Cine este militantul pro-Trump care a distribuit documentele piratate din "MacronLeaks"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 mai 2017, 21:20 Actualitate | Internaţional

Jack Posobiec
Foto: Twitter @JackPosobiec
Simpatizant al extremei drepte americane, obisnuit sa raspandeasca informatii false, Jack Posobiec a fost unul dintre primele conturi de Twitter foarte urmarite care a distribuit documentele piratate in urma atacului cibernetic asupra echipei candidatului de centru in alegerile prezidentiale din Franta, Emmanuel Macron, scrie Le Monde.

Jack Posobiec, omul care a oferit vineri, 5 mai, intreaga vizibilitate documentelor piratate de pe serverele echipei de campanie a lui Emmanuel Macron, nu este un necunoscut. La Washington, el lucreaza pentru site-ul militant The Rebel, declarat ferm pro-Trump si pro-Marine Le Pen si care preia frecvent informatii false.

Vineri seara, el a postat pentru cei 100.000 de abonati ai sai de pe Twitter un link spre sectiunea politica a 4chan, un gigant forum de imagini anonim unde se reunesc sustinatori ai lui Donald Trump si ai extremei drepte americane. Mesajul continea linkuri pentru descarcarea fisierelor din "MacronLeaks".

Jack Posobiec este cel care a oferit acestor documente o vizibilitate importanta, in numai cateva ore, in intreaga presa de extrema dreapta americana, inainte ca alte organizatii, printre care si WikiLeaks, sa difuzeze la randul lor linkuri catre documente.

Politic, Jack Posobiec refuza eticheta de "Alt-right" ("alternative right" - dreapta alternativa), o miscare americana de extrema dreapta, si o revendica pe cea de "Slavright" - o miscare de extrema dreapta situata in principal in Europa de Est si care este anti-islam, rasista si adepta a suprematiei albe.

Cu putin timp inainte in cursul zilei de vineri, el a publicat o fotografie referitoare la intalnirea sa cu Milo Yiannopoulos, una dintre principalele figuri ale miscarii "Alt-right" americane, cunoscut pentru multiplele sale instigari rasiste si sexiste.

Jack Posobiec apartine acestei sfere a extremei drepte militante foarte prezenta in online, alaturi de polemistul britanic Milo Yiannopoulos, fost editorialist la Breitbart, sau conspirationistul Paul Joseph Watson, membru al site-ului rusofil Prison Planet, foarte influent pe retelele sociale.

Ostil lui Emmanuel Macron

Miercuri, 3 mai, Jack Posobiec a fost de asemenea unul dintre primele conturi "influente" care au distribuit zvonurile de evaziune fiscala in ce-l priveste pe Emmanuel Macron, la scurt timp dupa publicarea, pe 4chan, a doua documente a caror autenticitate nu a fost dovedita. Macron a depus plangere a doua zi, pentru "fals si uz de fals", iar o ancheta preliminara a fost deschisa de catre Parchetul din Paris, pentru "stiri false in vederea deturnarii votului".

Dupa plangerea depusa de Emmanuel Macron, Jack Posobiec, simtindu-se vizat, a difuzat un video live in care il interpeleaza pe candidatul la alegerile prezidentiale franceze. "Macron, scrutinul vostru este in trei zile, de ce ataci jurnalisti in loc sa combati acele documente?", spune el in acest clip ce a atras peste 25.000 de spectatori. Potrivit lui, Emmanuel Macron il vizeaza personal, cu toate ca acesta din urma nu l-a evocat niciodata public: "Afirmatia ta ca noi am fabricat documente false este defaimatoare, e o incercare de a ne leza si de a leza imaginea noastra".

Sambata dimineata, dupa difuzarea #MacronLeaks, Posobiec nu a ezitat sa ceara, pe contul sau de Twitter, "sa se adreseze Parlamentului francez in sesiune publica" pe acest subiect.

In mai multe randuri in ultimele saptamani, el a publicat mesaje in care il critica pe candidatul formatiunii En Marche!, afirmand ca sondajele ce il plaseaza in fruntea intentiilor de vot sunt "trucate" sau despre alte sondaje spunand ca presa franceza le "cenzureaza". El a afirmat de asemenea vineri, in mod fals, ca accesul forumului 4chan a fost blocat in Franta.

Jack Posbiec a facut de asemenea parte dintre persoanele care au raspandit "pizzagate" - acea poveste complet inventata, bazandu-se pe emailuri ale echipei de campaniei a lui Hillary Clinton scoase din context, in care se afirma ca democrati de rang inalt erau implicati intr-o vasta retea de pedofilie, ei intalnindu-se intr-o pizzerie din Washington.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

11380 vizualizari

  • +17 (105 voturi)    
    4chan :)) (Sâmbătă, 6 mai 2017, 21:33)

    NituCt [utilizator]

    tot ce nu e in rezonanta cu libtardis este ..."extrema-dreapta". (mai ales intr-un articol scris de un extremist de stanga).

