Trump ii raspunde lui Merkel: Germania cheltuieste mult prea putin cu armata si cu NATO si are un surplus comercial masiv. Situatia se va schimba

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 30 mai 2017, 14:22 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel si Donald Trump
Foto: Agerpres/EPA
Donald Trump a criticat Germania pentru surplusul comercial si pentru nivelul cheltuielilor militare, declaratiile presedintelui american venind dupa indoieli ale cancelarului Angela Merkel privind seriozitatea partenerului transatlantic.  

“Avem un MASIV deficit comercial si, in plus, ei platesc MULT MAI PUTIN decat ar trebui pentru NATO si armata. (Acest lucru este) foarte rau pentru SUA. Situatia se va schimba”, a scris Trump pe Twitter. 

Merkel a catalogat drept "aproape incheiata" vremea in care increderea prevala, intr-o aparenta aluzie la relatiile dintre Europa si SUA, puse la grea incercare in timpul turneului efectuat de Trump in Europa.

"Perioada in care ne puteam baza in totalitate unii de altii e aproape incheiata. Este sentimentul pe care l-am trait in aceste ultime zile", a declarat Merkel in timpul unui miting electoral desfasurat la Munchen.  

"Noi, europenii, trebuie sa ne luam soarta in maini", a adaugat ea. 

Merkel a continuat acest tip de declaratii marti, afirmand ca este "extrem de important" ca Europa sa devina un "actor care se angajeaza international".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9002 vizualizari

  • +21 (51 voturi)    
    Germania are limite (Marţi, 30 mai 2017, 14:27)

    tiberius_p [utilizator]

    impuse asupra fortelor militare de la WW2 incoace. Daca vor creste cheltuielile le va creste si armata...make up your minds...
    • +15 (31 voturi)    
      Chiar! (Marţi, 30 mai 2017, 14:40)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Daca Germania se inarmeaza mai tare si creste numarul de militari, atunci or sa-si aminteasca tot mai multi de inarmarea de dinainte de razboi si or sa zica unii ca nemtii vor face iarasi ca nazistii...
    • -7 (37 voturi)    
      Serios? (Marţi, 30 mai 2017, 14:44)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Problema e ca nici ce au nu functioneaza din cate se zvoneste (sursa http://nationalinterest.org/feature/germanys-military-dying-13748):
      As of October 2014, only 42 of 109 Eurofighters were in flying condition, the rest grounded by lack of spare parts.
      Like other German weapon systems the Tornados are underfunded and of August 2014, only 38 of 89 were operational.
      The end of the Cold War and declining defense budgets caused Germany to shed nearly 90% of its tank force, and today the Bundeswehr has just 225 Leopard II tanks
      After the Bundeswehr began deploying to Afghanistan it was discovered that the G36 was losing accuracy in combat. G36 rifles became inaccurate after sustained firing.
      If a high priority NATO tasked unit was short over 14,000 pieces of equipment, it calls into question how deep the rot in the Bundeswehr goes—and Germany’s commitment to the alliance.
      Asta in timp ce visteria e plina de bani. Dar cand ai zeci de mii de soldati americani bine echipati pe teritoriul tau, te doare la bascheti.
    • -14 (38 voturi)    
      hai sa gandim putin inainte sa postam ... (Marţi, 30 mai 2017, 14:58)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      WW2 a fost castigat de Aliati. Aliatii au impus limite Germaniei, dupa cum inteleg de la tine. Acum Aliatii reprezinta + Germania. SUA, cel mai mare ALIAT, ii cere Germaniei sa mareasca bugetul pentru armata si sa investeasca mai mult.

      Parca ceva nu se leaga, asa-i?
      • -11 (29 voturi)    
        Fals (Marţi, 30 mai 2017, 16:37)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        Germania a avut până in 1990 ce mai puternică armată convențională a NATO după cea americană. Singura limită a fost armamentul nuclear. Germania a încercat in anii '60 să obtină armament nuclear din SUA si Franța dar a fost refuzată.
  • +12 (42 voturi)    
    aia e problema (Marţi, 30 mai 2017, 14:39)

    sascha [utilizator]

    ca Deutchland, desi a pierdut razboiul, iarasi a ajuns sa dea cu pumnu'n masa si bietu' Trump nu pricepe cauza...
    Cat priveste armata germana...sa ii dea bietului Trump careva o carte de istorie sa vada de ce nu are Germania armata...o fi uitat saracu'. (sau poate n-a stiu niciodata ca de, in US scoala nu e obligatorie).
  • +15 (45 voturi)    
    Asha to'ar'shu trump (Marţi, 30 mai 2017, 14:52)

    bogdan1477 [utilizator]

