Marea Britanie iese din UE, dar are nevoie de mai multi imigranti pentru a evita o catastrofa economica

de N.O     HotNews.ro
Vineri, 19 mai 2017, 12:14 Actualitate | Internaţional

Imigratie Marea Britanie
Foto: Wikipedia
Populatia imbatranita, deficitul de forta de munca si productivitatea scazuta inseamna ca Marea Britanie are nevoie de 200.000 de imigranti pe an, dublu fata de tinta conservatorilor, pentru a putea evita "consecintele unei catastrofe economice", arata un studiu al Global Future, potrivit Guardian

Raportul spune ca productivitatea scazuta a Marii Britanii, populatia imbatranita si productivitatea scazuta in zonele cheie, cum ar fi NHS (Serviciile nationale de sanatate), arata ca va fi nevoie de migratie neta de 200.000 anual. 

Documentul, sustinut de trei grupuri mari de angajatori, critica laburistii si conservatorii care refuza sa fie sinceri referitor la nevoia pe care o are Regatul Unit de imigranti. 

Acesta avertizeaza ca daca Marea Britanie refuza sa fie flexibila cu resursa de munca, s-ar putea confrunta cu o crestere lenta la nivel economic asemanatoare cu cea a Japoniei.

Conservatorii au reafirmat ca obiectivul lor este de a limita migratia neta la zeci de mii, promitand sa dubleze costurile unui angajator de a angajaun muncitor valificat din strainatate.  

Potrivit studiului, criza de pe piata fortei de munca va deveni acuta daca ministerele nu dau semnale ca este nevoie de imigranti. 

Astfel, chiar si cu o varsta de pensionare mai inaintata, Marea Britanie are nevoie de o migratie de 130.000 pe an pentru a mentine populatia activa la nivelul actual. 

"Rata de dependenta - numarul persoanelor in varsta de munca (16-64 ani) fata de cele de peste 65 de ani - se inrautateste. Intre anii 1950 si 2015, aceasta a scazut de la 5,5 la 3,5. Numai cresterea recenta a migratiei nete a impiedicat-o sa scada si mai precipitat", arata raportul. 

"Intre anii 2000-2050, numarul de persoane cu peste 65 de ani se va dubla, in timp ce numarul celor peste 85 de ani va fi cvadruplu. Populatia activa va trebui sa se dubleze pentru a mentine raportul la nivelul actual", avertizeaza raportul. 

Totodata, acesta mai previzioneaza ca doar zona serviciilor sociale, a construnctiilor si a serviciilor de ingrijire vor necesita un numar suplimentar de 47.000 de lucratori migranti pe an, mai mult decat migratia actuala a lucratorilor calificati.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

14921 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    hm (Vineri, 19 mai 2017, 12:29)

    moka [utilizator]

