Angela Merkel catalogheaza Rusia drept un "partener important" in timpul discutiilor cu Vladimir Putin

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 mai 2017, 17:23 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin si Angela Merkel
Foto: kremlin.ru
Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a promovat marti dupa-amiaza o relatie mai puternica cu Rusia inainte de o intalnire importanta cu presedintele Vladimir Putin in statiunea turistica de la Soci, relateaza agentia DPA, citata de News.ro.

"Rusia este in mod natural un partener important", a declarat Merkel.

Aceasta este a doua vizita a cancelarului german in Rusia, dupa controversata anexare din urma cu trei ani a peninsulei Crimeea, care a dus la un adevarat razboi al declaratiilor si sanctiunilor intre Moscova si Occident.

Putin a intampinat-o pe Merkel la Soci, unde a declarat ca discutiile se vor concentra pe situatia din Ucraina si Siria.

De asemenea, presedintele rus i-a multumit cancelarului german ca i-a dat oportunitatea de a discuta despre pregatirea summitului liderilor G20, care urmeaza sa aiba loc in luna iulie la Hamburg.

Inainte de intalnire, purtatorul de cuvant guvernamental german a declarat ca dezacordurile cu privire la situatia din Ucraina "au pus greutate pe relatia" dintre Germania si Rusia.

Intalnirea celor doi lideri are loc la doar o saptamana dupa ce un observator al OSCE a murit in urma exploziei unei mine de teren din regiunea Lugansk, unde luptatorii pro-rusi au proclamat o republica separatista cu finantare din partea Moscovei.

Relatiile ruso-germane au fost extrem de tensonate in ultimii ani, in special dupa anexarea peninsulei Crimeea si doborarea aeronavei MH17 deasupra Donbas.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3619 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Da (Marţi, 2 mai 2017, 17:31)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Foarte tensionate :)) Rusul livreaza si neamtul plateste. Business as usual! Restul e gargara pentru pitici!
    • +5 (9 voturi)    
      :Asta e numai jumătate de poveste (Marţi, 2 mai 2017, 23:12)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Cealaltă parte a poveștii e că Siemens și BASF nu au plecat nicăieri din Rusia, produc în continuare miliarde de euro acolo.
  • +5 (11 voturi)    
    Știm cât de importantă e Rusia pentru Germania (Marţi, 2 mai 2017, 17:42)

    Harald [utilizator]

    Încă de pe vremea când Schroeder a primit un salariu de 1 milion de euro pe an la gazoductul a cărui construcție o aprobase în calitate de cancelar.

    Iar gurile rele spun că și pactul Ribbentrop-Molotov prin care România a pierdut Basarabia a fost semnat tot fiindcă Rusia era importantă pentru Germania.
    • -3 (3 voturi)    
      si (Marţi, 2 mai 2017, 23:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      bucovina de nord.
  • 0 (8 voturi)    
    game of shadows (Marţi, 2 mai 2017, 17:49)

    un domn [utilizator]

    cast : fly - the cracanat
    spider - frau Angela
  • +6 (12 voturi)    
    relatiile ruso-germane (Marţi, 2 mai 2017, 17:49)

    victor L [utilizator]

    extrem de tensionate?
    In care film? caci in realitate in niciun caz
  • -4 (16 voturi)    
    daca spunea asta altcineva.... (Marţi, 2 mai 2017, 19:03)

    king david hotel [utilizator]

    din Romania, are fi sarit "presa" pe el si postacii ca e platit de rusi.
  • +7 (11 voturi)    
    Si pro banu caina America (Marţi, 2 mai 2017, 19:22)

    Wanheda [utilizator]

    In vreme ce Iapa Troiana e la el in casa.
    • +1 (5 voturi)    
      Razboiul hibrid al Rusiei in Europa (Marţi, 2 mai 2017, 23:53)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Iapa troiana sau iapa trumpana ? Ma pomenesti, polemica cu mine te-a afectat :-)

      E bine sa ne aducem aminte de cum Putin incearca sa influenteze politica europeana in favoarea sa

      "In plan politic, actualul lider al SPD, vicecancelarul Sigmar Gabriel, a pus sub semnul intrebarii pozitia lui Merkel in privinta Rusiei si a pledat pentru ridicarea sanctiunilor economice.

      Doua partide de opozitie - comunistii de la Die Linke si extrema dreapta Alternative fur Deutschland - cultiva relatii cu Rusia.

      La fel ca Die Linke si AfD, miscarea anti-Islam PEGIDA prezinta Rusia lui Putin ca o alternativa la influenta SUA si la birocratii de la Bruxelles.

      Mass-media ruseasca, precum Sputnik, RT si biroul german RTdeutsch sunt active in Germania. Ele coopereaza indeaproape cu ziaristii care sunt critici la adresa sistemului international dominat de SUA, precum Jurgen Elsasser, un adept al teoriilor conspirationiste."
      http://www.hotnews.ro/stiri-international-21423240-atlantic-council-caii-troieni-rusiei-reteaua-prin-care-moscova-incearca-influenteze-politicie-europene.htm

      Merkel a sustinut constant sanctiunile impotriva Rusiei, asta e unul din motivele pentru care e atacata atat de des.
  • -3 (3 voturi)    
    rusia da!, fhurtin NU ! (Marţi, 2 mai 2017, 19:38)

    rov [utilizator]

    ................................
  • +12 (16 voturi)    
    Rusia a fost intotdeauna importanta pt. Germania (Marţi, 2 mai 2017, 21:16)

    andipetre [utilizator]

    Doar naivii mai cred si azi ca Germania ar apara Europa de rusi. Legaturile dintre cele doua tari sunt atat de stranse, incat nimic nu le poate desparti. In plus, Germania depinde in mod vital de gazele rusesti, asa ca Putin, orice-ar face, va fi un partener de nadejde pentru germani.
  • -10 (12 voturi)    
    Vai, cât de puține comentarii! (Marţi, 2 mai 2017, 22:00)

    marius v [utilizator]

    He, he! Care-i treaba băieți? Cum sună ordinul de zi pe unitate? Mucles, cumva?
  • 0 (0 voturi)    
    ei na (Miercuri, 3 mai 2017, 8:19)

    Hans Metter [utilizator]

    si ce era sa zica Angela... ?! ca ne doar in cot de Rusia ?! normal ca e importanta Rusia... ce pt Romana nu e importanta!?
    • -1 (1 vot)    
      a zis si ea in limba rusa (Miercuri, 3 mai 2017, 10:05)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      limba oficiala a discutiilor purtate.
      limba cunoscuta de pe vremea uteceului redegist.
      chestie de educatie ...elementara.