Donald Trump este cel mai putin popular presedinte american dupa primele 100 de zile de mandat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 27 aprilie 2017, 13:30 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
Donald Trump aniverseaza 100 de zile de la preluarea mandatului cu un record negativ: este cel mai putin popular presedinte american din istoria recenta dupa acest interval de timp. 44% dintre americani aproba actiunile lui Trump, in timp ce 54% le dezaproba. Donald Trump sta mai prost decat predecesorii sai, Barack Obama (care se bucura de 62% incredere dupa acelasi intreval de timp) si Gerorge W. Bush, cu 63%, potrivit unui sondaj citat de CNN si Fox News.

In plus, increderea in Donald Trump a scazut fata de inceputul mandatului, cand proaspatul lider de la Casa Alba se bucura de o popularitate de 48%.

Cele mai bune scoruri ale obtinute de Donald Trump sunt in ceea ce priveste actiunile impotriva ISIS (54% dintre cei chestionati sunt de acord, 37% impotriva), terorismul (51% ii aproba actiunile, iar 43% nu) si economia (48% incredere, 44% neincredere in actiunile sale).

La polul opus, americanii nu au incredere in Trump in ceea ce priveste taxele (40% incredere, 44% neincredere), politica externa (43% incredere, 49% neicredere) si imigratia (44% incredere, 54% neincredere).

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1972 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    Sigur cu ajutorul presei ! (Joi, 27 aprilie 2017, 14:10)

    Idealistu [utilizator]

    Este evident ca mare parte a acestui scor se datoreaza campaniei anti Trump sustinuta de presa de stnaga din SUA. Niciun presedinte american nu a fost atacat in acest mod chiar de la debutul mandatului.
    Imi aduce aminte de modul de actiune al unor televiziuni "de partid" din Romania (Antene, Realitatea, Romania TV, B1).
    Halal jurnalism, orbit de ideologie !
    • +4 (10 voturi)    
      fox news (Joi, 27 aprilie 2017, 14:50)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Sondajul vad ca e citat si de Fox News si Trump se uita din avionul prezidential la Fox News asa ca nu stiu daca e chiar vina presei de stanga, saracutul. Sunt marturii de la diversi votanti ai lui care au fost dezamagiti de primele decizii, gen cea de blocat angajarile in institutiile bugetare si altele.
    • +8 (12 voturi)    
      era o vorba : (Joi, 27 aprilie 2017, 15:01)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      daca esti prost , stai acasa...din pacate cei care sunt asa nu si dau seama...ca "polueaza"...forumurile cind ...comenteaza...
    • +4 (6 voturi)    
      Cand Fox si CNN (Joi, 27 aprilie 2017, 16:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      sustin acelasi lucru e greu de crezut ca e altfel. In genere cele doua posturi sustin tabere opuse. trumpel cred ca transpira rece cand vede ca si sprijinul sau media ii pune realitatea in fata. Gresesti nu e vorba de ideologie, cele doua canale media sunt radical opuse.
  • -9 (11 voturi)    
    vom (Joi, 27 aprilie 2017, 14:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vedea cit de popular este dupa cei opt ani cit va sta la casa alba.
    • +4 (6 voturi)    
      Credeam ca sunt agramati (Joi, 27 aprilie 2017, 16:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      (cit) doar sustinatorii psd nu si cei ai lui trumpel. M-am inselat. Cat despre anii la Casa Alba (regret se scrie cu litere mari fiind nume propriu) doar daca fox-ul face cheta si il tin imbalsamat ca pe Lenin. Pentru Trump ar fi o victorie sa termine 4 ani
      • -1 (1 vot)    
        eu unul cred ca .. (Joi, 27 aprilie 2017, 17:50)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        nu si va termina mandatul....escrocul e prea imbecil ca sa ramina atita timp...mai ales cind republicanii vor pierde la urmatoarele alegeri citeva locuri...iar bugetul pe care l a prezentat ieri nu e luat in considerare de nimeni..republicanii din camera au facut alt buget , total diferit de al maimutoiului..
    • 0 (2 voturi)    
      zici tu? (Joi, 27 aprilie 2017, 17:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Crezi ca va reusi sa schimbe consitutia si sa-si faca propriul mandat de 8 ani? Eu mai degraba as miza pe faptul ca dupa maxim un an propriul partid va ajunge la concluza ca periderile de imagine sunt prea mari ca sa nu-l demita.
  • +1 (1 vot)    
    Cum e (Joi, 27 aprilie 2017, 16:53)

    Setalcott [utilizator]

    Am crezut ca e populist.