Protest masiv in Budapesta: Zeci de mii de oameni au iesit pentru a apara Universitatea Central-Europeana

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 aprilie 2017, 21:43 Actualitate | Internaţional

George Soros
Foto: Wikipedia
Zeci de mii de persoane au manifestat duminica la Budapesta in semn de sustinere pentru Universitatea Central-Europene (CEU) finantata de miliardarul american de origine ungara George Soros, vizat de o ofensiva a guvernului condus de Viktor Orban, scrie AFP.

Alaturi de studentii si de profesorii universitatii, manifestanti de toate varstele imbracati in albastru (culoarea CEU) au participat la protestul care a adunat circa 60.000 de oameni, potrivit unui fotograf AFP, si pana la 80.000, potrivit organizatorilor.

Presa independenta ungara afirma ca e vorba de cel mai mare protest dupa cel impotriva unei taze pe internet in octombrie 2014, care a reunit intre 30.000 si 40.000 de oameni. Guvernul a batut atunci in retragere.

Plecati de la castelul Buda, manifestantii au parcurs pe jos mai multi kilometri pana la parlament.

Copiate dupa afisele anti-UE "Opriti Bruxellesul!" ale premierului Viktor Orban, oamenii purtau pancarte pe care scria "Opriti Moscova!" sau "Opriti-l pe Orban!"

Protestatarii i-au cerut presedintelui Janos Ader sa nu promulge legea. Acesta are termen limita pana luni la miezul noptii sa semneze legea sau sa o trimita Consiliului constitutional, daca apreciaza ca se impune.

*****

Guvernul ungar a propus saptamana trecuta un proiect de lege care sa reglementeze universitatile straine din tara. Liderii CEU spun ca universitatea lor este vizata in mod special si au avertizat ca este posibil sa fie nevoiti sa o inchida.

Una dintre conditiile ce vor fi impuse este sa aiba un campus in statul sau de origine, New York, iar o alta este sa existe un acord bilateral de sustinere intre Ungaria si Statele Unite.

Ministerul Educatiei a spus pentru MTI ca este dispus sa incheie un acord bilateral cu statul New York, care are jurisdictie in chestiuni legate de educatie.

Un astfel de acord ar fi mult mai usor de incheiat decat unul cu administratia lui Donald Trump, care a avut o serie de diferende cu Soros in ultimii ani.

Conditia privind campusul din statul de origine reprezinta o problema numai pentru CEU, deoarece toate celelalte universitati straine din Ungaria au deja astfel de campusuri.

Mii de oameni, unguri si straini, au protestat la Budapesta fata de proiect.

Premierul ungar Viktor Orban a acuzat Universitatea Central-Europeana din Budapesta, finantata de George Soros, ca a "trisat" in procesul de acordare a diplomelor si ca incalca reglementarile ungare.

Orban a criticat organizatiile neguvernamentale finantate de Soros, care urmeaza modelul "Societate Deschisa", care contravine "democratiei iliberale" pe care o prefera el. Una dintre principalele surse de tensiuni a fost migratia.

Premierul de dreapta, care la randul sau a beneficiat de pe urma unei burse finantate de Soros la un moment dat, afirma ca ONG-urile care primesc fonduri din strainatate se amesteca in afacerile ungare si intentioneaza sa inaspreasca normele ce le guverneaza.

Fondata in 1991, CEU opereaza exclusiv la Budapesta, dar ofera diplome recunoscute atat in Uniunea Europeana, cat si in Statele Unite.

