Ginerele lui Trump ar fi avut cel putin trei contacte cu ambasadorul rus in 2016. Kushner ar fi cerut Kremlinului un canal secret de comunicare folosind infrastructura diplomatica ruseasca

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 mai 2017, 10:16 Actualitate | Internaţional

Jared Kushner si Donald Trump
Foto: AGERPRES
Jared Kushner, ginerele si consilierul lui Trump a avut cel putin trei contacte cu ambasadorul rus in SUA in timpul si dupa campania electorala prezidentiala din 2016, au declarat Reuters sapte actuali si fosti oficiali americani. 

Aceste contacte despre care nu a spus nimic includ doua convorbiri telefonice ce au avut loc intre aprilie si noiembrie anul trecut, au spus doua dintre sursele citate de Reuters. 

La inceputul acestui ani, Kushner a devenit unul din punctele centrale ale anchetei FBI privind posibile legaturi intre echipa de campanie a lui Trump si Kremlin, au spus alte doua surse. Desi FBI investigheaza contactele lui Kushner cu Rusia, el nu este acum o tinta a anchetei, potrivit unui oficial ce activeaza in cadrul autoritatilor de aplicare a legii. 

Avocatul lui Kushner, Jamie Gorelick, a declarat ca acesta nu-si aminteste de nicio convorbire cu ambasadorul rus, Sergei Kislyak, intre aprilie si noienbrie.

In martie, Casa Alba a informat ca fostul consilier pentru securitate nationala Michael Flynn si Kushner s-au intalnit cu Kislyak in decembrie in Trump Tower pentru a stabili “o linie de comunicare”.

Ginerele lui Trump si ambasadorul rus in SUA au discutat posibilitatea infiintarii un canal de comunicare secret intre echipa de tranzitie si Kremlin folosind infrastructura diplomatica a rusilor, mutare ce pare sa fi fost menita sa apere de interceptare discutiile dinaintea inaugurarii prezidentiale, au declarat Washington Post oficiali ce au vazut rapoartele serviciilor de informatii. 

Sergei Kislyak a raportat superiorilor sai din Moscova ca Jared Kushner a facut propunerea in timpul unei intalniri ce a avut loc in Trump Tower pe 1 sau 2 decembrie, potrivit unor interceptari ale comunicatiilor rusesti. 

Kislyak ar fi spus ca ginerele lui Trump a sugerat folosirea infrastructurii diplomatice rusesti din SUA pentru comunicatii. Kislyak ar fi fost surprins de sugestia ca un american sa foloseasca infrastructura de comunicatii de la ambasada sa – o propunere ce ar adue riscuri de securitate atat pentru Moscova cat si pentru echipa lui Trump.

Ultimele dezvaluiri sunt prezentate si materialul principal de pe pagina Fox News, care de dedica un articol extins subiectului. In materialul citat se precizeaza ca Ambasada Rusiei, Casa Alba si avocatul lui Michael Flynn au refuzat sa comenteze ultimele informatii aparute in spatiul public.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

9303 vizualizari

  • +32 (72 voturi)    
    Nici o surpriza (Sâmbătă, 27 mai 2017, 10:19)

    mitg [utilizator]

    Va ajunge toata familia Trump la puscarie, sau macar la gunoi.
    • +29 (57 voturi)    
      Amin! (Sâmbătă, 27 mai 2017, 11:46)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si cu cat mai repede, cu atat mai bine,
      Sper ca America are inca mecanisme de auto-reglare.
      • +2 (28 voturi)    
        Parca și vad răspunsul lui Trumpet (Sâmbătă, 27 mai 2017, 13:02)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        "Stimați Concetățeni,
        De fapt Kushner a vrut sa folosească sistemele de comunicații rusești pentru ca serviciile americane de contraspionaj sa poată ghici cheile de criptare, având mesajul in clar și cel cifrat."

