Rusia: Alexei Navalny, dus la spital dupa ce a fost stropit pe fata cu un lichid verde

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 16:14 Actualitate | Internaţional

Alexei Navalny
Foto: navalny.com
Principalul opozant al lui Vladimir Putin, Alexei Navalny, a ajuns la spital dupa ce a fost stropit pe ochi cu un lichid de culoare verde care i-a provocat arsuri, scrie AFP.

"Shrek 2: acum chior", a scris acesta, pe blogul lui.

"La spital, au scris 'arsura chimica la ochiul drept. E destul de neplacut: e grea anestezia, ochiul meu arde cu focul infernului si nu pot inca sa il deschid", a adaugat el.

Purtatoarea sa de cuvant, Kira Iarmych, a declarat pentru Interfax ca Navalny a fost stropit cu un lichid verde in fata unui centru de afaceri din Moscova.

Opozantul lui Putin mai fusese stropit in martie cu acest lichid verde, un antiseptic folosit in medicina in Rusia, intr-o vizita in Barnaul (Siberia).

Astfel de incidente care vizeaza opozantii, in general fara gravitate, sunt din ce in ce mai frecvente in Rusia.

Alexei Navalany, care a organizat o ampla manifestatie anti-coruptie la care au participat zeci de mii de oameni la Moscova, in 26 martie, este considerat principalul opozant al Kremlinului. Acesta a fost condamnat la 15 zile de inchisoare cu aceasta ocazie si a fost eliberat in 10 aprilie.

Avocatul in varsta de 40 de ani a anuntat ca doreste sa candideze la alegerile prezidentiale din 2018.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6576 vizualizari

  • -26 (38 voturi)    
    Parca ti se face putin mila (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:25)

    luciannn [utilizator]

    Cand vezi pana unde poate sa ajunga cel care si-ar aduce in genunchi propria tara pe tava in fata liderilor de la Paris si Berlin, doar ca sa ajunga sa fie numit si el domnu' presedinte...

    Cum sa nu fii baiatul de treaba al Occidentului?

    Bietul de el...
    • +5 (11 voturi)    
      Postac (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:45)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Esti postac platit! GTFO!
    • +3 (7 voturi)    
      Ce te poti astepta la o tara (Vineri, 28 aprilie 2017, 21:40)

      PanaramaRoz [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Care a sarit de la feudalism direct la comunist. In tara aia nu o sa functioneze niciodata democratia. Trebuie impinsi dincolo de Urali, in Siberia, si repopulata.
  • +18 (30 voturi)    
    fac pariu ca si la noi, ti-ai luat bataie (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:34)

    qwerasdf [utilizator]

    intr-un sat din teleorman daca ai indrazni sa zici ceva de rau de tovarasul dragnev...

    fanii acestor lideri sunt persoane fara educatie, usor de manipulat (cred toate minciunile inventate de comunisti, de regula minciunile sunt: strainii va vor raul, x incearca sa-ti fure slujba, y nu-ti mareste salariul / pensia, ajutorul social pt ca... etc).

    Cu astfel de lucruri manipulezi foarte usor un prostanac, lenes si fomist, a.i. ei ajung sa comita tot felul de acte de loialitate fata de lideri. Nici nu trebuie sa se complice cu kgbistii lor, au fraieri de manipulat, buni de carne de tun.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu cred ca e vorba de fani ai lui Putin (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:13)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      E posibil ca tot acest incident sa fi fost facut de aparatul de stat, ca o avertizare pentru opozant: "daca mergi mai departe, te omoram."
  • +14 (24 voturi)    
    Bine ati venit (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:37)

    mitg [utilizator]

    In Rusia.

    Nimic nou de la Petru cel Mare incoace.
    • -1 (5 voturi)    
      numai Petru....fara "cel mare" (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      rusii pot sa-i spuna cum vor, noi romanii, nu prea avem motive, faptul ca i-a dat o mosie lui d. cantemir....asta n-are relevanta in context politico-strategic global.
  • -22 (34 voturi)    
    Principalul opozant al Kremlinului... (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:40)

    luciannn [utilizator]

    Partenerul bun al Occidentului...

    Cu mila poate primeste ceva ajutoare din Vest, dar votul rusului cand are de ales intre milog si Putin?

    E nevoie de multa mobilizare din partea presei occidentale pentru a-l spala in asemenea hal pe creier pe rus...
    • +2 (10 voturi)    
      Inca un troll putinist (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:04)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Nu e nevoie sa fie spalati rusii pe creier de presa occidentala, o fac foarte bine presa rusa si vodca de pufoaica.
    • +1 (9 voturi)    
      Postac (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:44)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Esti postac platit! GTFO!
    • +2 (8 voturi)    
      rusii....sunt din nastere, spalati pe creer. (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:24)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      intreaba -i pe batrani sa-ti spuna cate ceva despre soldatul rus...."davai ceas..."
  • 0 (6 voturi)    
    Sa lupti pentru democratie in Rusia (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:58)

    John M. [utilizator]

    este ca si cum ai lupta pentru comunism in America. Ambele popoare au alergie la cele doua cuvinte.
    • -2 (2 voturi)    
      daca (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 2:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      cistiga baba corupta nu mai ziceai asa ceva, linia e foarte subtire.
      • +1 (1 vot)    
        Asa a castigat un prost ! (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 7:41)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Trump e foarte prost ! In istorie si stiinta politica el e analfabet. (Academia)