Disputa neobisnuita israeliano-germana: premierul Netanyahu anuleaza o intalnire cu vicecancelarul german Sigmar Gabriel

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 aprilie 2017, 17:33 Actualitate | Internaţional

Benjamin Netanyahu
Foto: Agerpres/AP
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anulat marti o intalnire cu seful diplomatiei germane Sigmar Gabriel, dupa o disputa foarte neobisnuita privind programul ministrului, scrie AFP.

Netanyahu avertizase ca nu il va primi pe Gabriel daca acesta din urma se va intalni in cursul serii cu reprezentantii a doua ONG-uri israeliene foarte critice la adresa guvernului sau.

Incidentul reprezinta o foarte rara disputa publica in relatiile dintre Israel si Germania, unul dintre cei mai fermi sustinatori europeni ai sai, si intervine intr-un context de racire a relatiilor bilaterale, in special asupra subiectului colonizarii, respectiv construirea de catre Israel de locuinte civile in teritoriile palestiniene ocupate.

"Pot confirma ca intalnirea este anulata", a declarat un inalt oficial israelian, care a preferat sa-si pastreze anonimatul. Acesta a subliniat ca anularea a fost decisa la initiativa lui Benjamin Netanyahu.

Gabriel declarase cu putin timp inainte ca o astfel de anulare ar fi de "negandit".

Gabriel are in program intalnirea cu reprezentanti ai B'Tselem, care documenteaza incalcarea drepturilor omului in teritoriile palestiniene ocupate de 50 de ani de statul evreu, si Breaking the Silence, un alt ONG israelian care ofera, sub acoperirea anonimatului, o platforma soldatilor israelieni pentru a povesti problemele lor si pentru a denunta actiunile negative ale armatei.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5580 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    Dupa DNA-ul nostru (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:44)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Bibi ar face puscarie la ce comisioane si-au insusit. Dar de Bechtel se mai aude ceva?
  • -8 (22 voturi)    
    "teritorii palestiniene ocupate"? (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:47)

    king david hotel [utilizator]

    Exista asa ceva? Parca se nega asta.
    • +2 (14 voturi)    
      asta am vrut sa scriu si eu (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:55)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      care teritorii palestiniene? care palestina? ca sa fi avut teritorii ar fi trebuit sa existe. nici nu este nevoie sa nege cineva.
      • +2 (10 voturi)    
        Corect! (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:08)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        Este simplu si exact INVERS!

        1 - Temple in Jerusalem:

        https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_in_Jerusalem

        2 - Distrugerea Ierusalimului in anul 70:

        https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Jerusalem_(70_CE)

        3 - Declaratia Ministrului de Interne al Hamasului: 'Nu exista un popor Palestinian':

        https://www.youtube.com/watch?v=XwBSWN4s9JU

        4 - Steagul pe care il flutura s-a putut remarca in ani 1916-1925 in zona Arabiei Saudite de unde au fost alungati, asa cum 'se joaca' si astazi ISIS:

        https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Hejaz

        Istoria este UNA, interpretarile sunt ALTCEVA!

        Si totusi, o intrebare persista:
        "De unde a stiut Imperiul Roman unde este Capitala Statului Evreu de atunci? si asta fara GPS?
  • -11 (21 voturi)    
    inca un erdogan.... (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:17)

    sachei [utilizator]

    poate schimba si asta constitutia in israel
    • -8 (18 voturi)    
      Nu au Constitutie (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:48)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      ca ar fi nevoiti sa vb despre granite, drepturi cetatenesti, nediscriminarea pe criterii etnice etc. Si lor le place ambiguitatea asta perpetua, le serveste perfect scopurilor.
  • +5 (17 voturi)    
    terorismul palestinian & ONG-uri in Israel (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Este interesant ca singura democratie din Orientul Mijlociu este subminata de o Europa ce da anual sute de milioane de euro unor organizatii teroriste din teritoriile palestiniene. Niciunui lider european nu i se pare ipocrizie sa colaboreze cu ONG-uri musulmane ce urmaresc distrugerea Israelului...
    • -2 (12 voturi)    
      Pe langa adevar (Marţi, 25 aprilie 2017, 21:28)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Europa a propus distrugerea cu solutia 2 state, de care Israelul nici nu vrea sa auda. De aici toate problemele
      • -2 (4 voturi)    
        ba tu esti pe langa adevar (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:12)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Organizatiile teroriste ce controleaza zona Palestiniana comit de fiecare data atentate si atacuri cand se discuta despre un stat palestinian independent. Nu au interesul sa fie creat un asemenea stat.
        • +4 (6 voturi)    
          minti (Miercuri, 26 aprilie 2017, 11:20)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Comit atacurri pt ca sunt provocati .daca erati oameni traiati in pace, voi tot ocupati , le luati si copacii cu tirurile
          Solutia unui stat cu 2 state ..te faci ca nu priicepi agarici?
    • -1 (9 voturi)    
      Interviu la Fox News: (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:20)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Un fiu al unul lider din Hams a declarat textual: "Israelul lupta pentru lume":

      http://nation.foxnews.com/2014/07/30/son-hamas-founder-mark-levin-israel-fighting-world

      Asa incat, liderii europeni au tot interesul sa loveasca acest SINGUR ZID [care este Israelul] in fata unei invazii TOTALE planificate a batranului continent.

      Pare de necrezut, insa cam asa stau lucrurile...
  • +2 (16 voturi)    
    Nu exista Palestina (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:31)

    Kepler [utilizator]

    ca stat si nici nu va exista vreodata.
    Teritoriile nu sint palestiniene ci apartin Israelului.
  • 0 (10 voturi)    
    in sfarsit unul cu coloana vertebrala (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:21)

    cchris [utilizator]

    Imi pare rau sa va contrazic, dar trebuie sa va documentati mai bine. Exista statul Israel, teritoriu clar al israel, si exista Teritoriile palestiniene, sunt doua lucruri diferite. Initial s-a definit o granita, pe care Israel nu o respecta. O intinde periodic, pune soldati, construieste case si daca cineva se impotriveste paraseste lumea asta mai repede si oricum era terorist. Acolo se incalca drepturile omului FLAGRANT dar cum au oameni bine pusi peste tot si stiu sa se impuna, stiu sa dea in presa ce trebuie, se tace, dar NU E OK. Iar Sigmar Gabriel doar s-a intalnit cu niste ONG-uri, doar a vrut sa auda ce au aia de spus. E rau, asa-i? E nasol tipul. Nu deserveste intereselor dictate.
    Deci am toata compasiunea pt ce li s-a intamplat evreilor la holocaust si am toata compasiunea pt palestinienii care nu mai au dreptul la o viata normala si care sunt vanati si haituiti in locul in care s-au nascut, indiferent cum se numeste si cine il conduce. Sa stiti ca si ei sunt oameni, si ei au copii, si ei au parinti.