Erdogan, la ultimul miting de campanie: O victorie la referendum va fi o "lectie" pentru tarile europene

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 21:08 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Victoria celor care sunt in favoarea modificarii Constitutiei la referendumul de duminica din Turcia va servi drept lectie pentru unele tari europene, a declarat presedintele Recep Tayyip Erdogan la Istanbul, la ultimul miting de campanie, din cele patru la care a participat sambata, inaintea votului din 16 aprilie, transmite agentia DPA, preluata de Agerpres.

"Duminica aceasta este ziua in care poporul nostru va da o lectie acelor tari europene care au fost implicate in tot soiul de ilegalitati pentru a ne descuraja in ultimele doua luni", a declarat Erdogan, intr-o aparenta aluzie la tarile care au blocat organizarea de mitinguri de catre ministri turci care faceau campanie in favoarea reformei constitutionale care, daca va fi aprobata prin referendum, ii va conferi presedintelui Erdogan prerogative sporite.

"Maine (duminica - n.r.) este ziua in care le vom da un raspuns... Vom raspunde si Germaniei, la fel si Austriei, Belgiei si Elvetiei, dar si Suediei", a insistat Erdogan, acuzand tarile europene ca cenzureaza Turcia.

Campania pentru referendum s-a incheiat. Erdogan a lansat si un ultim atac la adresa liderului opozitiei

Campania pentru referendumul constitutional de duminica din Turcia s-a incheiat sambata la ora locala 18.00 (si ora Romaniei), in conformitate cu legea electorala turca, urmand ca sectiile de vot sa se deschida duminica la ora locala 07.00, informeaza DPA, citata de Agerpres.

Aflat la Istanbul unde a participat la nu mai putin de patru mitinguri de sustinere a reformei sale constitutionale, presedintele Recep Tayyip Erdogan a lansat un nou atac la adresa liderului celui mai mare partid de opozitie din Turcia, acuzandu-l pe Kemal Kilicdaroglu ca a conspirat cu persoane pe care guvernul ii acuza de implicare in puciul esuat din iulie 2016.

Erdogan a sustinut ca exista dovezi ca Kilicdaroglu, liderul Partidului Republican al Poporului (CHP, social-democrat), ca s-a aflat in contact cu reprezentanti ai armatei care au pus la cale lovitura de stat esuata, fara sa prezinte insa niciun fel de dovezi.

"El spune fix ceea ce-i sopteste la ureche sarlatanul din Pennsylvania", a declarat Erdogan, referindu-se la predicatorul turc Fethullah Gulen, exilat in SUA, care locuieste in statul Pennsylvania si pe care guvernul de la Ankara il acuza ca s-ar fi aflat in spatele puciului esuat.


Citeste mai multe despre   






















2589 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Adevar graieste (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 21:25)

    mitg [utilizator]

    Va fi o lectie pentru europenii care credeau ca locul Turciei e in Europa sau Turcia.
    • 0 (0 voturi)    
      Bruxelles sau Ankara? (Duminică, 16 aprilie 2017, 16:53)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dar daca se va pune problema mutarii Parlamentului UE la Ankara?
  • +21 (25 voturi)    
    Ce lectie, efendi? (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 22:09)

    ac [utilizator]

    Ca n-aveti ce cauta in Europa? Asta o stiam de mult. Eu unul nu mai calc ever prin Turcia.
    • +1 (1 vot)    
      nici eu (Duminică, 16 aprilie 2017, 9:14)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      mai mult, nu mai cumpar nici un produs turcesc
      • 0 (0 voturi)    
        Produsele rurcesti (Duminică, 16 aprilie 2017, 18:22)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        au fost intotdeauna de calitate mult mai slaba decat cele chinezesti. Dar nici cu ceva chinezesc nu te poti lauda. Go figure!
  • 0 (0 voturi)    
    Lectie de Dictatura? De Golaneala? (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 22:59)

    Locke Lamora [utilizator]

    pardon, la Golaneala da lectii Phurtin.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai lectii de-astea mai stim de la USL (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 23:34)

    potaissa [utilizator]

    si incercarea de a duce tara in aceeasi directie in vara 2012....
  • +2 (2 voturi)    
    Corect.... (Duminică, 16 aprilie 2017, 2:15)

    strelka [utilizator]

    Aceea ca Turcia a ramas un stat medieval musulman.
  • +3 (3 voturi)    
    ca dictatura pandeste tot timpul la cotitura? (Duminică, 16 aprilie 2017, 8:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    cam asta e lectia pe care o vad eu.
  • +3 (3 voturi)    
    Traduc din turca, ca sa se inteleaga bine: (Duminică, 16 aprilie 2017, 9:22)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "O victorie la referendum va fi o confirmare a statutului de dictatura pentru tarile europene."
  • +2 (2 voturi)    
    Citeam . . . (Duminică, 16 aprilie 2017, 9:44)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .mai daunazi pe Hotnews un titlu care suna cam asa: Orice om puternic in stat trenuie sa aiba un frate prost,, cu referire la Ghita si Basescu. Erdogan este fratele cel prost din NATO si cumva ar trebui sa i se traga o palma peste bot. Nu inteleg ce lectii poate da turcaletul asta Europei? Si de ce tine neaparat sa dea lectii? Face santaj ordinar cu cei trei milioane de refugiati! Turcul asta ingumurat ar trebui sa stie ca Europa in ansamblul ei poate asimila trei milioane de amarati, mai ales ca este in regres cu natalitatea!
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Duminică, 16 aprilie 2017, 10:38)

    Paul_ [utilizator]

    Atat Erdogan cat si Putin si Orban se simt bine sa critice statele Europene dar nu spun ca cel mai mare cosmar al lor ar fi taierea accesului pe piata europeana.

    Nu stiu ce s-ar face turcii fara turistii europeni, banii trimisi acasa de turcii care muncesc in Europa, fara ajutoarele date de statele europene pentru cei 4-5 copii pe care ii au turcii care muncesc in Europa sau fara acces pe piata de export europeana.
  • +2 (2 voturi)    
    vax !!! (Duminică, 16 aprilie 2017, 11:43)

    asada [utilizator]

    Acest pasa se aseamana din ce in ce mai mult cu criminalul nord corean,care amaeninta pe toata lumea iar amaritii lui mor de foame . Salvaristul asta da lectii Europei !!??? Drumul lui este catre tatuca Putin <caruia se pregateste sa ii linga picioarele !!!! Vai de capul lui si de capul turcilor !!! Niste prapaditi !!!!