    asta chiar rasu' plansu'
  • +18 (26 voturi)    
    Sa primeasca sirieni si irakieni. (Vineri, 19 mai 2017, 12:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu suboameni est europeni pierzatori ai razboiului rece!
    • -8 (24 voturi)    
      Era cat pe ce... (Vineri, 19 mai 2017, 15:04)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ...sa dau like, dar m-am oprit la timp pentru ca diferenta dintre un sirian scolit si un est-european necalificat este la fel ca diferenta dintre un est-european scolit si un sirian necalificat.
      Si de-obicei desteptu' moare de drum lung, nu invers.
      :)
      • +5 (17 voturi)    
        mda, e o enigma... (Vineri, 19 mai 2017, 15:42)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        faptul ca tu inca mai traiesti...
      • 0 (2 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 20 mai 2017, 9:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        dar diferenta este sesizabila numai daca esti suficient de scolit si umblat incat sa vezi toate 4 cazurile. cum majoritatea romanilor care deschid ochii la realitatile din afar tarii aleg sa emgireze, e normal sa nu fii inteles de cei ramasi in urma.
        • 0 (2 voturi)    
          E vorba despre discriminare (Sâmbătă, 20 mai 2017, 13:35)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Despre discriminare este vorba si nimic altceva: cand pleci de la prezumtia ca sirienii si irakienii sunt salbatici numai pentru faptul ca nu sunt europeni, inseamna ca nu esti obiectiv, ci "lucrezi" cu prejudecati.
          Admir toti imigrantii, indiferent de religie, culoarea pielii sau orientare politica pentru ca vor sa faca ceva cu viata lor, sa ofere un trai mai bun copiilor lor intr-o tara straina, de cele mai multe ori ostila si unde trebuie sa se adapteze/integreze in acea cultura cu alta limba, alte obiceiuri, alte traditii, alti oameni.
          "Desteptul moare de drum lung..." nu este o vorba in vant.
          Daca nu esti in stare sa admiri, nu e cazul sa urasti sau sa iei in zeflemea efortul acestor oameni (nu ma refer la tine, sa nu ma intelegi gresit): nimeni nu pleaca de acasa, de langa prieteni si familie de placere, ci de cele mai multe ori din disperare.
          Era cat pe ce sa dau like la zicerea lui Prea_Tarziu, dar, cum spuneam, nu sunt un admirator al discriminarii si rasismului.
          Sunt romanii rasisti?
          Nu vom afla poate niciodata.
          :)
    • +2 (8 voturi)    
      nu, bre (Vineri, 19 mai 2017, 16:20)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ar fi tot ioropeni de'ai nostri, numa' ca vor fi alesi, nu va mai fi alba neagra pe podul londrei. :-)
      intrare cu forme, cu drept de munca, controlat. nu faci fatza, iei bagajul si pleci 'napoi in shpania. :-)
      sau in cipru...
      • +1 (3 voturi)    
        Adica sunt 3 milioane... (Vineri, 19 mai 2017, 20:54)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        ...de europeni care joaca alba-neagra pe podul Londrei!
        Bravos, Korkodelle, ai pus punctu' pe i: nu faci fatza la bagat vrajeala, iti faci bagaju' si pleci in Texas - Teleorman, unde totu-i controlat, cu drept de munca cu forme la negru, la nen'tu Liviu in batatura.
        Sau in Texasu' de Sus - Vaslui, ca si-acolo-i belsug, controlat cu forme in regula, nu ca pe podu' Londrei.
        • 0 (2 voturi)    
          ai care's inlauntru (Vineri, 19 mai 2017, 23:13)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

          si's prinsi in job, nu cred ca vor fi dati afara. vor primi o forma de sedere temporara sau definitiva, de la caz la caz.
          cine e fara job, e cu alba neagra sau trage matza de coada, va trebui sa plece, caci, probabil, nu va putea fi angajat fara obtinerea dreptului de munca.\
          iar cine e afara si vrea sa intre, va trece prin proceduri, vize...
          cam asa cred io ca va fi.

          nu stiu care sunt cerintele pt. rezidenta permanenta si cetatenie in uk, dar probabil ca cei ce se califica, o vor putea obtzine no problem.

          io cred ca vor urma exemplul verilor lor de la antipozi. in australia, imigrarea se face pe necesitati. te califici, ca sofer, inginer, nurse, sau ce meserie au ei nevoie, intri direct cu rezidenta.
          si canadienii sunt selectivi.
          americanii sunt mai permisivi. se poate trai ca ilegal ani de zile.
          si apropos de texas, sa stii ca sunt multe sute de mii de mexicani care muncesc la negru.
          au locuri de adunare, antreprenorii trec dimineata si spun o cifra. starostele lor spune cine, si, conf. cifrei solicitate, atatia urca in pickup truck, spre locul de munca.
          politia stie, dar inchide ochii. ii vaneaza numai pe cei care nu'si vad de treaba in liniste, pe zavragii, pe aia cu alba neagra :-)
          se poate in in uk, aaaa?!
        • 0 (2 voturi)    
          de acolo pleaca (Vineri, 19 mai 2017, 23:20)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

