluzia ca banii nu sunt suficienti ca sa fii ceva in viata!
      • +15 (35 voturi)    
        N-ai inteles absolut nimic (Vineri, 2 iunie 2017, 10:34)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui hamham

        Faptul ca e bogat nu inseamna nimic, a mostenit 400 de milioane de dolari de la taica-sau. Si nu e bogat, fiindca tot timpul minte in privinta averii sale si nu ne arata ce taxe plateste.

        Faptul ca e presedinte nu inseamna nimic, si-a tinut campania bazata pe minciuni din ce in ce mai sfruntate, a mintit mai mult decat oricare alt candidat si prostimea l-a crezut.

        Cat despre promisiunile facute, iesind din acordul de la Paris, Trump face China lider mondial in regenerabile, fara concurenta reala. Promisiunile lui sunt o prostie.

        Si da, eu sunt inteligent, suficient de inteligent sa-mi dau seama ca un om poate fi presedinte fara sa aiba habar ce face.

        De ce pui semnul egal intre "bogat"+presedinte si o oarecare masura a inteligentei? N-au nicio treaba una cu alta, din motivele enumerate mai sus. Mai gandeste si tu.
        • -12 (18 voturi)    
          ... (Vineri, 2 iunie 2017, 13:42)

          CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui OmulNou

          Trump nu avea cum sa nu castige alegerile in America avand-o pe CLintoneasa contracandidata. Americanii au trei lucruri la care tin cu sfintenie: libertatea de exprimare, libertatea religioasa si dreptul de a purta arme. Toate aceste trei lucruri au fost atacate brutal de catre administratia Obama. Au reusit sa submineze libertea de exprimare si libertatea religioasa prin implementarea acelei dictaturi fasciste a corectitudinii politice. Din fericire nu au reusit sa le confiste armele americanilor. In timpul campaniei Hitlary Clinton a urlat ca o apucata ca americanii trebuie sa isi schimbe convingerile religioase si sa fie de acord cu agenta LGBT si cu genocidul copiilor nenascuti si cu uciderea princilor chiar si in luna a noua. Ori asta a fost un monuement de prostie. Sa spui lucrurile astea unor americani care sunt crestini practicanti intr-o proportie de peste 50% este sinucidere curata. Trump nu avea cum sa piarda alegerile in fata unei asfel de imbecile
        • -5 (9 voturi)    
          pai (Vineri, 2 iunie 2017, 23:17)

          hamham [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          "As President Donald Trump hit his 100th day in office, the Dow Jones Industrial Average has booked the best performance in the postwar era under a first-term president when measured from Election Day through the 100th day in office, according to Dow Jones data."

          noroc ca esti tu destept:)
        • -3 (3 voturi)    
          China lider mondial in regenerabile (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 19:31)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          Ha ha
          China e prima de mult in industria de panouri solare si e pe la jumate cu eolienele. Deci cata vreme cretinii vor baga subventii in porcariile astea China va fi marele castigator.
          Asta in timp ce ei vor continua sa construiasca centrale pe carbune.
          Ha
      • +11 (15 voturi)    
        Asta-i din ciclul (Vineri, 2 iunie 2017, 12:10)

        uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui hamham

        ce aveti ma cu Becali, ca e milionar in euro, haterilor !
    • -7 (25 voturi)    
      mediu (Vineri, 2 iunie 2017, 8:52)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Dom'le, sinele de cale ferata si, ca alt exemplu, sedevistica din industria aeronautica nu se "scot' cu vreo imprimanta, au in spate siderurgie si metalurgie de la mama lor. Sectoarele astea nu se tin cu ventilatoare pe dealuri.
      • -9 (17 voturi)    
        :)) (Vineri, 2 iunie 2017, 14:11)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        ..cel mai tare comentariu! din pacate, nu prea multi au inteles ce ai spus, sau sunt prea multi visatori in jurul nostru!
        Lucrurilor nu li se vor spune pe nume, mult timp, din cauza fricii izolarii de societate (social and media bullying). Dar cand apare unul care nu are nicio problema cu acest tip de izolare, incep sa sara in sus toti "inteligentii".
      • +9 (13 voturi)    
        Falsa dilema (Vineri, 2 iunie 2017, 15:42)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        Nimeni nu zice ca se tin integral cu energie regenerabila. Si oricum Tratatul are in vedere reducerea CO2 nu inlocuirea unei industrii cu alta. Se poate face asta si cu tehnologii de reducere a noxelor. Schimbarea este graduala nu dintr-o data. Nici energia nucleara nu alimenteaza integral industria, insa are o contributie importanta.
        • -2 (4 voturi)    
          falsa supozitie (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 19:40)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          CO2 nu este un poluant si in privinta efectului de sera este un chichi-michi.
          Modelele climatice au fost un mare fiasco si au valoare predictiva zero barat
          • +2 (2 voturi)    
            CO2 nu este un poluant (Duminică, 4 iunie 2017, 12:56)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            dar pe langa el termocentralele mai arunca in atmosfera si alte substante, la asta m-am referit. CO2 produce un efect de sera, deci este important, cresterea nivelului de CO2 este responsabila de incalzirea globala.

            Modelele climatice au fost imbunatatite si sunt instrumente utile in cercetare.
      • -2 (4 voturi)    
        pentru progresisti (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 19:37)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        sau incalziristi sau ce mama n....or fi!
        Chestiile murdare cum ar fi sinele de cale ferata sau orice tine de metalurgie, chimie grea trebuie scos din dictionarul uzual.
        Visul lor e sa creasca gaini in curte dar sa aiba internet de 500 MB, sa mulga vaca dar sa aiba priza de incarcare rapida pentru Tesla, etc.
        Dupa ei, toate industriile trebuie mutate in China si India si apoi pe Marte.
        Daca ii intrebi stiu mai multe despre nocivitatea E-urilor si incalzirea globala dar habar n-au chestii de fizica elementara sau care-i diferenta intre dioxid si monoxid de carbon.
    • +11 (15 voturi)    
      Parteneriat transatlantic, taxe mai mari pt SUA (Vineri, 2 iunie 2017, 12:40)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      pentru ca ei cheltuie mai putin datorita nerespectarii acordului de mediu
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Vineri, 2 iunie 2017, 14:21)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Esti printre putinii postaci care stiu ca Acordul de la Paris 2015 e pe baza de voluntariat (fiecare tara isi stabileste singura un obiectiv de reducere a gazelor de sera) si nu exista sanctiuni daca nu "reuseste" :)

      Multi confunda cu alte acorduri (Kyoto 1997, etc.)
  • +22 (60 voturi)    
    Make America great again (Joi, 1 iunie 2017, 21:58)

    Captain Obvious [utilizator]

    AMR 3 ani jumatate când o sa pleci tu
    • +11 (59 voturi)    
      Pleaca mai repede (Joi, 1 iunie 2017, 22:57)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      AMR cu surprize, da' nu mai mult de 2 ani.
      Pana una-alta, pretenaru' Putin a recunoscut ca sunt hakeri rusi patrioti care l-au ajutat pe Trump, ca tot dovezile in acest sens sunt clare.
      Ancheta legaturilor lui Trump cu Rusia continua, iar daca republicanii isi fac sperante ca o pot amana la infinit, se inseala amarnic: in toamna anului viitor sunt alegeri si dupa cum decurg lucrurile, democratii vor fi majoritari in ambele camere legislative.
      Asa ca AMR mai putin de 2 ani, timp in care Uniunea Europeana va avea timp sa-si ia destinul in propriile maini.
      Altfel spus, tot raul spre bine.
      • -21 (57 voturi)    
        Lasa-l bre pe Trump; si asa nu pricepi nimic! (Vineri, 2 iunie 2017, 3:07)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Lasa-l bre pe Trump; si asa nu pricepi nimic! Repeti la nesfarsit tampenii de prin fake media... pana si astia au inceput sa inteleaga ca Trump a castigat alegerile. Iar cu "dovezile" alea clare, esti mai ridicol decat cei mai ridicoli anti-Trump de pe aici . Nici unul nu afirma ca ar fi gasit cea mai mica dovada; d'aia democratii sunt in degringolada....timpul trece, ursul merge, ei (dovezi) nimic.
        Si, zau, lasa-te de ghicit sau ia-ti un ghioc mai bun. Nu le-ai nimerit nici cu Brexitul, nici cu alegerea lui Trump...in general, cu nimic major. Si acum ai pretentii ca stii cum va arata Legislativul american peste doi ani....oi, oi, oi !
        • +9 (33 voturi)    
          Well well (Vineri, 2 iunie 2017, 8:35)

          Harpalete [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Marea problema a societatii de azi nu e o persoana ca Trump, un presedinte care in mod evident NU e consecvent (vezi de cate ori s-a intors la 180 de grade), NU e competent (ca orice bully, traieste din raportul de forta prielnic).

          Marea problema este ca o creatura ca tine, bascalioasa dar neserioasa, cu o putere de analiza asemanatoare unui adolescent prepubertin, are aceleasi drepturi cu oamenii "normali": poti vorbi, poti vota, poti sa-ti inmultesti neamul ignorant.

          Asa a ajuns presedinte un magnat care habar nu are cum face un om normal ca sa traiasca, asa a ajuns un bully impulsiv sa decida ca e normal sa dispara Antarctica si oresele cotiere. Trump are 70 de ani, nici lui nici tie nu are rost sa va explicam cum va fi in 50 de ani pentru descendentii vostri amarati.

          In concluzie, ne-am dat naibii. Idiocracy e un film despre voi !
          • -9 (27 voturi)    
            Fudulia, cireasa de pe tortul prostiei (Vineri, 2 iunie 2017, 11:35)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Harpalete

            Mi baiete, tu vorbesti despre Antarctica si acorduri climatice, cand tu nu esti in stare sa-ti aduni PET-urile din tara? In doar doua judete din Romania gasim mai multe PET-uri aruncate decat in toata America si Canada la un loc.
            Stii scandalul Volkswagen? Doi ingineri americani au facut mai mult ca sa puna in evidenta potlogariile DE POLUARE nemtesti decat toata Ioropa aia fudula, 28 de tari, 28 de organisme de reglementare pline de incompetenti , birocrati si pupatori de funduri teutone?
            Tu vorbesti depre Antarctica, mai amaratule, cand la tine in tara o ploicica mai mare ia sate intregi la vale pentru ca nu mai gasesti fir de copac pe pantele unde acum 20 de ani erau paduri seculare? Ai vazut padurile din America, chiar si alea exploatabile? Ai citit vreodata, mai inocentule, despre legile de protectie a mediului din America? Stii ca in Arizona, ca sa dau numai un exemplu, arunca astia cheia de la puscarie cu tine inauntru daca te pune Michiduta sa disloci o roca de la locul ei natural sau sa iei un cactus?

            Despre ce vorbim, mai necititule si neumblatule? Despre ipocrizia ioropiana in domeniu? Sau despre faptul ca America chiar face ceva pentru protectia mediului dar nu vrea sa fie legata de o foaie de hartie ca sa umple buzunarele progresistilor care dau lectii de antarctica?
            • +13 (19 voturi)    
              Deci Trump a scos SUA din Acord (Vineri, 2 iunie 2017, 12:13)

              uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              pentru ca romanii arunca PET-uri ? Logica de trumptard.
              • -7 (11 voturi)    
                Nu mai baiete, e logica ta (Vineri, 2 iunie 2017, 15:01)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

                "Deci Trump a scos SUA din Acord
                ...
                pentru ca romanii arunca PET-uri. Logica de trumptard."

                ===================

                Nu mai baiete, e logica ta, de tampit. Eu am spus clar, cu exemple, ca America face mult mai mult pentru protectia mediului decat toti ipocritii astia care semneaza acorduri. Cand or face si astia cat America - pastrand proportiile - atunci sa vina sa miorlaie despre acorduri ... ca sa scoata banii din buzunarul public american - ca despre asta e vorba, nu despre altceva. Ai priceput si tu ceva acum?

                Pe bune, plusacii #rezist de pe forumul asta sunt recunoscuti ca sunt cam incetinei, dar matale chiar esti handicapat? Esti seful lor, asa cum e ala, studentul la 46 de ani (din Cluj, bineinteles!) seful USR-ului?
                • +6 (10 voturi)    
                  Omul avea dreptate (Vineri, 2 iunie 2017, 22:54)

                  gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  esti neted pe cerebel....
                  • -6 (8 voturi)    
                    Asa-i mai militianule, asa-i ! (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:48)

                    newlook [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                    "gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui newlook
                    esti neted pe cerebel...."

                    ===================

                    Militianule, ai nimerit-o!

                    Chiar asa e, cerebelul meu (creierul mic) e neted, circumvolutiunile aflandu-se pe cele doua emisfere cereBRALE.