    Oricum, astazi am invatat ceva de la domnu' marxist, "4chan" este extremist de dreapta ...nazi, nu altceva.
    • -7 (63 voturi)    
      Pravda? (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:07)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      ... Slavright adica adevarul in editie slava? Cumva Pravda ?
      • +11 (75 voturi)    
        E polonez (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:16)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Nu haleste rusii. Intrati si pe contul lui de pe rebel media, sa vedeti si fata cealalta a monedei. Nu mai inghititi totul pe nemestecate.
        • 0 (72 voturi)    
          Eu vad ca-i haleste! (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:25)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

          daca e platit sau doar "idiot util", cum ziceau tatucii comunisti, mi-e complet indifferent.
        • -4 (58 voturi)    
          acest imbecil merita deratizat in US (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:43)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

          probabil asa se va intampla cu toti pro URSS
          • -7 (19 voturi)    
            Nu esti domn si TU ai mesaj nazist! (Duminică, 7 mai 2017, 5:00)

            TotBanatulEFruncea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Atit.
            • +3 (5 voturi)    
              URSS e locul tau de Viata (Duminică, 7 mai 2017, 16:03)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui TotBanatulEFruncea

              n am Tratament pentru tine, pufoiaka este Viata ta, neamul tau cel mujicesc !
          • -2 (4 voturi)    
            hahaha (Duminică, 7 mai 2017, 12:56)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            domnu domnu loveste la radacina !
            mai draga, pai nu voi ii preamareati pe snowden si pe australianu' ?! ca ce fapte bune face ei ! da in gat pe trompa, pe cia, pe nsa, pe americani, pe rusi, etc.
            ca_cand e cu noi, ca' va sa zica ca face bine.
            cand nu, deratizareaaaa !
            domnu domnu, esti un neomarxist, ca _cum e si micronu frantzuz. :-))
            pe bune..

            acuma, docomentili arata ca micron a luat stipendii...de campanie, de la soros si de la emirii islamisti.
            cu micron, limba arapilor va fi a doua limba oficiala in hexagon. iar islamul, religie oficiala. :-))
            zau, na !
            • +2 (4 voturi)    
              debitezi precum rusia tudei (Duminică, 7 mai 2017, 23:25)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              cin te crede ? biet vorbitor inept esti....
        • -3 (9 voturi)    
          Macron are contract nedeclarat de 232.592 EUR (Duminică, 7 mai 2017, 9:08)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

          Macron are un contract de finanțare a campaniei sale electorale pe care nu l-a declarat conform regulilor.

          Documentul se găsește în arhiva de aici:

          http://archive.org/compress/Macron_201705/formats=RAR&file=/Macron_201705.zip

          in fișierul: 57769994_DP_EM.pdf

          Alte documente de interes despre Macron pot fi accesate aici:

          https://pastebin.com/bUJKFpH1
        • +2 (4 voturi)    
          Ba da (Duminică, 7 mai 2017, 16:03)

          ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

          Face jocul Rusiei. Troll platit sau idiot util Rusiei.
    • -10 (72 voturi)    
      don't attack the message, attack the messenger (Sâmbătă, 6 mai 2017, 23:03)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Una din regulile astroturfingului. Asta daca mai avea cineva nevoie de dovezi ca hotnews este un instrument de propaganda si astroturfing a sistemului.
      • +1 (49 voturi)    
        Culca-te (Sâmbătă, 6 mai 2017, 23:41)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        E tarziu si mai ai multe minciuni de debitat si maine.
      • -2 (2 voturi)    
        dezvaluitorule (Duminică, 7 mai 2017, 12:58)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        dai secretele la iveala !:-)))
    • +2 (34 voturi)    
      Ignoranta :)) (Duminică, 7 mai 2017, 1:03)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Autorul articolului este "extremist de stanga" ?! Alt-right are dreptate pentru ca..."libtarzii" ?! 4chan nu are de-a face cu extrema dreapta ?!

      "The alt-right, or alternative right, is a loose group of people with right-wing to far-right ideologies who reject mainstream conservatism, principally in the United States, but also to a lesser degree in Europe. White supremacist Richard Spencer appropriated the term in 2010 to define a movement centered on white nationalism, and has been accused by some media publications of doing so to whitewash overt racism, white supremacism, and neo-Nazism. Alt-right beliefs have been described as white supremacist, frequently overlapping with antisemitism and Neo-Nazism, nativism and Islamophobia, antifeminism and homophobia, white nationalism, right-wing populism, and the neoreactionary movement. The concept has further been associated with multiple groups from American nationalists, neo-monarchists, men's rights advocates, and the 2016 presidential campaign of Donald Trump." https://en.wikipedia.org/wiki/Alt-right

      "The alt-right's use of Internet memes to express and advance its beliefs, often on websites such as 4chan, "8chan" and The Daily Stormer, has been widely reported."