        Politically correctness e una din vulnerabilitățile pe care rușii le exploatează fara scrupule cam in orice tara civilizata. Și nu numai ei, uitați-va cum s-a ales praful de Oscaruri, au ajuns saracii oameni să le e frica sa vorbească în țara lor...
      • -23 (39 voturi)    
        Are mecanisme, dar altele decât crezi tu :) (Sâmbătă, 27 mai 2017, 15:10)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Dacă tu îți imaginezi că un om (fie el și ginerele președintelui) poate ajunge la închisoare pentru că a avut întâlniri și conversații telefonice cu ambasadorul rus, asta dovedește un singur lucru: ai un mod de gândire demn de perioada sovietică :)

        Însă dovada asta e despre tine, nu despre ginerele președintelui :)

        Mecanismele pe care le are America ar trebui să te îngrijoreze din alt motiv: au ales să dezvăluie interceptarea comunicațiilor rusești din dorința de a-l compromite politic pe Trump, la fel cum oamenii lui Bush jr. au ales să compromită un agent CIA american (Valerie Plame) ca să poată invada Irak-ul sub pretexte ridicole.

        ”Scooter” Libby a ajuns judecat pentru asta și e foarte posibil ca și cel care a dezvăluit acum interceptarea comunicațiilor rusești să ajungă judecat. Tocmai pentru că America are mecanisme, dar altele decât crezi tu.
        • +22 (36 voturi)    
          Poate ajunge la puscarie (Sâmbătă, 27 mai 2017, 15:38)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Pt marturie mincinoasa, daca nu recunoaste acest lucru in fata comisiei (formata din senatori) care investigheaza legaturile fam trump cu mosCow. Nu uita ca acest pifan de kushner a fost inregistrat de cia si as putea sa jur ca si rusii au facut fix la fel. trump este un ignorant daca s-a bagat pe fir cu rusii. Il mananca putin dintr-o singura inghititura.
          • -18 (28 voturi)    
            Ai deja un scenariu, felicitări! :) (Sâmbătă, 27 mai 2017, 17:12)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            Prin urmare, tu știi deja că se va prezenta în fața unei comisii senatoriale și că va minți în fața acelei comisii, știi deja că minciuna va fi demonstrată în justiție și că un juriu îl va găsi vinovat.

            Termenul ”paranoia” sună cunoscut? :)
            • -13 (13 voturi)    
              s'a uitat (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:07)

              om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              la digi 24.
              e plin de trump acolo, nimic despre mismasurile lor.
            • +9 (9 voturi)    
              Dar termenul ignorant (Sâmbătă, 27 mai 2017, 22:34)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Iti suna cunoscut?
              • -8 (10 voturi)    
                Reacție de grădiniță: ”ba tu ești” :) (Duminică, 28 mai 2017, 13:44)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

                Am să-ți spun un secret: părerea mea despre mine nu depinde de părerea ta despre mine.
        • -9 (9 voturi)    
          el se gandea l (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:06)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          la dna. -:)
          uite, asta ar trebui sa'l invete herr co natoistu' lui trompa,. sa puna si ei de o dna :-)
  • +16 (54 voturi)    
    Mujicizarea Americii a Inceput In Taina (Sâmbătă, 27 mai 2017, 10:27)

    un domn [utilizator]

    si continua In Taina la o Cina !
  • +29 (53 voturi)    
    deci...calul troian... (Sâmbătă, 27 mai 2017, 11:17)

    IancuJianu [utilizator]

    ...a devenit o herghelie intreaga.
    Noul slogan va fi: "Make Americansky great again"
  • -20 (64 voturi)    
    Si daca a avut, ce? (Sâmbătă, 27 mai 2017, 11:20)

    Lovercraft [utilizator]

    In ce fel l-a influentat asta pe americanul de rand la vot? Democratii inca nu au digerat faptul ca au luat-o in freza.
    • -14 (42 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:39)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Ai dreptate insa toata presa este acaparata de stanga atat in USA cat mai ales aici in EU. Nu mai exista nici o voce care sa analizeze la rece faptele. Opinia publica e dominata de cei cu viziune de stanga (dupa cum vezi esti pe minus la voturi) si extrema stanga, toti ceilalti care nu gandesc ca ei sunt indimidati si agresati prin violente, si etichetati ca toate cele: sexisti, homofobi, marxisti ( cand de fapt stanga e marxista), si tot tacamul. nasoale vremuri ...
  • -17 (61 voturi)    
    Abureli (Sâmbătă, 27 mai 2017, 11:36)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Abureli democrate promovate de pionii plantati de Obama :)) Trump a iesit presedinte si cam asta e tot 4 ani!
    • +17 (35 voturi)    
      Asta e! (Sâmbătă, 27 mai 2017, 12:17)

      dick_turpin [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      este un dicton romanesc.Nu sunt de meserie, dar ma indoiesc ca democratii lui Obama vor sorbi cu nesatz inca 3 ani de acum incolo aceasta supa numita "asta e".
      • -16 (24 voturi)    
        hm (Sâmbătă, 27 mai 2017, 15:54)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui dick_turpin