                    Se vede din postarea ta ca pe tine te caracterizeaza situatia inversa !

                    Bagati minusuri postaci #rezist, ca si voi aveti circumvolutiunile tot pe cerebel!
                    • +5 (5 voturi)    
                      Pacat (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:34)

                      maxumus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                      ca nu #rezisti prostiei :)
            • +12 (18 voturi)    
              Merci pentru zambet ! (Vineri, 2 iunie 2017, 12:39)

              Harpalete [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              In primul rand, vorbesti cam mult despre cineva pe care nu l-ai intalnit in viata ta. Nu ai inteles nimic (si asta nu ma mira) dar nici la nimerit nu esti bun (statistic, chiar si o râma putea nimeri vreo 50% din argumente, tu... nimic).

              Discutiile astea sunt sterile, eu vorbesc despre comentariile tale admirative despre Trump, tu imbini ceea ce tu crezi ca eu sunt sau fac cu "adevaruri" à la Fox News :)

              Reactionezi de altfel ca un votant tipic Trump pentru care cuvantul "argument" inseamna "atac". Asa functionati voi astia, impulsivii peste masura, in spatele tastaturii ma refer, ca in rest, m-as mira si fi facut ceva notabil.

              Singurul ton pe care-l poti emite este cel al bascaliei ieftine. In lumea in care tu traiesti asa se merge inainte, cu aceleasi dume vesnice de pe la Capatos, Vacanta Mare sau Chestiunea Zilei cu Florin Calinescu.

              Intr-o conversatie serioasa (si vad zero sanse sa se intample vreodata), ai pleca rosu de furie dupa ce ti-ai terminat vocabularul de 200 de cuvinte din care 100 jargon.

              As mai continua dar pur si simplu nu te pot lua in serios cu exprimarea asta atat de agresiva si redusa.

              Lupta e inegala, tu stii deja mult prea bine cine sunt iar eu nu stiu despre tine decat ca din motive dubioase simti nevoia sa sustii un debil care sacrifica o lume intreaga ca sa "make America great again".

              Esti probabil plecat din tara, poate chiar in SUA, avand in vedere mandria cu care ma faci "amarat" pentru ca sunt român, ma consideri "neumblat" pentru ca ai impresia ca romanii nu pot circula prin lume, "necitit" pentru ca esti un idiot care se hazardeaza din oficiu, et ainsi de suite.

              America a decis ca 195 de tari sunt de rahat, printre care si tara ta, tristule roman umblat si citit, tara aia in care probabil ti-a ramas familia sau macar ceva prieteni care, daca ar stii ce gandesti, te-ar trimite in aia matii in cel mai clasic stil romanesc!
              • -11 (17 voturi)    
                Mai telectualule... (Vineri, 2 iunie 2017, 15:30)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui Harpalete

                Mai telectualule...

                In postarea mea ti-am dat cel putin 4 puncte de discutie pe subiectul din tema:
                - PET-urile din Romania vs America
                - scandalul Volkswagen si atitudinea Ioropii vs atitudinea Americii
                - despadurirea Romaniei vs legile din America
                - Faptul ca toata afacerea asta a "incalzirii globale" intoarsa in "schimbari climatice" de progresisti (cand datele realitatii au demonstrat ca nu prea mai e "incalzire globala")...reprezinta doar o uriasa palnie de drenare a fondurilor publice spre buzunarele smecherilor !

                Tua ai folosit o postare mai lunga decat a mea ca SA ZICI NIMIC pe subiect, doar te minunezi cat de destept esti tu, progresist si globalist, si cat de limitati sunt votantii lui Trump (ca nu mai vor sa dea bani astora ca tine).

                Uite, (din alea "200 de cuvinte, 100 jargon), mai telectualule, iti mai dau doua teme LA SUBIECT:
                - Al Gore tine conferinte despre mediu pe banda rulanta...diferite entitati (prin scadere de taxe, DIN BANUL PUBLIC) ii dau intre 200 k$ pana la 400 k$. La deplasarile dintr-un oras in altul, pentru aceste conferinte, chiar pentru 200-300 km, Al Gore foloseste jetul lui privat ...ca deh, "una zice si alta fumeaza" (Arghezi catre Sadoveanu, mai necititule!).
                - Acum 3 ani (termenul de "incalzire globala" era inca la moda)...."cercetatori" ca tine au produs un raport din care au fost excluse datele statistice care aratau invers decat concluziile predefinite platite de apologetii industriei misticismului incalzirii globale.
                • +8 (12 voturi)    
                  mda (Vineri, 2 iunie 2017, 18:36)

                  Harpalete [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Poti fi euro-sceptic, climato-sceptic, ce-vrei-tu-sceptic, dar cand tragi linie tu ramai tot o persoana marginala cu discurs usor amuzant, neserios si, din fericire, ne-reprezentativ.

                  Hai ca ai fost bagat suficient in seama, mergi si predica in medii care-ti sunt prielnice.
                  • -8 (10 voturi)    
                    Iar ai esuat sa zici ceva, mai telectualule (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:38)

                    newlook [utilizator] i-a raspuns lui Harpalete

                    Iar ai esuat sa zici ceva, mai telectualule.

                    PS: vad ca tu te introbagi in seama pe aici; nu eu am intervenit primul pe postarea ta; nici sa vreau n-as fi putut pentru simplul fapt ca spui NIMIC la modul frustrat, Chiar, in afara de a injura, a-ti plange de mila si a injura din nou, ai spus vreodata ceva?
            • +14 (18 voturi)    
              draga novyy vzglyad (Vineri, 2 iunie 2017, 14:34)

              diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              nu inteleg de ce ne tot vorbesti de SUA si nu de minunata mama Rusie. Daca te uiti pe geam vei vedea ca e deja maine si si Rusia are o natura minunata. Aveti grija de ea cat se mai poate...
        • +12 (16 voturi)    
          Fake media ??? (Vineri, 2 iunie 2017, 12:12)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Pai Trump isi poate lipi pe frunte chestia asta la cate minciuni debiteaza zilnic !
      • -9 (11 voturi)    
        hahaha (Vineri, 2 iunie 2017, 17:46)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        ma ingrijorez pt. tine. s'ar putea sa faci infarct cand donald va fi reales. :-))
        • +5 (7 voturi)    
          Nu te ingrijora: (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:46)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Nu va fi reales.
          Ti-am dat si eu un minus, Obsolete simplu din multime (aka Korkodell, aka Serioja), pentru proces de intentie si vrajeala de doi lei.
  • -57 (121 voturi)    
    o decizie buna (Joi, 1 iunie 2017, 22:03)

    freejack [utilizator]

    trebuia sa puna cineva piciorul in prag si sa denunte mascarada asta cu influenta activitatii umane in schimbarea climei. daca acel cineva este presedintele SUA cu atat mai bine.
    • +37 (59 voturi)    
      ... (Joi, 1 iunie 2017, 23:35)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Nu vrei să stai câteva luni în Shanghai să vezi cum activitatea umană n-are niciun efect? Câteva luni cu masca pe față.
      • -18 (46 voturi)    
        ha (Vineri, 2 iunie 2017, 5:07)

        CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Sarmis

        Si ce legatura are Shaghaiul cu America? Daca ei polueaza aerul, ei sa il depolueze pe banii lor nu pe al americanilor. America contribui an de an cu miliarde de dolari la fondul ONU pentru combaterea 'incalzirii climatice'. Dece sa plateasca America pentru dezastrul din China. In centrul New York-ului si al oricarui mare oras din America si Canada poti respira foarte sanatos
        • +6 (6 voturi)    
          Esti dus, nene (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:51)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

          Shanghai, New York, Bucuresti, Moscova, Londra, Paris, Berlin, New Delhi, Texas, Melbourne, Tokio, Toronto sunt orase ale aceleiasi planete.
          Pai respira sanatos, Cornele: cine te opreste?
      • +14 (22 voturi)    
        Shanghai vs. Seattle (undeva langa) (Vineri, 2 iunie 2017, 8:15)

        transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        am fost in Shanghai acum 2 saptamani. cateva chestii m-au "shocat". 1. toate mopedurile erau electrice! (am confirmat asta cu niste localnici, nu mai poti sa inmatriculezi ceva ne-elelectric) 2. am merg cu microbuz electric de la Pudong la gara, 3. toate taxiurile merg pe gaz. 4. O puzderie de biciclete cu un concept nou de rent-a-bike! Cu o aplicatie mobila iti deschizi o bicicleta care o gasesti peste tot, de la mai multe firme. E o explozie de asa ceva. Una peste alta, China lucreaza la aspectul poluare, cel putin la scala asta.

        Langa Seattle am fost in iarna, era frig si la aeroport sau hotel stateau fratzii cu motoarele pe idle. Noxe mai infecte ca alea nu cred ca am avut ocazia sa inhalez, dar pe american il freaca sa aibe motoru' de 4 litrii si truckul cat mai mare, il doare la basca de emisii. Pana la urma fiecare inhaleaza "cu mana lui".
        • -14 (22 voturi)    
          ninti in draci (Vineri, 2 iunie 2017, 13:47)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

          in washington state si cacafornia sunt cele mai drastice legi antipoluare.
          seattle este un oras cu aer super.
          minti cu nonsalanta neomarxistului.
          daca stateau aia cu motoarele la relanti, ai si analizat aerul,. dobitoci sunt peste tot in lume.
          romanasul nostru, cum aterizeaza prin america, imediat descopera numai necazuri. altfel, lupta pt. ridicarea vizelor.
          luati un sfat de la mine: ocoliti america, nu e de voi.
          sau voi nu sunteti de ea.

          acolo unde totul era electric, aia n'au semnat acordul. daca e asa, inseamna ca de'ai drac n'au semnat.

          apropos, hn le da pe bucati. intr'un alt articol se mentioneaza ca in paralel cu iesirea, trompa a promis ca va renegocia un nou acord in termeni mai favorabili pt. america, care sa'i oblite si pe chineji si lindieni.

          recomand ca macrou, care da sfaturi, sa negocieze cu prietenii lor de afaceri, chinejii, poate'i determina sa se conformeze si ei.
          ca de. macrou e un om influent, de anvergura monidala.
          • +7 (7 voturi)    
            Serioja, (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:56)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            Sa stii ca orele suplimentare nu ti le plateste: las-o mai moale, puiule, ca Putin n-o sa-ti ridice statuie.
        • -3 (3 voturi)    
          asa si? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 19:44)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

          energia electrica de unde o luau?
          Sau au descoperit perpetuum mobile chinezii?
          Sau au mutat poluarea 100 km mai in interior unde nu sunt turisti eco-friendly?
      • -10 (24 voturi)    
        pai (Vineri, 2 iunie 2017, 9:35)

        hamham [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        china polueaza dreaq cat america si europa la un loc.
        dar ei nu fac parte din acordul climatic.
        coana merkel nu zice de ei nimic?
        planeta nu va exploda oare?
        • +10 (18 voturi)    
          China semneaza Acordul (Vineri, 2 iunie 2017, 12:15)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui hamham

          SUA nu.
        • +13 (15 voturi)    
          Esti un postac mincinos (Vineri, 2 iunie 2017, 12:15)

          OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui hamham

          China a ratificat acordul din 2016.

          https://www.theguardian.com/world/2016/sep/03/china-ratifies-paris-climate-change-agreement

          Deci esti un postac mincinos.

          Nu ti-e rusine? N-ai gasit o meserie mai buna decat sa postezi minciuni pe net?

          Sau tu chiar crezi ce scrii?
      • -10 (20 voturi)    
        da'..ce bre.. (Vineri, 2 iunie 2017, 9:38)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        ..Shanghai e lumea?!? Adica, daca esti un adminsitrator prost de oras, trebuie sa blochezi toata lumea?!?!

        Si de ce semneaza tratate dadca nu le respecta nimeni?!? doar pentru bani?!?

        Si cat costa sa inlocuiesti industria bazata pe energia obtinuta din combustibilii fosili intr-o tara ca SUA?!?! Si exista sursa de energie viabia care sa inlocuiasca sursa de energie din combustibili fosili?!?? iti spun ca nu exista!!

        Toate sursele actual de energie "eco" sunt fie ineficienta (nu fac fata cerintelor), fie instabila..

        Pentruca oamenii de stiinta au facut un dita-mai Hadronul in elvetia, dar sa obtina surse alternative de energie nu au reusit!
        Ei studiaza compozitia atomlui, deci mesajul e clar: nu ne intereseaza sursele alternative de energie!
        Pai daca problema asta era de o aseenea urgenta incat sa se gaseaasca surse alternative de energie, nu ar fi construit reactor de fusiune nucleara?!?Dar de ce sa iti bati capul cu asa ceva cand toata lumea poate polua in liniste doar pentruca a semnat un tratat ?!?

