Boris Johnson: Daca UE insista cu cererile "absurde" privind factura Brexitului, Marea Britanie nu va plati nimic

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:12 Actualitate | Internaţional

Boris Johnson
Foto: Wikimedia Commons
Mai degraba Uniunea Europeana este cea care in urma Brexitului ar trebui sa dea bani Marii Britanii si nu invers, a declarat ministrul britanic de externe, Boris Johnson, intr-un interviu publicat sambata de cotidianul The Daily Telegraph, el acuzand oficialii europeni ca apeleaza la "tehnici brutale de negociere" si formuleaza cereri financiare "absurde", iar daca vor continua in acest mod atunci Londra s-ar putea retrage de la negocierile cu UE si nu va plati nimic, relateaza Agerpres.

"Vor sa stoarca de bani aceasta tara cu factura lor", a spus seful diplomatiei de la Londra in interviul acordat cotidianului conservator britanic, facand referire la cererile insistente ale oficialilor europeni ca Marea Britanie sa-si onoreze, inclusiv dupa ce va iesi din UE, angajamentele financiare deja asumate in contul fondurilor europene si diferitelor programe europene.

Conform unor estimari neoficiale, aceasta "factura" ar fi cuprinsa intre 40 si 60 de miliarde de euro. Dar cotidianul financiar britanic Financial Times a avansat chiar cifra de 100 de miliarde de euro, dupa ce a inclus in estimari noile cereri ale Frantei si Germaniei pentru subventiile agricole.

Guvernul britanic a raspuns ca nu va plati o asemenea suma, iar in interviul publicat sambata Boris Johnson a calificat astfel de pretentii financiare drept "absurde" si a amenintat ca Marea Britanie s-ar putea retrage de la negocierile cu UE "fara sa plateasca nimic".

Mai mult decat atat, el a apreciat ca in final UE este cea care ar trebui sa dea bani Marii Britanii odata cu iesirea acesteia din blocul comunitar. "Noi suntem coproprietari ai unor bunuri pentru care am platit de-a lungul anilor si a caror valoare va trebui evaluata cu grija", a argumentat seful diplomatiei britanice.

Chiar cotidianul caruia i-a acordat acest interviu a publicat recent un raport guvernamental in care se mentioneaza ca Marea Britanie ar avea dreptul sa primeasca din partea UE circa 9 miliarde de lire sterline (10,6 miliarde de euro) detinute de Banca Europeana pentru Investitii (BEI), plus alte circa 14 miliarde de lire sterline ce corespund unor lichiditati si bunuri imobiliare.

Pe de alta parte, Boris Johnson a criticat in interviu ceea ce a numit "tehnicile brutale de negociere ale Bruxelles-ului". Amintind de celebra piesa "Hotel California" a formatiei Eagles, care evoca fuga unui barbat inchis intre cei patru pereti ai unui hotel ce este de fapt un centru de dezintoxicare pentru alcoolici si drogati si din care nu se va putea iesi vreodata, Boris Johnson a mai spus ca presedintele Comisiei Europene "Jean-Claude Juncker crede ca UE este Hotelul California, unde puteti face check-out, dar fara sa reusiti vreodata sa plecati".


Citeste mai multe despre   






















6642 vizualizari

  • -7 (31 voturi)    
    Prost nu e cel care cere (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:22)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Ci cel care da.
  • +16 (24 voturi)    
    Ba va plati pentru gard (Sâmbătă, 13 mai 2017, 23:59)

    moka [utilizator]

    Sa fie sigur Boris!
    • 0 (0 voturi)    
      pt gardul lui orban (Duminică, 14 mai 2017, 15:52)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui moka

      pai !
  • +18 (34 voturi)    
    mda (Duminică, 14 mai 2017, 0:58)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    eu sunt pentru brexit, dar baiatul asta e dus cu pluta! sumele asumate de plata nu sunt negociabile, cum tarile mici platesc si dupa 50 de ani datorii mai mult sau mai putin inventate catre tari din vest, e normal ca si tarile din vest intre ele sa-si plateasca sumele asumate in cadrul tratatelor deja existente!
    • -11 (19 voturi)    
      Dreptul britanic (Duminică, 14 mai 2017, 1:49)

      Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Este cel in care partile pot sa renunte la conditiile contractuale daca se ajunge la un compromis echitabil.
      • +13 (21 voturi)    
        echitabil (Duminică, 14 mai 2017, 3:00)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

        Doar pentru perfidul albion, as usual? :D
        • 0 (6 voturi)    
          mi se pare simplu (Duminică, 14 mai 2017, 15:58)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          e armetica elementara: totalul contributiilor la bugetul ue, minus totalul sumelor primite de la ue.. si eventual ce mai prevedet tratatul semnat de uk.
          io zic ca ar mai avea de luat. :-))
          • -3 (3 voturi)    
            Exact asa (Duminică, 14 mai 2017, 16:33)

            Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            Asta inseamna echitabil.
          • 0 (4 voturi)    
            serios? (Duminică, 14 mai 2017, 21:24)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            Pai in cazul asta sa mai punem si banii facuti din pasaportul financiar, cei economisiti din suciri de ultim moment inainte de semnare, ca sa mai stranga cu usa, salariile angajatilor asignati uk, ale traducatorilor in/din limba engleza (ghici cum a ajuns oficiala) and so on... Merge? :D Abonamentele nu se restituie ;)

            Bon.. radem, glumim, dar nu este chiar atat de elementara aritmetica in cazul asta. Tarile din est au fost piata de desfacere oarecum fortata contra beneficii in fonduri dezvoltare. Cu alte cuvinte, uk (sau alta tara dezvoltata) dau 1 eur pt est si vand de 2, simplist vorbind. Ca nu am fost noi in stare, ca tara, sa absorbim din cauza de ciordeala, e altceva.
      • 0 (0 voturi)    
        dreptul britanic (Duminică, 14 mai 2017, 13:54)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

        Si daca nu se ajunge ?
  • +18 (26 voturi)    
    Ce tupeu are porcul (Duminică, 14 mai 2017, 2:05)

    mitg [utilizator]

    "Uniunea Europeana este cea care in urma Brexitului ar trebui sa dea bani Marii Britanii si nu invers"

    Mergeti bai invartindu-va. Ar trebui impusa o noua blocada continentala asupra acestor jenibili, ca si-au cam tras aere de colonialisti asupra UE.
    • -18 (30 voturi)    
      In fapt... (Duminică, 14 mai 2017, 4:56)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Marea Britanie a plătit UE mult mai mult decât a primit vreodată...

      Cât despre blocada continentală, mare grijă ce-ti dorești. Britanicii au ieșit victoriosi după fiecare blocată. Iar adversarii lor au sfârșit zdrobiți...
      • +1 (1 vot)    
        Aia era in alta vreme (Luni, 15 mai 2017, 8:17)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        In ultimele decenii, cam singura industrie care-a sustinut economia britanica a fost aia financiara. Deja mari institutii financiare globale si-au anuntat intentia de a muta pe continent, la Paris, Berlin sau Muenchen, majoritatea operatiunilor. Mutarea aia o sa scoata din insula si-o sa mute pe continent si-o buna parte din forta de munca bine platita din city -
        e cunoscut si face parte din cultura lor sa n-aibe probleme sa lucreze departe de casa, ba chiar sa se si stabileasca in strainatate. Aia-i cam lasa pe britanici in curu' gol.

        Aia cu britanicii iesind bine din blocade continentale era in vremea cand aveau industrie puternica, aveau surse de materii prime cu care erau conectati prin intermediul flotei imense si industria le domina economia. In momentul de fata ponderea industriei in economia britanica e cea mai mica din toata UE. Imperiul global pe care-l mulgeau de resurse odata de mult s-a dus si el. Asa ca fara sustinerea SUA nu stiu cat de bine-ar mai iesi acuma dintr-o blocada pur economica, mai ales ca in vremea lu' Bush al mic s-a dovedit ca UE e perfect capabila sa puna presiune pe SUA cand e vorba de interese economice (daca-ti aduci aminte de momentul in care Bush a instituit taxe suplimentare pentru otel in 2002).

