Alegeri prezidentiale in Franta. Lumea intreaga reactioneaza favorabil la victoria detasata a lui Emmanuel Macron

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 8 mai 2017, 6:40 Actualitate | Internaţional

Oficialii europeni au fost printre primii care au reactionat duminica seara la alegerea centristului Emmanuel Macron la presedintia franceza, salutand o "victorie" pentru Europa, apoi si presedintele american Donald Trump l-a felicitat pentru "victoria detasata", scrie AFP.

Francezii au ales un "viitor european", a salutat presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker.

Presedintele Consiliului European Donald Tusk a salutat decizia francezilor pentru "Libertate, Egalitate, Fraternitate".

"Contam pe Franta, in inima Europei, pentru a schimba intreaga Uniune si pentru a o aduce mai aproape de cetateni" a sciris pe Twitter presedintele Parlamentului European Antonio Tajani felicitandu-l pe Emmanuel Macron.


"Felicitari lui Emmanuel Macron pentru victoria sa de astazi ca urmatorul presedinte al Frantei", a scris presedintele american Donald Trump pe Twitter. "Astept cu nerabdare sa lucrez cu el".

Hillary Clinton, adversarul dl Trump in 2016 la alegerile prezidentiale, a vorbit pe Twitter despre o "victorie pentru Macron, pentru Franta, UE si din lume".

"Felicitari poporului francez. Ati votat pentru unitate impotriva diviziunii, pentru speranta mai degraba decat pentru frica", a salutat victoria lui Macron reverendul Jesse Jackson, celebru activist pentru drepturile civile americane.

Victoria domnului Macron este "o victorie pentru o Europa puternica si unita si pentru prietenia franco-germana¬, a declarat Steffen Seibert, purtatorul de cuvant al cancelarului Angela Merkel, care apoi  vorbit cu Macron la telefon.

Premierul britanic Theresa May il "felicita calduros" pe Emmanuel Macron, a declarat un purtator de cuvant. "Premierul a reiterat faptul ca Marea Britanie doreste un parteneriat puternic cu o Uniune Europeana sigura si prospera dupa Brexit", a anuntat Downing Street.

Cu toate acestea, Nigel Farage, fostul lider al partidului UKIP, antieuropean, si unul dintre principalii actori ai victoriei taberei DA la referendumul privind Brexitul, a  deplans rezultatul alegerilor franceze. "O inselaciune uriasa a fost aprobata prin vot. Macron va fi marioneta lui Juncker", a scris N. Farage pe Twitter.

Victoria lui Emmanuel Macron este "o victorie simbolica impotriva miscarilor protectioniste si reprezinta un vot de incredere in UE", a salutat si prim-ministrul japonez Shinzo Abe alegerea centristului.

Presedintele Comitetului pe probleme internationale al Dumei de Stat,
Alexei Pushkov din Rusia  a declarat ca "dezamagirea va instala foarte repede", printre alegatorii domnului Macron, care mosteneste,in opinia sa, o "tara divizata, scindata."

Au salutat, de asemenea, alegerea lui Emmanuel Macron si prim-ministrul canadian Justin Trudeau, presedintele ucrainean Petro Porosenko, premierul grec Alexis Tsipras, cel Italian, Paolo Gentiloni, premierul spaniol si cel begian.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

3735 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Criterii! Ecilibru? Echilibristica? (Luni, 8 mai 2017, 7:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Se spune ca alegatorii, de multe ori, isi dau voturile majoritare pentru 'raul cel mai mic'.
    Francezii au respins 'raul cel foarte mare', si astfel a castigat Macron - 'echilibratul' (nici asa, nici asa - nici de dreapta, nici de stanga).
  • +8 (16 voturi)    
    mda... (Luni, 8 mai 2017, 8:45)

    liviu_ [utilizator]

    sunt ofticati Rusia si groparul angliei.... hehe
  • +7 (15 voturi)    
    Ei, nu chiar toata lumea (Luni, 8 mai 2017, 9:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Mai "e" unii care sigur nu-s foarte bucurosi. Putin, Erdogan, V Orban, chiar Trump - desi oficial e pro-Macron. E adevarat ca astia nu prea au de a face cu lumea civilizata, dar suntem nevoiti sa convietuim cu ei. Ati putea schimba tiotlul in "toata lumea civilizata reactioneaza favorabil..."
    • 0 (2 voturi)    
      Cei rai vs cei buni (Luni, 8 mai 2017, 11:04)

      cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Presa main europeana ne spune cine este bun si cine este rau . Hollande , macron , merkel sunt cei buni ..le pen , orban sunt cei rai .si putin este cel mai rau jucand rolul lui Hitler din anii ''30 ai secolulul trecut .
      Ce este important este ca fantezii conspirationiste , ca Planul Kalergi sau Eurabia , prind contur si acest baiat trendy Macron este doar o papusa in mainile celor care pregatesc distrugerea civilizatiei europene . Sinuciderea Europei va continua sub loviturile binomului ucigas ( islam+neomarxism ) ...va continua en fanfare cu o doza cumplita de prostie si naivitate .
      Probabil peste cateva luni , la un viitor atentat islamist , Macron ne va spune ca islmul este religia pacii ..!!!!
      • +1 (1 vot)    
        Nu presa ne spune cine-i bun si cine-i rau (Luni, 8 mai 2017, 12:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

        "bunul simt" ar trebui sa ne spuna cine e personajul pozitiv si cine e ala negativ. Unii vor o lume libera in care fiecare OM sa fie considerat OM si sa fie liber, altii vor sa-si construiasca ziduri, garduri de sirma si alte nationalisme din astea de secolul 19-20, ca sa-si ascunda incompetenta, hotia si tendintele totalitare.
        • -1 (1 vot)    
          cartiicica lui Mao (Luni, 8 mai 2017, 14:40)

          cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Politia gandirii ne spune cine este bun si cine este rau !!!! Cine nu se aliniaza doctrinei corectitudinii politice este linsat mediatic,,, islamizarea Europei face parte din povestea cu lumea libera ???
          Iti dau cateva nume ...Theodor Adorno , Erich Fromm , Herbert Marcuse , Georg Lukacs , Antonio Gramsci.....si o sa vezi ca doctrinele care conduc azi Europa de Vest isi au originea in marxismul anilor ''30 ai secolului trecut .Te las sa descoperi si care este finalitatea acestor doctrine .Si sa nu uitam ca tineri care se masturbau ( scuze !!! ( cu cartiicica lui Mao prin anii ''70 azi conduc Europa .
  • +10 (16 voturi)    
    mda (Luni, 8 mai 2017, 9:53)

    SoulSearcher [utilizator]

    deci nemultumire mare la kremlin.. era evident doar le pen deconteaza facturi acolo..

    si nemultumire mare si la agitatorii precum farage si alti agenti KGB ascunsi prin europa
  • +6 (12 voturi)    
    Este bine ca Emmanuel Macron a castigat (Luni, 8 mai 2017, 10:01)

    Inna100 [utilizator]

    alegerile prezidentiale in Franta!
    Un bine confirmat si de supararea acestor personaje triste ca nigel farage, sau conducatorii de la Moscova.
    Chiar daca nu este clar cum va proceda noul presedinte, insa este clar ca avem nevoie mai mult decat oricand de o Europa puternica , stabila si mai categorica in multe multe subiecte sensibile: de la respectul si grija pentru drepturile si libertatile propriilor cetateni, inclusiv pozitie ferma fata de acesta toleranta de neinteles si concesii economice ce incurajeaza aceste valuri necontrolate de emigranti. Este de acum o problema serioasa, pe care Europa trebuie sa o rezolve rapid, pana nu este prea tarziu. Pentru ca aceste emigranti sunt suspicios de tineri, neinstruiti, si de lenesi, rezistenti la integrare si se inmultesc foarte repede
  • +4 (12 voturi)    
    "O tara divizata" (Luni, 8 mai 2017, 10:39)

    mitg [utilizator]

    S-o fi stricat caseta de fraze de propaganda a Moscovei. Atunci cand castigi cu 2/3 din voturile exprimate, cu greu ai o "fractura" populara.
  • 0 (0 voturi)    
    Si uite-asa ... (Luni, 8 mai 2017, 11:10)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Anglia si Tara Galilor intra in clubul select al Turciei si Rusiei!