        China si-a sacrificat sanatatea (sa spunem asa) ecosistemului ca sa devina o economie puternica: imagineaza-ti ca toate acele fabrici din Shanghai ar fi trebuit sa fie construite in SUA, Europa (-toata Europanu doar UE-principalele economii care beneficiaza de pe urma chinezilor! De ce nu s-au facut in aceste tari acele fabrici: pentruca au semnat un tratat care le-a pus economiile in pericol!
        Ai fi spus ca SUA ar fi putut sa incerce trecerea la alte surse de energie independente de enrgia oferita de combustibilii fosili: din pacate, Tesla a facut o dita mai fabrica bazata pe energie solara, dar cam atat!
        In rest nu exista alternative!
        Lumea e mai obsedata de cine are dreptate sic ine nnu, ce tratate se semneaza sau nu, cine din ce tratat se retrage sau nu samd!
        Nu intereseaza pe nimeni ce inseamna acele tratate, ce efecte au ele etc.
        Activisti pentru mediu curat sunt bine intentionati, dar nu au o vedere in ansamblu a ceea ce presupun aceste demersuri!
        • +10 (18 voturi)    
          Uite aici cat de ineficienta e energia solara (Vineri, 2 iunie 2017, 12:20)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaic_power_stations

          SUA nu se afla in primele 5.
          • -11 (17 voturi)    
            Asta e ! (Vineri, 2 iunie 2017, 15:52)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

            Asta e ! Comentariu tipic de analfabet functional

            ===============
            "Uite aici cat de ineficienta e energia solara (Vineri, 2 iunie 2017, 12:20)
            uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui akillies
            https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaic_power_stations

            SUA nu se afla in primele 5."
            ==================

            Un exemplu tipic despre ce ravagii face Google (cu informatii corecte) asupra analfabetilor functionali.

            Linkul este despre cele mai mari centrale fotovoltaice din lume. Tot ce a retinut analfabetul functional este ca "SUA nu se afla in primele 5".


            Acum, atentie:

            - Sunt listate 46 de centrale...din care mai mult de jumatate sunt americane (24). Cu alte cuvinte, in top 46 americanii au mai multe centrale fotovoltaice decat restul lumii la un loc. analfabetul functional a retinut: "
            SUA nu se afla in primele 5."

            - Productia totala a centralelor US e mai mare decat productia adunata a tuturor celorlate centrale din lume; analfabetul functional a retinut ca "SUA nu se afla in primele 5"

            Atat poate generatia Google-Pokemon ! Si lanternuta #rezist !
            • +6 (12 voturi)    
              Stai linistit (Vineri, 2 iunie 2017, 17:19)

              master.paul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Cu Trump presedinte SUA nu va mai avea nici energie solara, nici eoliana, va trece pe carbune ca acum 100 de ani.

              Idiotul nu pricepe ca incalzirea globala este reala si ii da inainte cu conspiratia.
            • +9 (13 voturi)    
              Înainte de a insulta pe cineva (Vineri, 2 iunie 2017, 17:36)

              trotuar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              ar fi bine să ai grijă că ce spui tu este corect.
              Citez:
              ====
              "Productia totala a centralelor US e mai mare decat productia adunata a tuturor celorlate centrale din lume; analfabetul functional a retinut ca "SUA nu se afla in primele 5""
              ====

              Putere fotovoltaică instalată la sfărșit de 2016 (vorbim de maximul potențial):
              1. UE 94.57 GW
              2. China 77 GW
              3. USA 40 GW
              4. India 6.7 GW (în prezent 12.3)

              Cât despre comentariul precedent a fost corect a spune că în functie de capacitate SUA nu se află în primele 5 centrale.
              • -10 (12 voturi)    
                Puterea instalată e o gogoriță (Vineri, 2 iunie 2017, 20:42)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

                În funcție de cât soare e disponibil, o instalație ar putea produce 3 sau 5% din puterea instalată, uneori nici atât.
                • +9 (9 voturi)    
                  Asta nu înseamnă ca nu e bună (Vineri, 2 iunie 2017, 22:20)

                  trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  pentru a compara între ele țările. Apropo Japonia este pe locul 3 cu 42.7 GW ceea ce trimite SUA pe locul 4 iar India pe 5.

                  "Factorii de încărcare" (nu știu o traducere mai bună pentru "Capacity factor") din ce am găsit eu sunt între 10% și 30%. În nici-un caz de 3-5% sau mai puțin.

                  La cărbune am găsit a varia între 35% și 70%. iar la gaz între 47 si 71%.
                  • -6 (10 voturi)    
                    Deci produce minim 10% și noaptea? :) (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:04)

                    Harald [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

                    Pe ce perioadă se aplică factorii tăi de încărcare? Pe an, pe zi, pe secundă?
            • +11 (15 voturi)    
              Trumpistii spun lucruri traznite (Vineri, 2 iunie 2017, 18:17)

              uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Cineva a mentionat ca energia regenerabila este ineficienta, iar eu i-am demonstrat ca se inseala, ca s-a ajuns la capacitati de productie foarte mari.

              Unde in mesajul am spus ca SUA nu produce multa energie regenerabila ? Tu stii sa citesti sau ai o problema mai grava de procesare a informatiei ?

              Articolul se refera la clasamentul celor mai mari centrale fotovoltaice si ceea ce am afirmat eu este corect, SUA nu se afla in top 5. Unde este minciuna ?

              Dar nici nu ma asteptam mai mult de la unul care crede ca incalzirea globala e o farsa. De unde nu e nici Dumnezeu nu cere !
      • -14 (16 voturi)    
        da'..ce bre.. (Vineri, 2 iunie 2017, 9:38)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        ..Shanghai e lumea?!? Adica, daca esti un adminsitrator prost de oras, trebuie sa blochezi toata lumea?!?!

        Si de ce semneaza tratate dadca nu le respecta nimeni?!? doar pentru bani?!?

        Si cat costa sa inlocuiesti industria bazata pe energia obtinuta din combustibilii fosili intr-o tara ca SUA?!?! Si exista sursa de energie viabia care sa inlocuiasca sursa de energie din combustibili fosili?!?? iti spun ca nu exista!!

        Toate sursele actual de energie "eco" sunt fie ineficienta (nu fac fata cerintelor), fie instabila..

        Pentruca oamenii de stiinta au facut un dita-mai Hadronul in elvetia, dar sa obtina surse alternative de energie nu au reusit!
        Ei studiaza compozitia atomlui, deci mesajul e clar: nu ne intereseaza sursele alternative de energie!
        Pai daca problema asta era de o aseenea urgenta incat sa se gaseaasca surse alternative de energie, nu ar fi construit reactor de fusiune nucleara?!?Dar de ce sa iti bati capul cu asa ceva cand toata lumea poate polua in liniste doar pentruca a semnat un tratat ?!?

        China si-a sacrificat sanatatea (sa spunem asa) ecosistemului ca sa devina o economie puternica: imagineaza-ti ca toate acele fabrici din Shanghai ar fi trebuit sa fie construite in SUA, Europa (-toata Europanu doar UE-principalele economii care beneficiaza de pe urma chinezilor! De ce nu s-au facut in aceste tari acele fabrici: pentruca au semnat un tratat care le-a pus economiile in pericol!
        Ai fi spus ca SUA ar fi putut sa incerce trecerea la alte surse de energie independente de enrgia oferita de combustibilii fosili: din pacate, Tesla a facut o dita mai fabrica bazata pe energie solara, dar cam atat!
        In rest nu exista alternative!
        Lumea e mai obsedata de cine are dreptate sic ine nnu, ce tratate se semneaza sau nu, cine din ce tratat se retrage sau nu samd!
        Nu intereseaza pe nimeni ce inseamna acele tratate, ce efecte au ele etc.
        Activisti pentru mediu curat sunt bine intentionati, dar nu au o vedere in ansamblu a ceea ce presupun aceste demersuri!
      • -12 (24 voturi)    
        aia este poluare (Vineri, 2 iunie 2017, 9:47)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

        ce legatura este intre activitatea umana si incalzire. eu asta contest. vrajeala asta de 2 bani. clima este influentata doar de activitatatea soarelui. asa a fost de la inceput si asa va fi si in continuare. restul este politica. cum a fost acum prin anii 70 cu gaura din stratul de ozon. s-au luat "masuri", dar gaura tot acolo este.
        • +12 (16 voturi)    
          Dar tu de unde stii ? (Vineri, 2 iunie 2017, 12:21)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          Ca expertii zic altceva.
          • -11 (19 voturi)    
            care "experti"? (Vineri, 2 iunie 2017, 14:54)

            freejack [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

            pot sa-ti ofer o lista cu oameni de stiinta care au exprimat opinii contrare. se pare ca unii nu au nevoie de bani castigati incorect, prin false opinii, doar ca sa fie trendy.
            • +9 (13 voturi)    
              "Expertii" tai (Vineri, 2 iunie 2017, 15:47)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui freejack

              sunt aceiasi cu ai Oliviei Steer !
              https://climate.nasa.gov/evidence/
              • -2 (4 voturi)    
                confunzi grav subiectele (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 20:14)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                In 1800, cand a inceput incalzirea globala, madam Steer nu prea se nascuse.
                Ma indoiesc ca era nascuta si prin '70 cand aceasi NASA se ocupa de cucerirea spatiului cosmic nu de vrajeli. Asta si fiindca in anii "78-80 bau-baul era racirea globala, iarna nucleara, bla-bla.
                Peste sute de ani de zile copii vor invata la scoala despre o epoca cand niste politicieni pre-istorici in gandire au crezut ca pot modifica clima unei planete cu mijloacele acelui secol. Si ca a fost unul din cele mai mari scam-uri pseudo-stiintifice din istoria omenirii. Si ca de de aceea stiinta trebuie separata de politica.
                • +2 (2 voturi)    
                  Nu stiu ce nu-i clar (Duminică, 4 iunie 2017, 13:01)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                  Avem consens stiintific in privinta incalzirii globale, unii il neaga, avem consens stiintific in privinta vaccinurilor, unii il neaga. Cei care neaga consensul in privinta incalzirii globale sunt precum cei care neaga consensul in privinta vaccinurilor.

                  In anii 70 majoritatea studiilor aratau ca se va produce incalzire globala, doar cateva studii indicau contrariul.

                  Studiile sunt facute de cercetatori nu de politicieni si stiinta isi desfasoara activitatea independent de politica, nu stiu de unde ai scos ideile astea cu politizarea stiintei.
        • +13 (17 voturi)    
          Pe scurt (Vineri, 2 iunie 2017, 12:45)

          Harpalete [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          O parte din emisii (de exemplu Dioxidul de carbon, dar nu numai) creeaza asa numitul Efect de Sera.

          Mi se pare ca imaginea asta explica cel mai bine cum se ajunge la incalzire "globala" :
          http://www.descopera.org/wp-content/uploads/efectul-de-sera.jpg
        • -12 (18 voturi)    
          in plus.. (Vineri, 2 iunie 2017, 14:18)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          ..s-a demonstrat ca asta cu stratul de ozon e cea mai mare vrajeala stiintifica: deoarece de un camp de plasma atat de puternic ca al soarelui nu te apara decat un alt cmap de plasma..nu un amarat de strat de ozon (care apare in urma unor reactii chimice in atmosfera si nu pentruca tb sa protejeze pamantul de radiatii solare). Practic, toata teoria cu stratul de ozon e depasite de vreo 20 de ani, dar de ce sa nu fie folosita cand e cea mai eficineta cale de a speria masele "educate" ?!?

          In jurul Pamantului exista un camp de plasma care protejeaza impotriva radiatiilor solare, nu un amarat de strat de ozon... Pai asa, orice transformator de energie electrica poate fi considerat un generator de ozon!
    • +30 (62 voturi)    
      Mda (Joi, 1 iunie 2017, 23:41)

      darksider [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Singura diferenta dintre tine si dobitocul de Trump este ca, din fericire, tu nu esti intr-o pozitie in care sa influentezi cursul umanitatii.
      Din pacate, el este...
    • -15 (47 voturi)    
      Da, da' niște progresiști mâncau și ei o pâine :) (Joi, 1 iunie 2017, 23:59)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Iar Trump makes America great again pe banii lor! :)
      • -4 (38 voturi)    
        poate vrei sa spui (Vineri, 2 iunie 2017, 3:01)

        CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Harald

        "milioane de paini". America ar fi sa cheltuiasca 2 triliarde de dolari anual pentru acest tratat. Daca ar planta cateva milioane de copaci in toata America iar costa mult mai ieftin ,un miliard poate doua.Un singur copac absoarbe CO2 de la 100 de masini asa ca cu cateva milioane de copaci se rezolva problema poluarii.
        • +13 (17 voturi)    
          Ce vorbesti tu acolo ? (Vineri, 2 iunie 2017, 13:11)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

          2 triliarde, cred ca ai vrut sa zici 2 trilioane, adica 2000 de miliarde de dolari. Insa si aceasta cifra ar fi imposibila pentru ca toate veniturile SUA din bugetul pe 2017 sunt de 3200 miliarde dolari, adica 3,2 trilioane. http://federal-budget.insidegov.com/l/120/2017-Estimate

          Cum naiba sa cheltuiasa SUA 60% din toate veniturile pe prevenirea incalzirii globale ?! Cifrele astea sunt scoase din burta. Ca si restul afirmatiilor tale despre clima, de altfel. Din pacate analfabetii ajung sa conduca state si sa produca pagube imense prin prostia lor.
      • +12 (18 voturi)    
        Trump distruge America pe banii americanilor (Vineri, 2 iunie 2017, 12:56)

        uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Schimbarile climatice vor provoca daune mai mari decat banii economisiti: uragane, seceta, desertificare, afectarea agriculturii, sanatatea oamenilor, afectarea eco-sistemelor.

