Donald Trump provoaca furia Turciei, dupa ce a calificat masacrul armenilor din 1915 drept una dintre cele mai grave atrocitati ale secolului XXI

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 aprilie 2017, 13:48 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres
Donald Trump a provocat furia Turciei dupa ce a calificat luni masacrul armenilor din 1915 drept una dintre cele "mai grave atrocitati in masa ale secolului XXI", evitand insa sa foloseasca termenul "genocid", scrie AFP.

Cu ocazia zilei de 24 aprilie, data comemorarii genocidului, presedintele american s-a "alaturat comunitatii armene din America si din intreaga lume in doliul pentru pierderea vietilor celor nevinovati si suferinta indurata de atatea" persoane.

"Astazi, ne amintim si onoram memoria celor care au suferit in perioada (...) uneia dintre cele mai grave atrocitati in masa ale secolului XXI", a adaugat Trump, citat intr-un comunicat. "Trebuie sa ne reamintim atrocitatile pentru a evita ca ele sa se intample din nou."

Armenii afirma ca un milion si jumatate de oameni au fost ucisi sistematic iar numerosi istorici si peste 20 de tari au recunoscut existenta unui genocid.

Turcia sustine insa ca a fost vorba de un razboi civil, dublat de o foamete, in timpul carora intre 300.000 si 500.000 de armeni si tot atatia turci au murit.

Ankara a denuntat imediat "dezinformarea" si "definitiile gresite" folosite de Donald Trump.

"Asteptam de la administratia americana sa nu acrediteze naratiunea istorica distorsionata" si sa "ia in considerare suferintele tuturor partilor", a afirmat ministerul turc de Externe.

Barack Obama, care promisese ca va recunoaste genocidul, a parasit Casa Alba in ianuarie dupa opt ani de putere in care a sacrificat aceasta promisiune pe altarul bunelor relatii cu Turcia, un aliat crucial al SUA.


Citeste mai multe despre   






















5130 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    sec XXI? Poate XX! (Marţi, 25 aprilie 2017, 14:31)

    king david hotel [utilizator]

    E o diferenta.
    • +14 (16 voturi)    
      greseala e la HN (Marţi, 25 aprilie 2017, 15:26)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Trump a zis corect: "one of the worst mass atrocities of the 20th century"
      • -1 (3 voturi)    
        Well ... niste ziaristi - ce sa faci ... #rezist (Marţi, 25 aprilie 2017, 17:07)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui un.critic

        Well ... niste ziaristi - ce sa faci ... #rezist ... asta este nivelul tipic hoitnius !

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • -13 (15 voturi)    
    au dreptate turcii (Marţi, 25 aprilie 2017, 14:45)

    Adri4n [utilizator]

    e o atrocitate a secolului XX nu XXI.
    Si eu as fi suparat daca as fi acuzat ca as fi comis asa ceva in ultimii 17 ani.
  • +11 (13 voturi)    
    Bravo lui (Marţi, 25 aprilie 2017, 14:47)

    yolo [utilizator]

    Pentru prea mult timp SUA a tacut pe aceasta tema, la fel de relevanta si catastrofica precum alte tentative de genocid din secolul trecut.
  • -10 (14 voturi)    
    1915 nu inseamna sec. XXI (Marţi, 25 aprilie 2017, 14:50)

    achvp [utilizator]

    E gresit preluat citatul sau Trump e chiar atat de "dumb"?!
    • +6 (14 voturi)    
      dumb sunt postacii anti-Trump (Marţi, 25 aprilie 2017, 15:29)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      Trump a zis corect: secolul XX nu XXI
  • -3 (15 voturi)    
    Sa zica la fel si de Holodomor (Marţi, 25 aprilie 2017, 15:06)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Dar s-ar putea sa se supere prietenul lui, Volodea.
  • -8 (12 voturi)    
    Alo? (Marţi, 25 aprilie 2017, 15:08)

    Bubico [utilizator]

    Secolul XXI? A băut gaz???
  • 0 (6 voturi)    
    Ubamba a fugit cu coditza intre picioare (Marţi, 25 aprilie 2017, 16:29)

    Wanheda [utilizator]

    Trump e President cu oua, mari.
  • +2 (2 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 25 aprilie 2017, 18:18)

    Sophie [utilizator]

    Trump. Scurt pe doi.
  • +2 (2 voturi)    
    nu a provocat nimic (Miercuri, 26 aprilie 2017, 9:03)

    freestyle [utilizator]

    turcii latra din obisnuinta cand aud de subiect. Trump a folosit acelasi limbaj ca si alti presedinti americani, evitand cuvantul genocid. in SUA acest lucru a provocat nemultumire printre activistii pentru drepturile omului (care oricum il criticau pe Trump)
    "Trump has forged a close relationship with Turkish President Recep Tayyip Erdogan, becoming the first Western leader to congratulate him by telephone after a referendum last week granted him sweeping new powers. Trump drew heavy criticism from human rights and pro-democracy groups for the move." Washington Times