Marti, Ungaria a aprobat, in procedura de urgenta, legea care ar putea oblige universitatea finantata de George Soros sa isi incheie activitatea in tara, in pofida protestelor fata de plan si a condamnarii internationale, relateaza Reuters.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

15005 vizualizari

  • -39 (81 voturi)    
    a sărăcit Soros? (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:00)

    Mazeta [utilizator]

    Nu are bani să facă un campus și în New York?
    • +27 (47 voturi)    
      crezi ca Mitocania Salveaza rusiia (Luni, 10 aprilie 2017, 0:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sau doar pe tine ?
      • -5 (11 voturi)    
        oricat (Luni, 10 aprilie 2017, 10:07)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        de ''mitocan'' e mazeta,ma vad nevoit,din pacate,sa ma alatur lui si celorlalti ''rusofili'',si sa va zic,cu tot respectul,ca soros e o mizerie de om.
        si pentru cei de mai jos ca cer,ingenuu,raspunsuri la intrebari ''ce a facut rau'' etc:mai sapati,mai cautati.
        si mai ales incercati sa vedeti dincolo de perdeaua de fum a filantropismului .
        • +1 (1 vot)    
          tu curatu' (Luni, 10 aprilie 2017, 22:48)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Da tu curatule ce ai facut pentru tara asta? Ca sa nu te intreb ce ai facut pentru planeta asta...
    • +5 (7 voturi)    
      hehe (Luni, 10 aprilie 2017, 8:10)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ajunge funia la par. Se vede clar ca sunteti disperati :-)
    • +5 (7 voturi)    
      eu cred (Luni, 10 aprilie 2017, 9:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca are bani sa faca un campus chiar in piata rosie de la moskva, fata-n fata cu domiciliul provizoriu al lui putin, de la kremlin.
      ce zici? te bagi la un pariu sau nu-ti da voie cracanatul?
    • +6 (8 voturi)    
      Ce sa-i faci mai Mazetuto, daca din cauza (Luni, 10 aprilie 2017, 11:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      voastra a pesedacilor a fost nevoit sa bage saptamani in sir in Romania zeci de milioane de euroi, dar ce zic eu zeci de milioane, sute de milioane per persoana fizica, per catel, ba la un moment dat (si asta l-a cam uscat) per autoturism de protestatari ! Plus ceai,
      cafea, sandwich-uri calde, croissante (simple si cu ciocolata) si atatea altele !

      PS. Auzi, Mazetuto, ce ma intreaba sorosistii de langa mine,dar tu de ce nu apari in selfiuri ?
  • -44 (74 voturi)    
    asta e nemuritor? (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:13)

    xanti [utilizator]

    Cat poate sa mai traiasca 2-5 ani si dupa aia gata cu tot Soroismul planetar.
    • -36 (66 voturi)    
      Din nefericire are și urmași! (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:27)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Spre deosebire de Junker sau Merkel.
      • +8 (10 voturi)    
        huh (Luni, 10 aprilie 2017, 8:11)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nu v-at saturat sa va comentati intre voi? Hehe, parca sunteti la tigara in piata rosie
      • +6 (6 voturi)    
        dar (Luni, 10 aprilie 2017, 9:07)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        tu, ai urmasi?
    • +16 (34 voturi)    
      Batman Batman (Luni, 10 aprilie 2017, 5:00)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cat va mai tine placa asta, ca e sgaraiata, rau de tot?
    • +3 (3 voturi)    
      de ce (Luni, 10 aprilie 2017, 9:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      te pasioneaza intrebarea?
      ti-e frica sa nu treaca Stixul putin inaintea lui Soros?
    • -1 (5 voturi)    
      soros e doar pionul, (Luni, 10 aprilie 2017, 9:32)

      ionisus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      e la inaintare, dar papusarii sunt altii, din culise. Daca moare soros imediat va fi inlocuit de altcineva, deci nu va disparea problema odata cu soros, pentru ca ''sistemul'' va supravietui.
  • -16 (80 voturi)    
    telefonul fără fir (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:28)

    Mazeta [utilizator]

    Agerpres: „protestul a reunit mai mult de 20.000 de persoane, potrivit unui fotograf AFP, și până la 35.000, conform organizatorilor”

