Putin si Erdogan vor un parteneriat strategic aprofundat, anunta Kremlinul

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 mai 2017, 23:36 Actualitate | Internaţional

Putin si Erdogan
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele rus Vladimir Putin si omologul sau turc Recep Tayyip Erdogan au confirmat, intr-o convorbire telefonica, dorinta reciproca pentru o aprofundare a parteneriatului strategic dintre tarile lor, a anuntat sambata Kremlinul, potrivit Reuters.

Presedintia rusa a precizat ca cei doi lideri au discutat despre acordurile incheiate anterior privind eliminarea restrictiilor economice dintre Rusia si Turcia, precum si chestiuni legate de proiectele energetice TurkStream si Akkuyu.

Ankara si Moscova lucreaza pentru normalizarea relatiilor, dupa ce acestea s-au deteriorat in urma doborarii de catre Turcia a unui avion militar rus, in noiembrie 2015. Insa unele restrictii impuse de Rusia asupra unor bunuri turcesti, printre care rosiile, raman inca in vigoare.


Citeste mai multe despre   






















2604 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Daca il "aprofundeaza" in trei....... (Duminică, 28 mai 2017, 6:57)

    gigiN [utilizator]

    ....,adica si cu Trump,vom da toti de dracu'!!!
    • +1 (5 voturi)    
      fii sigur (Duminică, 28 mai 2017, 10:50)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Europa este sub asediu, la propiu, nu la figurat.
      Mai urmeaza sa realizeze chestia asta si liderii politici care deocamdata o ard "politically correct".
    • +1 (1 vot)    
      Adica vor schimba petrol crud pe gogonele (Duminică, 28 mai 2017, 11:16)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Sau carbune pe tevi de plastic de baie, ca altceva tarile astea nu produc.
      Pe mine ma umfla rasul cand vad jupani d-astia blocati in feudalism cum fac pe durii in masini construite de dusmani sau isi tin banii in sisteme controlate de acestia.
    • -1 (1 vot)    
      astea-s vise de-ale lui Putin (Duminică, 28 mai 2017, 18:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Trump o sa le dea peste labe amandorura cat de curand
  • +4 (8 voturi)    
    Pe de o parte Sultanul vrea banii nemtilor (Duminică, 28 mai 2017, 10:57)

    Susufler0 [utilizator]

    (si-i si ia), iar pe de alta parte pune de un parteneriat strategic cu Aliosa !

    PS. Parca am fi pe corabia nebunilor !
  • -2 (2 voturi)    
    Inca o dovada ca NATO nu exista. (Duminică, 28 mai 2017, 12:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    UE trebuie sa se poata apara de Rusia, Trumpia si Turcia.
    • +1 (1 vot)    
      inca o dovada ca prostia exista (Duminică, 28 mai 2017, 18:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      .
  • +1 (1 vot)