    Doar ca daca acu sunteti de departe cea mai tare armata a lumii si va cam permiteti sa faceti ce vreti prin lume, cind o sa devina realitate armata UE, comparabila ca dimensiuni si buget cu a voastra, o sa fie muuuult mai dificil sa va impuneti punctele de vedere. Fix la fel cum moneda euro v-a diminuat capacitatea de a tiperi dolari la infinit, fara a avea devalorizare, tot asha si o armata a UE va va diminua mult pozitia de putere dominanta a lumii. Germania abia astepta un argument solid pentru armata europeana, iar voi i l-ati servit pe masa cinds ati refuzat sa sustineti articolul 5 din tratatul NATO.
    • -13 (29 voturi)    
      aia cu articolul 5 e fake news si ai inghitit-o (Marţi, 30 mai 2017, 15:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      pe nemestecate.
      Trump nu a refuzat nimic fiindca nimeni nu i-a cerut nimic. Le-a zis ce avea de zis si cu asta basta.
  • +10 (32 voturi)    
    Da-le nemtilor posibilitatea sa se inarmeze .... (Marţi, 30 mai 2017, 15:12)

    KTerinca [utilizator]

    si iarasi o sa faca instructie prin Europa.
  • +17 (29 voturi)    
    Cred ca Trump stie istorie.... (Marţi, 30 mai 2017, 15:14)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ii critica pe nemti ca nu-si fac armata? E nebun sau se face? Nu vede ca la masini nemtii sunt lideri globali? La fel si japonezii? Vor sa-i puna sa-si faca armata iar?
    Deci 1. La deficit nu e problema germanilor ca au produse bune e problema americanilor care le prefera in locul celor americane. Nu trebuie sa fie rusinata Germania.
    2. In privinta armatei, este o vorba: ai grija de ce-ti doresti ca s-ar putea indeplini! Sa nu cumva sa se apuce nemtalaii sa produca arme!
  • -10 (34 voturi)    
    Comanda cine plateste... (Marţi, 30 mai 2017, 15:15)

    strutul [utilizator]

    In operatiunile NATO, in general, cel mai inalt in grad este american, pentru ca ei cotizeaza cel mai mult.
    Discutia e veche, tarile europene doresc posturi de comanda fara sa cotizeze.

    Cat despre expertiza, vedeti ce s-a intamplat in Libia cand americanii au spus pas.
  • -19 (31 voturi)    
    germania incorporeaza pt fortele sale armate (Marţi, 30 mai 2017, 15:19)

    Koczka [utilizator]

    Or gasi ei acolo cateva mii de daesh , ca se cam pricep la arme si munitii.
  • -22 (36 voturi)    
    Merchel is in love with Phutin (Marţi, 30 mai 2017, 15:55)

    Wanheda [utilizator]

    Nu are interes sa cheltuie. Babunii si mujicii are Welcome in Deutchland.
    • +12 (12 voturi)    
      Pana una alta (Miercuri, 31 mai 2017, 13:39)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      nu Merkel e sub ancheta pentru legaturi cu rusii, ci Trump si asociatii sai, nu Merkel afecteaza relatiile trans-atlantice, ci Trump. Trump face jocul rusilor.
  • -1 (1 vot)    
    Trump este exact ca politicienii nostri. (Miercuri, 21 iunie 2017, 13:10)

    jackalphonse [utilizator]

    Da prea putin bani pe armele produse in SUA. Situatia se va schimba. Exact cum politicienii nostri castiga alegerile si primii multumiti trebuie sa fie asfaltagii, tot asa si Trumpe, trebuie sa multumeasca producatorii de arme. Dupa succesul teribil, prin care a jefuit Qatarul de 12 miliarde, se pare ca succesele se tin lant si cu noile generatii de avioane F35; evident, prin amenintari ca cea pe care o face acum Germaniei.