Primarul din Amsterdam inaugureaza marti un "bordel municipal" operat de prostituate

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 16:46 Actualitate | Internaţional

Cartierul Rosu din Amsterdam
Foto: Wikimedia Commons
Intr-o incercare de imbunatatire a conditiilor de munca din industria sexului din oras, un "bordel municipal" condus chiar de prostituate va fi deschis marti de primarul Amsterdamului, scrie Guardian.  

Initiativa a consiliului municipal, noul bordel va ocupa 14 "ferestre" din patru cladiri aflate in Cartierul Rosu din Amsterdam. 

Circa 40 de lucratoare sexuale vor opera in incinta, bordelul fiind condus de o fundatie intitulata "My Red Light" in care prostituatele au un rol activ. 

"Totul din acest proiect, de la statute la decorarea camerelor este gandit de lucratoarele sexuale", a spus una dintre prostituatele implicate, care a dorit sa nu i se dea numele. 

Prostitutia este legala in Olanda din anul 2.000. Proprietarii de afaceri din domeniul sexului trebuie sa obtina o licenta si sa respecte regulile municipale, iar practicantii acestei profesiuni legale taxe. 

Olandezii spera ca prin legalizarea prostitutiei vor crea o industrie a sexului "curata", unde lucratorii sexuali independenti pot castiga bani fara sa depinda de proxeneti.


Citeste mai multe despre   






















9550 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    mda (Marţi, 16 mai 2017, 16:50)

    SoulSearcher [utilizator]

    daca s-ar legaliza si pe la noi, ar strange dragnea imediat bani de pensii si salarii, n-ar mai fi nevoie ca finantele sa se imprumute miliarde de euro lunar pe la banci si institutii externe

    dar nooo, domnu dragnea e cu familia traditionala in gura...

    desi a divortat de nevasta si are amanta de 24 de ani
    • -10 (22 voturi)    
      Proxenetismul devine legal de facto (Marţi, 16 mai 2017, 17:28)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      dacă legalizezi prostituția.

      Iar dacă ție ți se pare acceptabil ca statul să obțină bani pe baza serviciilor sexuale prestate de niște ființe umane, poate ar fi util să afli că nici măcar stăpânii de sclavi nu obțineau bani în felul ăsta.

      O persoană poate obține bani din prostituție, dacă asta e alegerea ei, dar este inacceptabil ca alte persoane sau statul să obțină și ele bani din prostituția acelei persoane. Studiază modul cum e rezolvată problema asta în UK și nu mai visa să scoți ”legal” fete la stradă.

      Te asigur că nici măcar Dragnea nu obține bani în felul ăsta. Adică ești mai prejos chiar și decât el.
      • +3 (3 voturi)    
        dupa minusurile primite (Miercuri, 17 mai 2017, 8:45)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        se pare ca sunt multi cei care nu sunt de acord cu tine...

        Cum adica "o persoana poate obtine bani din prostitutie, daca asta e alegerea ei..." ? Crezi ca prostituatele care lucreaza in bordelul ala sunt obligate?

        Cred ca cei mai inversunati contestatari ai prostitutiei sunt tocmai cei care apeleaza la prostituate.. la fel care care sunt homofobi... altfel nu vad de unde atata incrancerare... Lasati fratilor lumea sa traiasca cu vrea
    • +2 (8 voturi)    
      Specificul Amsterdamului, "leef and laat leven" (Marţi, 16 mai 2017, 17:29)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      E un oras cu o semnificativa populatie non-europeana, in principal de origine magrebina, caraibeeana si turca.
      Circa 30% din populatie (si peste 50% din tinerii sub 18 ani) e de origine straina, din afara Europei.

      Primarul e un laburist, om politic de stanga, desi la ultimele alegeri municipale dreapta si-a intarit prezenta in consiliul municipal, dominat de conservatori-liberali si de social-liberali.

      Primarul van der Laan vrea ca "integrarea sa fie de fapt o asimilare" si a decis ca imigrantii sa urmeze cursuri de limba olandeza. A fost criticat de propriul partid.

      La nivel national, premierul liberal Rutte a castigat alegerile (majoritate relativa, de doar 21%) cu un discurs aproape nationalist si perceput ca "anti-turc" (dupa interdictia de intrare in tara a unor ministri turci).

      Cu toate acestea, pentru prima oara, in Parlamentul Olandei a intrat un partid fatis musulman, dominat de marocani si turci, cu 3 deputati, "Partidul Imigrantilor".

      Dar au intrat si partide mici de orientare crestina, precum Uniunea Crestina (5 locuri) sau Partidul Politic Reformat (al bisericii reformate, cu 3 mandate).

      Pe ansamblu, la ultimele alegeri, inclusiv la Amsterdam, dreptele liberala, crestina si cea nationalista si-au intarit pozitiile in fata unei stangi practic in deruta (laburistii doar 9 mandate, fata de 38 in fostul parlament).

      Insa majoritatea lui Rutte va fi fragila, dupa ce actualele negocieri pentru o coalitie stanga-dreapta au esuat exact pe tema imigratiei.

      Impozitarea in Olanda e la un nivel ridicat (pana la 52%), progresiva (pe 4 transe de venituri) si se face la sursa, direct.

      Persoanele care se prostitueaza trebuie sa detina un "permis". Politia a instalat camere video pe toate strazile "cartierului rosu" Wallen.

      La Amsterdam circa 8.000 au un astfel de permis pentru a practica legal prostutitia, la nivel national circa 20.000, iar 60% ar fi persoane de origine straina (83 nationalitati). Cifra de afaceri e de circa 1 miliard euro/an.
    • +15 (17 voturi)    
      Vă înșelați amarnic! (Marţi, 16 mai 2017, 18:15)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Abordarea românească este mult mai subtilă - transformarea primăriei în bordel și alegerea unei prostituate politice din bordelul privat Haznaua 3 în poziția de primăriță...
  • +4 (10 voturi)    
    Olandejii (Marţi, 16 mai 2017, 17:32)

    rutger [utilizator]

    aplica metoda MEBO la felinarele roshii ! Bravo lor ! Iarba au destula, fotbal ashijderea, atractivitate maxima pentru fetitzele din EST !! Sa nu uite sa creasca productia de antibiotice !!
  • +3 (5 voturi)    
    Veste buna ! (Marţi, 16 mai 2017, 20:08)

    geo.lex [utilizator]

    Domnii de moravuri usoare din parlament pot sa mearga in Olanda sa faca un ban cinstit !
  • +1 (3 voturi)    
    nasol (Miercuri, 17 mai 2017, 10:18)

    jackalphonse [utilizator]

    cum de niciun islamist nu s a dus in Amsterdam sa buleasca necredinciosii? Or fi ajuns acolo dar au cazut si ei in pacat:D