SUA: Cu cateva zile inainte sa fie demis, fostul sef al FBI ceruse o majorare semnificativa a bugetului pentru ancheta privind Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 mai 2017, 19:00 Actualitate | Internaţional

Cu cateva zile inainte de a fi concediat, James B. Comey, fostul director al FBI, ceruse Departamentului Justitiei o majorare semnificativa a bugetului si a agentilor pentru ancheta privind interferenta Rusiei in alegerile prezidentiale americane, afirma doi oficiali apropiati discutiilor, citati de New York Times.

Comey a facut aceasta solicitare intr-o intalnire care a avut loc saptamana trecuta cu Rod J. Rosenstein, procurorul general adjunct care a scris nota de trei pagini pe baza careia a fost concediat directorul FMI.

UPDATE Casa Alba a precizat ca nu era la curent cu presupusa cerere de majorare a resurselor alocate acestei investigatii, potrivit Reuters.























3061 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Si la 9/11 se ceruse buget mare (Miercuri, 10 mai 2017, 19:14)

    Snitzelvienez [utilizator]

    In schimb au primit cel mai mic buget posibil
  • +7 (19 voturi)    
    Trump (Miercuri, 10 mai 2017, 19:18)

    speedy1 [utilizator]

    incearca din rasputeri oprirea anchetei privind implicarea Rusiei in alegerea sa, la fel cum Nixon a incercat oprirea Watergate prin demiterea procurorului care se ocupa de caz, Archibald Cox. Probabil Trump va avea aceeasi soarta ca Nixon.
  • -11 (21 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Miercuri, 10 mai 2017, 19:18)

    Lovercraft [utilizator]

    dorea să risipească banii contribuabilului american, umblând după cai verzi pe pereți
  • +10 (18 voturi)    
    E clar (Miercuri, 10 mai 2017, 19:28)

    JG [utilizator]

    E clar ca NU trebuie sa se descopere nimic!
    (Un fel de pesedea antico-rupta!!!)
  • +3 (3 voturi)    
    FBI, nu FMI (Miercuri, 10 mai 2017, 19:32)

    LoBa [utilizator]

    (ultimul cuvant din text)
  • +5 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 mai 2017, 19:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cine stie ce gasea despre Trump Mujicul...
  • +2 (12 voturi)    
    Romania si exportul de know how (Miercuri, 10 mai 2017, 22:00)

    revo [utilizator]

    Asta e o reactie a la Firea in varianta americana: a cerut omul fonduri pentru anchetarea amestecului rusilor in campania electorala, adica a scuipat in sus, in secunda doi e pus pe liber! Si nici nu e instiintat oficial, afla de de la TV!
  • +8 (12 voturi)    
    Diferenta (Miercuri, 10 mai 2017, 22:32)

    Porcurorul General [utilizator]

    In SUA e demis, in Rusia ar fi cazut de la balcon. Cum de ce sa cada? Pentru ca nu a vrut sa manance ciuperci.