        I'm afraid that they have to get used to it.:-)
        3+4 more years...
        • +7 (9 voturi)    
          If you think (Sâmbătă, 27 mai 2017, 18:57)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Trumps will stay 8 years in the W H, you know nothing about the American people !
    • +21 (51 voturi)    
      incontestabil trompeta a fost ales de analfabeti (Sâmbătă, 27 mai 2017, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      asa cum P$D are aceeasi Magma electorala; exercitiul Puterii Majoritatii NU inseamna Incalcarea Optiunilor Minoritatilor !; in URSS, da, nu exista Democratie, acolo Majotitatea este Dobandita cu ceaiuri aromate cu poloniu sau vitrioil aruncat in fata, etc, in URSS nu putem vorbi de o Statalitate Civilizata acolo vorbim de o Tiranie de la Octombrie Rosu - ytd
      • -18 (44 voturi)    
        in timp ce Obama a fost ales de genii (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:03)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        colorate care credeau ca imediat dupa alegeri le umple statul rezervorul de benzina =))=)) "analfabetii" aia sunt oameni simpli care muncesc si isi vor tara inapoi si nu mai suporta PC si un guvern care sa le spuna si cat suc au voie sa bea si cu ce pachet are voie copilul la scoala!! nu mai face pe desteptul pe aici ca habar n-ai
        • +20 (36 voturi)    
          votantii lui Obama (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:39)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          In 2008, Obama a fost votat de 43% din albi, iar in 2012 doar 13% din votanti au fost negri care l-au ales pe Obama.
          Deci clar Obama nu a ajuns presedinte doar prin votul "geniilor colorate".
          Surse informatii:
          https://ropercenter.cornell.edu/polls/us-elections/how-groups-voted/how-groups-voted-2008/
          https://www.theatlantic.com/politics/archive/2012/11/types-people-who-voted-obama/321679/
      • -19 (37 voturi)    
        video cu suporterii lui Obama (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:05)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        https://youtu.be/Bg98BvqUvCc
        • +14 (32 voturi)    
          video cu suporteri ai lui Trump (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:30)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          https://www.youtube.com/watch?v=ups4FeSuHvY
          • -16 (26 voturi)    
            care demonstreaza ce??? (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:03)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui paniri

            ca nu pricepi ideea nicicum??? in caz ca vrei sa tragi sub pres ce nu da bine mascaricilor democrati - afla ca nu tine (nu-s toti spalati pe creier ca matale)... americanii care muncesc si platesc taxe isi vor tara inapoi - simplu si clar!!
            • +10 (10 voturi)    
              priceputul (Duminică, 28 mai 2017, 11:54)

              paniri [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              eu am priceput f bine. am incercat doar sa-ti arat ca e inutil sa iei doar un om(in clipul ales de tine) sau doar cativa (in clipul gasit de mine) pentru a arata prostia/ naivitatea/ vulgaritatea/ imbecilitatea/ rautatea etc. tuturor votantilor unui politician. Este o extrapolare fara rost. Asa cum Trump a fost votat si de oameni decenti (care insa s-au lasat pacaliti - cred eu), nu doar de deplorables, asa si Obama a fost votat si de oameni inteligenti, nu doar de prosti (negri sau nu, ca nu doar negri pot fi prosti)
              Din pacate pentru tine, ai tendinta sa devii extrem (numai eu am dreptate, restul sunteti toti niste prosti) - asta clar nu mai lasa loc de dialog...deci probabil nu vei intelege explicatia mea.
              Tara aia insa... e formata din imigranti! Singurii nativii sunt indienii, restul...pai daca ar face adevaratii nativi ce vor suporterii lui Trump, toti ar (/ati - ca vad ca privesti lucururile din perspectiva unui cetatean american...dar oare asta esti?!) trebui sa paraseasca America de Nord.
    • +15 (29 voturi)    
      nixon (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:41)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      cati ani putea fi Nixon presedinte si cati ani a fost in final?
    • -15 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 27 mai 2017, 17:27)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      8
  • -15 (41 voturi)    
    Fake news (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:04)

    gnd [utilizator]