      The Rise Of The Alt-Right: White Supremacy And Anti-Semitism Go Mainstream
      http://www.huffingtonpost.com/joe-wilson/the-rise-of-the-altright-_b_12778386.html

      What is the alt-right? Here's what you need to know about the new face of American racism
      https://mic.com/articles/152659/what-is-the-alt-right-here-s-what-you-need-to-know-about-the-new-face-of-american-racism#.VOgSstUJw

      Inside /pol/, the 4chan Politics Board Shouted Out in Minneapolis Gun Video
      http://nymag.com/selectall/2015/11/inside-pol-4chans-racist-heart.html

      Inside the white supremacist alt-right's terrifying election celebration
      https://mic.com/articles/159070/alt-right-donald-trump-victory-celebration-racist-pepe-memes-anti-semitism-white-surpremacy-4chan-8chan-reddit#.FLrhCYOYJ
      • -6 (16 voturi)    
        Re: Ignoranta (Duminică, 7 mai 2017, 2:19)

        GabrielBintia [anonim] i-a raspuns lui pro_bono

        Huffington, mic si nymag sunt surse? :D
        • 0 (4 voturi)    
          Da, sunt (Duminică, 7 mai 2017, 22:08)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui GabrielBintia

          Dupa toate criteriile jurnalistice sunt. In schimb tribunele extremei dreapta precum Breitbart nu sunt. Sunt doar oficine de propaganda xenofoba, rasista si creatoare de fake news.
      • -5 (15 voturi)    
        Am vazut (Duminică, 7 mai 2017, 5:39)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Mic, Huffington Post, toate publicatii de extrema stanga, care in lipsa de o critica convingatoare a ideilor alt-right, tot ce pot sa faca e sa o asocieze cu troli anonimi si himere ale KKK
        • +2 (4 voturi)    
          Ha..ha..ha (Duminică, 7 mai 2017, 22:35)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Publicatii de extrema stanga ?! Epic fail....:-)
          Nu sunt de extrema stanga doar pentru ca nu-ti confirma tie ideologia radicala. Aceasta catalogare se face pe baza de argumente, nu pe opinii partizane.

          Trolii anonimi au ajuns presedinti SUA si consilieri prezidentiali. Majoritatea spectrului alt-right este impregnat de rasism si xenofobie.

          Manifestarile de pe 4chan nu sunt exceptii, ci insusi rezultatul ideologiei radicale de dreapta. Scuza asta o invocau si marxistii de fiecare data cand implementarea ideologiei lor esua: erau de vina oamenii, erau exceptii, n-au inteles teoria, n-au aplicat-o cum trebuie etc, etc. Nu, era insasi manifestarea marxismului in cea mai pura forma.

          Iti dai seama cat de radicala e ideologia alt-right, atunci cand chiar personaje cunoscute pentru lipsa lor de moderatie afirma acest lucru. De pilda un cunoscut conservator american, Ben Shapiro, care are opinii deseori radicale cu privire la Islam, incalzirea globala (o neaga), a spus despre Breitbart si despre climatul de acolo:

          Steve Bannon Turned Breitbart Into Trump Pravda For His Own Personal Gain
          Under Bannon’s Leadership, Breitbart Openly Embraced THE WHITE SUPREMACIST ALT-RIGHT. ANDREW BREITBART DESPISED RACISM. Truly despised it. He used to brag regularly about helping to integrate his fraternity at Tulane University. He insisted that racial stories be treated with special care to avoid even the whiff of racism. WITH BANNON EMBRACING TRUMP, ALL THAT CHANGED. Now Breitbart has become the alt-right go-to website, with Yiannopoulos pushing white ethno-nationalism as a legitimate response to political correctness, and the COMMENT SECTION TURNING INTO A CESSPOOL FOR WHITE SUPREMACIST MEMEMAKERS.
          Bannon Is A Legitimately Sinister Figure
          http://www.dailywire.com/news/8441/i-know-trumps-new-campaign-chairman-steve-bannon-ben-shapiro
          • -2 (2 voturi)    
            Intelectualii de maine (Luni, 8 mai 2017, 3:30)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            Cam la asta se reduce critica ideilor alt-right

            https://www.youtube.com/watch?v=A-t6YvWyiMU
            • +1 (1 vot)    
              Lectura placuta (Luni, 8 mai 2017, 22:56)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              Alternative Right
              https://www.splcenter.org/fighting-hate/extremist-files/ideology/alternative-right

              Alt-Right Gathering Exults in Trump Election With Nazi-Era Salute
              https://www.nytimes.com/2016/11/21/us/alt-right-salutes-donald-trump.html

