50.000 de oameni au iesit in strada la Stockholm pentru a protesta impotriva terorismului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 9 aprilie 2017, 22:27 Actualitate | Internaţional

Un camion a intrat in pietoni in Stockholm
Foto: Captura Twitter
50.000 de oameni au iesit in strada duminica seara la Stockholm pentru a protesta impotriva terorismului, la doua zile dupa atacul cu camionul din centrul orasului, care a facut 4 morti si 15 raniti. "Noi dialogam, nu ne batem", au scandat manifestantii, potrivit AFP.

"Este foarte important sa ramanem uniti, sa ne luptam cu tot ceea ce pune in pericol societatea noastra care se bazeaza pe democratie", a spus o femeie prezenta la protest.

Participantii la manifestatie spun si ca viata nu se va schimba la Stockholm, iar orasul este unul sigur: "Atentatul nu va schimba nimic", spune un participant la protest.

Manifestatia de la Stockhom a fost denumita "manifestatie pentru dragoste" si a fost organizata pe Facebook, avand loc in imediata apropiere a mall-ului de care s-a ciocnit camionul care a intrat in multime vineri dupa-amiaza in centrul orasului.
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

6025 vizualizari

  • +24 (56 voturi)    
    Râde ISIS de voi, nu altceva! (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Până nu o să dați în ei cu tot ce aveți (da, inclusiv arme chimice), nu se vor potoli! Să vă intre bine la cap asta!
      #showComment#showComment
  • +20 (38 voturi)    
    " Nu (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:34)

    mircea_cjn [utilizator]

    ne temem de atentatele musulmane " macar atat, au scandat?
  • +4 (14 voturi)    
    Protest impotriva americii? (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:41)

    Lok [utilizator]

    Au de astea si acolo la ei peste ocean. Nu tine.
  • +23 (43 voturi)    
    asa e (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:51)

    dum_i [utilizator]

    Jos terorismul! Sa vina migrantii!
  • +17 (37 voturi)    
    terorism=islamofobie, nu? (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Sau cum ziceau alti idioti prin America - Love trumps hate. Go on, continuati sa va mintiti singuri.
  • +24 (44 voturi)    
    Mda (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:58)

    BartSimpson [utilizator]

    Terrorists beware, we have flowers and candles and we are not afraid to use them :(
      #showComment
  • +24 (42 voturi)    
    ... (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:52)

    Flaviius [utilizator]

    Imi poate explica cineva sensul acestui protest ?
    Un mars pentru a comemora victimele intelegeam , dar un mars al iubirii ? Iubire fata de cine , de ai lor ? Asta exista si e stiut . Fata de musulmani ?!

    Ce cer si ce doresc , si mai presus de toate de la cine vor ? De la guvernu` lor ? Face deja ce vor cetatenii , administreaza eficient societatea si au primit , conform dorintei cetatenilor , hoarde de bestii islamice . De la ISIS vor ceva ?! Printr-un mars al iubirii ?!

    Singurul mars care rezolva ceva e unul care cere "bomb them into oblivion" , "no unverified imigrants" si poate "ban islam" .
      #showComment
  • +14 (38 voturi)    
    suedia (Luni, 10 aprilie 2017, 0:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    alaturi de franta, va fi primul stat esuat din europa, practic deja este, ca ei nu vor sa vada, e problema lor.
    Dar merkel si junker merg inainte, tot inainte. Pina la victoria finala.
      #showComment
  • +10 (36 voturi)    
    contra (Luni, 10 aprilie 2017, 0:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    migratiei musulmane necontrolate, pe care propriul lor guvern criminal o sustine nu iese niciunul. Sa suporte consecintele, cu cit mai repede , cu atit mai bine.
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    no way (Luni, 10 aprilie 2017, 8:44)

    gnd [utilizator]

    Mai bine protestau impotriva guvernului si a politicilor de imigratie. Aveau o sansa sa produca o schimbare a.i sa nu mai fie victime ca oile fara sa poata face ceva.
    In schimb au protestat "impotriva terorismului" si se asteapta sa aiba ce rezultate ? Ca o sa le fie rusine teroristilor sa ii mai macelareasca precum niste oi ?

    Am vazut un clip in care un colorat batea 3 politiste (echipaj format doar din femei, alta noapte a mintii) de le suna apa in cap, si nici macar una nu avea la ea o arma sau macar un taser sa-l puna la pamant. Au ajuns de un ridicol inimaginabil.