Doua bombardiere rusesti, interceptate de avioane F-22 americane in largul Alaskai

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 aprilie 2017, 23:37 Actualitate | Internaţional

Tupolev Tu-95
Foto: Wikimedia Commons
Doua bombardiere rusesti TU-95 au fost interceptate, luni, in spatiul aerian international deasupra coastelor statului american Alaska, de doua avioane de vanatoare americane F-22 Raptor, a confirmat Pentagonul pentru CNN.

Interceptarea, ce a fost descrisa de catre un oficial militar american drept una "sigura si profesionista", a avut loc la circa 185 de kilometri de insula Kodiak, dupa ce aparatele rusesti au zburat in Zona de identificare pentru aparare aeriana a Alaskai.

Nu au existat comunicatii radio intre pilotii rusi si cei americani, a precizat oficialul american pentru CNN.

Oficialii militari americani au minimalizat importanta incidentului petrecut in aer drept "nimic iesit din comun" si "cu nimic diferit fata de ce am vazut si in trecut in ce priveste aviatia cu raza lunga a Rusiei".

Insa congresmanul republican Adam Kinzinger a declarat pentru CNN ca rusii "incercau sa-si arate coltii" zburand atat de aproape de zona de coasta a Statelor Unite, in contextul tensiunilor dintre cele doua tari.

"A fost o demonstratie de forta a rusilor, sa ne arate ca sunt inca aici", a spus Kinzinger. A fost "o incercare sa se apropie cat pot de mult de frontierele noastre internationale, sa vada care ar fi reactia noastra", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   






















9466 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Rusii o cauta cu lumanarea (Marţi, 18 aprilie 2017, 23:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ar trebui sa le mai taie ratiile de pufaika.
    • -9 (13 voturi)    
      Lumanarea a fost la americani (Miercuri, 19 aprilie 2017, 11:27)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Cand au inceput sa caute gaze de sist in spatele flotei rusesti din Crimeea.. Nu-mi imaginez cum ar fi raspuns SUA daca Lukoil, sau Gazprom ar fi inceput prospectiuni in spatele flotei americane.
      Un lucru e cert din incordarea muschilor ambele tabere vand armament la fraieri
      • +3 (3 voturi)    
        tot la gaz de sist ati ramas blocati? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 19:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Si de ce ma rog Ucraina nu ar avea voie sa-si exploateze gazele de sist?
  • -35 (41 voturi)    
    Ivan Ivanovici Bering (Miercuri, 19 aprilie 2017, 0:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Să nu uităm că zona deasupra căreia a avut loc incidentul a fost explorată de către Vitus Jonassen Bering, cunoscut de-asemenea sub numele de Ivan Ivanovici Bering, un renumit ofițer și explorator al flotei imperiale ruse.

    Elementul alogen anglofon a ajuns în zonă mult mai târziu și nu este deloc în măsură să-și aroge dreptul de a efectua în mod exclusiv exerciții militare în zona respectivă.
    • +22 (22 voturi)    
      What??? Tu nu stii sa citesti? (Miercuri, 19 aprilie 2017, 1:23)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mai citeste odata. Si btw, la cat de mare e Rusia ce cautati prin Alaska bai coropcarilor???
    • +25 (25 voturi)    
      dA (Miercuri, 19 aprilie 2017, 1:52)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Elementul alogen rusofon a bantuit pe acolo mai putin de 100 de ani, pana in 1867 cand au vandut-o Statelor Unite. In acest interval au reusit sa reduca populatia locala cu 80 % din cauza maladiilor europene la care bastinasii n-au avut imunitate. Asta doar in doua generatii de la sosirea lor. Fara sa tinem cont de cei impuscati ca la poligon. De asemenea, sa decimeze zone georgafice extinse de vidrele de mare, vanate pentru blana lor.N-au reusit sa o colonizeze, populatia maxima fiind de 700 de rusi. N-au resit nici sa infiinteze companii acolo, singura infiintata fiind ruso-americana. Au vandut-o pentru ca Rusia tarista avea probleme financiare (deja vu) iar comertul cu blanuri nu aducea profit. Au luat 7,2 milioane $, adica 2 centi pe acru (4,47 km2). La negocierile pentru camparare, din partea SUA a participat si Gh. Pomut, roman la origine.
      • -5 (11 voturi)    
        DA (Miercuri, 19 aprilie 2017, 13:14)

        Tokimido [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        Americanii cat la suta din populatia locala (lasand Alaska deoparte) a exterminat?? Si nu ma refer la maladii!
      • -7 (7 voturi)    
        DA (Miercuri, 19 aprilie 2017, 13:14)