    Hotnews: „protestul care a adunat circa 60.000 de oameni, potrivit unui fotograf AFP, si pana la 80.000, potrivit organizatorilor.”
    • +21 (45 voturi)    
      Potrivit mazetei n-a fost nimeni (Luni, 10 aprilie 2017, 5:02)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Totul e o facatura, stati linistiti in case care aveti, mancati, care aveti, care nu, trimite phutin un vagon de hrisca.
    • 0 (4 voturi)    
      ce activ (Luni, 10 aprilie 2017, 9:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti!
      2 postari??? o sa-ti dea putin samavoanca in plus?
    • +2 (6 voturi)    
      La fel ca "Timisoara 60.000 morti" (Luni, 10 aprilie 2017, 10:29)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      zi mainstream media si trage apa
    • +3 (3 voturi)    
      Mazetuto, ramane cum am stabilit : daca oglinda (Luni, 10 aprilie 2017, 11:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tot nu iti functioneaza, te intreaba sorosistii romani, atunci tu apari in selfiuri ?
  • +26 (56 voturi)    
    Opriti Moscova! (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:39)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Bravo, maghiarilor. Opriti psihopatii paranoizi aserviti Moscovei: PSD, BSD, FIDESZ, PiS etc. Maghiarii s-au trezit si ei, in timp ce la noi se inalta megacatedrale si se pregatesc megamoschei, la ei se inchid facultati. Partidele populist-extremist religioase vor un popor prost, agresiv, manipulabil si obedient pentru a isi atinge scopurile alaturi de asasinul de la Kremlin.
    • -4 (10 voturi)    
      ai o viziune cam bezmetică... (Luni, 10 aprilie 2017, 9:34)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte1

      chiar dacă conform "tradiţiei" ultimului secol, moscova este asociată sovietismului, în cazul de faţă, iubitul vostru soros în a cărui apărare săriţi cu toţii ca arşi, se situează cu ani lumină mai spre stânga decât actuala conducere moscovită (ticăloasă si dictatorială, dar nu atât de la stânga precum "societatea descheiată"...)
    • -6 (10 voturi)    
      Ce Moscova???? (Luni, 10 aprilie 2017, 10:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte1

      Trebuie sa fiu "agent de la Moscova" ca sa vomit la cartea anti-romaneasca "POLITICE" de HRP, scoasa cu banii Soros???
  • +36 (50 voturi)    
    Băieți, lucrați și duminica? (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:58)

    mr_mojo [utilizator]

    Greu să lucrezi pentru ruși; bieții de voi.
    • +4 (4 voturi)    
      URSS este Stat Ateu, declarativ Duhinist (Luni, 10 aprilie 2017, 9:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      religios (nimic in comun cu Ortodoxia)
  • +37 (59 voturi)    
    Soros (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    OK, hai ca s-a ajuns si in acest punct. Acum am si eu o singura intrebare fata de Mazeta, xanti, Nyk1 si ceilalti care nu il suporta.
    Nu, acum cu toata seriozitatea, fara sarcasm, nu dau minus, vreau doar sa inteleg asa ca intreb foarte clar si simplu: ce aveti impotriva lui?
    Eu nu sunt nici pro, nici anti Soros. Stiu doar ca e un filantrop care a fondat universitati, ONG-uri si centre care sa deschida multe tari/orase/zone afectate de ideologii radicale sau extremise de stanga prin care deschide oamenii din acele zone catre valori occidentale, dupa caz, Europene, Americane sau pur si simplu de dreapta ideologic, fara alte radicalizari

    In acelasi timp, am citit ca a impus aceste valori chiar si in zone unde nu s-a vrut din simplu motiv ca avrut sa arate oamenilor ca au de udne alege - pe scurt el propunea "poti ramane comunist sau fascist sau ce vrei tu, dar iata si alternative".
    De asemenea a finantat multe zone afectate pentru a le ajuta sa se dezvolte.