          nu e cazul sa se mai intoarca, vorba lui coana leana, ma este state...
          in ioropa, fara britzi si ro, mai sunt alte 26 de state.
          germania ii asteapta cu bratele intinse.
          stiu o familie de romani care a trait in spania, apoi in franta, relocata de mai putin de un an in germania. ei spun ca este cea mai buna alegere, ca au pierdut timpul in franta....
          si astia noii sunt interesati de forta de munca, polacii, cehii, slovacii...
          si nu cer viza :-)
          • +1 (1 vot)    
            Deci nu-i alba-neagra (Sâmbătă, 20 mai 2017, 0:54)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            Pai spune asa, moshule: nu e pericol sa treci pe podul Londrei .
            Subiectul articolului era nevoia de imigranti a economiei britanice si nu se mentiona nimic despre alba-neagra, dar sa trecem peste manipularea asta, ca deja-i rasuflata.
            Britanicii care au votat "leave" la referendum se gandeau ca imigratia va fi contolata, mai mult decat atat, limitata: uite ca afla acum, la aproape un an de cand s-au hotarat ca nu le plac strainii, ca asa ceva nu este posibil.
            Ca vor introduce vize, ca vor ridica garduri de sarma ghimpata in jurul insulei, deja sunt detalii care nu intereseaza pe nimeni: problema e ca au votat ceva si se vor alege cu altceva.
            Se vor alege cu praful de pe toba: vor avea imigratie ca la balamuc, dar nu vor mai putea accesa piata europeana.
            Ca lumea, este?
            Bravo lor: cine face ca ei, ca ei sa pateasca!
            In schimb nu se vor mai putea spune povesti despre alba-neagra pe podul Londrei, ceeace deja e un mare pas spre progres si civilizatie.
            Da' ce mai face Trump, maestre, ca n-am mai auzit nimic de el de cand cu ancheta aia despre cum poti da informatii clasificate rusilor fara sa patesti nimic?
            • -2 (2 voturi)    
              nu te mai uita la cnn (Sâmbătă, 20 mai 2017, 6:45)

              om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

              si'o sa vezi lumea altfel.
              mai bine cu ochii tai, aaa ?
              • 0 (0 voturi)    
                Korkodell, Korkodell (Sâmbătă, 20 mai 2017, 13:39)

                Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

                Pana nu-ti dai in petec, nu te lasi.
                Hai ca ti-am dat si eu un minus, sa-l duci sanatos in Texasu' de Sus de unde vezi lumea cu ochii tai frumosi.
  • +23 (23 voturi)    
    las ca (Vineri, 19 mai 2017, 12:47)

    CosminGeorge [anonim]

    romanii,polonezii si altii n-au fost buni,erau tinta tabloidelor; cine seamana vant,culege furtuna
    • -13 (17 voturi)    
      N-a spus nimeni ca nu erau buni (Vineri, 19 mai 2017, 15:38)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

      Ci doar prea multi deodata.invazie
      • +4 (8 voturi)    
        Pai daca era invazie... (Vineri, 19 mai 2017, 17:47)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        ...de ce este nevoie de si mai multi imigranti?
        Acesta a fost "motivul" pentru a iesi din Uniunea Europeana: "prea multi imigranti: invazie!"
        Motivul real, insa, il poti gasi la cei 1% foarte bogati din Regatul Unit care nu au de gand sa plateasca impozit pe avere si nici sa-si declare banii tinuti in paradisurile fiscale, asa cum trebuie sa faca orice cetatean al Uniunii Europene.
        Cum problema ajunsese prea aproape de interesul celor 1%, au hotarat ca mai bine lipsa decat european. Si de aici toata propaganda desantata de prin tabloide, cu minciunile aferente..
        Le-a iesit?
        Le-a iesit.
        Bravo lor!
        Asta nu inseamna ca vreo tara din Uniunea Europeana va urma exemplu Marii Britanii, oricat si-ar dori nationalistii nostri de serviciu.
        Din fericire.
        • -3 (3 voturi)    
          dezinformezi bre sorociene (Sâmbătă, 20 mai 2017, 6:53)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