        E o chestie pe care sustinatorii brexit-ului inca n-au priceput-o. Trecutul imperial al tarilor vestice europene a apus. Europa si-a cam consumat resursele naturale, si nu mai are acelasi avantaj tehnologic pe care-l avea cu o suta sau doua de ani in urma. Statele BRICS vin tare din urma. Ca sa mai conteze ceva in politica internationala, statele europene, indiferent de istoria lor anterioara, trebuie sa actioneze impreuna. Franta, Germania sau Marea Britanie fiecare de capul ei vor fi in cateva decenii inghitite intr-o lingura cu apa de catre Brazilia sau China. Daca Marea Britanie iese din UE, n-are nici o sansa sa se bucure de umbrela UE in relatiile internationale.
  • +22 (30 voturi)    
    ha-ha (Duminică, 14 mai 2017, 2:27)

    anonim3 [utilizator]

    Se retrage de la negocieri fara sa plateasca nimic? Si spune pa la accesul pe piata unica? Hard Brexit =Hard Crash for UK.
    Spre binele lor, alegatorii britanici ar trebui sa se gandeasca bine ce-si doresc.
    • -10 (22 voturi)    
      Nu-i plange (Duminică, 14 mai 2017, 4:32)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      pe britanici. Au in calcul si varianta blocadei. Se descurca oricum pentru ca EU nu e un stat si nu sunt uniti.Britanicii au rezistat la toate razboaiele si blocadele.Posibil sa mai fie si altii care vor pleca din EU. Mai rau sunt cei dinauntru care saboteaza Uniunea Euriopeana.Vorba din batrani:fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani stiu sa ma feresc singur.
    • -10 (24 voturi)    
      Hmmmm (Duminică, 14 mai 2017, 5:01)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Dacă ei pierd accesul la piața unică și piața unică pierde accesul la piața UK. Pe moment asta e prima piață de export a UE. Si una din cele două unde UE are balanța pozitivă. A doua e SUA. Care se va evaporă și ea pe măsură ce măsurile lui Trump intră în efect. Cu ce se va acoperi paguba? Cu exporturi in Albania?
      • +11 (19 voturi)    
        what??? (Duminică, 14 mai 2017, 9:57)

        GabrielMatei [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

        Visezi cumva? Nu-ti dai sema ca in momentul de fata se da un razboi teribil comercial? Si cine crezi ca rezista mai mult? O tara sau un bloc de tari? GB spera mult in Trump dar dupa parerea mea el isi freaca mainile de bucurie stiind ca inamicul comercial pierde parti. Si ca acea particica o poate divora usor. Sa nu ne amagim.

        GB nu este in mocirla pana la gat dar vad ca se grabeste cu pasi grabiti.
        Apoi legat de banii care trebuie sa-i dea.... Poate refuza GB sa plateasca dar nu cred ca-si permite. Toate aceste vorbe sunt doar o incercare de-a mai indulci situatia electorala. Si stim ca in GB functioneaza asa treburile, cel putin in ultimele decenii. Ajunge sa bagi in fata mandria nationala ca imediat gloata prinde carligul. De fapt asteptam alegerile, putintica campanie electorala nu strica...
  • +17 (29 voturi)    
    Bai, Boris, (Duminică, 14 mai 2017, 6:28)

    John M. [utilizator]

    tu gandesti ca un rus. Numai aia pretind ca nu datoreaza nimanui nimic.
  • +9 (11 voturi)    
    HAHA (Duminică, 14 mai 2017, 10:24)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Free Ireland....
  • +1 (3 voturi)    
    E suficient ca UE sa puna taxa (Luni, 15 mai 2017, 9:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe servicii financiare in UE provenite din exterior de 20% si Boris isi vinde si nevasta sa plateasca oricat i se va cere. Traditionalul circ al clownului blond.