Turcia: Erdogan evoca organizarea unui nou referendum, pentru reintroducerea pedepsei cu moartea

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 aprilie 2017, 23:32 Actualitate | Internaţional

​Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan s-a declarat pregatit sa organizeze un nou referendum, pe tema reintroducerii pedepsei cu moartea, dupa ce s-a declarat victorios, duminica, in consultarea populara privind sporirea prerogativelor sale, relateaza AFP.

Raspunzand unei multimi de sustinatori, la Istanbul, care striga "pedeapsa cu moartea", Erdogan a declarat ca va "discuta imediat despre acest lucru cu (premierul Binali) Yildirim".

Daca opozitia sustine reintroducerea pedepsei capitale, "atunci voi aproba" aceasta masura, a afirmat el, adaugand ca, daca opozitia nu o va sustine, "atunci vom organiza un nou referendum".


Citeste mai multe despre   






















3007 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Erdogan... (Duminică, 16 aprilie 2017, 23:55)

    rsumy_ [utilizator]

    ... s-ar putea să fie primul "beneficiar" al pedepsei capitale !
    • +16 (16 voturi)    
      hehe (Luni, 17 aprilie 2017, 1:30)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      asta am vrut si eu sa scriu :)) nu e pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste :))
  • +17 (17 voturi)    
    E culmea ! (Luni, 17 aprilie 2017, 2:48)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa declari sus si tare ca Turcia cu prilejul acestui referendum a mai facut un pas pe calea intaririi democratiei sale seculare si in acelasi timp sa te pregatesti pt reintroducerea pedepsei cu moartea !
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Luni, 17 aprilie 2017, 7:32)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de aia e seculara. ca la fel era democratia si pe vremea lui baiazid.
      • +2 (2 voturi)    
        Am exagerat nitel ! (Luni, 17 aprilie 2017, 16:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        Democratia care e pe cale sa dispara totalmente acum la turci, este cvasiseculara, mai bine zis are varsta de 96 de ani si i se datoreaza lui Mustafa Kemal Ataturk.
  • +1 (1 vot)    
    Erdogan e frate cu Kim (Luni, 17 aprilie 2017, 9:08)

    Melinte [utilizator]

    Cine nu e cu el ,e contra lui ,tr decapitat.
  • +1 (1 vot)    
    Decizie (Luni, 17 aprilie 2017, 12:00)

    mdaniel [utilizator]

    Daca si in acest caz UE va accepta Turcia si pe acest animal in uniune, e cazul sa ne gasim un loc de emigrare pe alte continente...