          britzii au votat out pen' ca se saturasera, inca de multi ani, de diktatura berlinului, via bruksal.
          aia le spuneau si cum sa arate castravetele la piata.
          chestia cu invazia strainilor, ca vorba lui eminescu, cin'a indragit strainii...este numai propaganda de ametit boboru.
          vezi ca si la vremea lui eminescu se discuta ca vin stainii, ca vin cu drum de fier, ca toate canticili pier, etc.
          tzine si in ro, ca voi nu vrreti refugiati...
          numai ca, de bunul nostru renume, si aia fug....:-)
          • 0 (0 voturi)    
            Asa este (Sâmbătă, 20 mai 2017, 13:49)

            Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            De ani buni britanicii se saturasera (asa cum spunea si Eminescu) de castravetele de la piata pentru ca era ieftin.
            Acum, ca tot au scapat de dictatura via Bruxelles-ului (cine te-a invata romaneste: Eminescu?), vor putea cumpara castravetele scump si de orice dimensiuni: acum e momentul sa dea cu tifla dictaturii Berlinului (cu B mare, sa moara Eminescu de necaz).
            Asa e Korkodelle, baiatule: cand deschizi tu gura, cam toata lumea da si fuge.
            :)
  • +11 (15 voturi)    
    muhahahaha (Vineri, 19 mai 2017, 12:50)

    liviu_ [utilizator]

    nu de asta vroiau sa iasa din UE?! acum sunt nevoiti sa-i primeasca pentru a nu se prabusi economic....

    yoooooy
  • +8 (18 voturi)    
    perfect (Vineri, 19 mai 2017, 12:57)

    dum_i [utilizator]

    Nu vor europeni, dar exista solutii!

    "Agentiile umanitare", alea de colecteaza cu lacrimi in ochi africani din barcute gonflabile, ii vor duce pe acesti refugiati direct Marea si Generoasa Britanie!

    Sa vina migrantii!!
  • +9 (15 voturi)    
    :))))))) (Vineri, 19 mai 2017, 13:10)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    au nevoie de ceea ce se plangeau politicienii idioti ca au prea mult...
  • +11 (17 voturi)    
    Pai cum asa? (Vineri, 19 mai 2017, 13:10)

    artistul000 [utilizator]

    Britanicii nu vor sa munceasca? Parca si de asta au vrut sa iasa din UE. Sa nu le mai fure altii locurile de munca.
    Se contureaza din ce in ce mai tare "Tzeapa" pe care si-o vor lua cu iesirea? Sau doar mi se pare mie?
    • 0 (6 voturi)    
      Nu se contureaza nici o tzeapa (Vineri, 19 mai 2017, 17:47)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Romanii si bulgarii de acum, daca ii duce mintea, sunt aparati de tot soiul de legi europene impotriva exploatarii.

      Sirienii se vor duce unde sa isi apere drepturile? La Damasc?!?!? Pai de acolo au plecat!!!
  • -6 (16 voturi)    
    ce formulare (Vineri, 19 mai 2017, 13:14)

    victor L [utilizator]

    catastrofica: "catastrofa economica".
    Chiar? pentru ca o spun cei doi soferi UE. Germania si Franta?
  • +4 (12 voturi)    
    De ce are nevoie? (Vineri, 19 mai 2017, 13:33)

    BEDE [utilizator]