        Trump are o viziune de secol 18, el inca se crede in epoca arderii carbunelui si a motoarelor pe aburi. Nu are nici macar o intelegere elementara a fenomenelor climatice, insa ce e mai grav e ca ignora si specialistii. Tipic pentru personalitatile narcisiste si grandomane.
        • -8 (18 voturi)    
          Schimbările climatice sunt necontrolabile (Vineri, 2 iunie 2017, 16:08)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

          A pretinde că pot fi controlate schimbările climatice este undeva între aroganță pură și prostie pură.

          Schimbările climatice au o mulțime de componente necontrolabile, de la orbita Pământului și înclinația axială până la metanul care se degajă din Siberia sau din oceane.

          Efectul activității umane asupra schimbărilor climatice este extrem de redus în comparație cu factorii necontrolabili și nu este foarte ușor de evaluat, nici măcar așa redus cum este.

          Trump are o viziune de om sănătos la cap: lucrurile pe care le știm, le știm, iar cele pe care nu le știm, nu le știm. E bună comparația cu secolul 18, în secolul 19 au trăit Marx și Engels și de-atunci au început utopiile marxiste :)
          • +8 (12 voturi)    
            Si otravurile (Vineri, 2 iunie 2017, 17:45)

            master.paul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            sunt in cantitati infime si totusi ucid, o bomba nuceara incape intr-o masina, dar poate distruge un oras intreg. Lucrurile mici pot influenta considerabil.
            • -2 (8 voturi)    
              comparatia e tampita (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 20:41)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui master.paul

              si sa iti explic de ce.
              Orice combinatie chimica de pe lumea asta este o otrava potentiala pentru un organism sau altul, intr-o anumita doza.
              Mecanismele de actiune sunt diverse si combinatiile sunt aproape infinite, combintatii de substante, de mod de aplicare, de varsta si starea de sanatate a subiectului.
              Stiinta toxicitatii este foarte complexa si tratata ca atare.
              Ce se intampla in cazul in incalzirii globale?Avem acelasi sistem haotic de factori de influenta, factori cosmici, factori geologici, factori ecologici si factorul uman.
              Cum trateaza incalziristii problema? Din toti acesti factori a fost ales dioxidul de carbon emis de activitatile umane ca fiind factorul determinant in stabilirea climei. Simplul fapt ca au renuntat la "incalzirea globala" in favoarea " schimbarilor climatice" imi spune ca baietii vor mentine vinovatul chiar daca pamantul se va raci.
              • +1 (1 vot)    
                Comparatia e corecta (Duminică, 4 iunie 2017, 18:50)

                master.paul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                N-ai urmarit discutia. Cineva a afirmat ca activitatea umana contribuie cu putin CO2 si eu i-am aratat ca si cantitati mici dintr-o substanta pot avea efecte majore.

                Nu stiu cine sunt "incalzirirstii", insa climatologii nu trateaza problema asa cum descrii tu. Ai o intelegere limitata a fenomenului.
          • +8 (16 voturi)    
            Probabil ca NASA e plina de prosti (Vineri, 2 iunie 2017, 18:19)

            uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Du-te sa le dai niste meditatii, desteptule !
            • -6 (12 voturi)    
              Probabil NASA e plină de activiști (Vineri, 2 iunie 2017, 20:45)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

              Care profită de credibilitatea instituției, ghidați părintește de administrația Obama.
              • +5 (9 voturi)    
                Probabil (Vineri, 2 iunie 2017, 22:58)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                esti doar sarac cu duhul...
                • -6 (12 voturi)    
                  Probabil am văzut destui activiști (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:10)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                  care recurg la replici ad hominem în lipsă de argumente.

                  Dacă tot ce poți tu folosi ca ”argument” e să faci referiri la inteligența interlocutorului, asta are legătură cu doi factori: (1) familia în care ai crescut, unde se făceau mereu referiri la inteligența ta deficitară și (2) inteligența ta, realmente deficitară. Explicațiile detaliate le găsești în psihologie.

                  Eroarea de logică folosită de tine se numește ”apel la autoritate”. Pentru tine tot ce vine de la NASA e sfânt, dar asta e problema ta, nu a mea.
                  • +5 (9 voturi)    
                    Esti sarac cu duhul (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:41)

                    gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    la fel cum inginerii de la NASA sunt activisti.
          • +8 (12 voturi)    
            Ba da (Vineri, 2 iunie 2017, 18:31)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            De reparat nu se mai poate repara boacana deja facuta dar in mod sigur putem garanta un iad pt urmasi .Pe un trend natural de racire am reusit sa topim calotele . Ghici ce o sa se intample cand trendul natural se va schimba .

            Oricum US a ajuns sub Trump intr-un club select (state iresponsabile ).
            • -4 (8 voturi)    
              Ai văzut vreodată o seră, ai înțeles ce face? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:42)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              În absența serei care păstrează în interior căldura generată, acele plante nu s-ar putea cultiva, temperatura din exterior e prea mică pentru ele. Gazele cu efect de seră există și au efect de seră, dar fără ele clima din câmpiile europene ar fi la fel ca în Himalaya.
        • -2 (6 voturi)    
          pe bune? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 20:19)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

          Poti sa dai niste statistici cu frecventa uraganelor in US?Dar cu desertificarea in Sahara? Ca doar nivelul de CO2 a sarit de 400 ppm si conform predictiilor trebuia sa avem acum cel putin juma de metru de oceane in plus + multe ale catastrofe care se cam lasa asteptate
          • +1 (1 vot)    
            Iata (Duminică, 4 iunie 2017, 19:49)

            uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            https://www.gfdl.noaa.gov/global-warming-and-hurricanes/
            http://www.climatehotmap.org/global-warming-effects/drought.html

            Predictia cu cresterea nivelului oceanelor a fost facuta pentru anul 2100.
    • -6 (26 voturi)    
      nimic de a face cu asta (Vineri, 2 iunie 2017, 0:04)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      este doar politica economica, in cazul asta de favorizare a industriei americane.
    • +14 (44 voturi)    
      o decizie buna.. (Vineri, 2 iunie 2017, 0:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      ar fi sa l iei de mina pe escrocul debil si s va duceti amindoi la ..control...pe de alta parte imi place cum pacaliciul asta arata ca si "marea democratie" e plina de prosti....ii doresc sa contiunue tot asa pina cind se vor umple de ..rahat
      • +1 (9 voturi)    
        dupa cum vezi dupa voturi (Vineri, 2 iunie 2017, 9:42)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        de prosti nu duce nici Romania lipsa...
    • +3 (27 voturi)    
      mascarada asta... (Vineri, 2 iunie 2017, 0:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      are dovezi si se poate verifica relativ usor...
      tu ce scuza ai ca nu esti in stare sa faci asta?!
      • -7 (29 voturi)    
        ce se poate verifica? (Vineri, 2 iunie 2017, 9:42)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        incazirea este o realitate, influenta activitatii umane asupra incalzirii o contest. in 900 cand Eric cel Rosu a ajuns in Groenlanda se putea cultiva cereale acolo. nu era gheata peste tot, cum este si acum. care era influenta oamenilor asupra climei, pe vremea aia? pe la 1300 s-au retras toti colonistii. a venit gheata peste ei. se racise vremea. asa si prin anii '70, cu gaura din stratul de ozon. ce tragedie, ce discutii, spray-urile sunt de vina. si? s-au schimbat tehnologii si gaura este tot acolo.
        • +8 (12 voturi)    
          Legende (Vineri, 2 iunie 2017, 18:40)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          300 de ani de lipsa a activitatii vulcanice pe glob plus o hiperactivitate temporarea a soarelui si
          gulfstream-ului a facut sa arate groenlanda si ceva din N europei asa .In rest nu au existat extreme , voi confundati globalul cu localul ales pe spranceana . De ce mereu dati exemplu groenlanda si nu ... ardealul ... sau Cape Town ? . Pt ca extremele voastre nu s-au intamplat si pe-acolo . PS - gaura de ozon e sub control si a inceput sa se micsoreze
          http://www.theozonehole.com/ozoneholehistory.htm
          • -6 (10 voturi)    
            Ai rezolvat și clima din Evul Mediu :) (Vineri, 2 iunie 2017, 20:50)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            Pentru tine nu mai există ipoteze, există doar certitudini, clima din Evul Mediu nu mai are niciun secret. Vezi că explicam într-o altă postare cum e cu aroganța pură.
            • +7 (7 voturi)    
              Pai de ce sa avem ipoteze ? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 5:28)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Exista dendrocronologia de mult si acopera foarte bine ultimele 2000 de ani .Corelata cu carotele de gheata e un instrument mai mult decat suficient pt a sti ce a fost in trecut .E cum ai cere parerea unui tert cand doua termometre iti spun acelasi lucru
              • -5 (13 voturi)    
                În realitate nu știm ce indică termometrele (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 11:01)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                Am stabilit doar niște corelații care depind de alte corelații. Știința nu e realitatea însăși, este doar o anumită reprezentare a realității, mai mult sau mai puțin corectă.
              • -3 (5 voturi)    
                dendrocronologia (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 20:49)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                Va sa zica NOAA face corectii de pana la 0,5 grade Celsius la temperaturile masurate cu instrumente meteo de pe la inceputul secolului si tu ne spui ca dendrocronologia ne poate da temperaturi absolute. Stii nu, ca Mann a eliminat din seriile dendrocronologice seriile care nu ii sustineau hockey stickul? Si stii ca corectiile NOAA la temperaturile de la inceputul secolului sunt toate in minus?
          • -3 (11 voturi)    
            Ardealul avea climă tropicală (Vineri, 2 iunie 2017, 22:29)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            pe vremea dinozaurilor. Toate structurile calcaroase din Apuseni de unde crezi că provin?
            • +5 (13 voturi)    
              Tu filtrezi numai ce-ti convine (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 5:34)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Ok , citeste despre marile cicluri climatice , paradoxul soarelui tanar si baga-ti bine in cap ca noi stim sa masuram atat activitatea solara cat si atmosfera . Adica stim cat ar trebui sa fie (din calcule folosind concentratia de CO2 de dinainte ) si stim (privind afara) cat este .
              • -5 (11 voturi)    
                Nu există ”cât ar trebui să fie” (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 11:04)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                Asta e din nou aroganța științifică pură despre care am mai vorbit. Ce putem face noi e să obținem datele reale. Nu putem stabili standarde despre ”cât ar trebui să fie”, că n-am proiectat noi nici sistemul solar și nici planeta.
    • -23 (47 voturi)    
      hei (Vineri, 2 iunie 2017, 0:24)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      O decizie excelenta!

      Trump is the Man!
  • +23 (51 voturi)    
    Noul slogan al lui Trump (Joi, 1 iunie 2017, 23:19)

    maxumus [utilizator]

    Lets's make global warming great again !
    • -17 (49 voturi)    
      ba tu esti bou sau te faci? (Vineri, 2 iunie 2017, 5:10)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui maxumus

      Romania si intreaga Europa si chiar intreaga emisfera nordica au trecut anul trecut si anul asta prin cea mai friguroasa perioada din ultima suta de ani. Stratul de gheata din Antrartica creste de la an la an. Toata povestea cu aceasta 'incalzire globala' e o mare cacealma. recunoscuta de altfel in mod indirect si de catre cei mai vocali promotori ai ei. Au schimbat denumirea de 'incalzire globa" in :schimbari climaterice" tocmai pentru ca datele statistice arata exact contrariul.
      • +12 (26 voturi)    
        mai citeste ce inseamna incalzirea globala (Vineri, 2 iunie 2017, 9:46)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        ca altfel vorbesti in dodii.
        Pe scurt incalzirea globala inseamna incalzirea exagerata a zonelor tropicale si scaderea temperaturilor pe emisfere, adica restrangerea zonelor favorabile agriculturii, adica foamete.

