UPDATE Angela Merkel continua ofensiva: Europa trebuie sa devina un actor diplomatic angajat

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 mai 2017, 13:23 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel si Donald Trump
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul german Angela Merkel a afirmat marti ca Europa trebuie sa devina un actor diplomatic angajat, la cateva zile dupa ce catalogase "aproape incheiata" vremea in care increderea prevala, intr-o aparenta aluzie la relatiile dintre Europa, Statele Unite si Marea Britanie.

"Relatia tranatlantica este de o importanta primordiala. Ceea ce am facut a fost sa spun ca, tinand cont de situatia actuala, exista si mai multe motive pentru care noi trebuie in Europa sa ne luam destinul in maini", a spus cancelarul german, intr-o conferinta de presa.

"Europa trebuie sa fie un actor care se angajeaza si pe plan international, consider asta ca fiind extrem de important", a adaugat cancelarul, care l-a primit pe premierul indian, Narenda Modi.

Potrivit Angelei Merkel, este necesar ca europenii sa aiba o "politica externa comuna" pentru a putea, spre exemplu, sa contribuie la rezolvarea conflictului din Libia.

"Pe anumite planuri, nu suntem atat de buni pe cat ar trebui, in special in chestiunea politicii migratorii", a adaugat ea.

Merkel, alaturi de alti lideri europeni, au pledat si in trecut pentru necesitatea ca UE sa se afirme pe scena internationala pentru a-si apara mai bine interesele. Dar, pana acum, crearea unei actiuni diplomatice europene a ramas in spatele prerogativelor statelor membre, avand in vedere reticentele de a abandona noi aspecte legate de suveranitate in acest domeniu esential.

In ultimele zile, Berlinul a insistat asupra acestui obiectiv, ridicand tonul in fata lui Donald Trump, in special dupa refuzul acestuia de a spune daca va respecta acordul de la Paris privind climatul.

Luni, ministrul german de Externe, social-democratul Sigmar Gabriel, s-a aratat foarte virulent fata de presedintele american, acuzat ca a "slabit" Occidentul si ca actioneaza impotriva intereselor UE.

Aceste tensiuni nu sunt noi. Inca din ziua alegerii miliardarului american, cancelarul a afirmat ca Donald Trump trebuie sa respecte valorile democratice occidentale, dupa o campanie marcata de derapaje si controverse.

Nici presedintele american nu a menajat Germania.

Fidel discursului impotriva liberului schimb, acesta a adoptat un ton foarte dur legat de excedentele comerciale germane, amenintand cu taxe vamale in semn de represalii.

In plus, Trump a acuzat Berlinul ca datoreaza "sume enorme de bani" catre NATO si SUA.























3991 vizualizari

  • -8 (32 voturi)    
    care Europa? (Marţi, 30 mai 2017, 13:52)

    victor L [utilizator]

    prin vocea cui?
    Vorba unui american, care-i numarul sa sun Europa?
    Desigur, Germania :P
    • +16 (36 voturi)    
      Pe ce te bazezi? (Marţi, 30 mai 2017, 14:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Ce te face sa crezi ca Franta, de exemplu, ar sta cuminte in banca ei si ar asculta orbeste de ce zice Germania? Ai vrun argument?

      Mie mi se pare evident ca UE, daca vrea sa supravietuiasca, nu poate ramane doar o piata unica comuna si atit. Iar solutia e o constructie gen SUA, la care fiecare tara voteaza citiva reprezentanti in congres, se alege eventual un presedinte, daca vrei republica prezidentiala, sau se numeste un premier de catre congres, si pe politica externa, macroeconomie, etc, deciziile se iau unitar de sus. Si nu vad pentru care motiv esti sigur ca acel cineva care e ales conducator ar fi neaparat german.
      • -15 (29 voturi)    
        Modelul federal american (Marţi, 30 mai 2017, 14:52)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu presupune ca Oklahoma să se conformeze deciziilor luate de California. Nici în Germania, Bavaria nu se conformează deciziilor luate de Saxonia Inferioară.