    Imigranti? Daca acest cuvant enunta totul, atunci nu au decat sa aduca pe coastele Libiei cae un vapor de vreo 2-3 ori pe an si aduc chiar mai multi de cat le trebuie. Sau, chiar mai multi pot aduce din India, Pakistan sau Bangladesh.
    Problema este ca ar fi nevoie de forta de munca cu oarece calificare. Ori, oarece calificare se gaseste mai curand la cei din alte state ale UE si din Europa in general, dar UK tocmai ca o rupe cu UE... Minunat! Si, in plus, cei care ar veni din UE sau din Europa in general, nu prea ad dori sa aduca jihadul si sharia pe unde merg. Minunata realizare a lui Boris Johnson si a UKIP!
  • -4 (14 voturi)    
    Concluzia (Vineri, 19 mai 2017, 13:42)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ca si la cancer se pune accentul rau voit pe tratament si nu pe preventie. Automatizarea si cresterea productivitatii rezolva problema resurselor umane. Pierd armatele de proprietari de imobile creati in timp de conservatori dependenti de migrantii sardina
    • -1 (9 voturi)    
      Esti intr-o ceata deasa... (Vineri, 19 mai 2017, 15:47)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ...vieneza, Herr Snitzel.
      Daca "automatizarea si cresterea productivitatii rezolva problema resurselor umane", de ce nu-i trimti o scrisoare Theresei May, sa nu-si mai bata capu' cu limitarea imigratiei la cateva mii pe an cand ar putea sa inchida granitele te tot?
      Pacat ca ai pierdut startul si a apucat, saraca, sa arate planul de guvernare fara acest punct important si anume "tratamentul de preventie", sa puna accentul unde trebuie.
      • -5 (7 voturi)    
        Aiuresti (Vineri, 19 mai 2017, 17:15)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Naivii cred ca prim ministrii dicteaza.magnatii fac legea in UK in functie de interese si isi impun pionii.
        Fara imigranti PIB ul UK scade pt ca 22% din PIB il reprez constructiile. Ramane de vazut .Momentan interesul UK este sa destrame UE iar sosirea lui Macron la presedintia Frantei aduce numai vesti bune pt viitorul UK
        • +4 (6 voturi)    
          Serios? (Vineri, 19 mai 2017, 17:56)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Adica alegerea unui presedinte pro-european in Franta sunt vesti bune pentru viitorul Marii Britanii?
          Ciner aiureste, Herr Snitzel?
          "Naivii cred ca prim ministrii dicteaza.magnatii fac legea in UK in functie de interese si isi impun pionii."
          Da' ce informat esti, Meine Herren, sa nu fii de deochi!
  • +3 (17 voturi)    
    maicuta ta doamne (Vineri, 19 mai 2017, 13:43)

    Point [utilizator]

    astia nu se potolesc nici in ultimul ceas.lumea e in pragul reazboaielor civile si cretinii astia tot insista cu migratia.si nu oricum ci cu sutele de mii.bineinteles si obligatoriu sa fie muslimi.
    pana si linkul HN spune multe ''cote imigranti''
    COTE!! frate!fiecare sa-si ia muslimu' acasa si sa-l hraneasca.ca de munca nu prea servesc.
    aceeasi mizerie imputita cu forta de munca de parca astia s-ar duce la uzina la ora 5
    insa nu spun ca toti vin la cel mai mare ajutor social,casa,masa si scoala asigurata
  • +5 (15 voturi)    
    . (Vineri, 19 mai 2017, 13:44)

    theo667 [utilizator]

    Asadar nu sunt buni lucratorii europeni estici, educati, crestini dar vor fi minunati niste arabi
  • +7 (15 voturi)    
    dar nu de orice fel... (Vineri, 19 mai 2017, 13:45)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    ci musai musulmani...ceilalti, precum est europenii, nu corespund "criteriilor"...
  • +6 (14 voturi)    
    Well (Vineri, 19 mai 2017, 14:11)

    tudor74 [utilizator]

    Daca asistatii sociali din UK ( nu foarte diferiti de ai nostrii) ar pune osul la munca nu ar mai avea nevoie de emigranti. Dar e mai usor sa freci menta pe banii statului si sa te plangi de emigranti decat sa te duci la munca.