        Tokimido [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        Americanii cat la suta din populatia locala (lasand Alaska deoparte) a exterminat?? Si nu ma refer la maladii!
        • +4 (4 voturi)    
          Nu mai multi decat numarul rusilor exterminati (Miercuri, 19 aprilie 2017, 19:07)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tokimido

          De Stalin!
    • -19 (23 voturi)    
      aia care ti au dat.. (Miercuri, 19 aprilie 2017, 3:32)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      minusuri sunt scoliti in rom "libera" ( dupa 90 , unii poate chiar meditati de neamt ) asa ca e mai..greu cu ..istoria....pe de alta parte ( chiar daca nu suport, deloc, rusii ) nu vad de ce nu ar avea voie sa zboare in spatiul international...sau numai americanii au voie..peste tot...
      • +15 (17 voturi)    
        Sa-si plimbe bumbardierele peste Siberia (Miercuri, 19 aprilie 2017, 6:10)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        De chichi, pt ca nu is reliable
        • +5 (7 voturi)    
          sunt int ro reclama la reciclarea (Miercuri, 19 aprilie 2017, 12:21)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          metalurgica, poate se prinde cineva !
      • +6 (8 voturi)    
        Daca vezi un rus, da-i urgent peste bot (Miercuri, 19 aprilie 2017, 11:21)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Asta ar trebui sa fie filozofia lumii civilizate in raport cu rusia.
    • +12 (16 voturi)    
      Si marmota invelea ciocolata in staniol (Miercuri, 19 aprilie 2017, 7:03)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce-are a face una cu alta? Vezi vreun avion american, sau NATO, la 160 de km de apele teritoriale ale Rusiei?

      Tocmai pentru ca rusii inca erau departe de apele teritoriale ale SUA i-au lasat americanii in pace. Altfel nu cred ca stateau prea mult sa se gandeasca inainte sa-i dea jos.

      Daca americanii ar reactiona pe masura provocarilor rusilor, pana acuma Moscova era stearsa de pe harta. Noroc ca americanii pricep ceva strategie, si stiu ca atunci de manifesti agresiv cand te simti slab, si nu raspund provocarilor rusilor.
    • +8 (10 voturi)    
      Iar elementul rusofon nu e alogen in Alaska.... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 11:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai toata Siberia, nu a fost ocupata de rusnaci, exterminand pe autohtoni, niste populatii foarte vechi si interesante care au trait acolo mii de ani inainte de a aparea vodkarii ???? Rusii au omorat milioane de asiatici din zonele afalte la este de Ural. Acum vreo 2-3 sute de ani nu exista picior urat mirositor de rus in acea parte a lumii. Teritoriul istoric al rusilor este cam cat Moldova de acum. Restul, pana la cat au acum, a fost ocupat iar populatia masacrata. Toate neamurile de pe Pamant, in toata istoria omenirii, nu au reusit sa omoare mai multi oameni decat au facut-o rusii in ultimile 2-3 sute de ani. Animale.
      • -2 (4 voturi)    
        Populațiile siberiene au republicile lor proprii (Miercuri, 19 aprilie 2017, 17:37)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Republici membre ale Federației Ruse. În Siberia avem republica autonomă Yakutia (cea mai mare), Republica Altai, Republica Buryatia, Republica Tuva, Republica Khakassia.

        Avem în SUA vreo republică autonomă apașă, comanșă, inuită, etc.? Răspunsul este nu, în SUA avem rezervații, nu republici.
        • +2 (4 voturi)    
          Hai nu mai spune! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 19:11)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Si ne poti spune cam ce nivel de trai au "republicile autonome" in comparatie cu "rezervatiile"? Si ce s-ar intampla daca prin vreo minune Republica autonome Yakutia s-ar gandi ca vrea sa se separe de Rusia? Au incercat cecenii, parca si ei erau republica autonoma nu?
      • -1 (3 voturi)    
        ce sa ti povestesc!!! (Miercuri, 19 aprilie 2017, 17:58)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        iar yankeii sunt "urmasii" de drept ai indienilor din america de nord....dar poate indienii nu au fost asa de "vechi si interesanti" ca si aia din siberia, de aia au fost masacrati....era o vorba : sa te feresti de "drumul lung si ..omul prost"...
  • -27 (31 voturi)    
    F35 vs F22 (Miercuri, 19 aprilie 2017, 0:58)

    Quintus [utilizator]

    De fapt, americanii voiau sa trimita doua F35, dar nu le-au putut impinge destul de tare pe pista sa prinda viteza ca sa decoleze...

    Sigur, cele doua F-22, dupa ce s-au intors din misiune, au intrat repede in service pentru revizie capitala.
    • +19 (19 voturi)    
      Ai si tu dreptate ... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 7:18)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Quintus

      Avioanele rusesti intr-adevar au nevoie de mult mai putina intretinere decat cele vestice. Da' si performantele sunt pe masura.