        Merkel asta vrea, o pseudo-federație, în care Germania să aibă rolul coordonator. Nu merge așa.
        • +17 (25 voturi)    
          cum ai ajuns la concluzia asta? (Marţi, 30 mai 2017, 15:55)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Poti sa detaliezi te rog? Ar putea Germania sa impuna celorlalti membri ce sa faca? In ce mod? Amenintind ca ce?
          • -12 (26 voturi)    
            uite (Marţi, 30 mai 2017, 16:41)

            MConstantin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ca Germania a impus Bulgariei sa nu faca South Stream. In schimb a facut Germania Nord Stream 2.

            Si sint mai multe feluri in care Germania si UE impun.
            • +16 (16 voturi)    
              Cum a impus? (Miercuri, 31 mai 2017, 11:46)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

              Din cite stiu eu Bulgaria a renuntat singura. Plus ca Bulgaria nu e UE. Si cind te numesti bulgaria si concurezi germania, cu puterea ei financiara, la un proiect gen nirth/south stream, e oarecum dificil sa cistigi. E ca si cum te numesti Steaua Bucuresti si vrei sa invingi real madrid. Sansele tale sunt oricum mici si nu mira pe nimeni daca pierzi.

              Tu confunzi competitia cu pumnul in masa.
          • -16 (22 voturi)    
            ca, de exemplu (Marţi, 30 mai 2017, 17:32)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ca nu va mai exporta mercedesuri in ro. :-))

            sau, mai realistic, cu votul pt. fondurile de finantare a obiectivelor ioropene.
            cu manipularea manetei vitezelor de dezvoltare, proaspat convenite. ma rog, ziceti'le ca herr cotroceanis, ritmuri.:-))
            • +16 (16 voturi)    
              what?!? (Miercuri, 31 mai 2017, 11:55)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Pai ce interes ar avea Germania sa nu mai exporte mercedesuri in Romania?!? Tu ai vro bruma de cunostinte economice? Daca nu mai exporta germania mercedesuri in Romania, vor exporta mai mult BMW si Audi si daca si astea-s interzise, se vor bucura de halca de piata marci similare de prin alte tari. Deci exemplul tau e totalmente anapoda.

              Fondurile de finantare a obiectivelor europene nu exista ca si definite, iar daca te referi la fondurile europene nerambursabile, alea se negociaza cu comisia europeana care e mult mai mare decit Germania. Plus ca nush cum sa-ti zic, da' noi deocamdata nu atragem fondurile existente, deci nu stiu cum ne-ar afecta scaderea lor

              Cit despre vitezele de dezvoltare ale UE, alea au criterii clare pe care cine le respecta intra in hora. Cu exceptia Schengen, unde e si o latura politica cu statul de drept, toate sunt sau vor fi cu criterii extrem de tehnice. De exemplu adoptarea euro are doar criterii tehnice obligatorii pentru toata lumea.
          • -17 (21 voturi)    
            A impus cote de migranți, de exemplu. (Marţi, 30 mai 2017, 17:37)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Merkel i-a chemat, în direct și la o oră de maximă audiență, iar când s-a văzut că au venit 800.000 în loc de 500.000, a început să-i împartă cu de la sine putere.

            România face propriile ei eforturi pentru cei care vin din Ucraina și R.Moldova, nu are nevoie de sirieni atribuiți de Merkel.
            • +15 (17 voturi)    
              A cerut, nu a impus (Miercuri, 31 mai 2017, 11:59)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Cotele au fost acceptate de toate tarile si presiunile au fost din partea tutror tarilor din nord plus italia, Spania si Grecia. Impotriva au fost Polonia, Ungaria, Cehia, Bulgaria si Romania. Si era previzibil ce grup va invinge avind in vedere dimensiunea politicia si economica a celor doua grupuri. Iar Romania, atit timp cit face parte din acest grup select numit UE, nu poate face doar ce-o taie capul. Trebuie sa respecte si regulile care se stabilesc la nivel european. Stiu ca asta e visul umed al romanului mindru ca e roman, sa ia abnii de la UE si sa se comporte fix cum vrea el, dar asha ceva nu se poate.
        • -17 (21 voturi)    
          bavaria, saxonia inferioara (Marţi, 30 mai 2017, 17:37)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          dar, ce se decide la berlin, se respecta la buc.
          sau la sofia, cum zice un comentator mai jos.
  • -7 (33 voturi)    
    understatement of the year (Marţi, 30 mai 2017, 14:48)