    Stiu caz real de una care statea pe ajutoare sociale si nu muncea cu scuza ca e deprimata .. si tolomacii aia de la fortele de munca din UK inghiteau prostia asta.
    • -1 (9 voturi)    
      Ai vazut cum arata asistatii social... (Vineri, 19 mai 2017, 15:36)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      ...in Marea Britanie?
      Toti sunt supra-ponderali (sa fiu delicat si sa nu spun mai mult), de-abia se misca, sunt diabetici si nu au nicio calificare, asa ca nu prea ii angajeaza nimeni.
      Sa se califice "la locul de munca" inseamna sa poata pastra acel loc de munca, ceeace e greu de crezut in cazul cand nu fac un atac de cord, infarct sau alta situatie extrema in care s-ar putea afla, pentru ca nu sunt "eficienti". Altfel spus, astfel de angajati nu pot sa-si duca la indeplinire sarcinile de serviciu.
      "Junk food" este ieftina si pe toate drumurile, asa ca oricat de putin ai manca asaceva, tot te ingrasi.
      "Benefits" nu inseamna "lene", ci "saracie cronica".
      Economia britanica are nevoie de muncitori calificati, ingineri, economisti, adica oameni in care s-au investit ceva bani. Nu e cazul "asistatilor social" din Marea Britanie.
      Sa judeci calicii ca fiind puturosi este nedrept.
      Parerea mea.
  • +1 (15 voturi)    
    Sa vedem (Vineri, 19 mai 2017, 14:20)

    yosh [utilizator]

    Globalistii vor sa ne faca sa credem ca o tara nu se poate adapta la a nu fi sub influenta lor, de parca in trecut cand aveau populatii mai mici, tarile astea nu se descurcau. Pot sa vina temporar perioade mai dificile, care vor fi insa depasite. Si migratia trebuie sa se mentina in cadrul Europei, nu din afara ei.
    Marea Britanie se va descurca si fara globalisti, fara imigratia adusa de ei, menita sa dilueze populatia europeana si sa ii scada IQ-ul mediu pt. a o controla, prosti mai usor si dilua genetic.
    Dar cand se va dovedi ca globalistii doar au manipulat, influenta lor se va face praf.
    Se va afla pana la urma CINE e in spatele imigratiei ilegale care a islamizat Europa de Vest, cine a finantat ONG-urile care lucreaza cu traficantii de carne vie ca sa aduca milioane de imigranti in Europa prin Libia si prin alte parti.
    • -4 (12 voturi)    
      Pai nu e vorba despre globalisti... (Vineri, 19 mai 2017, 15:17)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui yosh

      ...in acest articol, ci despre economia Marii Britanii, cred ca nu ai citit cu atentie.
      Nu "globalistii" trebuie sa evite o catastrofa economica, ci Marea Britanie.
      Esti atat de setat impotriva emigratiei, incat nu realizezi pericolul cu care se confrunta orice tara europeana, din interiorul sau exteriorul Uniunii Europene, din cauza imbatranirii populatiei (a natalitatii scazute, adica).
      Si pentru ca nu intelegi fenomenul, nici nu realizezi scopul Uniunii Europene si anume acela de a face fata globalizarii.
      Ai o problema cu islamul si nu te scoate nimeni din aceasta paradigma. Din nefericire.
      • +1 (11 voturi)    
        Economia nu e totul (Vineri, 19 mai 2017, 15:40)

        yosh [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Ni se tot baga povestea asta cu economia, cum ca ar trebui sa creasca nonstop si pt. asta sa primim imigranti.
        Economia se poate adapta treptat pe plan intern si unei populatii mai mici, asa cum s-a adaptat unei populatii mai mari. Momentan e concurenta PREA MARE pe piata muncii in Marea Britanie.
        Marea Britanie are deja natalitate "de inlocuire" de 2,1 copii per femeie, nu are nevoie de imigratie ca sa isi mentina economia constanta. De aia a si votat Brexit, pt. ca se poate descurca fara imigratie. Germania e in situatia in care nu poate refuza imigratia pt. ca are natalitate f scazuta dar Marea Britanie nu e in situatia asta. Se vor descurca si fara imigranti din afara Europei.
        • +1 (5 voturi)    
          Economia nu e totul (Vineri, 19 mai 2017, 17:29)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui yosh

