Val de revolta in Norvegia, dupa ce o investigatie a dezvaluit cum cersetoarele romance devin prostituate in timpul noptii

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 20 aprilie 2017, 16:13 Actualitate | Internaţional

Cersetoare in Oslo, Norvegia
Foto: Wikimedia Commons - Ssu
Politicienii norvegieni si-au exprimat furia, dar si intristarea dupa ce o investigatie a televiziunii nationale a dezvaluit cum multi cersetori romani fac parte din organizatii criminale implicate inclusiv in prostitutie, talharie si trafic de droguri. De asemenea, jurnalistii norvegieni au descoperit ca cersetoarele romance devin noaptea prostituate pe strazile din Bergen, transmite site-ul Norway's News in English, citat de News.ro.

Barbatii romani din aceste organizatii de crima organizata se lauda cu banii castigati pe retelele sociale, dar este putin probabil ca revolta sa duca la scoaterea in afara legii a cersetoriei in Norvegia.

"Sunt trist pentru ca noi vedem cum sunt exploatati oamenii. Sunt interesat sa vad si cum alti oameni exploateaza sistemul intr-un mod in care nevoiasii sunt suspectati ca fiind membri ai unor grupari criminale", a declarat Erlend Horn, un politician din Partidul Liberal.

Jurnalistii norvegieni au dezvaluit recent ca cersetoarele romance se schimba noaptea pentru a se prostitua pe strazile din Bergen. Adeseori, barbatii care apeleaza la serviciile acestora sunt talhariti, iar banii ajung la barbatii romani. Acestia din urma au fost filmati alaturi de cersetoare pe strazile din oras si conduc locuinte in care pana la 20 de barbati si femei locuiesc impreuna in Bergen.

Barbatii din aceste organizatii criminale nu au nicio problema in a expune sumele uriase de bani pe care le obtin prin cersetorie pe retelele sociale, unde se lauda despre cum cersetorii vand inclusiv droguri si se plang ca nu exista destui pasageri pe care sa-i jefuiasca in autobuzele din Bergen.

Aceasta investigatie a generat reactii violente in Bergen.

Unii cersetori romani au apelat la ajutorul unor organizatii caritabile pentru a se intoarce acasa, dupa ce locuitorii au tipat la ei, i-au lovit sau chiar i-au scuipat.

Politia a anuntat ca trimite patrule suplimentare pe strazile orasului pentru a-i retine pe norvegienii furiosi si a-i proteja pe cersetorii din Romania.

De asemenea, autoritatile locale au confirmat ca o parte din cersetoarele si prostituatele romance si bulgare fac parte din organizatii de crima organizata, iar mai multe persoane au fost arestate.

Jurnalistii norvegieni cred ca pana la 140 de persoane sunt implicate in organizatia criminala din Bergen.

Toate persoanele implicate au legaturi de prietenie sau rudenie si provin in special din judetele Gorj si Dolj.

In Stavanger, autoritatile au reusit sa distruga o retea criminala de romani, dar prostituatele si cersetorii s-au mutat in schimb in Bergen, Tromso, precum si in Finlanda.

De asemenea, lideri ai unor grupari de crima organizata ar putea sa exploateze si cersetorii si prostituatele romance din capitala Oslo.

Jurnalistii televiziunii nationale au atras atentia ca nu toti cersetorii sunt implicati in aceste grupari infractionale, unii au reusit sa ajunga pe cont propriu in Norvegia si trimit banii strasi la familiile din estul Europei.

Acestia din urma se tem de gruparile de crima organizata si evita sa vorbeasca in fata camerelor.

Dupa publicarea investigatiei, premierul norvegian a propus interzicerea cersetoriei la nivel national, dar nu are o majoritate puternica pentru a trece o asemenea propunere legislativa prin Parlament.


Citeste mai multe despre   






















13760 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    Dragi norvegieni (Joi, 20 aprilie 2017, 16:45)

    Bazil [utilizator]

    va rog calduros, pastrati-i pentru o foarte lunga perioada de timp. Eventual mai importati din Romania.
    • -20 (22 voturi)    
      Indiferent de caracter (Joi, 20 aprilie 2017, 17:54)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      oricine are valoare pentru comunitate, chiar și un criminal. Un basm românesc, Harap Alp, ne arată cum pot fi valorificate astfel de caractere, tot ce trebuie să faci este să le dai un loc în comunitate pe măsura caracterului lor, să nu-i lași de capul lor precum cerșetorii din Norvegia.
      • +6 (8 voturi)    
        Asa e (Joi, 20 aprilie 2017, 19:03)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        "oricine are valoare pentru comunitate"

        Dar ca acea valoare nu trebuie sa fie tot timpul pozitiva, poate fi chiar si negativa.
      • +6 (8 voturi)    
        Harap Alb (Joi, 20 aprilie 2017, 21:25)

        Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Din cate stiu Spanu' e aruncat de cal din inaltul cerului.

