Turcia: Erdogan evoca organizarea unui nou referendum, pentru reintroducerea pedepsei cu moartea

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 aprilie 2017, 23:32 Actualitate | Internaţional

​Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan s-a declarat pregatit sa organizeze un nou referendum, pe tema reintroducerii pedepsei cu moartea, dupa ce s-a declarat victorios, duminica, in consultarea populara privind sporirea prerogativelor sale, relateaza AFP.

Raspunzand unei multimi de sustinatori, la Istanbul, care striga "pedeapsa cu moartea", Erdogan a declarat ca va "discuta imediat despre acest lucru cu (premierul Binali) Yildirim".

Daca opozitia sustine reintroducerea pedepsei capitale, "atunci voi aproba" aceasta masura, a afirmat el, adaugand ca, daca opozitia nu o va sustine, "atunci vom organiza un nou referendum".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3031 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Erdogan... (Duminică, 16 aprilie 2017, 23:55)

    rsumy_ [utilizator]

    ... s-ar putea să fie primul "beneficiar" al pedepsei capitale !
    • +16 (16 voturi)    
      hehe (Luni, 17 aprilie 2017, 1:30)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      asta am vrut si eu sa scriu :)) nu e pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste :))
  • +17 (17 voturi)    
    E culmea ! (Luni, 17 aprilie 2017, 2:48)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa declari sus si tare ca Turcia cu prilejul acestui referendum a mai facut un pas pe calea intaririi democratiei sale seculare si in acelasi timp sa te pregatesti pt reintroducerea pedepsei cu moartea !
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Luni, 17 aprilie 2017, 7:32)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de aia e seculara. ca la fel era democratia si pe vremea lui baiazid.
      • +2 (2 voturi)    
        Am exagerat nitel ! (Luni, 17 aprilie 2017, 16:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        Democratia care e pe cale sa dispara totalmente acum la turci, este cvasiseculara, mai bine zis are varsta de 96 de ani si i se datoreaza lui Mustafa Kemal Ataturk.
  • +1 (1 vot)    
    Erdogan e frate cu Kim (Luni, 17 aprilie 2017, 9:08)

    Melinte [utilizator]

    Cine nu e cu el ,e contra lui ,tr decapitat.
  • +1 (1 vot)    
    Decizie (Luni, 17 aprilie 2017, 12:00)

    mdaniel [utilizator]

    Daca si in acest caz UE va accepta Turcia si pe acest animal in uniune, e cazul sa ne gasim un loc de emigrare pe alte continente...