Erdogan cere Bruxellesului sa deschida noi capitole de aderare, altfel Turcia va spune "la revedere" UE

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 mai 2017, 19:35 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a amenintat marti ca va spune "la revedere" Uniunii Europene daca procesul de aderare nu este relansat, scrie AFP.

"Nu aveti alta alegere decat  sa deschideti capitolele (de negociere a aderarii) pe care nu le-ati deschis", a declarat Erdogan, intr-un discurs sustinut la Ankara. "Daca le veti deschide, foarte bine. In caz contrar, la revedere", a continuat el.

Aceste declaratii vin in contextul in care relatiile dintre Ankara si Bruxelles s-au deteriorat puternic dupa campanie pentru referendumul constitutional care a consfintit intarirea puterilor lui Erdogan.

Erdogan a facut aceste afirmatii in cadrul unui discurs care a marcat revenirea sa in cadrul Partidului Justitiei si Dezvoltarii (AKP, islamo-conservator), posibila dupa modificarea constitutiei.

Victoria lui Erdogan la acest referendum a fost primita in tacere de capitalele europene, ingrijorate de situatia drepturilor omului in Turcia. Rezultatul a fost puternic contestat de opozitie.

Putine progrese par posibile in prezent in ceea ce priveste aderarea Turciei la UE. De la inceputul oficial al negocierilor, in 2005, au fost deschise 16 capitole din 35, ultimul in iunie 2016.

Austria cere stoparea negocierilor de aderare, dar Bruxellesul nu doreste sa rupa toate legaturile cu Ankara, care ramane un partener important, in special in ceea ce priveste migratia si lupta antiterorista.

Seful statului turc a evocat de mai multe ori un referendum pentru a decide daca se va continua sau nu procesul de aderare la UE. Acesta s-a pronuntat si in favoarea reintroducerii pedepsei cu moartea, o linie rosie pentru Bruxelles.























5003 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    No bun (Marţi, 2 mai 2017, 19:36)

    mitg [utilizator]

    La revedere. Jetu'.
  • +3 (13 voturi)    
    la revedere si (Marţi, 2 mai 2017, 19:40)

    rov [utilizator]

    luati si muslimii...
  • +10 (14 voturi)    
    Dragoste cu forta? (Marţi, 2 mai 2017, 19:41)

    fanegr1ja [utilizator]

    Daca nu ma vreti eu va vreau si daca este nevoie va fac sa ma vreti.

    Asta, Erdogan, oare intelege ca santajul nu e acceptat de nimeni la acest nivel?
    • -1 (1 vot)    
      santajul este acceptat la orice nivel (Miercuri, 3 mai 2017, 9:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      cand nu ai alta solutie...UE are nevoie de Turcia prin prisma faptului ca Turcia incetineste puternic imigratia ilegala din Siria si Asia catre Europa de Vest. Am vazut cu totii ce s-a intamplat in acele luni in care Turcia a dat drumul la robinetul de imigranti. Acest lucru+traficul aerian+legatura intre Asia si Europa +proximitatea fata de Rusia+proximitatea fata de Iran o fac pe Turcia indispensabila in cadrul NATO, dar si in Europa.
      Totusi si Europa are puncte forte, cu care sa santajeze Turcia: dependenta economica a Turciei fata de Europa.
      Mare parte din exporturile Turciei merg in Europa, ca doar nu crede cineva ca Turcia exporta in Iran, Siria sau la alti arabi sarantoci. Importurile de bunuri de capital, de masini, de mijloace de productie ale Turciei vin tot din Europa...turistii care ridica economia Turciei sunt tot europeni, iar uzinele Renault si altele care produc masini in Turcia sunt tot europene.
      Daca Europa suspenda tratatul de liber schimb cu Turcia i-a terminat pe turcaleti...ii baga in incetare de plati.
      Asa ca economic turcii sunt sclavii europenilor...si Erdogan stie asta, dar se preface ca nu stie, mizand pe faptul ca europenii sunt lacomi si nu vor instaura o blocada economica asupra Turciei.
  • +25 (27 voturi)    
    Da, dar (Marţi, 2 mai 2017, 19:42)

    Geirge [utilizator]

    Nu la revedere, ci adio, satrapule!
  • +25 (29 voturi)    
    prin (Marţi, 2 mai 2017, 19:45)

    nahir [utilizator]

    tot ceea ce face, erdogan a spus "la revedere UE" de foarte multa vreme.
  • +22 (24 voturi)    
    hasta (Marţi, 2 mai 2017, 19:53)

    DioDreamer [utilizator]

    la vista baby!
  • +26 (28 voturi)    
    Auf Wiedersehen! (Marţi, 2 mai 2017, 20:01)

    transalpinarum [utilizator]

    Ca sa vorbesc pe limba erdoganului :)
  • +26 (30 voturi)    
    ? (Marţi, 2 mai 2017, 20:03)

    Celbland [utilizator]

    Mie mi s-a părut că Erdogan a închis iremediabil capitolele de aderare la UE ...
    • +14 (16 voturi)    
      un Ienicer Nespalat shef al Imperiului Otoman (Marţi, 2 mai 2017, 21:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      inconjurat de muste verzi la turul pantalonilor !
      • +4 (6 voturi)    
        de ce verzi? (Marţi, 2 mai 2017, 21:49)

        Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        numai alea trag la rahat? si aici nu vorbim de ala care se pune in prajituri si cornulete...
  • +11 (13 voturi)    
    mai bine ar.. (Marţi, 2 mai 2017, 20:09)

    exilatul [utilizator]

    suna : ADIO!!!..ca esti prea psihopat...
  • +11 (13 voturi)    
    Zi "adio", te rog! (Marţi, 2 mai 2017, 20:11)

    CezarN [utilizator]

    De ce "La revedere!", zi ADIO, te rog!
  • +9 (11 voturi)    
    Nu la revedere (Marţi, 2 mai 2017, 20:27)

    Porcurorul General [utilizator]

    Ci adio.
  • +10 (12 voturi)    
    Bine (Marţi, 2 mai 2017, 20:31)

    ac [utilizator]

    Atunci, sanatate. Halal. Auf Wiedersehen. Pa. Dispari, dictatorule. Etc.
  • +10 (12 voturi)    
    haidipa (Marţi, 2 mai 2017, 20:44)

    marianmarian [utilizator]

    In sfarsit, musteata baloasa, nu mai dadeai odata ultimatumul! Nu de alta, dar starea asta de limbo nu rezolva nimic. Asadar, multumim sincer pt rezolvarea situatiei.

    Sanatate si-un praz verde! Si ia de vorbeste cu tatuca Putin si mult succes in Uniunea Euroasiatica. Tot un drac si aia, nu? Ce ti-e UE, ce ti-e Rusia + 3-4 state cu sufixul "stan".
  • +6 (10 voturi)    
    De ce or avea impresia partenerii UE ca aceasta (Marţi, 2 mai 2017, 20:53)

    Susufler0 [utilizator]

    poate fi santajata ?

    Bunaoara eunucul Erdogan face pe gagiul care se incheie la slit in timp ce o ameninta pe UE ca o sa-i faca ceea ce, de fapt nu poate sa-i faca pt ca nu are cu ce !
    • +1 (7 voturi)    
      E pentru imaginea pe plan intern, nu pentru UE (Miercuri, 3 mai 2017, 4:05)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu-i trebuie lui Erdogan admiterea în UE, are nevoie doar să le arate supușilor cât de categoric și tranșant e el în poilitica externă.

      Să vadă supușii ce bărbat adevărat îi conduce, asta e ideea de bază, exact ca și în cazul lui Putin. Oameni bătrâni, fără simțul ridicolului.
  • +8 (10 voturi)    
    Un proverb romanesc (Marţi, 2 mai 2017, 20:55)

    Robin_W [utilizator]

    Vrabia malai viseaza!
  • +7 (9 voturi)    
    Oglinda (Marţi, 2 mai 2017, 21:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... cu Dracnev. Asta traieste in lumi paralele sau are personalitate multipla.

    Nu e fascinant cum tot ce zice se bate cap in cap?

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21426974-erdogan-intreaba-turcia-nu-trebui-adere-organizatia-cooperare-shanghai-condusa-china-rusia.htm

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21681880-erdogan-turcia-putea-organiza-referendum-tema-aderarii.htm

    Detalii...

    Si logic, sunt convins ca intr-o alianta democratica cum e UE, cu toleranta maxima, cineva care vrea sa preia toata puterea prin intimidarea cetatenilor si care vrea sa devina membru in respectiva alianta prin amenintare este mai mult decat bine-venita. Corect? Corect...
  • +8 (14 voturi)    
    Multumesc, Erdogan ! (Marţi, 2 mai 2017, 21:59)

    clint [utilizator]

    Eu unul nu imi doream Turcia in UE. Prefer extindera catre Ucraina, Moldova, Rusia chiar.

    Da, oricat vor stramba unii din nas, rusii sunt mult mai europeni decat turcii, oricum musulmani avem destui de-acum.
  • -2 (10 voturi)    
    Nu acuma dar peste circa 50 de ani. (Marţi, 2 mai 2017, 22:03)

    serban [anonim]

    Sultanul va fi in mod natural califul UEE ( Uniunea Emiratelor Europene , Germano Turc, Franco Magrebian, Italo Libian eventual Anglo Pakistanez). In trecut sultanii otomani au fost si califi dupa ce Selim I si Suleiman Magnificul au ocupat locurile sfinte, Ierusalim, Mecca si Medina In viitor sultanii vor fi califii Europei dupa ce vor fi destui ( nu neaparat majoritari) dreptcredinciosi , de-ai profetului,in Europa.
  • +8 (12 voturi)    
    xxxx (Marţi, 2 mai 2017, 22:43)

    XXXXL [anonim]

    si-uite-asa au ramas turcii complet pe dinafara...
    nu mai poate ue de grija lor ca tara...
    ca si de-a noastra...
    sultan erdogan o sa-si faca alti prieteni, carora o sa le ceara sa fie el sef...
  • -3 (13 voturi)    
    la (Marţi, 2 mai 2017, 23:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sfatul lui putin, cocalarul turc forteaza nota, dupa principiul niciodata nu vei mai gasi lideri europeni atit de slabi si vulnerabili. E posibil sa-i iasa pasienta, dar numai dupa ce merkel se realege si macrou ajunge presedinte in franta.
  • +2 (6 voturi)    
    Vai, efendi ! (Miercuri, 3 mai 2017, 5:35)

    John M. [utilizator]

    Doar nu crezi ca te-a luat vreodata cineva in serios cu privire la aderare?! Ne-ati terorizat sute de ani si ne-ati jefuit, iar acum vreti sa umblati liberi prin tarile noastre?!
    Nu, efendi...Mai incercati peste 1000 de ani. Civilizatia se invata greu...