VIDEO Bodyguarzii lui Erdogan ataca violent manifestanti pro-kurzi la Washington, nu departe de Casa Alba

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 mai 2017, 14:18 Actualitate | Internaţional

Bodyguarzii lui Erdogan ataca manifestanti pro-kurzi
Foto: Captura Twitter
Ciocniri violente intre garzile de corp ale presedintelui turc Recep Tayyip Erdogan si manifestanti pro-kurzi au avut loc marti in fata resedintei ambasadorului turc la Washington, nu departe de Casa Alba, scrie Le Parisien.

Bodyguarzii lui Erdogan au atacat violent manifestantii pro-kurzi, ranind cel putin noua dintre ei, dintre care unul se afla in stare critica.
 
Intr-o inregistrare video postata pe Twitter politistii americani incearca sa opreasca garzile de corp care lovesc manifestantii, in piata Sheridan.

Recep Erdogan a fost primit de Donald Trump la Casa Alba, intr-o prima intalnire fata-in-fata dupa ce presedintele american a anuntat ca va inarma militarii kurzi, ceea ce a tensionat relatiile dintre cele doua state, noteaza Reuters.
























17025 vizualizari

  • +43 (49 voturi)    
    adica (Miercuri, 17 mai 2017, 14:28)

    dum_i [utilizator]

    Adica gorilele dictatorului au agresat cetateni americani pe pamant american?

    Asta in timp ce trump se inchina sultanului?
  • +46 (48 voturi)    
    Gonna be fun (Miercuri, 17 mai 2017, 14:31)

    Tescovin [utilizator]

    Adică niște cetățeni străini atacă cetățeni americani pe teritoriul SUA ? O să fie interesant...
  • +34 (36 voturi)    
    Adevarul ii ca... (Miercuri, 17 mai 2017, 14:35)

    Bucifon [utilizator]

    Salbatici condusi de un salbatic.
  • +38 (38 voturi)    
    E de mirare ca n-a iesit si Erdogan (Miercuri, 17 mai 2017, 14:39)

    Rahan5 [utilizator]

    in strada sa participe la bataie.
    -Alo, domnul presedinte Trump ?! Cum termin bataia cu kurzii vin la Biroul Oval pentru intalnire. Daca pregatesti cateva pansamente si o sticla de coniac, totul va fi OK !
    Aaa.... zici ca musulmanii nu au voie alcool. De fapt Mohamed a zis ca nu e voie vin si bere,....n-a zis nimic de coniac.
    • +5 (7 voturi)    
      :))) (Miercuri, 17 mai 2017, 16:09)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      :)))
  • +13 (29 voturi)    
    Bodyguarzii aia nu trebuie arestati, au imunitate? (Miercuri, 17 mai 2017, 14:46)

    liviul2006 [utilizator]

    Cam fricosi politistii aia americani care impusca negrii. Turci nu impusca...
    • +2 (22 voturi)    
      Au imunitate (Miercuri, 17 mai 2017, 15:13)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      Au imunitate, au dreptul sa poarte arme de foc, etc

      La fel vine si Viktor Orban in Romania cu propriile garzi de corp inarmate si injura si jigneste o tara intreaga si nu te poti lua direct de el sau de garzile sale.
      • +11 (17 voturi)    
        prostii (Miercuri, 17 mai 2017, 16:04)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        imunitatea se poate ridica imediat daca hotaraste seful statului.
        Orban face asa ca i se permite de ai nostri, iar turcii fac asa pt ca asta le e firea: sa fie nenorociti, rai, violenti, vicleni si fara mila.
        Acum Trump chiar ca face bine daca ii inarmeaza pe kurzi.
        • +3 (5 voturi)    
          Eu doar am dat o informatie, (Miercuri, 17 mai 2017, 16:38)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          deci nu inteleg incrancenarea.
        • +1 (7 voturi)    
          Deci turcii sunt rai ,violenti, vicleni si (Miercuri, 17 mai 2017, 23:03)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          fara mila. Hai sa vedem diferentele cu rusii tai.
          Turcia a controlat Tara Romaneasca, si Moldova cel putin de pe la 1500 pana in 1977, deci 477 de ani. In timpul asta niciodata populatia romaneasca nu a fost deportata sau distrusa, si inlocuita cu turci.
          Rusia a avut Basarabia de la 1812 pana in 1993, deci 180 de ani.
          Ca rezultat final n-am vazut o populatie turca in Romania sa voteze un presedinte la Bucuresti ca sa ceara integrarea Romaniei in zona economica a Turciei.
          Dar in Republica Moldova, populatia rusa venita in ultimii 180 de ani tocmai a votat un presedinte care cere integrarea in uniune cu Rusia.
          Deci daca turcii sunt la nivel de rai, vicleni si nenorociti, hai doar sa ne imaginam cum sunt rusii tai.
          • +6 (6 voturi)    
            Mai scade (Joi, 18 mai 2017, 0:18)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            100 de ani de la turci si 24 de ani de la rusi.
            Pentru judetele Ismail, Cahul si Bolgrad mai scade inca 22 de ani.
            • +2 (4 voturi)    
              E un calcul de (Joi, 18 mai 2017, 8:41)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              dominatie statala ,,grosier". N-am mai introdus perioada interbelica ,,romaneasca" a Republicii Moldova special in favorea rusilor, si in nici un caz a turcilor.
              • 0 (0 voturi)    
                O.K.! (Joi, 18 mai 2017, 16:22)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                Fara suparare .
          • +1 (3 voturi)    
            ce intelegi tu (Joi, 18 mai 2017, 10:17)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            prin "turcii au controlat Tara Romaneasca si Moldova"?....