        Cine e bou acum?
        • -12 (20 voturi)    
          Cine vine cu asemenea definiții! (Vineri, 2 iunie 2017, 12:16)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          ”Scăderea temperaturilor pe emisfere” ?!

          Nici un puști de clasa a VII-a n-ar formula asemenea inepții
      • +8 (26 voturi)    
        Citez"ba tu esti bou sau te faci?" (Vineri, 2 iunie 2017, 10:17)

        Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        Pe scurt, adecvat ciclului tau de atentie:
        1. Corect se scrie Antarctica sau Antarctida. In nici un caz Antrartica...
        2. In timp ce-ti raspund, acolo se desprinde un ghetar de 5000kmp.
        Reprezinta cca.10% din suprafata calotei.
        3.Aisbergurile se topesc, apa ramane iar tu si Trump va trebui sa gestionati afluxul milioanelor de oameni care traiesc acum la 1 metru peste nivelul marii.
        4.Daca te mai documentezi o sa afli ca efectele incalzirii globale se manifesta diferentiat. In Europa se genereaza o perioada de Ice Age din cauza perturbarii curentilor Coriolis.
        Nu te mai retin, daca te clarifici poate-l lamuresti si pe Trump.
        Io lemne nu va dau!
        • -11 (19 voturi)    
          În Antarctica începe iarna în timp ce răspunzi :) (Vineri, 2 iunie 2017, 12:21)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

          Să mori tu că se desprinde un ghețar la începutul iernii? :)

          Iunie în Antarctica este echivalent cu decembrie în emisfera nordică. Iar forța Coriolis are legătură cu rotația Pământului, nu e ceva ce poți influența tu cu discursuri înălțătoare :)
          • +11 (15 voturi)    
            Ia de vezi (Vineri, 2 iunie 2017, 15:19)

            Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            http://www.thespec.com/news-story/7347682-massive-iceberg-about-to-break-off-antarctica/

            P.S. Da, forta Coriolis este generata de rotatia Terrei si este perturbata de cresterea mediei temperaturii la tropice.
            • -6 (10 voturi)    
              Tu ai citit articolul respectiv? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:32)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

              Gheața aia plutește, de-aia se fragmentează. Se tot extinde deasupra oceanului până se rupe, ce-ai vrea să facă? Ce treabă are asta cu schimbările climatice? Vrei să se întindă Antarctica până la Cape Town?
              • +8 (8 voturi)    
                Da, pana la capat... (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 1:52)

                Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Inclusiv ultima fraza.
                Sa ma anunti cand termini de silabilist.
            • -7 (13 voturi)    
              Nu înțelegi cât de mare e Antarctica în realitate (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 10:56)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

              Antarctica are 14 mil.kmp, e cu 40% mai mare decât toată Europa. Bucata care se desprinde are 5.000 kmp, e cât județul Sibiu și reprezintă 10% din suprafața formațiunii respective de gheață, nu 10% din suprafața Antarcticii.
              • +4 (10 voturi)    
                lui Harald zis Gica Contra (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:34)

                Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Inainte de ati da ignore, fac o recapitulare.
                Subiectul era daca incalzirea globala exista sau nu.
                Toate postarile tale, agresiv de multe, combat teoria ca fenomenul e real.
                Problema ta si a multora, dincolo ca nu vad padurea de copaci, este argumentatia.
                In cazul tau, argumentatia ta consta in crampeie de info culese pe Google, devieri de la tema centrala sau cramponari in dimensiunea sapunului-cand se vorbeste de principiul activ.
                Intr-un cuvant, sofistica.
                In ce ma priveste, ai contestat initial desprinderea unui ghetar imens motivand ca acum e iarna acolo.
                Iti dau linkul cu stirea si tu deduci ca gheata se fragmenteaza pentru ca pluteste...
                Iti recomand sa citesti articolul pana la capat si eschivezi subiectul invocand o falsa contradictie de marime procentuala.
                Sa lamurim si asta: ghetarul care se desprinde a fost definit ca 10% din banchiza de la bun inceput. Ce socotesti tu acolo e inca o dovada de sofistica sau poate de ignoranta. Nu mie clar daca sti care este diferenta dintre Antarctica si Antarctida. Poate te ajuta linkul asta: http://geografilia.blogspot.ro/2015/03/antarctica-si-antarctida-doua-denumiri.html
                Oricum, sa revenim la subiect.
                Recomandarea mea era sa citesti aceasta fraza:
                "Global warming has pushed temperatures up to 5 degrees higher in the region since the 1950s and they could increase up to 7 degrees further by the end of the century, putting more stress on ice, according to Climate Central."

                P.S. Ca sa afli cati iepuri o sa ai peste cativa ani este suficient sa aplici sirul lui Fibonacci la stadiul actual.
                • -3 (11 voturi)    
                  Exemplu de teorie aplicată absurd (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 16:47)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

                  Eu nu contest încălzrea globală, contest originea ei antropogenă. Iar când NASA contrrazice termodinamica, am încredere în termodinamică, nu în NASA.

                  Șirul lui Fibonacci nu are nicio legătură cu numărul REAL de iepuri pe care o să-i ai, este cel mai bun exemplu de aroganță și prostie academică ruptă complet de realitate. Stabilești un model teoretic și începi tu însuți să crezi în el, deși reprezintă o aproximare foarte vagă a realității. Mai rumegă la chestia asta.
                  • +3 (9 voturi)    
                    Mai draga animalule (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 17:28)

                    Ochiul lui Horus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    Te rog ai grija cu "rumegatul".
                    Incalzirea globala este generata mai mult de degajarea de metan in atmosfera decat de CO2. Prima o accelereaza pe a doua. Vezi cat metan genereaza vacile crescute azi de oameni si pe urma concluzioneaza ca incalzirea globala nu este antropogena.
                    Google e bun, dar am uitat sa-ti spun ca te informeaza insa nu te invata sa gandesti.
                    Vaya con Dios!
                    • -2 (6 voturi)    
                      esti sigur ca e incalzire (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 21:18)

                      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

                      denumirea oficiala a UNPCC este de cativa ani aceea de "schimbari climatice"
                      Deci daca se raceste clima, global sau local se incadreaza in definitia lor. Si tot vacile sunt de vina. Nu alea nebune ca nu-i frumos sa le spunem asa, le vom spune vaci dizabilitate mental.
                  • +4 (8 voturi)    
                    Nu NASA contrazice termodinamica (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 18:43)

                    gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    Tu contrazici logica si bunul simt.
                • -3 (7 voturi)    
                  Vezi cât metan generează Siberia (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 19:26)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

                  Și vezi cât metan au generat în ultimii 6.000 de ani Germania, Polonia și Ucraina. Ai o colecție inepuizabilă de aberații patente și le mai și prezinți cu emfază cademică :)

                  Una e să trăiești din granturi și altceva e să ajungi la disonanță cognitivă în încercarea de a fi convingător la obținerea lor :)

                  Ca să parafrazăm o reclamă la detergenți, ”încălzirea este bună” :)
        • -17 (19 voturi)    
          mai documenteaza-te (Vineri, 2 iunie 2017, 13:53)

          CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

          in legatura cu deplasarea polilor magnetici ai pamantului. Gasesti documentare pe youtube. Ghetarii de la poli se vor topi iar nivelul oceanelor va creste suficient de mult incat sa acopere o zona foarte mare din continente. Dar asta nu are nici o legatura cu emisiile de carbon si toate prostiile astea invocate de niste gangstreri care conduc lumea din umbra. In ultimii 40 de ani polul nord magnetic s-a deplasat spre Siberia cam cat s-a deplasat in 400 de ani iar efectele incep sa se vada. Exista o ingrijorare mare in randul oamenilor de stiinta cu privire la acest lucru ca daca viteza de deplasare creste foarte mult se poate ajunge la o inversare foarte rapida a polilor magnetici ceea ce ar duce la efecte catastrofale pentru omenire, poate chiar disparitia rasei umane.
        • -2 (4 voturi)    
          10% din suprafata calotei (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 21:04)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochiul lui Horus

          Daca stii putina matematica poate ne explici cum 5000 kmp reprezinta 10% din 14.000.000 kmp.
          Daca nu stii ai grija cand treci cu iahtul pe langa Antarctica sa nu te loveasca decalotarea.
          PS - tema pentru acasa - calculeaza folosind mateamtica de clasa a 3-a cata gheata contine acel iceberg, cata apa rezulta din el si in cat timp? cat la suta din volumul oceanelor reprezinta si cu cat va mari nivelul global a oceanelor.
          Suplimentar- in cat timp vei avea nivelul marii la nivelul edificiului roman din Constanta - asta e de nota 20- promovezi direct la NASA
      • -12 (16 voturi)    
        pe de alta parte.. (Vineri, 2 iunie 2017, 10:34)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        ..efectul de sera avea ca si consecinta finala o racire masiva a aerulkui din atmosfera terestra!
        Bine, e adevarat ca si teoria asta a aparut in urma cu ceva zeci de ani cand stiinta nu era la nivelul actual!
        Si frigul global din acest an, ar veni ca o verificare a teoriilor efectului de sera si al incalzirii globale!

        Uite ce cred eu: excesul cerut si obtinunt de companii(in toat alumea) a determinat distrugerea ecosistemelor in puncte cheie ale planetei (Tundra Siberiana, Campiile Americane(in ambele emisfere), padurile ecuatoriale (Brazilia, Africa Centrala, Sud-Estul Asiei) si defrisarea Europei (muntilor Europei) , sau disparitia unor specii de pradatori mari in zonele amintite...chestii mici pe care abia acum le intelegem si pe care toata lumea le facea pana acum! Chestii mici pe care continuam sa le facem si pe care le vor intelege generatiile viitoare!

        Dar, sa dam in cap unora sau altora ca nu respecta tratate, iar China si India sa polueze orase intregi, doar ca sa se simta bine activistii de mediu din Europa si SUA..!

        Bravo progresistilor! Iar m-ati uimit cu ascutimea mintii voastre!
  • -18 (46 voturi)    
    Trump (Joi, 1 iunie 2017, 23:25)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cel mai bun presedinte de la Bush senior incoace!
  • -3 (39 voturi)    
    Oricum anuntase deja asta (Vineri, 2 iunie 2017, 0:03)

    Lucian* [utilizator]

    Trump a declarat de mult timp ca vrea sa readuca industria manufacturiera inapoi in SUA iar una din principalele piedici era faptul ca faptul ca trebuia sa respecte "n" reguli si legi duce implicit la preturi mai mari si un dezavantaj clar in raport cu tarile care nu respecta aceleasi legi si reguli, gen China.
    Nu este altceva decat urmarea politicii economice declarate deja si nu are nimic de a face cu mediul/ecologia (oricum pe corporatii le doare undeva de asta).
    • +28 (32 voturi)    
      bring the jobs back, ha ha (Vineri, 2 iunie 2017, 1:59)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Daca tu sau altcineva mai crede ca in era automatizarii si AI din ce in ce mai avansate joburile alea se intorc, atunci o sa aveti o mare surpriza.
      Anul trecut Foxconn, unul din cei mai mari angajatori din China, a dat afara 60000 oameni si i-au inlocuit cu roboti industriali. De atunci au mai facut asta si alte companii.
      • -11 (35 voturi)    
        Nu vechile job-uri se întorc, apar cele noi (Vineri, 2 iunie 2017, 2:43)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        Tocmai automatizarea face inutilă munca ieftină a asiaticilor. Însă noile linii automatizate de fabricație trebuie instalate și deservite tot de oameni, așa apar noile job-uri.

        Nu mai vin un milion de containere din China, se transportă local producția locală, așa apar noile job-uri. care de data asta chiar sunt cele vechi, cele care dispăruseră când producția s-a mutat în China.

        Nu vreau să fiu indiscret, dar tu ai văzut cum se produce ceva anume, un obiect fizic oarecare pe care clienții chiar îl cumpără? Cum se transportă, cum se depozitează, cum se distribuie? Cu oameni care astfel au job-uri, crede-mă pe cuvânt.
      • -11 (35 voturi)    
        nu de joburi este vorba (Vineri, 2 iunie 2017, 3:08)

        CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Rhemax

        America ar fi trebuit sa cheltuiasca 2 triliarde de dolari anual pentru a combate "incalzirea globala". O mare parte din banii astia ajungeau la UN la fondul de combatere a "incalzirii globale". Altfel spus, poluati voi chinezilor si indienilor cat vor muschii vostri ca America plateste
        • +12 (18 voturi)    
          De unde ai tu (Vineri, 2 iunie 2017, 12:40)

          maxumus [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

          cifrele alea ? Sunt aberante. Tarile civilizate au redus emisiile si totusi economiile au prosperat. Vezi normele euro la masinile din UE.
          • -12 (14 voturi)    
            Mașinile au viață scurtă, iar în costul lor (Vineri, 2 iunie 2017, 15:26)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

            au o pondere destul de redusă sistemele anti-poluare.