              The alt-right is more than warmed-over white supremacy. It’s that, but way way weirder
              https://www.vox.com/2016/4/18/11434098/alt-right-explained
      • -4 (8 voturi)    
        prietene, esti in urma... (Duminică, 7 mai 2017, 8:35)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui pro_bono

        ...cu intelegerea lumii in care traiesti.
        Peste vreo 10 ani (maxim) daca vei continua sa citesti (iti recomand carti - in primul rand) vei intelege unde gresesti.
        • +2 (4 voturi)    
          "Prietene" (Duminică, 7 mai 2017, 22:39)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          nu sunt prieten cu tine, ce sa fac, am un defect...imi displac extremistii.
          Si ar fi chiar caraghios ca un individ care sta toata ziua cu conspiratia infipta-n creier sa-mi dea mie lectii de luciditate politica.

          Ramai la fabulatiile tale si la universul tau alternativ.
  • 0 (62 voturi)    
    "Slavright" (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:13)

    mitg [utilizator]

    Adica pe statutul de plata al Moscovei.
  • -1 (45 voturi)    
    "anti-islam, rasista si adepta a suprematiei albe" (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:29)

    andipetre [utilizator]

    Aceasta fraza sintetizeaza perfect pericolele elaborate din lumea moderna impotriva carora se lupta zi de zi cu determinare.
    • +19 (65 voturi)    
      Gandire libera si critica (Sâmbătă, 6 mai 2017, 22:53)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ..."lumea moderna" creata de omul alb.
      Cand maimutele inca se mirau de magia focului, omul alb inventa, construia si isi dezvolta societatea.
      Acum marxistii te obliga sa iti fie rusine si sa te intorci la epoca de piatra, fiindca o persoana care a invatat sa gandeasca liber este o persona periculoasa (de aceea se insista asa mult in islamizarea populatiei ; crestinismul e in decadere iar oamenii incep sa vad cum e lumea cu proprii ochi).
      • +5 (43 voturi)    
        O persoana care gandeste liber... (Duminică, 7 mai 2017, 0:49)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        ...este cu atat mai periculoasa pentru cei de teapa lui Trump sau Le Pen. Cei care gandesc liber nu vor inghiti pe nemestecate aberatia ca populatia occidentala se va "islamiza", altfel spus ca fostii crestini vor migra inspre o doctrina si mai aberanta decat cea de care vor sa scape.

        Cat despre "marxisti", eu zic sa te uiti mai bine ce extrema politica se pupa pe gura cu popimea si tipa ca din gura de sarpe ca ne invadeaza muslimii: exact cea stanga, adica Putin si alti mostenitori politici ai lui Marx, Lenin si Stalin.
      • -2 (10 voturi)    
        islamizarea Occidentului are drept scop... (Duminică, 7 mai 2017, 7:57)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui NituCt

        ... crearea lumpen-proletariatului predicat de Marx si Lenin.

        De cand fiul Satanei - Marx, a scris Das Kapital, orice incercare de a crea si radicaliza o clasa proletara in Europa a esuat.
        Singurul succes major a fost in Rusia-URSS.

        Asta pt ca Europa a fost un conglomerat de tari care au cunoscut mai mult sau mai putin ce inseamna libertatea, democratia si domnia legii, au beneficiat de educatie moderna mai mult sau mai putin, in vreme ce in Rusia de la inc sec XX, imensa majoritata e populatiei traia inca in statutul de iobagi needucati.

        Dupa nici 100 de ani, marxismul a esuat pana la urma in URSS, acea tara redevenind azi dpdv ideologic Rusia - tarista (cu oarece nuante comuniste). In orice caz, proletariatul lui Marx prin care sa declanseze lupta de clasa a esuat si in Rusia.

        Asttfel ca Revolutia Mondiala perpetua este acum incercata prin islamizare. Odata stramutate aceste populatii inapoiate din Orient si din Africa, in Europa si America de Nord, ele nu vor putea fi integrate - ceea ce deja este evident.

        Populatiile islamice din Occident, din cauza neasimilarii in cultura occidentala (bazata pe o gandire moderna, pe libertate, rule-of-law, work ethics si capitalism) formeaza un lumpen-proletariat, agresiv, frustrat si gata de revolta. Revolta este alimentata continuu si de retorica si hate-speech-ul anti-white din mass-media occidentala.

        Fractura sociala creste alarmant, iar lupta de clasa se va declansa inevitabil, ducand la razboaie civile.
        Revolutia Mondiala visata de marxisti e mai aproape decat oricand. Si odata cu ea, putregaiul capitalist va fi maturat.

