​Cele mai noi sondaje in Franta: Macron isi mareste avantajul in fata lui Le Pen

de RH     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 15:01 Actualitate | Internaţional

Doua noi sondaje il dau pe Emmanuel Macron invingator detasat in turul doi al prezidentialelor din Franta, cu 62% din optiuni fata de 38% pentru Marine Le Pen, potrivit Reuters.

Cele doua sondaje (realizate de Odoxa si Harris Interactive) au fost realizate dupa ultima dezbatere televizata, dezbatere la capatul careia majoritatea francezilor l-au vazut castigator pe centristul Macron.























4539 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Sincer aș fi vrut sa fie pe invers (Vineri, 5 mai 2017, 15:08)

    trotuar [utilizator]

    Nu din cauză că aș vrea să iasă Le Pen.

    Să nu cumva să incurajeze absenteismul la vot deoarece Macron iese oricum (absenteismul o favorizează pe Le Pen)
  • -11 (29 voturi)    
    Ne place să trăim la limită (Vineri, 5 mai 2017, 15:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Ne place să simțim adrenalina pe care ne-o oferă atentatele deja zilnice, de aceea noi francezii îl votăm fără ezitare pe Emmanuel Macron!
    • +10 (16 voturi)    
      Am vești proaste pentru tine (Vineri, 5 mai 2017, 15:40)

      un-buburuz [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Știu că, pe când mergeai cu familia la bâlci, îi tot auzeai pe vânzătorii de semințe, după vreo tranzacție mai barosană, răcnind la capul familiei tradiționalul "sa-ți trăiască franțuzoica, bos".
      Ei, bine, era doar o formă de lingușire. Adevărul e că nici unul dintre voi nu era francez.
  • +1 (17 voturi)    
    Au incurcat-o rusnacii si pietenii lor englezii! (Vineri, 5 mai 2017, 15:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca nu iese Le Pen atunci rusnacii pierd ultima ocazie de a dinamita UE si englezoii ultima ocazie de-a parea cu mot!
    Dupa atatea miliarde investite in propaganda de flamanzii rusnaci, US s-a facut cu un bombalau mult mai agresiv si imprevizibil decat Obama, deci si-au facut rau cu mainile lor, iar in UE au scapat UE de cangrena! UK prin dizidenta ei nu facea decat sa incetineasca orice dracu au astia in cap.
    La un moment dat, cu matul gol, incepi sa te intrebi daca a meritat miliardele aruncate! Doar ca sa-i dinamitezi pe englezi a fost cam scump! Iar UE acum e intarita fara UK. Deciziile sunt clare si rapide!
    Cine sapa groapa altuia cade el in ea!
    S-ar putea ca post-Putin Rusia sa fie un membru valoros al UE!
    • +3 (9 voturi)    
      Ai dreptate o parte (Vineri, 5 mai 2017, 16:16)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Englezii cu excepția lui Farage nu au fost prietenii rușilor ci dimpotrivă au fost cei care au sărit în sus cu sancțiunile.

      Cealaltă parte ai dreptate, englezii au fost un junghi în coasta UE. Mereu au avut o poziție privilegiată și curul în două luntri. Au fost mereu împotriva unei armate UE și împotriva orice ar fi dus la o mai mare putere a UE.

      Egoiști și șulfe până la capăt, tot cu capul în nori după fostul imperiu britanic. Au și multe părți bune dar cred că pe termen mediu și lung Brexitul a fost bun pentru UE. Să sperăm că rezistăm peste șocul pe termen scurt.
  • +4 (4 voturi)    
    Totodata mai releva ceva extrem de semnificativ (Vineri, 5 mai 2017, 17:16)

    Susufler0 [utilizator]

    unul dintre sondaje si anume ca 50% din cei 62% care au declarat ca il vor vota pe Macron vor face acest lucru pt ca nu vor sa iasa Le Pen. Cu alte cuvinte, vor vota raul cel mai mic, in vreme ce 2/3 din cei care o vor vota pe Le Pen, voteaza din convingere. Deci doar 1/3 dintre electorii extremistei voteaza potrivit principiului "raul cel mai mic." Eliminarea celor ce nu-i voteaza pe candidati din convingere, ne arata ca procentul celor care cred cu adevarat in Macron este de 32% din cei care il vor vota duminica, in vreme ce numarul votantilor din convingere ai lui Le Pen este de aprox. egal cu al "convinsilor" lui Emanuel !!

    PS. Daramatoare concluzii (pt viitor) daca tinem seama si de faptul ca cca 25% din cetatenii francezi cu drept de vot au declarat ca duminica stau acasa.
    • +1 (1 vot)    
      Bagă și link (Vineri, 5 mai 2017, 18:58)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La sondajul cu pricina.
  • +4 (6 voturi)    
    #MacronGate (Vineri, 5 mai 2017, 17:47)

    Quintus [utilizator]

    Massmedia din Fr în panică, amintind tuturor că, începând de azi, dacă vor posta despre #MacronGate vor fi amendați

    Material din media alternativă:
    ”New Higher Quality Versions of the Emmanuel Macron Tax Evasion Documents Appear

    http://animeright.news/zanting/new-higher-quality-versions-of-the-emmanuel-macron-tax-evasion-documents-appear
    • -3 (5 voturi)    
      Era cu totul neașteptat... (Sâmbătă, 6 mai 2017, 0:39)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Quintus

      ...dacă vreo slugă de-a lui Rothschild NU ar fi fost implicată în niciun fel de inginerie financiară.
      • 0 (0 voturi)    
        politicienii din Franta nu au cum sa fie (Sâmbătă, 6 mai 2017, 10:15)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        vreodata atat de curati si nevinovati ca politicienii rusi de ex (baietii aia care au spalat >20 mld USD doar prin micuta Rep. Moldova)

        asta cu paiul din ochiul altuia si barna din ochiul tau o sa ramana pana la sfarsitul timpului !