Summitul G7 - Merkel: "Negocierile pentru clima, nesatisfacatoare"/ Trump se va decide asupra Acordului de la Paris saptamana viitoare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 mai 2017, 17:15 Actualitate | Internaţional

Summitul G7 din Italia, 2017
Foto: g7italy.it
Presedintele american Donald Trump a anuntat pe Twitter ca va lua o decizie privind sustinerea sau nu a Acordului pentru clima de la Paris saptamana viitoare. Intre timp, cancelarul german Angela Merkel a declarat, la incheierea summitului G7 din Sicilia, ca dezbaterea privind schimbarea climatica a fost "foarte nesatisfacatoare", notand ca SUA au fost complet izolate in refuzul de a-si exprima clar sustinerea fata de lupta impotriva incalzirii globare, relateaza News.ro citand Reuters.

"Voi lua decizia finala privind Acordul de la Paris saptamana viitoare!", a scris el pe Twitter in ultima zi a summitului G7, la care a refuzat sa cedeze in fata presiunilor aliatilor pentru a sustine acordul incheiat in 2015.



"Intreaga discutie despre clima a fost foarte dificila, ca sa nu spun foarte nesatisfacatoare", le-a spus Merkel reporterilor. "Nu exista nici un indiciu daca Statele Unite vor ramane sau nu in Acordul de la Paris", a adaugat ea.

Merkel a adaugat ca si negocierile privind comertul au fost "foarte dure", dar si-a exprima satisfactia ca presedintele american Donald Trump a fost de acord ca, in comunicatul final, sa apara promisiuni de a lupta impotriva protectionismului si angajamente fata de un sistem comercial international bazat pe reguli.


Citeste mai multe despre   






















2553 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    nu'l vad (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:33)

    om simplu din multime [utilizator]

    p'al nostru in poza !~
    • +13 (15 voturi)    
      Pentru ca Putin al vostru... (Duminică, 28 mai 2017, 0:38)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      ...nu are ce cauta la reuniunea G7.
      • -10 (10 voturi)    
        ce sa cate putina acolo (Duminică, 28 mai 2017, 13:51)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        ei nu poluiaza.
        ba, da, scuze, o fac pe mana nemtilor :-))
  • +9 (19 voturi)    
    CLIMA. (Sâmbătă, 27 mai 2017, 20:14)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Subiect foarte actual, insa masurile de protectie sunt destul de timide. Esentiala este o inventariere a surselor poluante la nivel global, finantarea cercetarii pentru noi tehnologii de blocare a emisiilor poluante, sustinerea financiara pentru mijloace de transport bazate pe actionari electrice, protectia mediului, producerea energiei prin dezvoltarea accelerata a sistemelor hidro si fotovoltaice, stoparea desertificarilor si altele. Altfel, toate aceste intruniri devin inutile.
    • -1 (21 voturi)    
      Subiect ideologic foarte actual (Duminică, 28 mai 2017, 4:10)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      Când ajungi să arzi lignit ca să compensezi producția variabilă de energie solară și eoliană, subiectul tău foarte actual devine o glumă proastă.

      Și când utilizatorii casnici și firmele mici plătesc certificate verzi ca să te joci tu cu moriști pe dealuri, în timp ce firmele mari din Germania sunt scutite, astfel încât să-și poată păstra competitivitatea economică, subiectul tău foarte actual devine un mod de a lua de la săraci și a da la bogați.

      Despre stoparea deșertificării și alte gogorițe ecologiste: ar fi util să afli că deșerturile se extind de mii de ani. Forturile construite de romani la marginea Saharei în urmă cu 2000 de ani sunt astăzi la sute de km în adâncul deșertului, fără nicio legătură cu revoluția industrială.

      Dacă încetezi azi orice consum de cărbune, orbita Pământului n-o să se modifice și încălzirea globală va continua. Ce nu înțelegi tu e altceva: starea normală a Pământului a aceea de ”bulgăre de zăpadă”, iar civilizația n-ar exista fără încălzirea globală.
  • +6 (22 voturi)    
    E cumva ceva nou in atitudinea SUA (Sâmbătă, 27 mai 2017, 20:19)

    __alex__ [utilizator]

    fata de clima? Nu au ei o gramada de senatori care neaga evolutionismul?
    SUA face reguli pentru altii ca sa le fie lor bine, inversul inca nu s-a vazut.
    • +17 (19 voturi)    
      nici macar pentru SUA nu e bine (Duminică, 28 mai 2017, 1:07)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui __alex__

      De mai mult de un deceniu cel mai mare poluator si campion la emisii de CO2 este China, nu SUA.

      De fapt China emite mai mult CO2 decat SUA + Europa la un loc, in conditiile in care PIB-ul ei e o treime din PIB-ul cumulat al SUA si Europei.

      Ce-i drept, si populatia Chinei este mare, dar chiar si asa emite mai mult CO2 pe cap de locuitor decat europenii, de exemplu.

      Ceea ce inseamna ca produsele ieftine din China au costuri de poluare pe care le platim cu totii.

      Deci lupta impotriva schimbarilor climatice ar fi in avantajul SUA, pentru ca ar face mai competitiva industria americana, care e mai putin poluanta.

      Cea mai avantajata ar fi Europa, care polueaza cel mai putin și ca volum total și pe cap de locuitor.