    Fake news by the fake media !
    • +20 (30 voturi)    
      Pai stirea apare la Fox News :) (Sâmbătă, 27 mai 2017, 15:12)

      bagu.florin [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Astia nu erau cu Trump ?
      • -10 (28 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:21)

        gnd [utilizator] i-a raspuns lui bagu.florin

        Stirea e creata de washington post, un alt outlet de stanga, nu de fox news. Si ca toate celelalte "stiri" de pana acum, sunt din "surse anonime", fara dovezi, fara nimic. Ca toate de pana acum, sunt cu "allegedly", "reportedly" si alte cuvinte de genul asta. Oricum, orice ar face nimic nu o sa fie bine, pentru ca e republican si nu democrat, pentru ca nu e Obama pe care-l ridicau in slavi toti si toata presa de stanga ce vrea sa schimbe tot ce a fost bun in USA.
        • +9 (13 voturi)    
          Fox News (Sâmbătă, 27 mai 2017, 23:14)

          bagu.florin [utilizator] i-a raspuns lui gnd

          a preluat stirea, deci nu a considerat-o falsa, ci demna de a fi publicata. Si vorbim de o televiziune partizana, sustinatoare a lui Trump.

          Intalnirile secrete ale lui Kushner nu au fost negate de nimeni pana acum. Trump a criticat scurgerile de informatii, deci le considera reale si este deranjat de ele.

          Washington Post nu este o fituica propagandistica, ci un ziar respectabil care a castigat 47 de premii Pulitzer si care a declansat Watergate provocand demisia unui presedinte.

          E posibil ca istoria sa se repete si sa asistam intr-un an sau doi la demisia sau demiterea lui Trump.
      • -6 (12 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:27)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bagu.florin

        murdock nu are motive sa'l iubeasca pe trompa.
        obisnuit, fox new tv era cu republicanii.
        aici este vorba de un site de stiri.
        cel mai mare republican de la fox news tv a fost dat apara prin manipulari cacacioase. e vorba de bill o'reillly.
        dar, fiti atenti ce'am gasit pe fox, despre care nici digi 24 nici hn nu slopnesc:
        http://nation.foxnews.com/2017/05/27/how-team-obama-tried-hack-election
        New revelations have surfaced that the Obama administration abused intelligence during the election by launching a massive domestic-spy campaign that included snooping on Trump officials.
        ............

        The revelations, as well as testimony this week from former Obama intel officials, show the extent to which the Obama administration politicized and weaponized intelligence against Americans.

        deci, nu alegatie, ci revelatie si marturisire.
        dar, scuzati, uitai ca hn citeaza pe alese din fox news/situl on line.
        • +6 (6 voturi)    
          si totusi love story (Duminică, 28 mai 2017, 12:00)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          love story intre trump si fox news:
          https://www.youtube.com/watch?v=UYMIgnw2FPU
  • +18 (42 voturi)    
    sa speram ca acesti oportunisti tradatori (Sâmbătă, 27 mai 2017, 14:57)

    rov [utilizator]

    nu vor mai ramane multa vreme sa strice imaginea americii...
    iar pentru rrusia pedeapsa mai mare ca fhurtin presedinte 30 de ani nu exista.
  • -14 (16 voturi)    
    bre, pai n'avem si noi prezident ?! (Sâmbătă, 27 mai 2017, 15:48)

    om simplu din multime [utilizator]

    ca numai cu trompa ne umpleti timpul.
    avem si noi ...p'al nostru, aaaa ?!
    am inteles ca fura gazdoiu lui trompa, la nato al lui.:-)
    bine ca n'are ginere....
  • -11 (25 voturi)    
    Hotzul striga "hotzii" (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:14)

    quietguy58 [utilizator]

    Cumva, le-au bagat rusii americanilor votul in urna?
    Nu cred.

    Alegerea lui Trump ca presedinte a fost facuta de milioane de americani, aproximativ 60.000.000 de americani votind pentru el.