            Iarasi, sustii ca turcii nu au deportat niciun roman. Absolut fals! Ai idee cati romani sub forma de tribut au fost deportati cu forta in fostul imperiu otoman?! Stai cam prost la capitolui istorie si mai ales ca e vorba de istoria propriei tale tari...sau pate ca esti vreun turc venit dupa revolutie pe aici si te crezi roman verde si care stie el totul despre istoria acestui popor. Nicio alta putere straina nu au facut atata rau Romaniei si romanilor precum au facut turcii...
            • +1 (1 vot)    
              S-o crezi tu chestia asta . (Joi, 18 mai 2017, 22:18)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              In afara de afirmatiile tale (care pot fi inselatoare), nu ai nici o dovada ca nu esti rus get-beget.
              Asa ca ,,las-o moarta" cu ,,dispute stupide" pe blog cu ce esti tu si ce sunt eu, pentru ca nimeni nu da doi bani pe vorbe goale. Cu atat mai putin cei cu ,,carte".
              Recrutarile fortate de copii pentru ieniceri, nu distrugeau baza familiei. Ei erau luati probabil la varsta de vreo 10 ani. Un copil pierdut e o tragedie,
              dar nici nu mai costa intretinerea lui, permitand familiei sa aiba cu usurinta un alt copil.
              Numarul de copii luati, era cred, oricum insignifiant in raport cu cei ramasi. In filme ,,se face reclama" cu recrutarile fortate de copii pentru ieniceri
              pentru ca se potriveste cu ideea de senzational. Dar sa nu uitam ca erau intr-o epoca preindustriala unde numarul militarilor era foarte mic in raport cu populatia oricarei zone. (cea mai mare problema a acelor timpuri nu era armamentul, ci intretinerea cu alimente si imbracaminte a unei armate )
              O armata a acelor timpuri de 100.000 de oameni era socotita ,,gigantica". Dar este complet anemica in comparatie cu milioanele de oameni mobilizati intr-o armata in era industriala.
              In ciuda fapului ca ,,da bine in filme", eu cred ca recrutarile fortate de copii pentru ieniceri ,,deranjau" mult mai putin populatia tarilor romane, decat numeroasele recrutari fortate (cu arcanul) de tineri de 18 ani in armatele tariste, sovietice sau habsburgice de mai tarziu.
              Deci eu consider, categoric, ca existenta corpului de ieniceri este legat mai mult de recrutarea obligatorie in armata decat de deportare.
              Oricum corpul de ieniceri (cateva zeci de mii de oameni maxim) era insingnifiant in raport cu masele imense de oameni recrutati fortat in era industriala.
        • +1 (3 voturi)    
          Turcii au controlat Tara Romaneasca si (Miercuri, 17 mai 2017, 23:12)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Moldova de la 1500 la 1877 adica 377 ani.
          • +1 (1 vot)    
            ce intelegi tu prin (Joi, 18 mai 2017, 10:12)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            "turcii au controlat Moldova"?...
          • +3 (3 voturi)    
            Crezi ca doar 377 de ani? (Joi, 18 mai 2017, 11:53)

            anonimo [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Mircea cel Batran a fost domnitor din 1386. Oare nu el se batea cu Baiazid la Rovine? Deci de cati ani ne-au tinut turcii cu talpa pe cap?
            • +1 (1 vot)    
              N-am vrut ,,sa intru" inainte (Joi, 18 mai 2017, 22:56)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

              de anul 1500, pentru ca perioadele de ,,independenta
              pronuntata" alterneaza cu perioadele de ,,supunere".
              Dupa caderea lui Baiazid a fost o perioada destul de lunga (vreo 50 de ani), in care datorita problemelor interne, despre turci, categoric, nu se putea spune ca ar fi controlat tarile romane, desi eventual se platea ceva tribut (inainte de 1500 tributul cred ca era relativ simbolic)
              Groso-modo, eu zic ca dupa caderea finala a lui Tepes in Tara Romaneasca in 1476 si dupa pierderea tronului de catre Petru Rares de la 1538 in Moldova, incepe un ,,control pronuntat" de catre turci a tarilor romane. Adica, incepand cu aceste date (in medie este cam anul 1500) , turcii puteau intra si tranzita cu armate in orice moment prin Tara Romaneasca si Moldova, fara sa mai conteze prea mult eventualele proteste ale domnitorilor. Iar domnitorul nu ajungea pe tron fara acordul sultanului. In Epoca Fanariota s-a ajuns pana la impunerea directa a domnitorului.
  • +27 (29 voturi)    
    Indiferent de ceea ce crede el (Miercuri, 17 mai 2017, 14:48)

    Susufler0 [utilizator]

    cu privire la manifestatia pro-kurda din fata resedintei lui Erdogan, Trump ar trebui sa-i ordone Secretarului de la Interne sa dispuna arestarea bodyguarzilor Sultanului !