      Dar asta nu-i opreste pe negationistii schimbarilor climatice, inclusiv din Romania, sa se bata cu pumnul in piept ca sunt aparatorii industriei sufocate de masurile sustinute de ”alarmisti”.
      • -10 (14 voturi)    
        dupa cum a mai spus'o (Duminică, 28 mai 2017, 13:11)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        trompa incurajeaza revenirea la arderea carbunilor.\ america are depozite imense de carbune. centralele electrice din nord, in jurul minelor de carbuni, pennsylvania, virginia, west virginia, ohio, indiana sunt si acum pe carbune.
        carbunele este mai ieftin si la indemana, scade dependenta de petrol, care si el este destul de poluant.
        ioropenii sunt la mana rusilor si arapilor, desi germania, polonia si chiar romania au depozite mari de carbune.
        se pare ca si herru nost' s'a raliat la....alianta carbunelui. :-)
    • -12 (22 voturi)    
      f. nou (Duminică, 28 mai 2017, 7:30)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      odat cu trompa. o'banana nu auzise de incalzirea globala. el impartea pacea in lume.
      • -6 (12 voturi)    
        mai baieti postareti (Duminică, 28 mai 2017, 13:14)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        o leaca de armetica. trompa e de cateva luni, a cerut ragaz de gandire.
        o'banana fura 8 ani pe muchie, la casa alba, avea timp sa gandeasca, cat de incet ar fi fost la minte, si sa semneze.
        oare, dece n'a facut'o ?!
        aaaa, i'o lasa lui hilaria, s'o incarce pe ea de glorie...
        • +7 (13 voturi)    
          opa (Duminică, 28 mai 2017, 14:08)

          VladSnow [anonim] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Ai uitat sa treci pe celalalt cont de postac?
          • -7 (11 voturi)    
            care (Duminică, 28 mai 2017, 14:59)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

            ?
            nu cumva ai fumat ....ceva ?! :-)
          • -4 (8 voturi)    
            Plusurile pe care le-ai primit spun totul (Duminică, 28 mai 2017, 18:35)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

            Despre capacitatea de înțelegere a susținătorilor încălzirii globale antropogene.

            Ai comentat fără măcar să citești postările pe care le-ai comentat, iar ceata de eco-friendly a sărit imediat să-ți dea plusuri. Fără să citească nici ei postările în discuție.

            42% vă spune ceva, ție și restului cetei? :)
            • 0 (0 voturi)    
              cu atat marese olgutza lefurile ? (Duminică, 28 mai 2017, 22:43)

              om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              ..................................
          • -6 (6 voturi)    
            n'ai raspuns (Duminică, 28 mai 2017, 19:03)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

            dar ai facut'o in stil postac, fara argumente, ingropati comentariul cu minusuri.
            asa este si justita, in mintea unor procurori si chiar judecatori. pe afirmatii false si paraciuni.
            spune, care este celalalt cont, sa stiu si eu.:-)
            mincinosule !
            • +5 (5 voturi)    
              Da' te ataci, nene (Duminică, 28 mai 2017, 20:36)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Ti-am dat minus, korkodelle simplu din multime, c-ai inceput sa vorbesti singur si ai un haz nebun.
              Mai baga ceva in romana impleticita dupa ce-ti trec nervii, sa nu para ca te oftici prea tare.
              Putin n-a venit in Sicilia pentru ca nu l-a chemat nimeni si oricum a fost Trump acolo, deci oricum va afla ce s-a discutat.
              Sa nu-ti para rau ca nu-l mai baga nimeni in seama pe Putin: dupa ce pleaca Trump de la Casa Alba (poate anul viitor cel tarziu), o taie si gaspadin de pe tron: au si rusii mandria lor, ca doar n-o sa inghita mizeria asta de dictatura putinista la infinit.
              Da' daca omu' e dispus sa va plateasca, e numai problema lui, vorba lui nenea Iancu, "pupa-l in bot si papa-i tot".
              • -5 (5 voturi)    
                mai istetule (Duminică, 28 mai 2017, 22:21)

                om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

                aia cu putin a fost misto de fraieri.
                dar la postarea asta cu o'banana, dece n'a semnat el acordul de la kyoto, dece n'a cazut el intelegere cu iroropa progresist, ca de, doar apartineau aceleasi lumi, idiologii, la asta ce aveti a zice ?
                la ast' dac' aveti un raspuns.
                altfel, noapte oarba !
                • +1 (1 vot)    
                  Korkodelle simplu din multime, (Duminică, 28 mai 2017, 23:26)

                  Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

                  Imi esti simpatic de fiecare data cand dai cu mucii in fasole.
                  Acum, ca te si ataci, imi esti si mai simpatic.
                  Mai ia un "minus" pentru limbaj ne-adecvat si promit ca-ti voi da "plus" daca nu mai faci.
              • -1 (1 vot)    
                si inca ceva (Duminică, 28 mai 2017, 22:28)

                om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

                it's a name change, only.
                korkodell is obsolete.
                long live om simplu din multime !
                one man, one account ! :-)
                and, god bless america, god bless trump !
                • +1 (1 vot)    
                  Bine, Korkodelle (Luni, 29 mai 2017, 2:21)

                  Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

                  Daca esti asa hotarat, nu am nimic impotriva: si Obsolete e un nume frumos.
                  Si nici nu suna rau:
                  "Obsolete simplu din multime"
                  Felicitari!
            • +2 (2 voturi)    
              :) (Duminică, 28 mai 2017, 22:41)

              VladSnow [anonim] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Ideea era ca iti dai raspuns la propriile comentarii.

              Acum na, daca tu zici ca nu esti postac si doar iti place sa vorbesti singur, ok, e bine de stiut.
        • -2 (8 voturi)    
          Obam era sluga intereselor straine (Duminică, 28 mai 2017, 18:29)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Si socealist, dar prost nu era. De ce? Pt ca si el stia de hoax. Stia de ex ca pt a construi si instala un windmill se emit 250t de co2. Europenii or sa duca Europa de rapa. Trump e patriot.