Bulgaria va cumpara avioane noi de vanatoare Gripen C/D din Suedia

de George Sandu     HotNews.ro
Joi, 27 aprilie 2017, 16:02 Actualitate | Internaţional

Saab Gripen C/D
Foto: Saab
Bulgaria a ales sa achizitioneze opt avioane de vanatoare Gripen C/D produse de compania suedeza SAAB, potrivit ministrului Apararii, Stefan Yanev. Achizitia avioanelor Gripen C/D ar urma sa ajunga la circa 757 milioane de euro daca va fi aprobata de parlament. Pe locul doi s-a clasat oferta Portugaliei care oferea avioane F-16 second-hand, modernizate, similar achizitiei facute de Romania. Pe locul trei a fost oferta italienilor cu avioane Eurofighter Typhoon (Tranche 1).

Prin aceasta achizite, Bulgaria inlocuieste vechile avioane rusesti MiG-29 care dateaza din vremea comunismului, potrivit publicatiei Janes Defence care citeaza Reuters. Novinite.com scrie ca pentru cele opt avioane noi de vanatoare de tipul Gripen C/D Bulgaria ar urma sa semneze un contract de circa 757 de milioane de euro.

Gripen a batut oferta Portugaliei care oferea avioane F-16 Fighting Falcon second-hand si la un pret mai mare (768 milioane euro) si oferta Italiei care oferea avioane Eurofight Typhoon (Tranche 1).

Afacerea are nevoie de acordul parlamentului, iar tratativele vor fi conduse de noul guvern care isi va prelua mandatul saptamana viitoare. Daca va fi semnat contractul, noile avioane ar urma sa ajunga in Bulgaria in 18 luni.

Aceasta decizie a fost luata in urma declaratiilor Presedintelui SUA, Donald Trump privind contributiile tarilor membre NATO. Bulgaria a anuntat ca va creste suma alocata apararii la 2% pana in 2024, fata de 1,5% in prezent, in urma ingrijorarilor fata de un posibil atac al Statului Islamic.

Romania a ales F-16 second-hand, dar modernizat in Portugalia

Romania a contractat in 2013 achizitia a 12 avioane F-16 de la Portugalia - Block 15, noua cu simpla comanda si trei cu dubla comanda. Aeronavele au fost duse, insa, la standard actual printr-un proces de Mid-Life Upgrade. Alaturi de aceasta modernizare, contractul de circa 628 milioane de euro presupune si antrenamentul pilotilor, a tehnicienilor si a personalului auxialiar.

Pana sa aleaga oferta Portugaliei cu avioane F-16 second-hand, Romania a primit oferte si din partea Saab pentru avioane noi Gripen si o alta oferta pentru avioane Eurofighter Thyphoon.

Vezi si:

VIDEO Avioanele F-16 au intrat oficial in serviciul Fortelor Aeriene Romane. Prima reprezentatie pe cerul Romaniei


Citeste mai multe despre   






















5893 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    . (Joi, 27 aprilie 2017, 16:16)

    theo667 [utilizator]

    Gripentătă mai bun este decat f16 rablătătă
    • +1 (13 voturi)    
      O fi dar e incompatibil NATO (Joi, 27 aprilie 2017, 16:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Desi ei sustin ca e "in buna masura" este o compatibilitate fortata de adaptoare/convertoare/software translare/etc Cu tot efortul Suediei care insa nu e tara NATO. Mai are o problema Saab-ul (altfel un avion exceptional dar fara suportul industrial imens de la F-16 sau Eurofighter) ora de zbor si mentenanta sunt scumpe si din sursa unica. La F16/Eurofighter exista ofertanti alternativi de servicii de intretinere / modernizare ceea ce duce la scadere pret (vezi F16 avion american dar modernizat si intretinut de Portugalia.
      • +4 (6 voturi)    
        ? (Joi, 27 aprilie 2017, 17:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Avionul este compatibil nato in versiunea C/D, iar ora de zbor este sub F16. Valabila insa partea cu surse alternative servicii, insa oferta pentru Romania includea offset. Asta, pe langa generatie mai recenta fata de gioarsele luate de noi (versiuni vechi), pe langa faptul ca sunt noi si cu alta resursa de viata, ar fi o comparatie pe teme tehnico-financiare si nu politice, licuricius style. Vad ca nu prea-si mai aminteste lumea cand s-a hotarat varianta f16 la mana a treia din portugalia, prin ce famiglie politica si ce sustinere s-a platit. Eh...
      • +3 (5 voturi)    
        Prostii! (Vineri, 28 aprilie 2017, 0:14)

        Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Te-au trimis licuricii estici sa bagi fitile iar?

        Gripen a 100% compatibil cu NATO - vezi aviatia ceha si cea ungara - tari NATO!!!

        Ce aport industrial - avem 12 rable, din care vor mai zbura vreo 3 in 2-3 ani. Fara $$ nu e nici un aport industrial! Ce fabrica de F16 ai vazut tu in Romanica? Asta cind Gripenul a fost oferit cu asamblare in Romania.