    Razvan_M [utilizator]

    "Pe anumite planuri, nu suntem atat de buni pe cat ar trebui, in special in chestiunea politicii migratorii".

    Asta vine dupa "Multiculturalismul este un dezastru in Germania" - https://www.theguardian.com/world/2010/oct/17/angela-merkel-german-multiculturalism-failed. Stim cu totii ce a urmat: milioane de musulmani chemati in Europa si distribuiti fortat catre toate statele europene. Ma intreb daca femeia asta este sanatoasa la cap.
    • +10 (12 voturi)    
      Minciuni (Miercuri, 31 mai 2017, 13:17)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Propaganda rusa a ajuns si pe Hotnews.
  • -9 (31 voturi)    
    kafka frate (Marţi, 30 mai 2017, 14:59)

    Point [utilizator]

    ''Pe anumite planuri, nu suntem atat de buni pe cat ar trebui, in special in chestiunea politicii migratorii"
    sa traduca cineva,din germana daca se poate,ce vrea sa zica zabauca asta.ori traducatorul o da de pereti ori tanti nu mai are boii acasa
    vita asta leftista da cu mucii-n fasole si incearca sa-i dreaga cu maneca,tragand adanc pe nasu-i ud
  • -14 (24 voturi)    
    iete, d'aia au intins'o britzii ! (Marţi, 30 mai 2017, 16:52)

    om simplu din multime [utilizator]

    pai, in ce calitate vorbeste baba despre...ioropa.
    ea este kaizer numai in deutschland.
    a pus'o cineva purtatoare de palavre, comunicator sef ioropean ?!
    ca presedinti pe la bruksal sunt alte paparude....
    utecista va impune noul imn al ioropii : deutschland deutscland uber alles.:-))
  • -14 (14 voturi)    
    si noi ce facem? (Marţi, 30 mai 2017, 17:10)

    MConstantin [utilizator]

    Noi de partea carui purtator de drapel al democratiei ne pozitionam?

    Sintem cu nemtii sau cu americanii?
    A ajuns si democratia asta relativa?

    Exista si varianta sa avem interese proprii, diferite de ale americanilor sau nemtilor?

    Si ce facem cind interesele noastre sint opuse nemtilor sau americanilor?

    Sau in realitate interesele noastre nu conteaza caci nu avem mijloace sa le atingem? Cum poate alte tari din zona au, ca de exemplu Polonia sau Turcia.
    • -14 (22 voturi)    
      România trebuie să se bazeze pe Statele Unite (Marţi, 30 mai 2017, 17:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      E foarte mică probabilitatea ca interesele românilor să intre în conflict cu cele americane, dimpotrivă, ele se completează. Polonia e și ea în aceeași barcă, tot pe Statele Unite poate conta, nu pe Germania.
  • +2 (2 voturi)    
    OFENSIVA (Miercuri, 31 mai 2017, 16:23)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Avem nevoie de o EUROPA puternica, insa sunt necesare noi orientari in colaborarea dintre cele 27 de state UE. Distrugerile din Europa de Est, situatia dificila din Balcani, cresterea cheltuielilor militare, problemele de mediui si altele, presupun noi aparitii legislative.Este necesara, poate o evaluare a resurselor naturale de care mai dispune Europa, o anumita tipizare a produselor, o noua repartizare a industriilor rentabile si moderne, diminuarea crizelor sociale, sanatate, educatie, extinderea colaborarii cu noi state, controlul imgratiei.