        Sigur ai citit povestea?
      • +2 (2 voturi)    
        desigur (Joi, 20 aprilie 2017, 22:36)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        e nevoie de brate de munca la lucrari de constructii publice
        • +1 (5 voturi)    
          "brate de munca" (Vineri, 21 aprilie 2017, 8:10)

          silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          asta este o poveste din antichitate sau evul mediu

          astazi toate lucrarile de acest gen se fac cu muncitori inalt calificati si un procent f mic de necalificati - doar daca vrei sa inventezi locuri de munca vei utiliza multi muncitori necalificati (ca politica sociala, poate prin China) / dar acesti necalificati trebuie sa fie dornici de munca

          ce naiba sa faci cu niste cersetori ? ei sunt pierduti ... poate 1% dintre ei sa faca ceva daca primesc o sansa - trebuie sa te concentrezi pe copiii lor, sa nu repete mizeria in care sunt parintii
    • +2 (4 voturi)    
      xxxx (Joi, 20 aprilie 2017, 19:03)

      BalaFlorin [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      sa le dea tot ce le trebuie, sa nu se mai intoarca, sa mai respiram si noi...
  • +13 (27 voturi)    
    ai nostri, ca brazii (Joi, 20 aprilie 2017, 16:51)

    muciflenduri [utilizator]

    Sper ca intreprinzatorii romani care desfasoara activitati in Scandinavia vor plati impozitul pe gospodarie.
    Chiar nu ii inteleg pe norvegieni, ce au cu cersetoarele/curvele noastre, in loc sa se pregateasca pentru invazia islamica. Macar conationalele noastre isi dau chilotii jos, in loc sa isi puna sacul pe cap.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce noaptea. (Vineri, 21 aprilie 2017, 9:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Noaptea la lumânare pare urâta floare.
  • +24 (28 voturi)    
    Hopaaa, gorjeni si doljeni (Joi, 20 aprilie 2017, 17:01)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si cand te gandesti cum asteapta luna decembrie ca sa mearga in Canada la jumulit.
  • +9 (17 voturi)    
    ce nu au spus (Joi, 20 aprilie 2017, 18:25)

    Adran [utilizator]

    cei care au facut investigatia este ca aceste romance sunt la baza cercetatoare in domeniul fizicii aplicate si fac un experiment prin care dilata timpul. ziua cersesc, noaptea se prostitueaza, intre zi si noapte dilata timpul cu 8 ore pentru a continua sa lucreze la proiectul de cercetare si intre noapte si zi cu inca 8 ore in care dorm. astfel uimitor au 40 de ore pe zi din care muncesc 32.
    • +1 (3 voturi)    
      Si sanatatea? (Joi, 20 aprilie 2017, 23:02)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Aveti dreptate! muncesc 'pe rupte', dar asta numai pentru a-si lua DOCTORATUL cat mai devreme.
      Insa sanatatea este mai presus de orice avantaje onorifice sau pecuniare,..

      Asadar, norvegienii aceia ar trebui sa se ocupe de asigurarea conditiilor optime de lucru pentru fiecare domnisoara in parte, si - in primul rand - sa le protejeze SANATATEA si linistea sufleteasca.
      Amen!
  • +18 (22 voturi)    
    De ce nu se precizeaza.. (Joi, 20 aprilie 2017, 18:43)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...sunt roame sau tiganci ?
    Ca domnul bulibasa Ciprian Necula nu ne-a lamurit.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu e corect politic! (Joi, 20 aprilie 2017, 19:23)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Si asa nedefinind problema corect, nu va exista o rezolvare a ei! Aici e vorba de probleme culturale foarte mari care fara a fi recunoscute nu isi pot gasi indreptare!
      Nu mai vorbesc ca si organizatiile romilor sunt fericite ca nu se vorbeste de ei, chit ca asta e etnia acestor oameni.
      Cand e de bine esti rom/tigan cand nu, orice altceva! Asta nu e etnie cu norma intreaga.
    • -3 (3 voturi)    
      Sunt Rroabe (Joi, 20 aprilie 2017, 21:27)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Ale lui Dumnezeu.
  • -5 (9 voturi)    
    Vai de mine... (Joi, 20 aprilie 2017, 19:16)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Ce crima odioasa!!!...dar cand reprezentantii "religiei pacii" au masacrat oameni nevinovati politicienii norvegieni nu au fost absolut deloc revoltati, ofuscati, deranjati, etc...nu cumva toata retorica asta romanofoba suna "putin" cam a rasism, hate speach, etc, etc?!...
  • +3 (5 voturi)    
    asta societate dezvoltata, care (Joi, 20 aprilie 2017, 20:15)

    __alex__ [utilizator]

    trimit patrule pe strazi sa-i protejeze pe talhari si cersetori.
    In loc de bocanci in gura eu zic sa le dea direct pensii, ca sa nu fie stresati ca nu primesc la cerseala sau ca talharitii nu au destui bani la ei. Plus alocatii pentru puradeii ce invata 'meserie'.
  • +5 (7 voturi)    
    destrul! (Joi, 20 aprilie 2017, 20:49)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    cersetoria agresiva si ''institutionalizata'' trebuie pedepsita prin lege.
  • +8 (12 voturi)    
    Politically correctnessu ma-sii (Joi, 20 aprilie 2017, 22:56)

    BartSimpson [utilizator]

    Sunt TIGANI de nationalitate romana ! Am ajuns prin Oslo in 2011 si cand am dat de ei in centru, cersind, m-a apucat asa, cum sa zic, un sentiment din ala de mandrie ca sunt roman ... NOT !!! Am zis .. si AICI dau de voi ?? Cred ca si in Antarctica daca ajungi tot e unu care sta cu mana intinsa, ca nu se stie .. dar hei, tot noi suntem aia rasisti, ca cica noi i-am adus in starea asta. Cand au venit olandezii si le-au facut case acesti bipezi le-au demontat, vandut si s-au intors in cort. Pentru ca nu se pot ridica mai sus de atat .. evident, cu mici exceptii. Cinste lor - celor care muncesc si nu fura. Dar sunt prea putini ..
    • +2 (4 voturi)    
      i-am intalnit peste tot in Europa (Vineri, 21 aprilie 2017, 8:41)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Doar in Monte Carlo mai putin...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu am nimic cu tiganii (Vineri, 21 aprilie 2017, 14:29)

      Gabriela Venerianu-Fibuna [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Unii dintre ei sunt oameni care muncesc si unii chiar sunt cu facultate. Din pacate sunt exceptiile. Am ce am insa cu hotii, indiferent de unde sunt ei.