​VIDEO Val de indignare in SUA dupa ce un pasager a fost tarat cu forta afara dintr-un avion United Airlines pentru care se facusera rezervari peste capacitatea aeronavei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 aprilie 2017, 11:40 Actualitate | Internaţional

Pasagerul tarat in avion
Foto: Captura Youtube.com
Un val de indignare a izbucnit in Statele Unite, pe retelele de socializare, dupa ce fortele de securitate de pe aeroportul Chicago au tarat un pasager afara dintr-un avion pentru care angajatii companiei United Airlines permisesera, dintr-o eroare, sa se faca rezervari peste capacitatea aeronavei, scrie News.ro, citand BBC. Compania a transmis ulterior ca isi cere scuze pentru incident si ca va investiga modul in care pasagerul a fost scos violent din scaun si tarat pe coridor in fata a sute de persoane.



Momentul dramatic in care un medic a fost tarat din avion a fost surprins intr-un clip de 50 de secunde, care a primit peste 16.000 de re-tweet-uri inainte de a fi sters de catre Jayse D Anspach.

"United a suprarezervat si voia ca patru pasageri sa renunte in mod voluntar la locurile lor pentru angajatii care urmau sa munceasca urmatoarea zi. Nimeni nu s-a oferit voluntar, asa ca United a decis sa aleaga pentru noi. Au ales un medic de origine asiatica si pe sotia sa. Insa, medicul trebuia sa munceasca a doua zi la spital si a refuzat sa fie voluntar", a declarat Jayse D Anspach.

Ulterior, fortele de securitate au intrat in avionul pregatit de decolare pentru a-l scoate fortat pe medic si l-au tarat in fata a sute de pasageri imbarcati in aeronava United Ailines.

Dupa 10 minute, angajatii companiei i-au permis medicului sa se reintoarca in avion, iar acesta a fost surprins cu fata acoperita de sange.

"Trebuie sa ajung acasa", repeta pasagerul indepartat in mod violent din avionul United Airlines.

Departamentul de Aviatie din Chicago a anuntat ca un ofiter de securitate implicat in acest incident a fost deja suspendat, iar asemenea actiuni nu sunt acceptate de catre conducerea aeroportului.

De asemenea, reprezentantii Departamentului au anuntat ca vor lansa o investigatie, intrucat asemenea incidente nu sunt in conformitate cu standardele de operare de pe aeroportul Chicago.

Audra D. Bridges, pasagera in avion, a postat un alt video cu momentul dramatic, care a fost văzut de peste 400.000 de ori pe Facebook: Vă rog să distribuiţi acest videoclip. Suntem în acest avion, iar United a suprarezervat zborul. Ei au selectat la întâmplare oameni pentru a fi scoşi, tocmai ca angajaţii companiei să aibă locuri. Acest bărbat este un medici şi trebuie să fie dimineaţă la spital. Nu a vrut să se dea jos. Suntem cu toţii socaţi şi extrem de dezgustaţi", a scris ea pe reteaua de socializare.

United Airlines a confirmat suprarezervarea zborului 3411 de la Chicago spre Louisville.























9365 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    United Airlines (Marţi, 11 aprilie 2017, 11:52)

    ICosmin [utilizator]

    ...sunt buni de plata. Cu 500 de mii catre 1 mil. scapa ieftin.
  • +9 (11 voturi)    
    Linia United ar trebui inchisa pentru asta! (Marţi, 11 aprilie 2017, 12:11)

    QfeastQuizzes [anonim]

    In opinia mea grseli fatale:

    - overbooked, cum a reusit sa nada mai multe bilete decat locuri.

    - loteria ghinionistilor. Cum pana mea sa ceri cuiva sa renunte la calatorie pentru ca incompetenta companiei
    Vor ajunge americanii sa plateasca o masina mai multi deodata si doar unul o va lua :)

    - folosirea fortei, umilintei. Nici pentru cazurile cand s-a gasit un sarpe in bagaje sau s-a imbatat manga pilotul sau niste calatori nu a fost bataia asta de joc.
  • -4 (12 voturi)    
    exercitiu... (Marţi, 11 aprilie 2017, 12:18)

    king david hotel [utilizator]

    Daca acelasi clip ar fi fost postat cu legenda: terorist comunist identificat si neutralizat de bravele forte de ordine? Oare cati ar fi crezut si ar fi vorbit despre invazia galbena, chinezii care cuceresc etc?

    Cate astfel de imagini nu apar cu diferite explicatii pe care lumea avida de conspiratii le inghite?

