Emmanuel Macron cere reducerea afluxului de muncitori detasati din Europa de Est

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 mai 2017, 17:51 Actualitate | Internaţional

Presedintele francez Emmanuel Macron a cerut joi Comisiei Europene sa ia mai multe masuri pentru a reduce afluxul de muncitori slab calificati detasati din Europa de Est in Franta, afirmand ca acest lucru afecteaza suportul pentru Uniunea Europeana, scrie Reuters.

Dupa o intalnire cu seful executivului european, Jean-Claude Juncker, la Bruxelles, Macron le-a spus ziaristilor ca este hotarat sa reformeze Franta, sa-i revitalizeze economia dar si Uniunea Europeana trebuie sa protejeze standardele de viata.

"Alaturi de aceasta Franta care reformeaza, care transforma, care revizuieste, avem nevoie de o Europa care sa protejeze", a spus Macron.

Tarile europene sunt divizate in privinta acestui subiect, intre estul sarac si vestul bogat, in privinta regulilor actuale potrivit carora soferi bulgari de camion sau muncitori lituanieni in constructii pot lucra pe perioade limitate in Franta si sa fie platiti cu salarii la nivelul Europei de Est.

Noi decizii pe marginea acestei legislatii sunt asteptate luna viitoare.























3681 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    =)) (Joi, 25 mai 2017, 18:00)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    "Presedintele francez Emmanuel Macron (corect emmanuelle micron) a cerut joi Comisiei Europene sa ia mai multe masuri pentru a reduce afluxul de muncitori slab calificati detasati din Europa de Est in Franta" pentru a putea facilita aducerea de si mai multi "refugiati sirieni" inalt calificati din Pakistan, Afganistan, Libia, Sudan, Maroc, etc...
    • +3 (5 voturi)    
      Au deja tone de maghrebieni (Joi, 25 mai 2017, 22:16)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Dar aia nu sunt veniți la muncă ci la împuiat pe ajutoare sociale. Pe ăia nu îi văd,in schimb îi văd pe ai noștri veniți să le plătească pensii și impozite îi deranjează. Neoficial populația Parisului e sub jumătate caucaziana, mai bine sa ii lăsăm până ceilalți îi mănâncă și apoi venim in cruciada de la est la vest sa recrestinizam Franța, Anglia, Germania...
  • +9 (17 voturi)    
    lectie de Macron-economie (Joi, 25 mai 2017, 18:04)

    tahomir [utilizator]

    Le vede bine, dom'le! Problemele Frantei sunt generate de muncitorii slab calificati din Estul Europei.
    In schimb milioanele de imigranti din Orientul mijlociu si Africa sunt OK.
    Ah, si rromii sunt super OK, bienvenus! Sa nu-i uitam, ptr ca ei nu sunt nici muncitori iar calificare nu au deloc deci nu au cum sa fie muncitori slab calificati, ca nemernicii aia care cauzeaza atatea si atatea probleme.
  • +2 (8 voturi)    
    O idee foarte buna (Joi, 25 mai 2017, 18:14)

    mitg [utilizator]

    "pot lucra pe perioade limitate in Franta si sa fie platiti cu salarii la nivelul Europei de Est"

    Si in Olanda sunt multi muncitori sezonieri din Est care vin 3-4 luni si sunt platiti cu salariul minim pe economie din Romania.

    Nu-i corect nici pentru muncitori, nici pentru patronii romani care sufera si ei la randul lor de "labor shortages".

    Pe de alta parte, sa vedem daca francezii vor fi de-acord sa creasca pretul la legume, ca una e sa platesti minim de 12 lei pe ora, sau 8 Euro pe ora ...
  • +5 (7 voturi)    
    Cum sa nu !. Punem taxe extra UE pe conservele (Joi, 25 mai 2017, 18:51)

    Rahan5 [utilizator]

    frantuzesti din Auchan si Carrefour, apoi taxe extra UE de tranzactii pe BRD, si pe Orange s.a.m.d.. Apoi pot sa dea afara muncitorii romani din Franta fara nici o problema.
  • +5 (7 voturi)    
    Wait, nu le Pen a declarat asa ceva? (Joi, 25 mai 2017, 19:03)

    Wanheda [utilizator]

    Ca Macro parca era de-al vostru? Ia lectii de la le Pen cumva???? Hmmmmm.
  • +9 (9 voturi)    
    Deci exista un punct in care politicile lui Macron (Joi, 25 mai 2017, 19:31)

    Susufler0 [utilizator]

    se intersecteaza nitel cu ale lui Le Pen !

    Presedintele este insa mai 'oţ si nu intr-atat de radical precum madame pt ca vorbeste de ingradirea dreptului la munca al muncitorilor "slab calificati" ! Cu alte cuvinte "aitiistii", de exemplu, sunt bineveniti !

    PS. In problema liberei circulatii a fortei de munca dl Macron a uitat de principiile UE, stabilite prin Tratate !
  • +2 (4 voturi)    
    sunt veniti pe salarii mari (Joi, 25 mai 2017, 19:48)

    mihaitzateo [utilizator]

    Domnul Macron nu e prea informat referitor la salariile din Lituania .Nici nu e informat cu privirea la calitatea vietii din Lituania.
    In mod sigur,daca erau muncitori detasati din Lituania castigau macar de 1.5 ori mai mult decat castigul mediu al muncitorului cetatean francez, de lucra pe aceeasi pozitie.
    Sa o luam asa:
    In Lituania, salariul mediu net e de 800 de euro,pe luna.
    Apoi, sa zicem ca diurna minima pe care o poti plati unui muncitor detasat, e 40 de euro pe zi.
    40*30=1200 + 800, deja vin 2000 de euro net,pe luna.
    Asta e deja aproape salariul mediu net,din Franta.
    (salariul mediu net, pe an,in Franta, anul trecut, a fost de 26400 euro. Deci 2200 euro net, pe luna).
    Ca angajator, esti obligat sa platesti la muncitorii detasati si cazarea.
    Mai punem si cazarea asta la vreo 30 de euro net, pe zi,minimum,din care mai vin vreo 900 de euro pe luna.
    2000+900 = 2900 de euro net, pe luna.

    Deci,cel mai putin posibil ar fi fost ca respectivii muncitori sa ia cam cu 20% mai mult decat salariul mediu net, din Franta.


    Dar, nu cred ca ar veni muncitori lituanieni,care sunt nordici,in Franta, daca nu sunt platiti macar cu 2000 euro net pe luna plus diurna,plus cazare.
    Daca vor sa castige bani buni,pot merge in Norvegia sau in Suedia sau in Danemarca la munca,ca sunt angajati usor acolo,datorita ethniei lor.
    Asa ca eu cred ca acesti muncitori lithuanieni,"slab calificati" de fapt lucreaza cu mai mult de 4000 de euro net, lunar, daca luam si chiria si diurna de le-o plateste angajatorul.
    Cu mult peste salariul mediu net , din Franta.