    In cite alegeri din alte state si-a bagat US nasul si a influentat in mod direct rezultatele alegerilor?
  • +13 (29 voturi)    
    Trump este inca un 11 septembrie pe cerul SUA, (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:18)

    deval [utilizator]

    care va un impact similar asupra SUA si a lumii ! Sper ca politiecienii si agentiile sa gaseasca repede o solutie pentru a atenua pierderile efective .Pe alea de imagine nu au cum sa le limiteze si sunt uriase...
  • -8 (30 voturi)    
    Ce s-ar mai bucura socealistii democrati (Sâmbătă, 27 mai 2017, 16:30)

    Wanheda [utilizator]

    sa scape de Trump. America se pune pe picioare day by day, bulgarele de zapada is getting bigger day by day. Suck it bah.
    • +7 (7 voturi)    
      Eu m-as bucura in calitate de cetatean intreg (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:02)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      la cap si care simpatizeaza SUA pe ADN si nu in functie de republicani/democrati !!!!!!!
    • +10 (10 voturi)    
      TIME coperta editiei 29.05.2017 (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      este Elocventa
  • -10 (30 voturi)    
    cusut cu ata alba (Sâmbătă, 27 mai 2017, 17:11)

    Lucky1 [utilizator]

    Cred ca si asta este o alta minciuna gogonata.
    De ce s-ar fi dat Trump pe mana rusilor? Cana secret, tip diplomatic, deschis pentru comunicare intre Trump/interpusii sai si oficialitati ruse??? Aste este tipic pentru agentii rusi aflati in strainatate.

    Este imposibil ca Trump, un om de afaceri de mare calibru, cu experienta si educatie militara sa faca astfel de greseli elementare. Odata expus rusilor de aceasta maniera este sclavul lor pe vecie. Un patriot ca Trump n-ar face asa ceva niciodata.

    Aceasta minciuna este pe acelas tipar cu cea care-l acuza acum cateva luni ca s-ar fi culcat cu o rusoaica in timp ce era la Moscova pentru afaceri.

    "Calomnia este ca un vanticel..." Mai sofisticat chiar decat Beaumarchais in scriptul folosit de "Barbierul din Sevilla".
    • +12 (12 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 27 mai 2017, 20:15)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Eu nu zic că-i adevărat sau nu, dar la partea cu „om de afaceri de mare calibru, cu experiență și educație militară” și „patriot” a fost foarte amuzant. :)
      • -5 (5 voturi)    
        "...a fost foarte amuzant" (Duminică, 28 mai 2017, 17:43)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Observ ca nu sunteti singurul care se "amuza" pe acest subiect, dealtfel extrem de serios.

        Intra in caracterul acestei natii sa se amuze chiar, si mai ales, cand nu este cazul.
    • +12 (12 voturi)    
      Mai ușor cu experiența (Sâmbătă, 27 mai 2017, 20:53)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Trump a declarat faliment de 4 ori în 25 de ani. Din cauza asta are dificultăți să primească împrumuturi de la bănci serioase - mai toate afacerile lui din ultima vreme au fost practic să-și vîndă numele altora care să-l pună pe tot felul de clădiri. Companiile lui stau pe multe finanțări dubioase, venite de pe la oligarhi din lumea a treia - motiv pentru care e și așa interesat de apropierea de Rusia. Dacă se ridică sancțiunile, rușii pot veni cu bani pentru afacerile lui și ale lui Kushner.

      Iar educația lui "militară" a fost un liceu militar la care l-a dat tac'su pentru că făcea prostii.
    • +14 (14 voturi)    
      Mare patriot (Sâmbătă, 27 mai 2017, 21:18)

      radu.a [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Care se da lovit ca sa nu se duca la razboi, ii ataca pe adevaratii veterani si fuge de orice responsabilitate.

      Care refuza sa publice declaratiile fiscale si sa se disocieze de interesele de afaceri (primul presedinte din istoria SUA)

      Intamplator, cu multe investitii in Rusia.

      Despre alti membrii din echipa lui de campanie s-a dovedit deja ca au fost in contact permanent cu Rusia, primind inclusiv bani pentru a le servi interesele.

      Pentru marele patriot, toata aventura aceasta politica este o afacere personala. Judecand dupa vocabularul limitat, maniere si actiuni, nu il suspectez nici de prea multa inteligenta.
  • -14 (20 voturi)    
    nici unul din antitrompistii (Sâmbătă, 27 mai 2017, 19:10)

    om simplu din multime [utilizator]

    de p'acilea n'a pus piciorul in viata lui in america.
    romanii din america sunt republicani. cu exceptie catorva rataciti, multi dintre ei manipulati de nocomunisti.