        Bucurati-va! Cat mai puteti...
        • +3 (5 voturi)    
          WOW (Duminică, 7 mai 2017, 22:41)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          Ce delir ! Marxistii+musulmanii=love :-) Dar Soros ce zice ?
      • +5 (9 voturi)    
        Tampenii rasiste (Duminică, 7 mai 2017, 11:44)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Omul alb versus maimute ? Asa vezi tu lumea ? Cine are alta culoare e o subspecie, e maimuta ? Ce tampenii ! Si care islamizare cand musulmanii sunt sub 7% in Europa ?

        Specia umana isi are originea in Africa, adica pe la inceput toti eram negri. Tu insuti ai printre stramosi persoane de culoare.

        Civilizatia umana a inceput in Orientul Mijlociu, in Mesopotamia, in Valea Indusului, in China, in Egipt, adica in locuri dominate de multe rase care nu erau albe.

        E stupida si extremista impartirea asta in albii cei buni si destepti si ceilalti, maimutele. Probabil esti unul care n-a reusit in viata si ai gasit vinovatii pentru esecul tau: non-albii.
        • -2 (2 voturi)    
          Tampenii cosmopolite (Duminică, 7 mai 2017, 23:06)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui geo.lex

          Multiculturalistii vor sa puna in carca albilor toate relele planetei. E doar o problema: cum au ajuns intr-o asa pozitie dominanta, daca erau inconjurati de atatea civilizatii superioare?

          Pentru cei care-si fac iluzii cu fratia intre popoare, iata cum se pune problema in America:

          https://www.youtube.com/watch?v=iQ8vQVBLpSc

          https://www.youtube.com/watch?v=NTJERsfUc20
          • +1 (1 vot)    
            Tampenii... (Luni, 8 mai 2017, 23:53)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            "Tampenii cosmopolite"...hmm...unde am mai auzit retorica asta ?

            "Rootless cosmopolitan was a pejorative label used during the anti-Semitic campaign in the Soviet Union after World War II. Cosmopolitans were intellectuals who were accused of expressing pro-Western feelings and lack of patriotism.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Rootless_cosmopolitan


            "In certain elements, Nazi cultural principles were consistent: they stressed family, race, and Volk as the highest representations of German values. They rejected materialism, cosmopolitanism, and “bourgeois intellectualism..."
            https://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10007519

            The extreme use of violence is strongly, though regrettably not exclusively, associated with Stalinism and Nazism – the gulag and the holocaust. Both were extreme denials of universal humanism or cosmopolitanism.

            ...It is instructive that the impediments to these new world orders were often identified as ‘cosmopolitans’. As is well known, the Nazis reserved their particular hatred for the ‘cosmopolitan’ Jews – rootless, nationless, without loyalty to anything except some dark conspiracy of their own.

            The Soviet story is more complicated. Until after the Second World War Soviet dictionaries – a sure guide to official usage – tended to accept Diogenes’s definition of a cosmopolitan as ‘a citizen of the world’. Thereafter, as with the Nazis, a cosmopolitan was ‘a traitor to his country’ while cosmopolitanism was thought ‘a reactionary theory that preaches indifference to the fatherland, to national traditions and to national culture’. It ‘expresses the ideology and politics of the bourgeoisie’. The Soviet regime sought particularly to associate cosmopolitanism with ‘Anglo-American imperialists’, who were using notions of world government to weaken legitimate nationalist sentiments.
            https://www.academia.edu/8767947/Four_cosmopolitan_moments_with_Robert_Fine_

            Segregarea rasiala...alt-right...nazism...cam pe acolo...
      • +1 (3 voturi)    
        Omul alb (Duminică, 7 mai 2017, 16:27)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Prima evidenta a focului apare intr-o pestera din africa de sud, pe rand au fost civilizatii mai avansate decat civilizatia noastra de ex sumerienii, egiptenii; chinezii foloseau hartia ca sa scrie pe ea acum aproape doua mii de ani. Doua mii de ani nu inseamna nimic la scara istoriei.

        Rasismul si suprematia rasei albe - nu asta voia si HItler?
  • +7 (53 voturi)    
    Milo Yiannopoulos (Sâmbătă, 6 mai 2017, 23:21)

    qwed [utilizator]

    Este un evreu gay al carui prieten este negru. Cum poate fi etichetat : rasist si sexist? Rebel Media e fondata de Ezra Levant - evreu canadian din Alberta. The Rebel prezinta situatia exact asa cum e. Nu "modificata" de media aservita. Rusine Hotnews si Vlad Mixich.
    • +6 (40 voturi)    
      Rusine Hotnews ?! (Duminică, 7 mai 2017, 1:43)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui qwed

      Ce crede Yiannopoulos despre gay:

      "While Yiannopoulos is openly gay, he has stated that gay rights are detrimental to humanity, and that gay men should "get back in the closet". He has described being gay as "aberrant" and "a lifestyle choice guaranteed to bring [gay people] pain and unhappiness"

      Si ce crede despre sexul cu minori:

      "In the interview in a January 2016 episode of the podcast Drunken Peasants, Yiannopoulos stated that sexual relationships between 13-year-old boys and adult men and women can be "perfectly consensual," because some 13-year-olds are, in his view, sexually and emotionally mature enough to consent to sex with adults" https://en.wikipedia.org/wiki/Milo_Yiannopoulos

      A fost banat pe Twitter pentru comportament abuziv.