            Normele rezonabile au fost Euro 4, mai departe emisiile s-au redus numai pe hârtie. Producătorii auto fentează când pretind că îndeplinesc normele Euro 6, dar ție îți plac angajamentele pe hârtie.
            • +6 (8 voturi)    
              Irelevant (Vineri, 2 iunie 2017, 19:17)

              maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Masinile sunt exploatate permanent, tehnologiile de reducere a noxelor nu au dus la scaderea productivitatii. Valabil si pentru celelalte tehnologii care au creat locuri de munca.

              Lumea merge inainte Trump incearca s-o tina pe loc.
              • -8 (10 voturi)    
                Mașina trebuie înlocuită oricum, (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:15)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

                asta e relevant. În timp ce termocentrala nu trebuie înlocuită cu moriști decât dacă ai un program ideologic. Caz în care termocentrala funcționează în gol ca să poată prelua sarcina dacă se opresc moriștile.

                Dar ție îți tresaltă inima în piept de bucurie când vezi moriștile, în timp ce lignitul ars degeaba nu-l vezi.

                Iar dacă mașina Euro 6 e mai scumpă decât cea Euro 4, a scăzut sau nu productivitatea ei? Asta dacă tot ai devenit și economist de-acum ...
            • -3 (5 voturi)    
              si daca sunt irelevante de ce au fost create (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 21:37)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              normele acelea?
              Si daca normele de emisii pentru centrele termice sunt la fel de irelevante? Numai ca o centrala electrica furnizeaza mult mai mult decat energia pentru cateva case.
              Ce ma distreaza este ca toti eco-nazi se bat cu pumnul in piept ca o masina electrica consuma in termeni de pret echivalent cam 1 litru de benzina per 100 kilometru. Da, poate fi adevarat, in conditiile in care 98% din energia electrica este obtinuta clasic dar sper sa nu ajung sa traiesc acele vremuri in care 99% va fi obtinuta din surse eco iar pretul va fi de 5-10 ori mai mare
          • -2 (4 voturi)    
            economiile au prosperat? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 21:30)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

            spune-le asta spaniolilor.
            Acum 20 de ani erau campioni la eoliene. Ia vezi care e ROI-ul acum?
            • +1 (1 vot)    
              Da, au prosperat (Duminică, 4 iunie 2017, 13:30)

              maxumus [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              si au generat noi locuri de munca. Economia Spaniei nu merge prost de la eoliene, e hilar ce spui.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar cred! (Marţi, 6 iunie 2017, 2:13)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        Lucrez in manufacturiere de 17 ani si oricine care crede ca in era IT (mai avem pana la AI) si a automatizarii se poate elimina industria grea este un prost!! Cu sau fara diploma dar este un prost!! Mai ales daca si insista!
        Nu am vazut inca roboti sa-ti faca otel si nici ciment.
        Nu am vazut inca roboti sa-ti construiasca strazi sau case sau zgarie nori.
        Nu am vazut inca roboti sa aibe grija de vite (si alea chiar polueaza :)).
        Nu am vazut nici un robot care sa faca nave.
        Nu am vazut inca roboti sa-ti faca mobile. Poate doar cateva procese. Si am construit mobile!

        Infrastructura este inca construita de oameni!
        Salariile din China (zonle speciale) sunt peste cele din Romania inca din 2008! Stiu pentru ca am fost acolo.

        China nu mai poate fi competitiva in lume doar cu forta ieftina de munca si drept urmare au pornit un program de subventii pentru automatizare inca din 2014.
        In Romania doar multinationalele presate de lipsa oamenilor s-au apucat de automatizare.

        Trump a promis multe in campanie si cel mai simplu este sa inchida gura oamenilor rtinandu-se de cuvant acolo unde chiar nu are nici un impact si nu trebuie sa plateasca nimic. ca este bine sau rau asta este partea a doua. Parca nu a-ti mai vazut politicieni??
  • +17 (45 voturi)    
    bravos... (Vineri, 2 iunie 2017, 0:21)

    liviu_ [utilizator]

    si cand o sa se mareasca problemele climatice, sa ne aducem aminte toti ca sua a contribuit!

    ce pretentii poti avea de la un afacerist care nu e in stare sa gandeasca dupa dividentele de la final de an?!
    • -19 (37 voturi)    
      pana una alta (Vineri, 2 iunie 2017, 3:06)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      "incalzirea globala" s-a dovedit un mare bulshit. Romania s-a confruntat in ultmii ani cu cele mai friguroase ierni din ultmii 80 de ani. La fel si Europa. Starul de gheata din Antartica creste in grosime de la o zi la alta. Despre ce incalzire globala vorbim? In utimi 30 sau 40 de ani temperatura nu a crescut deloc. Totul este o mare cacialma pentru ca anumite companii transnationale sa incaseze miliarde de dolari. China, care este de departe cel mai mare poluator din lume, a semnat acordul de la Paris dar cu conditia ca pana in 2030 sa fie lasati in pace si sa nu li se impuna nici un fel de restrictii. Altfel spus, platiti voi prostilor de americani pentru poluarea facuta de China si India
      • -15 (23 voturi)    
        Cum nu? (Vineri, 2 iunie 2017, 4:44)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        Pai mai deunazi scrisei ca incalzirea globala nu exista si sarira ca ulii, ca specialistii au zis si demonstrat ca indubitabil s-a incalzit planeta.
        Ca ei stiu mai bine decit toti ca in 150 de ani s-a facut si dres...
        Cum poluam ca compozitia aerului la componentele poluatoare, alea de sunt sub 0,1% nu s-a schimbat nici macar la a 4-a sau a 6-a cifra semnificativa?
        Un "amarit" de vulcan natural a blocat zborurile intre 2 continente citeva zile, dar nici o activitate umana n-a facut asta, nici macar marile bombardamente ale celui de-al doilea razboi.
        De cind ma stiu petrol mai e pentru 30 maxim 50 de ani, iar gaze pentru 15-20. Adica azi n-ar mai trebui sa fie, dar "specialistii" dau aceeasi 30-50 de ani.
        In citeva sute de ani (care sunt nimic la scara planetara a timpului) jungla a napadit si distrus orase mindre maiase, incase, facute din piatra... Oare in cit timp betonul de prin orase va fi napadit de jungla daca ar fi parasit? 100 de ani? 150 de ani?
        Ati privit in jur, in satele si orasele Romaniei? Cit de repede se degradeaza casele si apartamentele nelocuite?
      • +22 (30 voturi)    
        Nu e bullshit (Vineri, 2 iunie 2017, 5:13)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        16 din cei mai căduroși 17 ani de cînd se fac măsurători (de vreo 150 de ani) au fost înregistrați din 2000 încoace. Și o bucată gigantică din Antarctica e pe cale să se rupă din ea.

        Oricum încălzirea globală e un angrenaj complex de factori și faptul că a nins mai tare la București sau la Paris anul trecut nu înseamnă că temperatura la nivel global nu crește.
        • -9 (21 voturi)    
          bine ca nu se faceau masuratori din antichitate .. (Vineri, 2 iunie 2017, 11:18)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          ..ca s-ar fi casapit stramosii nostri mia practici!
          • +7 (9 voturi)    
            Ba se faceau (Vineri, 2 iunie 2017, 18:46)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            Cele mai bune termometre sunt carotele din calotele de gheata , avem vre-o 3000 de ani inregistrati in diverse puncte (unde exista ghetari ) In rest , ceva mai putin precisi sunt copacii unde iar avem cateva mii de ani

            https://en.wikipedia.org/wiki/Dendrochronology
            • -9 (11 voturi)    
              Deci știi că era mai frig în urmă cu 3000 de ani (Vineri, 2 iunie 2017, 22:31)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              Și totuși insiști cu încălzirea globală man-made.
              • +8 (10 voturi)    
                Tu insisti (Vineri, 2 iunie 2017, 23:00)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                non-stop cu prostiile debitate. Mai ia o pauza.
                • -7 (11 voturi)    
                  Alt comentariu la subiect, corect? :) (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:19)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                  Vezi că ți-am explicat mai sus, n-o să rescriu postarea respectivă.

                  Încearcă totuși să-ți mai pui unele întrebări, e plină lumea de activiști cu certitudini. Un ecologist taliban nu e cu nimic mai breaz decât un ortodox taliban.
                  • +5 (7 voturi)    
                    Stiinta e clara (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:47)

                    gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    Prostii n-o accepta.
                    • -4 (12 voturi)    
                      Știința e mereu în schimbare (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 16:49)

                      Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                      Numai proștii o consideră literă de Evanghelie.
                      • +5 (9 voturi)    
                        Stiinta se bazeaza pe fapte (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 18:39)

                        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                        Prostia se bazeaza pe credinta. Stiinta se schimba cand se schimba faptele, prostii isi schimba credinta dupa cum ii taie capul.

                        S-a schimbat stiinta trollule ?
                        https://climate.nasa.gov/
                        • -3 (7 voturi)    
                          mai omule (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 21:46)

                          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                          tu iti dai seama ca rolul NASA era initial sa se ocupe de cucerirea spatiului cosmic nu sa pampereseze pamantul. Pentru asta existau zeci de alte agentii.
                          Modul in care citezi NASA ca detinatorul adevarului global se numeste apel la autoritate si nu te face mai destept decat un catolic din sec 15 care cita Bulele Papale.
                          • +1 (3 voturi)    
                            NASA sunt prosti (Duminică, 4 iunie 2017, 12:16)

                            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                            tu esti destept. Gata am rezolvat si cu incalzirea globala !
              • +6 (12 voturi)    
                Suferi de un blocaj mental (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 6:00)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                1 Clima variaza natural stim asta din antichitate (voia zeilor).

                2 Asta nu inseamna ca nu poti sa o faci sa varieze artificial , sa modifici curba naturala .(Aici va trumpiti cu totii - de ce nu stiu , de pe vremea focului in pestera o facem doar ca acum e la scara globala)

                3 Cireasa de pe tort e ca se poate masura usor concentratia de CO2 din atmosfera si se poate la fel de usor calcula ce efect are . Nu e loc de mistere aici , doar de tampiti
                • -6 (12 voturi)    
                  Ai curaj să arăți postările astea unui psiholog? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:56)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  Majoritatea postărilor tale fac referiri la starea în care se află mintea interlocutorului. Du-te și întreabă un psihoterapeut de ce simți tu nevoia să faci referirile astea :)
                • -2 (6 voturi)    
                  la punctul 3,5 ai dat-o de gard (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 22:04)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  Si asta e suficient sa darame toata logica.
                  Deci
                  1. Clima variaza - (nu datorita zeilor)- de acord
                  2. Poti sa o modifici ( local) de acord
                  3. Se poate masura concentratia de CO2- de acord
                  3,5 - se poate la fel de usor calcula - aici esti in filmul celalalt adica compari o chestie masurabila cu un calculabila. Poti sa ne spui cat de usor e sa calculezi chestia aia? Toti incalzisiristii fac scenarii de peste 20 de ani iar realitatea ii contrazice din 1998 incoace . Te las pe tine sa ne dai un grafic cu variantele IPCC vs realitate! numai temperaturi, CO2 vs temperatura.
                  O tot tineti sus si tare cu 2015-2016 cei mai caldurosi ani din istoria omenirii dar uitati sa spuneti ca incalzirea e total necorelata de nivelul de CO2 si fata de previziunile IPCC.
      • +11 (19 voturi)    
        ce vorbesti matale? (Vineri, 2 iunie 2017, 9:58)

        mrness [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        "Cele mai friguroase ierni din ultimii 80 ani" ... Ai vreo baza cind emiti prostiile astea?

        Eu imi amintesc de iernile anilor 70-80, pe vremea aia o temperatura de -20 de grade in decembrie-ianuarie era normala, prima zapada cadea prin octombrie, iar tarina nu o mai vedeam pina in martie.

        Dar tu bate cimpii, sint sigur ca se vor gasi altii sa creada timpeniile astea.
        • -9 (17 voturi)    
          Amintirile tale sunt selective :) (Vineri, 2 iunie 2017, 15:29)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui mrness

          Ierni grele și ierni ușoare au existat tot timpul. Iarna 1995-1996 ți-o amintești? A fost mai adevărată decât orice iarnă din anii '70-'80. Iar între 1991 și 1994 iarăși au fost ierni adevărate.

          Ce-ți amintești tu nu prezintă încredere :)
          • +6 (8 voturi)    
            Bine, bine, indirect ii iei apararea lui (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 10:14)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            @CornelPerju (interesat !) in conditiile in care evident ca el a spus un lucru neadevarat, a inventat deci pt a-si sustine teoria. (Ma astept acum sa ma si insulte, pt ca am observat ca asa procedeaza cand nu are argumente si cand nu-i da prin cap sa inventeze).