      La vremea primului razboi mondial, inainte sa se inventeze radarul, facusera englezii niste palnii uriase, cu care incercau sa auda cand veneau avioane germane la bombardament. Pana si alea pot detecta un TU-95 de la mare distanta, dat fiind ca TU-95 e frecvent descris ca cel mai zgomotos avion construit vreodata. In fapt, e atat de zgomotos incat e detectat chiar si de senzorii acustici submarini plasati pe fundul oceanelor lumii de catre americani.

      Ce fac rusii e pur si simplu circ pentru fraieri. Nici un om cu doi neuroni functionali nu-si imagineaza ca asa un avion ar avea vreo sansa sa treaca chiar si prin cea mai firava aparare antiaeriana contemporana, ca sa aibe vreun rol intr-un conflict cat de cat mai rasarit. Rusii au folosit TU-95 in Siria, impotriva rebelilor, care n-au aparare antiaeriana deloc.
      • -10 (12 voturi)    
        Aiurea ce postezi (Miercuri, 19 aprilie 2017, 11:30)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Avioanele au radare si se pot apropia in siguranta atat cat este nevoie pt a lansa rachete de croaziera. Stim bine ce-a facut Argentina doar cu 5 rachete Exocet lansate de pe avioane in timp util
        • +2 (2 voturi)    
          Carnacior sovietic (Miercuri, 19 aprilie 2017, 19:20)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Exocet e o racheta aer-sol lansata de pe un avion de lupta Dassault-Breguet Super Étendard. Deci nu e racheta de croaziera iar balena aia de T-95 nu e avion de lupta aeriana sau de bombardamant la sol. Daca asta v-au invatat la training la Sputnik prosti profesori aveti, daca ai gandit singur prostia de mai sus inseamna ca iubirea de rusi prosteste iremediabil.
    • +20 (20 voturi)    
      Pentru dinozaurul zburator rusnac (Miercuri, 19 aprilie 2017, 8:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Quintus

      e suficient si un F16. Vezi cum doboara turcii avioane rusesti mai moderne de la distanta fara probleme cu F16, avion pe care trollimea rusnaca striga peste tot ca e depasit.
      • +1 (1 vot)    
        pe drojdierul rogojina (Miercuri, 19 aprilie 2017, 17:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        sa il intampinam Bine Flambat in tupolevu patriei sale URSS
  • -2 (4 voturi)    
    :))) (Miercuri, 19 aprilie 2017, 16:29)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci daca rusii zboara perfect legal in spatiul international "isi arata coltii", cand romanii si americanii fac baze care potential pot transporta rachete nucleare in Moscova "sunt pasnici". Nu ca as tine cu rusii, dar ma irita dublul standard si nedreptatea! :))
    • +3 (3 voturi)    
      "nu ca as tine cu rusii" (Miercuri, 19 aprilie 2017, 19:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      vesnicul disclaimer al cozilor de topor ruse.
      Deci nu te declari omul lor dar inghiti si propagi fara discernamant punctul de vedere rus cu "bazele de rachete care potential" bla-bla
      Poti sa iti explici si sa ne explici ce avantaj strategic ofera NATO-US- Romaniei plasarea unor rachete Aegis la Deveselu cand US are rachete nucleare adevarate langa Venezia si Koln, ambele la 2000 km de Moscova. Chiar crezi ca 12 rachete 1500 km de Moscova pot influenta chiar asa mult echilibrul strategic? Aa, ar putea, dar numai in situatia in care sunt intr-adevar destinate interceptarii rachetelor nucleare din Orientul Mijlociu.
      Chestia cu dublul standard si "nedreptatea" sa le-o pevestesti moldovenilor din Transnistria, ucrainienilor din Groznai sau georgienilor. S-ar putea ca "dublu standard" sa reprezinte altceva pentru ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca ... (Miercuri, 19 aprilie 2017, 20:14)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Daca nu atacati Moldova, Georgia, Ucraina, Siria militar, si inca pe toata lumea ati atacat propagandistic, atunci nici noi nu ne-am fi inarmat.

      N-ati fost in stare sa prevedeti elementar ca NATO si mai ales Europa de est se vor inarma si se vor apara. Acum ghiceste cat timp trebuie sa fiti voi pasnici ca sa stopam cursa inarmarilor. Ca sa nu-ti mai spun ca daca tot ne-am inarmat asteptandu-va, parca ar fi pacat sa nu valorificam cheltuiala asta. Predati Moscova la ONU si va promitem ca scapa toata armata rusa nevatamata. Dezarmata, bineinteles. Pe veci nu mai putem avea incredere in voi.