    Asta este bazat pe ce am citit in ultimele saptamani despre el. Evident ca nu am dubii ca exista si motive separate, nu situ, poate da, poate nu, nu stiu daca este in Illuminati, masoni sau NWO sau alte conspiratii, nu stiu daca este anti-Europa sau nu. Dar stiti ce? Nu imi pasa. Nu ma intereseaza persoana lui cat sa il venerez sau sa il detest.

    Am citit despre el ca deja tot "sorosismul" asta propagadat de catre PSD (amuzant ca pana acum cativa ani era Basism, apoi Iohannism pt ca se pare ca PSD nu stie altfel sa prezinte un eveniment) mi-a ajuns si am vrut sa vad si eu despre ce e vorba

    Astfel, acestea fiind zise, fac apel catre voi, cu toata sinceritatea, sa imi spuneti ce aveti contra lui Soros? Apoi sa imi dati si mie sursele sa ma documentez si eu, pentru ca, dupa cum stiti, nu sunt fan sa vorbesc fara sa ma documentez inainte :)
    Vreau sa stiu si eu, bazat pe cerecetarea voastra, de ce il detestati asa mult. Toate rezultatele cautarilor mele au zis numai de bine. Deci de ce va pasa de viata lui asa mult?
    • -31 (59 voturi)    
      io nu-l detest (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:28)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Tocmai pentru că îl știu filantrop și generos, am propus ca Soros să facă un campus universitar și în New York, să le deschidă și americanilor mințile și granițele.
      • +27 (47 voturi)    
        fara cap si coada (Luni, 10 aprilie 2017, 1:00)

        utilizator1221 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pana si ironiile tale put a prost :/
      • +23 (39 voturi)    
        Pai nu e deja in US? (Luni, 10 aprilie 2017, 1:27)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Eu auzisem ca e deja in US stabilit, iar ceea ce transmite prin universitati sunt mai mult lucruri din occident (in principiu SUA) asa ca de ce s-ar muta in SUA sa transmita ceea ce au deja?
        El are ca scop "de-comunisti-zarea" unor zone sau sa slabeasca autoritarism/totalitarism/fascism in altele.

        Sau cel putin asa se zice. Deci daca ai ceva concret, impartaseste si cu restul clasei. Mie mai mult imi pare ceva rautacios in comentariul tau, fara suparare. Gen "du-te inapoi la tine in tara".

        Dar din cate stiu eu, in Romania nu a facut nimic, asa ca de ce te intereseaza ce face sau nu in alte tari?
      • +4 (4 voturi)    
        pt. (Luni, 10 aprilie 2017, 9:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        curajul tau de a posta de 3 ori, hai sa-ti spun si tie, ce nu a vrut putin sa-ti zica.
        trump e pajul lui putin, asa ca ce granite mai deschise vrei?
      • +5 (5 voturi)    
        Deja trei commenturi pe un articol ! (Luni, 10 aprilie 2017, 11:12)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Inseamna ca-i groasa rau pt voi !

        PS. Sau vrei sa prinzi prima de Paste ?
    • -23 (63 voturi)    
      sa spun de ce nu il suport (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:31)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Este genul de capitalist feroce care calca pe cadavre la propriu pentru a isi atinge scopurile.
      A plans careva cand s-a prabusit lira serlina ,probabil nu ,dar milioane de englezi si-au vazut economiile aruncate pe geam datorita acestui personaj.
      Din cauza asta nu il suport ,tot ce face este cu scopul de a deveni si mai bogat calcand in picioare natiuni intregi,oameni fara nici o vina.
      • +24 (48 voturi)    
        D'aia nu mai poti tu (Luni, 10 aprilie 2017, 0:11)