      "The move comes after Jones, an SNL cast member who stars in the new Ghostbusters reboot, was hit with a barrage of hateful and racist comments on Twitter after Yiannopoulos published an insult-laden Ghostbusters review." http://uk.pcmag.com/social-networking/83119/news/twitter-permanently-bans-troll-milo-yiannopoulos

      Ezra Levant este evreu, deci nu poate fi considerat rasist ?! Pai uite ce spune:

      "These are gypsies, a culture synonymous with swindlers. The phrase gypsy and cheater have been so interchangeable historically that the word has entered the English language as a verb: he gypped me. Gypsies are not a race. They’re a shiftless group of hobos. They rob people blind. Their chief economy is theft and begging. For centuries these roving highway gangs have mocked the law and robbed their way across Europe" https://en.wikipedia.org/wiki/Ezra_Levant#.22Gypsy.22_comments

      Sunt inocenti dragii de ei, e lumea rea cu ei...Mda...si marmota....
      • -7 (15 voturi)    
        evreul (Duminică, 7 mai 2017, 2:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Pana la urma, de ce anume rasism il acuzi ca a spus? :D
      • -3 (17 voturi)    
        Sa comparam (Duminică, 7 mai 2017, 5:34)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Pentru un stangist e oroarea ororilor sa afirmi ca unii minori pot consimti sa aiba relatii sexuale, dar e de la sine inteles ca la varste si mai tinere pot consimti la schimbari de sex. E oroarea ororilor ca un homosexual sa critice miscarea LGBT, dar e de la sine inteles ca negrii nu pot fi rasisti.
        • +2 (4 voturi)    
          Straw man fara numar (Duminică, 7 mai 2017, 22:50)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Nu pentru un stangist (si cine e stangistul in povestea asta ?) e o oroare sa afirme ca minorii pot avea relatii sexuale cu adultii, ci pentru orice om normal la cap.

          E ironic ca nu-ti plac homosexualii, insa se pare ca-ti plac pedofilii, in orice caz cei de extrema dreapta.

          Nu minorii decid schimbarea de sex, decizia e luata de specialisti impreuna cu parintii si pe baza unor analize amanuntite.

          Nu e o oroare ca un homosexual sa critice miscarea LGBT, e o oroare sa o atace pe baza de prejudecati si negand ceea ce stiinta a descoperit despre natura LGBT.

          Negrii pot fi rasisti, evreii pot fi rasisti, insa in realitate aceste cazuri sunt limitate, mai raspandite sunt situatiile in care ei sunt victimele rasismului.
          • -2 (2 voturi)    
            Logica progresista (Luni, 8 mai 2017, 3:37)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            Prof George Yancy, de la Emory University, afirma ca toti albii sunt rasisti. Deci, presupunand ca esti alb, daca esti de acord, esti rasist. Daca nu esti de acord, esti tot rasist, pentru ca nu esti de acord cu un reprezentant al unei minoritati oprimate.
            • +1 (1 vot)    
              Logica absurda (Luni, 8 mai 2017, 22:19)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              In "Dear White America" Yancy nu acuza rasismul in sensul comun al termenului. El face o comparatie intre sexismul sau autodeclarat si rasismul majoritatii albe, ambele definite ca atitudine pasiva in fata unei realitati sistemice de pe urma careia cineva beneficiaza.

              Populatia de culoare a ramas tributara lipsei de educatie, nu a avut acces la viata politica, culturala si economica, avantaje de care a beneficiat majoritatea alba si care au pus-o intr-o pozitie privilegiata chiar pana in prezent.

              La acest aspect face referire Yancy, nu la o atitudine activa rasista. E o nuanta subtila care scapa unei minti indoctrinate, obisnuita sa vada lumea maniheist. Eseul sau este o invitatie la meditatie filozofica, nu o tepusa acuzatoare infipta in ochii majoritatii albe, considerata rasista in sensul comun al termenului, asa cum interpretezi tu.


              What if I told you that I’m sexist?...This doesn’t mean that I intentionally hate women or that I desire to oppress them. It means that despite my best intentions, I perpetuate sexism every day of my life... I have failed to engage critically and extensively their pain and suffering in my writing. I have failed to transcend the rigidity of gender roles in my own life.