            PS. Dar revenind, argumentele tale unde sunt ? Ai inceput sa practici sofismul !
            • -7 (11 voturi)    
              Răspund exact la nivelul interlocutorului (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 11:14)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Dacă el povestește despre ce-și amintește, povestesc și eu despre ce-mi amintesc și s-ar putea să-mi amintesc mai bine decât el :)

              Nu poți argumenta în fața amintirilor unui om, ar însemna să strici orzul pe gâște :)
              • +6 (8 voturi)    
                Troll penibil (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:48)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                :))))))))))))
  • -19 (53 voturi)    
    i-a pocnit peste bot (Vineri, 2 iunie 2017, 0:31)

    mmmircea [utilizator]

    pe ignoranti si pe cei care trag foloase de pe urma gogoritei numita incalzirea globala.
    • +11 (27 voturi)    
      Bravo d'le, mai fa un mic! (Vineri, 2 iunie 2017, 9:01)

      GCI [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Printre ignorantii care studiaza acest fenomen se numara si NASA: https://climate.nasa.gov/evidence/

      Poti cauta pe Google sa vezi ce e NASA - cica au ajuns pe Luna, au lansat Hubble si mai tot ce foloseste un satelit li se datoreaza (+ ESA si Rusia in alte proportii). Prognoza aia meteo, buna - rea, cum e, pe aplicatia de pe "smartfon" tot acestor oameni de stiinta se datoreaza. Si cica au facut niste studii (vezi linkul ala de mai sus) din spatiu. Dar consider ca faci parte din "flat earth society" si nu crezi in minciunile astea cu spatiul, universul... samd. Niste ignoranti oamenii astia de stiinta care incearca sa-ti faca bine si sa-ti faca o viata mai confortabila. Au si tupeu, nu numai sa-ti fie tie bine, dar si generatiilor viitoare, iti dai seama cata nesimtire pe ei? Cat de mult sa urasti umanitatea ca sa-i faci un bine? Niste neaveniti care fac avere pe spinarea saracilor si se dau destepti...

      Asa ca, hai sa ardem tot, sa taiem tot, sa omoram tot sa ne fie noua si mai bine acu'. Sa vedem doar ziua de maine, doar pentru aia sa traim, sa-mi vad doar ograda mea si sa ma doara'n cot de vecinu', sa fim egoisti, individualisti, oportunisti, fiecare pentru el. Asta ne invata Trump, Putin, Farage si politica "moderna", asta ne invata si ilustrii nostri conducatori. Inovatie? Cercetare? Evolutie? Niste aberatii care consuma timp si bani...

      Mama ei de societate... o sa murim ca dinozaurii dar macar o sa avem un Hummer si-o piscina cand se va intampla asta...

      Iar in final, desene animate:
      https://www.dailymotion.com/video/x58qqlj
      • -2 (6 voturi)    
        si cand au ajuns ultima data pe luna? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 22:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui GCI

        Si cu ce zboara pana la Statia Spatiala?
        NASA este un exemplu urat de deturnare a unei activitati.
  • -14 (34 voturi)    
    Ce-ai facut, mai Trump (Vineri, 2 iunie 2017, 1:33)

    xolv [utilizator]

    ai sistat singura modalitate de a opri China in a deveni prima economie mondiala ?? Rusinica!!
    • +11 (15 voturi)    
      Dupa logica ta (Vineri, 2 iunie 2017, 12:36)

      maxumus [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      a oprit si UE si Australia si Canada si Japonia si China si India si Rusia si....Trump i-a terminat pe toti dintr-o lovitura :))) Acum poate sa se duca linistit la culcare, a facut AMERICA GREAT AGAIN !

      Oameni ca tine l-au facut presedinte pe maimutoi.
  • +12 (28 voturi)    
    . (Vineri, 2 iunie 2017, 1:45)

    Megies [anonim]

    Dupa fiecare fraza, asteptam sa vad care e urmatorul argument. Dar surpriza!!! Urmatorul argument era de fiecare data identic cu cel precedent, de multe ori chiar repetandu-se si termenii din argumentul anterior: sa ne intoarcem la carbuni, fratilor, ca sa nu ramanem in urma celorlalte natiuni si sa aiba si cei mai saraci ce manca . De topirea ghetarilor si toate efectele acesteia va avea grija Cel de Sus, prerogativele caruia si le aroga oamenii de stiinta, in incredibila lor aroganta. Auzi, cica am putea noi sa distrugem planeta!
    Nu inteleg nici de ce e asa mare agitatie si cu armele nucleare ale lui Kim.
    • -7 (23 voturi)    
      tu chiar crezi? (Vineri, 2 iunie 2017, 9:52)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      topirea ghetarilor sau revenirea la dimensiunile dinainte de anul 1000? ca asa a gasit Groenlanda Eric cel Rosu. pamant verde tocmai bun de cultivat. si nu a influentat nimeni vremea pe atunci, decat soarele.
      • +8 (18 voturi)    
        Atunci a influentat Soarele (Vineri, 2 iunie 2017, 12:31)

        maxumus [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        acum influenteaza omul
        • -5 (11 voturi)    
          esti glumet (Vineri, 2 iunie 2017, 14:57)

          freejack [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          ce naiba, chiar crezi asa ceva?
        • -9 (17 voturi)    
          Soarele și-a luat concediu între timp? :) (Vineri, 2 iunie 2017, 16:33)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          Atunci când ai o agendă ecologistă, nu te împiedici prea des de logică, așa e? :)
          • +8 (10 voturi)    
            Dar de variabilitate ai auzit ? (Vineri, 2 iunie 2017, 19:08)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Cred ca n-ai auzit de "Maximul solar care n-a fost" Si mai sunt si eruptiile vulcanice .Pe scurt trendul natural e de scadere (de-aia in anii 70 a aparut ideea ca s-ar putea sa avem o mini era glaciara ) dar din cauza emisiilor avem ce avem acum CONTRA trendului natural care e cat se poate de masurabil .
            • -7 (11 voturi)    
              Și ție îți plăcea gheața pe Tamisa? (Vineri, 2 iunie 2017, 22:36)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              Sau cum? :)

              Vezi că iar ești în dezacord cu activiștii mai noi, discursul tău era practicat acum vreo 10-15 ani. Mai bine faceți un consiliu și dezbateți între voi, după care ne comunicați și nouă rezultatul, că două puncte de vedere opuse e mai greu de susținut simultan.
              • +7 (9 voturi)    
                Esti confuz (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 5:48)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Nu stiu ce e greu de priceput . E cum ai face focul in frigider . Iar frigiderul asta ba porneste ba se opreste , noi am facut focul cand era pornit , ghici ce o sa fie cand se opreste . Exercitiu de imaginatie
                - cum ar fi CO2-ul de acum cu conditiile de pe vremea lui Erik ?
                • -7 (13 voturi)    
                  Valoarea CO2 e rezultatul, nu cauza (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 11:25)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  ca să păstrăm analogia ta, starea naturală a planetei este de aceea de frigider în funcțiune.

                  Din motive pe care nu le înțelegem, frigiderul s-a oprit în urmă cu vreo 17.000 de ani (atunci a fost cel mai recent maximum glaciar) și astfel s-a putut dezvolta civilizația umană.

                  Dacă nu s-ar fi oprit frigiderul, Germania și Polonia ar fi și azi jumătate tundră, jumătate calotă de gheață, iar europenii ar picta peșteri în Spania. Marea Nordului ar fi o câmpie acoperită de calota de gheață, iar Marea Baltică la fel.

                  Faptul că noi facem focul ne mai poate ajuta să câștigăm ceva timp, pentru că frigiderul va reporni garantat, mai devreme sau mai târziu. Astăzi, dacă se petrec 2-3 erupții vulcanice mai serioase, populația emisferei nordice va fi decimată.

                  Noi nu controlăm clima și nu controlăm planeta, suntem doar niște furnici care au învățat să facă focul în mușuroaiele lor. Dar planeta e uriașă, în raport cu mușuroaiele noastre.
          • +7 (11 voturi)    
            Soarele nu si-a luat concediu (Vineri, 2 iunie 2017, 20:45)

            maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            insa a aparut factorul uman.

            Atunci cand ii slujesti pe baronii petrolului nu te mai intereseaza adevarul, nu-i asa ?
        • -7 (13 voturi)    
          Folosești mai multe nick-name-uri, dar același sti (Vineri, 2 iunie 2017, 17:04)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

          de a ”argumenta”. Comportament tipic de activist, cinstea e dușmanul lor :)
          • +6 (10 voturi)    
            Ia bai nene o pauza (Vineri, 2 iunie 2017, 23:02)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            ca la orice articol citesc pe Hotnews dau numai peste gogmaniile tale.
            • -7 (13 voturi)    
              Libertatea de expresie promovată de ecologiști (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:22)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              a ajuns pe noi culmi de progres și civilizație, susții toate aberațiile în materie de climă și nu suporți să fii contrazis. Vezi că de-acum e treabă de psihologi.
              • +4 (8 voturi)    
                Ai libertatea la a spune prostii (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 13:51)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                ca in rest n-ai spus nimic notabil. Un troll dornic de atentie.
    • -9 (15 voturi)    
      stinge televizorul (Vineri, 2 iunie 2017, 10:01)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Megies

      Te vei simti mai linistit.
  • -12 (26 voturi)    
    Decat saracie globala.. (Vineri, 2 iunie 2017, 4:27)

    Alex735 [utilizator]

    Mai bine "incalzire". Ca tot se raceste vremea.
  • -13 (19 voturi)    
    ..... (Vineri, 2 iunie 2017, 8:09)

    belurt [utilizator]

    Doamne mare e gradina lui Dumnezeu, mai ales la amaratii de noi care stim politica de internet, dar nimeni nu zic nimic de ce se intampla in tarisoara noastra....
    Adica pe banii americanilor, europenii vin si defriseaza toata romania schimband stiuatiile climaterice, cu ierni grele, viituri , alunecari de teren etc. ba mai si construiesc cel mai mare laser din lume, cu urmari probabil nespeculate, cea mai mare moschee din europa probabil tot cu efecte neasteptate precum cel mai mare numar de pelerinaj de teroristi prin Romania si aia pe banii americanilor....
    Iar romanii dusi cu duhul, il batjocoresc pe Trump,

    Apropo de China, care tara din lume poate sa puna la punct asa zisa controale climatice fara consecinte and ace infecta tara comunista? Unde parlamentarii si clasa politica fac ce vor ei...., si dece sa fie americanii suporterii la asa zis " nimic nu se intampla " chiar daca platesc .
    Punctul doi, e ca stiind de la geografie the atractia Lunii de Pamant fiind satelitul natural al pamantului, si apropiindu-se de pamant afecteaza influenta vanturilor si mareelor, cum pot acesti genii de stiinta sa impiedice apropierea Lunii de Pamant.
    Ar mai fi cateva idee ca de exemplu gunoiul cosmic cu asa zisii sateliti si rachete moarte care se rotesc in jurul pamantului si inspecial sdatelitii cu oglinzile lor arprovoca incalziri centrale dereglate in anumite regiuni, caderea satelitilor si arderea lor in stratul de ozon cam cat ozon ar consuma ? Asa niste idei stiintifice sa le rumegati ....
    • +14 (16 voturi)    
      WOW Mare e gradina (Vineri, 2 iunie 2017, 12:30)

      maxumus [utilizator] i-a raspuns lui belurt

      Nu credeam niciodata sa vad in bagate in aceeasi fraza cuvintele moschee, laser si rachete si folosite ca argumente impotriva incalzirii globale !!!
  • -12 (14 voturi)    
    mare noutate.... (Vineri, 2 iunie 2017, 8:22)

    Toni_Romania [utilizator]

    De 25 ani Usa refuza sa semneze Acordurile Kyoto.
    http://unfccc.int/kyoto_protocol/items/3145.php
  • -10 (18 voturi)    
    China (Vineri, 2 iunie 2017, 8:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    De China, care isi produce 80% din curent DIN CARBUNI nimeni nu comenteaza in mainstream media ca acolo corporatiile Usa si vest produc cu pret productie de 3 ori mai mic.
  • +8 (22 voturi)    
    ce-mi place (Vineri, 2 iunie 2017, 8:46)

