UPDATE Donald Trump, dupa ce l-a primit la Casa Alba pe seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov: O foarte, foarte buna intalnire

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 mai 2017, 17:41 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Presedintele american a evocat miercuri o "foarte, foarte buna intalnire" dupa ce l-a primit, la Casa Alba, pe seful diplomatiei rusesti, Sergheï Lavrov, a doua zi dupa controversata demitere a sefului FBI, scrie AFP.

"Vrem sa vedem stopate oribilele crime din Siria cat mai curand posibil si toata lumea lucreaza la asta", a spus Trump, potrivit Reuters.

Aceasta discutie exceptionala in Biroul Oval a fost prima intalnire oficiala a lui Trump cu un inalt oficial rus, in conditiile in care relatiile dintre cele doua puteri sunt extrem de proaste iar climatul politic de la Washington este exploziv.

Serghei Lavrov a declarat, dupa intalnirea cu Trump, ca presedintele american se pronunta pentru relatii "pragmatice" si "reciproc avantajoase" cu Rusia. "Presedintele Trump si-a exprimat clar interesul pentru relatii de munca pragmatice si reciproc avantajoase" cu Rusia, a spus Lavrov, dupa discutiile pe care le-a avut la Washington cu Trump si cu secretarul de Stat Rex Tillerson. "Acum, dialogul nostru e liber de idologizarea caracteristica administratiei Obama. Administratia Trump si presedintele insusi, si secretarul de stat, m-am convins inca o data azi, sunt oameni de actiune", a mai spus Lavrov, citat de Reuters.























2938 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Si dupa ce (Miercuri, 10 mai 2017, 17:50)

    tiberius_p [utilizator]

    anterior Trump l-a concediat pe seful FBI.
    • -2 (10 voturi)    
      Nu are (Miercuri, 10 mai 2017, 21:19)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      legatura una cu alta. Seful FBI a fost concediat din scurt, pentruca este un clintonist inrait.
  • +6 (14 voturi)    
    cartita cu cartita (Miercuri, 10 mai 2017, 17:54)

    rov [utilizator]

    tete a tete...
  • +2 (10 voturi)    
    Se imparte prada frateste (Miercuri, 10 mai 2017, 17:59)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Pt ca pana la urma toti sunt uniti si au un scop comun
    • -2 (10 voturi)    
      Capitalistul cu mujicul tel comun???? (Miercuri, 10 mai 2017, 18:59)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Hahaha, glumesti asa-i? Mai degraba fiecare mananca si bea ce are, Trump un steak texan si un bourbon, Javrov un ciolan cu pufaika garnisit cu hrisca.
  • +3 (7 voturi)    
    Nimic de mirare... (Miercuri, 10 mai 2017, 19:45)

    fdaniel [utilizator]

    Evident că marile imperii se luptă între ele și se împacă între ele, ce așa mare secret.

    Cu cine să discute Trump sau Putin? Cu Moldova, cu Burkina Fasso sau cu Lichenstein?

    Ei fac jocurile si noi jucăm după muzica lor fie ne place sau nu, fie că suntem de acord su nu.

    Dacă voiam să facem NOI jocurile trebuia (mai cu câteva secole înainte) să ne lăsăm de băut, să nu ne săpăm între noi, să muncim și să mai și gândim.... Greu, foarte greu :(
    • +1 (1 vot)    
      trebuie vazut si in ce joc ne incingem (Joi, 11 mai 2017, 8:52)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      pana la urma...
      Vrem Coreea de Nord sau de Sud..., vrem rrusia sau Occident ?
  • +3 (7 voturi)    
    Demiterea (Miercuri, 10 mai 2017, 22:19)

    starlink [utilizator]

    sefului FBI a fost cadoul lui Trump pentru Lavrov. Prea bagaret baiatul ala. Acum, binedispus, Lavrov ii va comunica lui Trump noile ordine.