              This letter is not asking you to feel bad about yourself...Don’t tell me that I’m blaming whites for everything...After all, you are part of a system that allows you to walk into stores where you are not followed, where you get to go for a bank loan and your skin does not count against you.

              “How can Yancy say that all white people are racists?” If you are saying these things, then you’ve already failed to listen...Because part of racism is systemic...When you walk into the world, you can walk with assurance; you have already signed a contract, so to speak, that guarantees you a certain form of social safety.

              P.S. Nici daca Yancy ar fi acuzat majoritatea alba de rasism in sensul comun al termenului, asta tot n-ar fi fost o dovada de "logica progresista".
    • +4 (6 voturi)    
      Un PR de calitate! (Duminică, 7 mai 2017, 8:54)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui qwed

      Să faci declarații rasiste, sexiste și, în același timp, să-ți faci publică relația cu un negru.
  • -3 (49 voturi)    
    pai si de ce nu e la inchisoare (Duminică, 7 mai 2017, 0:04)

    Dan123 [utilizator]

    cretinul rasist?

    cu toti rasisti de extrema dreapta.

    Trebuie sa fii idiot sa o sustii pe Le Pen si pe Trump.
  • +7 (59 voturi)    
    Articol partinitor/fake (Duminică, 7 mai 2017, 0:21)

    danif [utilizator]

    Urmaresc de cateva luni stirile Rebel Media (canalul The Rebel pe YouTube) si nici vorba de stiri false. Sunt poate catalogati astfel de catre cei care distribuie cu adevarat stiri false, cum sunt CNN si MSM.

    Un exemplu in acest sens este modul in care diferite canale de stiri au raportat ciocnirile dintre demonstrantii de dreapta si stanga americana din Berkeley din data de 15 Aprilie. Articolele Rebel Media au fost in deplina concordanta cu puzderia de videoclipuri uploadate de participanti in timp ce canalele principale/mainsteam au reportat doar minciuni (o sinteza: https://www.youtube.com/watch?v=BNJnrPBK-nM).

    Ma bucur insa ca mentionati canalele Rebel Media si Paul Joseph Watson. Ii invit pe cititorii HotNews sa le urmareasca si sa traga propriile concluzii. Sunt intr-adevar canale de dreapta/conservatoare insa nu sunt "Alt-right", rasiste sau adepte ale suprematiei albe.
    • -2 (60 voturi)    
      ... (Duminică, 7 mai 2017, 0:45)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui danif

      Corect.
      Incet incet se trezesc si romanii.
      Au ramas niste saraci care cred ca daca esti cu Trump esti cu rusii .. inghit tot ce vinde Fake News
      Btw .. CNN la ei e cum sunt Antenele la noi.
      • -10 (22 voturi)    
        eh... (Duminică, 7 mai 2017, 2:27)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        Unora le place orice de la licurici, ca sa-si dea valoare egoului/iqului subunitar, la altii e vorba de ordin pe unitate.
      • -4 (12 voturi)    
        corect cu CNN si Antenele (Duminică, 7 mai 2017, 8:14)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui VarailVarail1

        din pacate in US singuul canal main-stream care mai prezinta cat-de-cat realitatea est FoxNews.
        Pe care -culmea- retorica PC stangista il prezinta ca pe o Antena.

        Din pacate este f. greu sa te mai bazezi azi pe mass-media, cand toti striga "prindeti hotii", dar inca ne putem baza pe surse alternative, care din fericire exista.

        Analiza critica inutilizarea acestor surse aduce adevarul la lumina. SI ma bucur sa vad ca cititorii HN par sa se lumineze din ce in ce si sa nu mai cada prada acestei retorici profund anti-occidentale.
        Da, azi nu se mai striga - asa cum striga URSS -, jos cu America. Discursul s-a rafinat
        Dar se striga impotriva valorilor occidentale.

        Se cer drepturi peste drepturi pt toate minoritatile, mai putin pt omul alb, crestin si heterosexual. Toate aceste derogari de la lege -ACEIASI PENTRU TOTI - distruge principiul rule-of-law.

        Benefits fara numar pt "discriminati" sau "defavorizati". Ceea ce distruge work-wthics.

        Si dincolo de asta se striga impotriva civilizatiei occidentale care vaz-doamnea inrobit planeta si a macelarit popoare intregi. A lasat in urma parjol.

        Imperiul Otoman, Zulus, Mongol, Rus (acum, in viata!), Inca si Aztec - cu hecatombele si cruzimea lor nu sunt amintite.
        Teribila cucerire musulmana care a eradicat in 30 de ani (622 - 650) toate religiile existente din Pen Araba, nordul Africii si pana in India (!) - nimeni nu pomeneste de ele.

