UPDATE NATO a decis sa se alature luptei impotriva gruparii Stat Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 mai 2017, 19:49 Actualitate | Internaţional

Sediul NATO din Bruxelles
Foto: NATO
Cele 28 de tari membre ale NATO au decis miercuri sa se alature formal coalitiei internationale impotriva gruparii jihadiste Stat Islamic, in Irak si in Siria, au declarat surse diplomatice, citate de AFP.

SUA, care conduc aceasta coalitie, cer de peste un an ca NATO sa devina membru deplin.

Decizia, aprobata la nivel de ambasadori ai celor 28 de tari membre ale aliantei, "trebuie aprobata de sefii de stat si de guvern" reuniti joi in summit la Bruxelles, potrivit sursei citate.


Citeste mai multe despre   






















6982 vizualizari

  • -2 (28 voturi)    
    What took you so long? (Miercuri, 24 mai 2017, 19:52)

    Nyk1 [utilizator]

    Guys?
    • +1 (3 voturi)    
      acum a realizat Lumea ce arme are ISIS (Joi, 25 mai 2017, 12:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de la URSS, si e limpede..cine nu e cu NATO..e impotriva !
  • -21 (35 voturi)    
    Tot "formal" intra si Romania pe harta turistica (Miercuri, 24 mai 2017, 19:59)

    Susufler0 [utilizator]

    a ISIS !
    • +16 (22 voturi)    
      sa eviti aglomeratia (Miercuri, 24 mai 2017, 20:20)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sa asculti cu paharu' la zgomotele de la vecin :)
      • +2 (4 voturi)    
        Ha-ha-ha... (Joi, 25 mai 2017, 1:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Nu stii vorba aia ?
        Al de se fereste, p-ala-l nimereste ?
    • +17 (21 voturi)    
      Formal (Miercuri, 24 mai 2017, 21:23)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Am intrat de mult, nu-ți fă tu griji.

      Oricum, nu poți să stai deoparte ca lașul când toată lumea civilizată luptă împotriva barbariei și să aștepți să culegi doar foloasele.
      • 0 (4 voturi)    
        Eu nu-mi fac griji din acest punct de vedere ! (Joi, 25 mai 2017, 1:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Stiu ca individual, am intrat mai de mult in coalitia anti ISIS si sunt perfect de acord cu acest lucru, il aprob.

        PS. Se pare insa ca acest lucru trebuie clamat pt a fi priceput de unii !
      • +2 (2 voturi)    
        sa incepem cu teroristii nostri (Joi, 25 mai 2017, 11:32)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Cei care fura banii care altfel ar merge la spitale sunt cei mai mari teroristi ai Romaniei ..
        Oamenii mor cu miile din lipsa asistentei medicale de calitate .
    • -2 (6 voturi)    
      Mai nene, tie ti-au spus deja ma imulti (Miercuri, 24 mai 2017, 22:20)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      pe aici ca bati campii, tut tot nu intelegi?
      Trist....
      • -1 (5 voturi)    
        Cu ce bat campii pe aici, ca nu inteleg ? (Joi, 25 mai 2017, 1:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Si apropo, inca mai tii ranchiuna ?
  • -13 (27 voturi)    
    No shit!!!! (Miercuri, 24 mai 2017, 20:14)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    si eu care credeam ca NATO deja lupta impotriva statului islamic alaturi de asa zisa "coalitie internationala"...si arabia saudita a zis ca lupta impotriva progeniturilor lor, dar deh, astea sunt doar stiri corecte politic pentru de-alde pro_domo, bogdan_100, et Co...
    • -1 (7 voturi)    
      Pai daca nu te informezi (Miercuri, 24 mai 2017, 21:39)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Adica mai iesi di tu de pe Russia Tudei.
      • -1 (1 vot)    
        scuze... (Joi, 25 mai 2017, 10:40)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        ca nu ti-am inclus numele pe lista dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii suparat din cale afara!...
  • -20 (36 voturi)    
    daca tot i-au pus rusii pe butuci (Miercuri, 24 mai 2017, 20:36)

    demaGOCU [utilizator]

    dc sa nu ne dam si noi rotunzi? Cat bombarda coalitia US, teriotriul ISIS crestea. Noroc cu mujicii aia betivi si buni de nimic. Normal ca acum e momentul sa apara "vitejii" de dupa razboi.
    • +3 (13 voturi)    
      Da da, mujicii aia care au facut prapad (Miercuri, 24 mai 2017, 21:40)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Printre civili???? De ei spui?
      • +2 (6 voturi)    
        ai dreptate (Joi, 25 mai 2017, 0:00)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        inclusiv in yemen
    • -2 (14 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 24 mai 2017, 21:44)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Bine spus! Fără intervenția rușilor, situația în Europa ar fi fost cu mult mai tragică, chiar și decât cea de la ora actuală.
    • +4 (10 voturi)    
      Ia mai plimba ursul...sovietic. (Miercuri, 24 mai 2017, 23:30)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ia zi cum platest Rusia postacii pro-rusi? Esti patit cu ziua sau pentru numarul de postari
  • +5 (9 voturi)    
    De vreun an o cere Trump, nu SUA (Miercuri, 24 mai 2017, 22:27)

    Gigel Duru [utilizator]

    Dar când a spus că NATO este o organizație depășită pentru că nu luptă împotriva terorismului, au sărit toți pe el că vezi Doamne ar vrea desființarea NATO.

    Chiar și după alegeri, Merkel și Hollande se înghesuiau să-i transmită mesaje cum că Europa nu-i împărtășește opinia... mesaje pe care aservita presă europeană ni le prezenta ca fiind ''lecțiile europenilor pentru Donald Trump''.

    Păcat că nu avem photo opportunity de la summit s-o mai vedem o dată pe Merkel cum cerșește spășită un handshake de la Trump...
  • +3 (3 voturi)    
    hopaa (Miercuri, 24 mai 2017, 22:43)

    Nevermind [utilizator]

    ISIS are probleme? :D
  • +3 (5 voturi)    
    nu va agitati (Miercuri, 24 mai 2017, 23:46)

    nedumeritul [utilizator]

    intorc si ei armele....e de bine....
  • 0 (2 voturi)    
    adică NATO (Joi, 25 mai 2017, 8:15)

    PaulPastout [anonim]

    a hotărât excluderea IS din rândurile alianței. Interesant.