    E doar un exercitiu de logica, atat.
  • -4 (10 voturi)    
    Un incident minor (Marţi, 11 aprilie 2017, 12:38)

    UpNext [utilizator]

    caruia i se da o importanta exagerata...In primul rand, asiaticul (64 de ani) si sotia lui au fost lasati in viata, ceea ce este important in SUA. In al doilea rand, medicul trebuia sa inteleaga faptul ca e asiatic si ca trebuie sa cedeze locul angajatilor companiei, care sunt uber-whites. In al treilea si ultimul rand, pe surse se pare ca "asiaticul" si sotia au fost suspectati ca sunt spioni rusi, care au fost dusi la un scurt interogatoriu uzual si lasati, apoi, lejer insangerati, sa-si continue calatoria, fiind identificati ca sunt la origine maramureseni :)
  • +12 (12 voturi)    
    Milionul de dolari e al lui ! (Marţi, 11 aprilie 2017, 12:39)

    Susufler0 [utilizator]

    De fapt vreo noua sute, pt ca macar 10% este onorariul avocatului !

    Incalificabil cum au procedat angajatii companiei, cu atat mai mult cu cat victima nu avea nicio vina in suprarezervarea acelui zbor !
  • +12 (12 voturi)    
    Eh.... (Marţi, 11 aprilie 2017, 12:39)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Vor fi dati in judecata si pagubitul va castiga niste bani. Trebuia sa puna la disponitie inca un avion daca a fost greseala lor.
  • +14 (14 voturi)    
    Este socant (Marţi, 11 aprilie 2017, 14:18)

    math_2 [utilizator]

    ..... si pricipalul eveniment de care se vorbeste astazi.
    In 2015 au fost 45 000 de calatori in aceasta situatie. prin contract compania are dreptul, in caz de overbooking sa nu te lase in avion. Normal ar trebui sa anunte inainte si sa iti ofere o compensatie semnificativa In niciun caz sa te dea jos cu forta.
    Chiar daca in caz de forta majora, 4 pasageri trebuiau sa se dea jos se putea face civilizat: "avem urmatoarea problema, oferim 500$ celor care isi permit sa ajunga cu N ore mai tarziu la destinatie"
    Actiunile United au scazut deja cu 6% si cu siguranta se vor lua masuri drastice pentru a preveni asa ceva viitor.
  • +9 (9 voturi)    
    Este jalnic dar nici stirea nu e completa (Marţi, 11 aprilie 2017, 15:27)

    Robin_W [utilizator]

    Mi s-a intamplat si mie odata, si chiar la un zbor peste ocean! Am ajuns ceva mai tarziu la check-in si am acceptat un voucher de valoare aproape egala cu cea a biletului platit. Calatoresti a 2-a zi, dar ramai cu voucherul care il poti folosi oricand.
    Cica exista o regula a "overbook"-ului pe care o practica toate liniile aeriene! Un fel de parghie pentru maximizarea profitului.
    In mod normal nu ar fi fost probleme, dar United trebuiau sa trimita angajati la destinatie pentru a fi insotitori pe alte curse. Cand apar astfel de cazuti linia isi rezerva dreptul de a amana calatoria unor pasageri, in ordine:
    - cine se ofera (contra cost);
    - cine a venit la 'check-in' printre ultimii;
    - cine nu e la business/first class or frequent flyer;
    - in final se poate trage la sorti;
    In acest caz, au avut 4 pasageri peste limita, initial au intrebat cine doreste sa amane calatoria si va primi un voucher $$.
    4 persoane au raspuns, printre ei si doctorul in cauza, insa ulterior acesta si-a schimbat decizia cand a aflat ca va ajunge la destinatie numai a 2-a zi dimineata.
    De aici incolo linia a gresit: trebuia sa il lase in pace si sa continue sa caute voluntari pentru amanare, eventual sa mareasca $$ voucherul pana gaseau! Banul e ochiul dracului si sigur ar fi gasit!
    Insa probabil din comoditate sau pentru a nu intarzia zborul si mai mult au decis sa cheme fortele de securitate sa il scoata afara pe cal care initial a spus "da".
    Probabil ca acum ii va costa mult mai mult decat un amarat de voucher de 400-800 sau chiar $1000.
  • 0 (4 voturi)    
    Eroarea este "overbook"-ul. (Marţi, 11 aprilie 2017, 16:28)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu trebuie sa existe overbook. Cine vrea loc in avion trebuie sa si-l plateasca. Daca isi schimba opinia va primi in loc canci, chiar daca nu zboara. S-au acoperit locurile, se raspunde ca nu mai sunt locuri!
    Overbook inseamna nesimtire a clientilor si nesimtire a companiei. Clientii care cred ca pot spune ca vin apoi sa nu mai vina si compania care iti spune ca zbori si apoi te zvarle ca pe o guitatoare din avion!
    Vedem deci cum dorinta de a fi draguti ( nu putem refuza un client care e batut in cap si se razgandeste ) duce la tratamente care i-ar face si pe nazisti sa roseasca de invidie!
  • -1 (1 vot)    
    Noroc (Miercuri, 12 aprilie 2017, 1:03)

    Jayul [utilizator]

    La ce despagubire o sa primeasca omul ala parca as vrea si eu sa ma dea afara din avion o companie de-asta mai mare ....