          Dar daca economia nu functioneaza, atunci nu sunt locuri de munca, bani pentru sistemul de sanatate, sistemul de invatamant, infrastructura, pensii, bugetari, armata, politie si cam tot ce depinde de buget.
          Nu e vorba "sa creasca nonstop", ci sa nu se prabuseasca, ceeace e cu totul altceva, nu crezi?
          De unde ai scos-o cu "momentan e concurenta PREA MARE pe piata muncii in Marea Britanie" cand exista o cerere acuta de personal medical in spitale si casele de batrani, jumatate din personalul calificat din orice industrie sunt imigranti, iar agricultura se bazeaza in proportie de 99% pe imigranti?
          Dar daca ai vorbit si stii ca se vor descurca fara imigranti, atunci e bine: ma bucur pentru ei.
  • 0 (12 voturi)    
    Nu ne plac strainii... (Vineri, 19 mai 2017, 14:59)

    Gabi Sorocianu [utilizator]

    ...dar nici saracia.
    Nasol!
    Cum ar veni, vorba britanicului impartial,
    Brexit for nothing
    (in traducere libera "...si cu banii luati")
    Pam pam!
    • 0 (8 voturi)    
      nu (Vineri, 19 mai 2017, 16:42)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

      aia cu nu ne plac strainii se potriveste mai bine la frantzuji sau la talieni.
      la brtzi nu le plac bosketarii, jegosii, alba neagra, spargatorii se bancomate.
      calificatii sau calificabilii vor avea usile deschise, dar cu control la usa. cu documente, cu viza de lucru.
      nu din aia brambura, cu traista in batz, lucrand cu ziua, la spalat masini, sau parbrize de masini. :-)
      • +1 (5 voturi)    
        Desigur (Vineri, 19 mai 2017, 18:04)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Dispretul este maxim, Korkodelle (cum altcumva?), cand traiesti in Texas si te uiti de sus la cei cu traista-n bat.
        Problema nu sunt necalificatii (si se pare ca nu ai prins ideea principala), ci tocmai calificatii care nu vor mai zabovi mult prin Regat daca nu vor avea aceleasi drepturi ca britanicii.
        Acu' te-ai prins despre ce e vorba?
        Da' ia spune, măi maestre, mai construieste Trump zidu' ala?
  • +11 (11 voturi)    
    "Populatia imbatranita, deficit de forta de munca (Vineri, 19 mai 2017, 15:10)

    Ochiana [utilizator]

    productivitate scazuta"...atunci, noi despre Romania ce sa mai spunem ?!
    Ca va trebui sa importam in curand imigranti daca nu se face o strategie coerenta in curand in privinta fortelor de munca.
    Cu 3-5 milioane plecati din tara , cu media de varsta a populatiei in jurul varstei de 40 de ani si un procent mai mare de batrani decat detineri , ne scufundam mai repede ca britanicii. Si inca nu ne-am trezit.
    • +1 (5 voturi)    
      Natalitatea e solutia (Vineri, 19 mai 2017, 15:42)

      yosh [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Romanii trebuie sa faca mai multi copii si atunci se va evita situatia in care sa fie nevoie de imigranti. Fiecare roman trebuie sa tinteasca la a avea 2-3 copii pt. a avea in Romania fertilitate de inlocuire de 2,1+
      • +6 (8 voturi)    
        hmm (Vineri, 19 mai 2017, 17:06)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui yosh

        romanu' ar face, dar romanca se opune...
  • +2 (4 voturi)    
    lasa ca primesc ei "talente" tiganesti (Vineri, 19 mai 2017, 21:01)

    stefan2008 [utilizator]

    de prin India si Pakistan, ca oricum nu mai gasesti englezi in Londonistan.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa revizuim (Sâmbătă, 20 mai 2017, 3:01)

    OmulNou [utilizator]

    Daca ramaneau in UE le era mai usor sa faca rost de forta de munca.

    Acum ca pleaca, le va fi mai greu sa faca rost de forta de munca, nu doar atat, le este in pericol chiar si Uniunea lor.

    Bravo mah! Xenofobia a batut realitatea... dar numai pana la razbunarea realitatii.