    AlinRadu1 [anonim]

    cum le stie bai romanu pe toate: incalzirea globala nu exista sau nu e influentata de om (suntem toti oameni de stiinta)
    pe de alta parte, sa ii trimita si lui trump cineva monologul lui Carl Sagan: https://www.youtube.com/watch?v=4PN5JJDh78I
    N-ar fi rau nici daca 90% din comentacii de pe hotnews ar vedea asta, poate ar intelege mai bine ca nu ar trebui sa ne mai jucam cu astfel de lucruri..
    • -8 (18 voturi)    
      incalzirea exista (Vineri, 2 iunie 2017, 13:05)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

      dar omul nu are nici-o influenta. asa a fost si acum mai bine de 1000 de ani. o incalzire globala a produs conditiile expansiunii vikingilor. ce influenta aveau oamenii pe vremea aia? dar cum sa spui asa ceva unor liber-schimbisti spalati pe creier? cum sa inteleaga ei ca Groenlanda avea pe la anul 900 mai putina gheata decat are acum?
      Carl Sagan nu este ala cu raportul despre "iarna nucleara"? hai, ma lasi?
      • -6 (10 voturi)    
        mintile lor sunt mai incalzite decat clima (Vineri, 2 iunie 2017, 17:42)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        se globalizeaza si asta....din pacate.
    • -7 (17 voturi)    
      cine a spus ca Sagan are dreptate? (Vineri, 2 iunie 2017, 14:27)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

      exista vreo dovada ca Sagan are dreptate in vreuna din afirmatiile sale?!? sau pe aceasta tema??!?!
  • -11 (21 voturi)    
    .. (Vineri, 2 iunie 2017, 9:26)

    CornelPerju [anonim]

    Marea majoritate a celor 195 de state care au semnat acordul sunt state din lumea a 3 a subdezvoltate care sunt defapt recipientii zecilor de miliarde de dolari din taxele americanilor. China si India nu au absolut nici o obligatie in a reduce emisiile de gaze si bineinteles ca nici nu contrubuie cu nici un ban la acest program. Altfel spus toata lumea are voie sa polueze dar America trebuie sa plateasca. Acest tratat ar fi costat America 2 triliarde de dolari ca sa fie in acord cu cerintele tratatului. Solutia nu sta in nu stiu ce idei fantagosmatice ci una mult mai simpla. Stopati taierea masiva a padurilor si treceti la plantarea a milioane de copaci. In felul asta se rezolva problema. Toronto este un oras unde la fiecare casa sunt cel putin 2 masini, 10 milioane de masini . In plus prin Toronto trece cea mai circulata autostrada din America de Nord cu milioane de masini care tranziteaza orasul. Totusi nu exista poluare si asta pentru ca orasul este verde, multe parcuri si paduri. DIn avion se vede o mare verde.
    • +11 (15 voturi)    
      Tu habar nu ai de ce vorbesti (Vineri, 2 iunie 2017, 12:25)

      maxumus [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

      Ce bani sa plateasca SUA ? Toate tarile civilizate semneaza acest acord ! Este un acord VOLUNTAR de reducere a emisiilor. NU exista sanctiuni si NIMENI nu plateste pentru altii.
  • -9 (23 voturi)    
    Mie mi se pare chestiunea extrem de simpla ! (Vineri, 2 iunie 2017, 10:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca americanii vor constata in urmatorii doi, trei ani dupa ce Trump va fi oprit finantarea asta imensa, ca pot respira la fel ca si inainte, inseamna ca Trump a avut dreptate. Daca nu, o sa fie mai nasol, pt ca urmatoarea Administratie va trebui sa recunoasca faptul ca a gresit si sa se intoarca de unde a plecat (dar cred ca cu mult mai mari costuri). Personal insa nu cred ca a gresit de data asta.

    Trumpsy chiar daca a abandonat pt patru ani costumul de bussinesman si l-a inlocuit cu cel de presedinte al Americii, nu inseamna ca nu a continuat sa gandeasca pragmatic, pt castigul lui, care insa acum este al SUA !

    PS. Trump nu a spus nicio clipa ca tara sa va abandona lupta, ci doar ca o va face altfel, cu costuri mai mici pt ea !
    • +9 (17 voturi)    
      Esti naiv (Vineri, 2 iunie 2017, 12:23)

      maxumus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ii dai credit unui personaj care a afirmat ca incalzirea globala e o farsa inventata de China. Omului ii lipseste si cea mai elementara intelegere a stiintei elementare.
      • -6 (8 voturi)    
        Din comentariul meu nu rezulta (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 1:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui maxumus

        ca ii dau credit total !

        Dar nici tu nu trebuie sa iei mot a mot cuvintele lui Trump !

        Este evident ca il nemultumesc angajamentele luate de chinezi si faptul ca Obama pt a se asigura ca va semna a fost de acord cu prelungirea unor termene in ceea ce-i priveste.
        • +5 (5 voturi)    
          Mare atentie la ce spune Trump (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 16:09)

          uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Trump:
          “China will be allowed to build hundreds of additional coal plants. So, we can’t build the plants, but they can, according to this agreement. India will be allowed to double its coal production by 2020.”

          This is false. The agreement is nonbinding and each nation sets its own targets. There is nothing in the agreement that stops the United States from building coal plants or gives the permission to China or India to build coal plants. In fact, market forces, primarily reduced costs for natural gas, have forced the closure of coal plants. China announced this year that it would cancel plans to build more than 100 coal-fired plants.
          https://www.washingtonpost.com/news/fact-checker/wp/2017/06/01/fact-checking-president-trumps-claims-on-the-paris-climate-change-deal/
    • -9 (17 voturi)    
      pana una alta (Vineri, 2 iunie 2017, 12:23)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      in America, care este pe locul 2 la poluare in lume dupa China, se poate respira mult mai bine decat in China. Daca te duci in orice mare metropola americana sau canadiana nu o sa simti nici un fel de poluare. Daca te duci in Beijin risti sa mori axfisiat. Foarte multi nomenclaturisti comunisti din China isi trimit copii in America sau Canada ca sa poata trai normal. In China speranta de viata este sub 60 de ani,in America peste 75
    • -6 (10 voturi)    
      Exact așa știu și ecologiștii, asta e problema :) (Vineri, 2 iunie 2017, 22:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      În esență Trump a avut dreptate, dar problema ecologiștilor e că nu mai vin banii guvernamentali pentru ONG-uri, asta e marea durere nemărturisită :)
      • +4 (12 voturi)    
        Fratioare (Vineri, 2 iunie 2017, 23:04)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        cred ca tu nu ai de munca. Stai toata ziua si postezi ce-ti trece prin cap ? Voi din ce naiba traiti ? Sau asta e meseria ta, troll ?
        • -4 (10 voturi)    
          Stii ce e misto in chestia care ai spus-o ? (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 12:22)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          Ca s-ar putea sa ai dreptate !

          Dar daca ai dreptate inseamna ca esti exact in situatia lui ! :)

          PS. Altfel n-ai fi avut cum sa-ti dai seama. Ti-ar fi lipsit timpul ca sa il urmaresti pe forumuri ! :))

          PS. O zi buna, Gabita ! ;)
          • +5 (7 voturi)    
            Eu citesc articolele (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 14:02)

            gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            si comentariile. Ce vina am eu ca omul e prezent mereu, la orice tema, orice articol, de la topirea ghetarilor, la sarcina nedorita si de la freza lui Trump la reactoarele atomice.

            Si eu mai comentez sporadic, dar la nivelul lui efectiv inseamna sa nu mai faci nimic altceva. E trist ca nu spune nimic constructiv, doar prostii. Acum se crede mai destept ca inginerii de la NASA pe care-i face activisti.

            Asta-i gandire de cocalar.

            P.S. Gasesc deranjante insinuarile tale.
            • -6 (10 voturi)    
              Demonizarea adversarului :) (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 15:03)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              Te rog să citezi un comentariu de-al meu despre freza lui Trump :)

              Recitește-ți comentariile la articolul ăsta și vezi câte idei de bun simț ai emis și câte argumente pertinente ai reușit să aduci. Comentariile tale sub nick-name-ul ăsta se rezumă la insulte și erori de logică.
              • +4 (4 voturi)    
                Esti penibil (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 18:41)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Fa-te ca nu ma cunosti.
            • +1 (1 vot)    
              Poate ca omul si-a luat un an sabatic (Duminică, 4 iunie 2017, 0:40)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

              si posteaza din Caraibe iar tu, la randul tau esti tot in situatia lui, la doua chaise longue-uri distanta de el !

              PS. Vedeti sa nu va incaierati !

              PPS. In rest, @gaby .n, regret daca te-am necajit cu ceva ! Te rog sa ma crezi ca n-am intentionat asta !
              • +1 (1 vot)    
                Vad ca tii cu tot dinadinsul (Duminică, 4 iunie 2017, 12:18)

                gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                sa ne urmezi...
                • +2 (2 voturi)    
                  Zau ca as veni si eu dar doar (Duminică, 4 iunie 2017, 15:52)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

                  ca sa ma asigur ca mentineti polemica la un nivel acceptabil, (adica fara atacuri ad hominem) !

                  Plus de asta, in vacanta se accepta sofismele. Dar numai cele inteligente ! :)

                  PPS. Iar pe forumul acesta am dat de cateva, deosebit de atragatoare, de destepte ! ;)
  • +10 (20 voturi)    
    Trump va aduce voua, carne, branza, lapte, oua (Vineri, 2 iunie 2017, 10:33)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Tocmai am cumparat un produs (medical) american produs in Mexic si "packed in Malaysia". "Make America great again" cand va fi produs in SUA si va costa de 10 ori mai mult. Vor face americanii sant pe Ebay ca sa le cumpere din China.
  • +8 (26 voturi)    
    bravo trump... (Vineri, 2 iunie 2017, 11:24)

    mitocanu [utilizator]

    o alta gafa majora in seria obisnuita a acestui joker
    ajuns, printr-o grava eroare electorala, presedintele sua....astfel sua intra in randul tarilor civilizate alaturi de siria si nicaragua (singurele tari care n-au aderat la tratatul paris)...mereu inainte trump spre marele impeachment....
    • -8 (18 voturi)    
      gafa majora (Vineri, 2 iunie 2017, 12:20)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui mitocanu

      nu e a lui Trump asa cum crezi tu. Trump a retras America din acest acord total defavorabil Americii. America a contribuit cu zeci de miliarde de dolari la fondul ONU pentru clima, bani pe care unii baieti destepti i-au papat fara sa faca nimic. Ce ii doare cel mai tare pe ledirii celor 195 de state semnatare a acordului este faptul ca America nu va ma oferi acesti bani. In plus. America va putea desfiinta toate restrictiile de mediu impuse companiilor americane prin acest tratat si vor deveni mult mai compettivi. Cu resusrele uriase de gas de shist pe care americanii le exploateaza la greu, va fi mai ieftin sa produci in America decat in China. Toti liderii lumii il injura pe Trump tocmai pentru ca stiu exact cum sta problema. Nu intereseaza pe nimeni schimbarile climaterice ci doar banii. Daca i-ar ingrijoare problemele climei ar stopa taierea masiva a padurilor din Africa
    • -9 (21 voturi)    
      ha ha (Vineri, 2 iunie 2017, 12:31)

      CornelPerju [anonim] i-a raspuns lui mitocanu

      de unde si pana unde tarile care au semnat tratatul sunt tari civilizate iar cele care nu l-au semnat nu sunt. Tarile africane care au semnat acordul sunt vai de mama lor, numai civilizate nu sunt. Iar despre salbaticii din tarile musulmane nu cred ca mai are rost sa vorbim
      • +10 (18 voturi)    
        scuteste-ma... (Vineri, 2 iunie 2017, 15:49)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        nu voi intra in polémica cu tine...am observat ca esti pro-trump in toate problemele care privesc persoana acestui individ stupid si arogant, ajuns nemeritat presedinte sua...n-ai decat sa-i ridici o statuie si sa depui o coroana de flori alaturi...trebuie sa frizezi ridicolul sustinand un punct de vedere care este refuzat de 95% dintre comentatorii acestei rubrici...
        • -4 (4 voturi)    
          mitocane, nu e vorba de Trump (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 22:21)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

          Daca tu personal crezi ca acordul de la Paris iti aduce o viata mai buna nu ai decat sa-l aplici personal. Decupleaza-te de la curent si pune-ti solare, ia-ti masina electrica sau cal si caruta, nu mai manca vita ca face gaz metan pe gur samd.
          Chestia cu 95% este irelevanta. e periculos de aproape de 99% a lui Ceausescu si asta inseamna ceva.
      • +10 (14 voturi)    
        Japonia, Canada, UK (Vineri, 2 iunie 2017, 17:37)

        master.paul [utilizator] i-a raspuns lui CornelPerju

        Germania, Australia, Franta, Italia, Spania ti se par tari civilizate sau nu ?
        • -3 (5 voturi)    
          civilizate da (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 22:25)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui master.paul

          sinucigase cultural- DA
          Sinucigase economic - da
          • +3 (3 voturi)    
            Vorbarie da (Duminică, 4 iunie 2017, 12:25)

            uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            dovezi nu !