    PS. Sau, neintervenind, isi inchipuie ca Sultanul se linisteste in legatura cu problema inarmarii kurzilor ?
    • +5 (5 voturi)    
      .. (Miercuri, 17 mai 2017, 17:59)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu are de ce sa ceara Trump arestarea cuiva, asta intra in atributiile politiei. Politia a fost depasita de situatia, in mod normal trebuiau arestati agresorii, iar daca aveau imunitate se stabilea la sectie.
  • +11 (17 voturi)    
    Bravo Politiei! (Miercuri, 17 mai 2017, 14:53)

    king david hotel [utilizator]

    dar sunt sigur ca niciun civil din aia cu costum si pistol nu va pati nimic!
  • +7 (11 voturi)    
    Fata hada a dictaturii, la Casa Alba (Miercuri, 17 mai 2017, 17:30)

    Metec [utilizator]

    Desigur, aparentele diplomatice sunt cele mai importante, insa este deplorabil ca presedintele celei mai libere tari din lume (in teorie, cel putin) este aliat si prieten cu un tiran periculos ca Erdogan, ale carui gorile nu se sfiesc sa innabuse o manifestatie de protest, sub nasul statului american! Este o sfidare abjecta a dictaturii, adresata democratiei!
    Tiranii acestei lumi, de la Putin, Erdogan, pana la despotii rosii chinezi, se simt mult mai in largul lor cu Trump la Casa Alba. Nici macar un protest n-a schitat, in fata epurarilor masive din administratie, armata, politie si justitie, pe care Erdogan le-a facut in urma "loviturii de stat". Despre crimele lui Putin fata de opozitia interna, despre represaliile brutale ale manifestatiilor ostile, nici atat. Sa ne indreptam catre o tiranie mondiala, cum s-a mai prevestit?
  • -1 (11 voturi)    
    ei au facut asta... (Miercuri, 17 mai 2017, 19:35)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    pentru ca stiu ca li se permite asa ceva...daca (bodyguarzii) nu ar fi fost lasati sa se manifeste in felul acesta, atunci americanii ar fi fost acuzati de islamofobie. Pare "logic" ceea ce zic, nu?!...cel putin privit prin prisma gandirii neomarxiste...
    • +3 (5 voturi)    
      Ce treaba are cu islamofobia? (Miercuri, 17 mai 2017, 21:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Si bodyguarzii, si kurzii participanti la bataie sunt tot musulmani. Datoria politiei era sa ecraneze formatia turca pentru a nu se apropia prea mult kurzii.
      Erdogan stia la ce se putea astepta, asa ca a venit pregatit cu o echipa numeroasa.
      • +3 (5 voturi)    
        Din noi informatii, (Miercuri, 17 mai 2017, 22:38)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        bataia a fost in parcul din fata ambasadei turce, unde era asteptat sa se intoarca Erdogan. Erau 2 grupuri cu steaguri, unii turci, altii kurzi.
        Dintr-un anumit motiv, atunci cand au inceput cele 2 grupuri sa se incaiere, unii bodyguarzi ai lui Erdogan (care asteptau in fata ambasadei) au luat partea grupului turc. Nu pare sa fi fost Erdogan in apropiere in acel moment.
  • +2 (4 voturi)    
    dA (Miercuri, 17 mai 2017, 22:03)

    Babilou [utilizator]

    Apropo de lupte cu turcii, azi 17 mai e aniversarea Bataliei de la Rovine.....
    • -2 (4 voturi)    
      De unde stii ca batalia a fost pe 17 mai ? (Miercuri, 17 mai 2017, 22:18)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Cat despre locul bataliei, si acum a ramas complet necunoscut.
  • 0 (8 voturi)    
    Trump, cel mai prost presedinte al SUA (Miercuri, 17 mai 2017, 23:31)

    parol_monsher [utilizator]

    SUA are probleme mari, avea si inainte, dar de cand a venit Trump se intampla lucruri incredibile.
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 18 mai 2017, 10:35)

    liviu_ [utilizator]

    acu sa vedem cat de importanti sunt cu adevarat cetatenii americani pentru SUA si cat de multe oo au ...
    oricum lucrurile devin interesante
  • 0 (0 voturi)    
    2:12 (Joi, 18 mai 2017, 12:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    e o placuta pe care scrie ca-i parcarea ambasadei Romaniei !