        basescula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Ca si-au pierdut englezii economiile. Genial. Nu te lasi niciodata mai prejos de standardele psd-iste. Soros calca pe cadavre? Probabil. Dar sefu la Teleorman cam pe cate cadavre a calcat si calca in continuare ca sa scape de parnaie? Si cam cate universitati recunoscute international a ctitorit din banii furati de la statul roman? Hai lumineaza-ne te rugam.
      • +22 (44 voturi)    
        ... (Luni, 10 aprilie 2017, 0:15)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        mda, economia britanica era la momentul ala un model si a venit bau-bau asta si a ruinat-o. Mai degraba la momentul ala economia britanica avea grave probleme si s-a intamplat sa treaca unul pe langa ea sa traga un partz si sa cada sandramaua. Si ala s-a intamplat sa fie soros. E penibil sa te plangi ca o persoana fizica sau chiar o corporatie a prabusit o moneda a unei tari puternice. Sa zicem ca la mom asta Bill Gates (cel mai bogat om) vrea sa prabuseasca lira sau yuanul sau dolarul. Si isi pune la bataie toate cele 80 de miliarde agonisite intr-o viata. Ii doare pe aia la basca, sunt bani pe care economiile respective ii produc in 1-2 saptamani. Economia britanica era atunci in buda si a fost comod sa se dea vina pe "villain"-ul Soros. Ma rog, omul nefiind vreo usa de biserica dar oricum.
        • -6 (8 voturi)    
          ai găsit ce să aperi... (Luni, 10 aprilie 2017, 9:54)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          asta te "califică" suficient.
      • +18 (28 voturi)    
        Soros (Luni, 10 aprilie 2017, 0:49)

        W. [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Nu e rau sa citesti inainte despre cineva inainte sa-ti spuna "partidul stat" ca e rau..

        Poate e rau dar nu din motivul invocat de tine..

        Vezi ca intre 2006/2009 capitalistii au prabusit indicele DJIA (Dow Jones) de la 14 000 si aprox. 6700, in procente similare si indicii din Europa si Asia si o multime de oameni din SUA si din alte colturi de lume au ramas fara joburi sau nu au putut gasi ceva pe piata muncii.

        Pe astia i-ai identificat ca sa poti spune ca ii urasti ?
      • -14 (22 voturi)    
        de unde ? (Luni, 10 aprilie 2017, 1:03)

        utilizator1221 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Din cate stiu lira a inceput sa scada in momentul in care s-a votat brexit-ul . Din cate situ lira este printer altele tinuta in functie de intrarile / iesirile de capital . Cand au decis sa iasa din UE, investitorii au inceput sa vanda lire. Si pana la urna, scaderea puternica a lirei a facut ca UK sa aiba o crestere economica mai mare datorita faptului ca exporturile lor fost mai ieftine (competitive). Deci mananci cacat cam peste tot cu postari din astea documentate din radiera
      • +13 (19 voturi)    
        Inteleg (Luni, 10 aprilie 2017, 1:25)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        DPDV abordare, te inteleg, dar la ce te referi cu calcatul pe cadavre si faptul ca a afectat lira?
        Intreb ca articole si alte lucruri ca nu am gasit referinte directe.

        Daca este vorba de genul asta de atitutine, inteleg de ce multi nu l-ar suporta, dar ca controverse, cel mai mult am auzit de ceea ce impune si in tari care nu vor sa renunte la ideologiile (politice sau nu) care ii inconjoara, dar nu neaparat din rautate sau coruptie, cat dpdv conservator sau traditionalism.

        Legat de influenta negativa pe piete, mai mult am auzit ca incearca sa le imbunatateasca (dar sunt sigur ca nu toate stirile sunt obiective, logic).

        Da-mi mai multe info pls.
      • +16 (30 voturi)    
        Soros a facut un ban gramada (Luni, 10 aprilie 2017, 5:05)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Din caderea lirei care era inevitabila, nu delira ca el ar fi pus ditamai Marea Britanie pe chituci. Btw, rubla tot hartie igienica e?
        • +3 (7 voturi)    
          detalii maestre, detalii (Luni, 10 aprilie 2017, 8:45)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          touche! Exact ce vroiam eu sa spun.
          conform creierului postacului ala de xanti, banti, mowgli sau cum l-o chema, Soros a fost in stare sa deprecieze EL lira britanica. D-zeule mare!