        Pt presa asta neo-marxista, Islamul s-a nascut din spuma marii - religia pacii!
        Ori in fapt Islamul este o religie politica, ce de 1400 de ani viseaza la supunurea planetei si guvernarea ei dupa o carte scrisa acum 1400 de ani la ordinele unui ucigas si pedofil.
        • +5 (7 voturi)    
          WOW ...ce psihoza... (Duminică, 7 mai 2017, 23:06)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          "...realitatea est FoxNews.

          ...este f. greu sa te bazezi pe mass-media...ne putem baza pe surse alternative,

          ... aduce adevarul la lumina..se striga impotriva valorilor occidentale...

          ....drepturi peste drepturi pt toate minoritatile, mai putin pt omul alb, crestin si heterosexual...

          ...presa asta neo-marxista..
          ...Islamul.. viseaza la supunurea planetei ...la ordinele unui ucigas si pedofil... "



          Sa fie bine, primesc...dar nu si pentru evrei, negri, homosexuali, femei, musulmani, progresisti, ecologisti, romi, presa mainstream, alte religii, alte popoare, alte etnii, etc., etc....

          Si totusi unde este Soros ?! Deja incep sa ma ingrijorez :-)
      • +4 (12 voturi)    
        Prietene, daca esti cu Trump poate nu esti (Duminică, 7 mai 2017, 8:28)

        transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        cu rusii, dar idiot esti cu sigurantza. Si asta se vede cu ochiul liber cand e uiti la ce prostii debiteaza Trump. Omul asta nici nu-si mai amintea ca a bombardat Siria, intr-un interviu a zis Bagdad... e din alt film, intr-adevar, cu prosti.
      • +2 (6 voturi)    
        adevar (Duminică, 7 mai 2017, 9:02)

        TRABI [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        Asa este , corect . Generatia tanara , nu mai functioneaza pe minciuna propagandei de tip medievalo-sovietiv . Batalia va fi mare , ani de-a randul pentru anihilarea fosilelor inradacinate in bunul trai si minciuna pe necazul celor onesti . Izbanda va fi de partea noii generatii , cel putin in Europa si SUA .
  • -12 (14 voturi)    
    Alt right (Duminică, 7 mai 2017, 3:00)

    Setalcott [utilizator]

    Hai sa vedem ce spun Alt right cu gura lor. Oricine e liber sa critice, dar nu prea reuseste la fel de eficient ca atunci cand criticam ce spun altii, in special inamicii politici, despre ei.

    http://voxday.blogspot.com/2016/08/what-alt-right-is.html

    https://www.youtube.com/watch?v=Y-Pg4xlbAGY
  • -9 (19 voturi)    
    Articol demascator, de tip "Cine e Cutare" (Duminică, 7 mai 2017, 5:36)

    Alex735 [utilizator]

    Cat despre publicatia de stanga ( de "centru" chipurile) Le Monde care l-a pupat ani de zile in dos pe Mitterrand (un fel de Iliescu francez) n-are rost sa mai vorbim. Nu sunt ei etalonul deontologiei.
    Dar jurnalismul e una din cele mai vechi meserii din lume, poate chiar mai veche decat "cea mai veche". Cei din rebel media fac si ei bani cum pot, nu sunt ei responsabili de fake news asa cum sustin "deontologii" din presa centrala.
  • -4 (10 voturi)    
    wikileaks (Duminică, 7 mai 2017, 8:57)

    hamham [utilizator]

    ce a "uitat" mixich sa spuna este ca pana si wikileaks pare sa certifice validitatea documentelor "scurse"

    citez:

    "We have not yet discovered fakes in #MacronLeaks & we are very skeptical that the Macron campaign is faster than us".

    iar wikileaks nu a gresit niciodata.
  • -4 (6 voturi)    
    atac la persoana (Duminică, 7 mai 2017, 13:09)

    demaGOCU [utilizator]

    Persoana o ataca dar continutul emailurilor il baga sub pres. Tipic pentru fake news de la HN.
  • +7 (9 voturi)    
    troll-ul Jack Posobiec (Duminică, 7 mai 2017, 13:35)

    T-Ora [utilizator]

    Cine sa fie? Un individ ce traieste si prospera utilizand ignoranta oamenilor care cred orice tampenie.

    Cititi articolul aparut acum o ora in "Nouvel Obs" despre

    "Jack Posobiec, troll américain d'extrême droite, qui veut son quart d'heure de célébrité"

    tempsreel.nouvelobs.com/monde/20170507.OBS9065/jack-posobiec-troll-americain-d-extreme-droite-qui-veut-son-quart-d-heure-de-celebrite.html
  • -6 (8 voturi)    
    CNN = Fake News (Duminică, 7 mai 2017, 17:31)

    VarailVarail1 [anonim]

    Pt mancatorii de %^&* si cei neinformati uitati aici cum se face cenzura la un Fake News aka CNN

    www.youtube.com/watch?v=Zbyt6Dx1eH4

    Enjoy