        Bulgarii sint destepti - si-au tinut cartile la piept si s-au asigurat de avioane noi, ieftine si usor de intretinut si zburat. Noi - 12 rable vechi si depasite din toate punctele de vedere!
        • 0 (4 voturi)    
          Gresit! (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:30)

          cetatean99 [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

          Vor zbura minim 15 ani (vezi recenta decizie a SUA - or fi proşti sau cum?).
          Grippen e avion excelent însă fără vreun minut într-o luptă REALĂ.
          F16 are mii de ore de misiuni de luptă (bombardament la sol şi luptă aeriană cu avioane inamice) la activ - vezi recenta "întâlnire" a unui F16 turcesc cu Su24 rusesc doborât fără probleme.
          Discuţiile pot continua la nesfârşit, ideea e că avem un avion foarte capabil care face trecerea aviaţiei române către un tip de aeronavă de producţie vestică, par imperativ necesar unui stat de graniţă NATO.
          Cine spune că F16 e depăşit habar nu are.
          • +2 (2 voturi)    
            cetatene "informat" (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 6:26)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cetatean99

            Vezi ce block sunt variantele americane pentru care va fi prelungita resursa si ce am luat noi.

            Aia nu sunt prosti, dar aia la care merele sunt la fel cu perele doar pentru ca provin din aceeasi livada, cam da.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu! (Vineri, 19 mai 2017, 21:42)

            Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui cetatean99

            Nu ai nevoie de habar mult, numai de un pic de logica.

            F16-urile nu vor zbura prea mult - vor fi canibalizate in curind sa tina unul sau doua in actiune. Cum s-a intimplat cu Hercules - am platit 6, avem 2 in actiune. Sau poate numai unul, ca Spartan (singura achizitie cu sens din aviatia Romaniei) preia sarcinile lui Hercules acum... Sint scumpe de intretinut si de zburat, au nevoie de piste betonate lungi. Echipamentele si armamentul sint scumpe. Noi vom achizitiona un minim, iar avioanele nu vor fi folosite niciodata la maximul potential. Romania nu are bani.

            Gripen-urile erau mult mai potrivite, asamblate la Craiova in planul de offset, salariile ramineau in Romania si poate Avioane Craiova devenea centrul de mentenanta al cehilor, ungurilor, romanilor, croatilor si poate si altii... Dar s-a preferat varianta cu licurici.

            Numai rusii se bucura! Romania, la fel ca inainte de al II-lea razboi mondial e nepregatita si se bazeaza pe altii.

            Nu vrem sa invatam nimic!
    • +4 (12 voturi)    
      Ambele sunt bune... (Joi, 27 aprilie 2017, 16:56)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      ... insa F16 asigura tranzitia catre F35.
      • +1 (3 voturi)    
        Tranzitia catre zero! (Vineri, 28 aprilie 2017, 0:16)

        Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

        Ce tranzitie?

        Romania nu-si va permite F35 nici in 100 de ani!
        • -3 (3 voturi)    
          ...ne spuii. (Vineri, 28 aprilie 2017, 10:31)

          cetatean99 [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

          ....şi numerele la 6/49 dacă tot eşti asa priceput la prezicerea viitorului?
          • +1 (1 vot)    
            Nu prezic! (Vineri, 19 mai 2017, 21:49)

            Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui cetatean99

            Folosesc o analiza critica a situatiei. Care arata clar ca am dreptate - si ce mult as vrea sa nu am!

            Aviatia romana nu va avea F35 niciodata. E prea scump - abia ne-am permis 12 avioane din anii 70 pe care le-am platit aproape ca noi in 2017.

            Echipamentele si armamentul de pe F35 sint extrem de scumpe!

            Romania nu are o doctrina de atac, numai de aparare - de aceea Gripen-ul era foarte potrivit - ieftin, usor de intretinut, poate fi obtinut in numere mai mari, electronica de ultima ora si ieftina in comparatie cu F16. Cu piloti antrenati si capabili, nu avem nevoie de F35 zburate de niste pirliti.

            Intreaba-l pe seful tau si al lui Trump! Sau stii deja dar trebuie sa bagi fitile pe aici ca altfel Putin nu te mai plateste!
    • -7 (11 voturi)    
      eeee (Joi, 27 aprilie 2017, 16:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      gripentata e de la licuritzata mai micutzata.
  • 0 (2 voturi)    
    Romania F16 (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:03)

    TorukMakto [utilizator]

    Romania cauta sa cumpere inca vreo cateva avioane F16 de peste un an si cica nu au gasit la nimeni prin Europa de vanzare. Cu toate astea Portugalia le-a facut o oferta de avioane F16 bulgarilor...
    Cum asa?
    • +1 (1 vot)    
      Bulgarii! (Vineri, 19 mai 2017, 21:52)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui TorukMakto

      Bulgarii au facut cea mai buna rocada - s-au prefacut interesati de F16-urile portugheze si i-au speriat pe romani ca ramin fara ele. Asa romanii s-au bagat la F16-uri platite aproape ca noi-noute (desi sint din anii 70). Iar bulgarii s-au ales cu Gripen-uri noi noute, mai ieftine decit F16 de mina a treia! Bravo lor!