          Fie asta e nivelul individului (adica pute a prost rau de tot) fie foloseste propaganda extrem de ieftina.
      • +3 (3 voturi)    
        :)) (Luni, 10 aprilie 2017, 9:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        :)) :))
        capitalist feroce care calca pe cadavre sa-si atinga scopurile. :)) :))
        pai asta-i putin, nu Soros.
    • -8 (36 voturi)    
      glumesti? (Luni, 10 aprilie 2017, 1:48)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      "zone afectate de ideologii radicale sau extremise de stanga"

      pai majoritatea ONG-urile lui sunt extremiste de stanga, cum sa vina el sa combata extremismul de stanga ?
    • +8 (44 voturi)    
      finanteaza si promoveaza agresiv open society (Luni, 10 aprilie 2017, 2:05)

      nectarie [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Multi oameni nu si-au uitat radacinile, au curajul introspectiei, analizeaza si se inspira din trecut. In loc sa darame, construiesc pe fundatii existente, incet, cu consideratie pentru generatiile precedente, eforturile acestora, contextul dificil in care fiecare generatie precedenta si-a adus aportul la ceea ce SUNTEM.

      Ceea ce propune societatea deschisa, sub stindardul political corectness, democratie liberala etc, este sa ignoram tot acest bagaj si sa fim deschisi la orice schimbare, intr-un ultra liberalism impachetat frumos. Deschis, nu inchis; corect politic, nu incorect; democratie liberala, nu totalitarism; secularism, nu "misticisme". Cum ai putea sa combati ceva atat de evident?

      Pilule servite unor societati slabite, lipsite de repere, cu indivizi prea egoisti, prea prinsi in valtoarea capitalista incat sa mai aiba viziune de ansamblu.
      De exemplu religia, astazi atat de hulita cat nici nu ar fi visat bolsevicii. Sau esecul familiilor traditionale in vest, sub pretextul femeilor carieriste si stapane pe corpul lor.

      Nu vedeti evreii, cultura puternica, trecuta de testul timpului, distantandu-se de iudaism, ba au si reprezentare politica in parlament. Nu ii vezi protestand impotriva ridicarii vreunei sinagogi.

      Ii mai vezi militand pentru familii gay in filme la Holywood, mai mult pt goime, in mare parte ei isi vad de treaba, insasi supravietuirea lor depinde de asta.
      Valabil pentru toata civilizatia vestica de altfel, dar hai sa ne prefacem ca e totul ok, ca declinul demografic nu e real, ca oamenii isi pot vedea linistite de ilustre cariere, ce atata familie si copii. Lauzelor, la munca! Si data viitoare sa nu va mai prind insarcinate! Lasati cuplurile gay, adoptiile si mamele surogat sa se ocupe de asta. Daca nu merge, importati cateva milioane de unde e surplus. Fiti DESCHISI!

      Ca sa sumarizez, pentru ca multi sunt mai conservatori.

      Inchei cu un citat: If we do not honor our past, we lose our future. If we destroy our roots, we cannot grow.
      • +4 (8 voturi)    
        si? care e concluzia / mesajul? (Luni, 10 aprilie 2017, 8:51)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        care-i problema TA ca civilizatia vestica are scadere demografica? Sunt la patron cumva cu fisa postului?
        este alegerea fiecaruia pentru modul de viata. se numeste libertate si respect pt drepturi si alegeri.
        Ti-a taiat tie pe**sul civilizatia vestica sa nu mai procreezi?

        SI cand spui "civilizatie vestica" te referi doar la vest? ca si Japonia, Coreea de Sud, Australia si multe altele au imbratisat ceea ce este definit a fi civilizatie occidentala.
      • +2 (4 voturi)    
        un exemplu de spijin al natalitatii (Luni, 10 aprilie 2017, 11:02)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        nu poti pur si simplu prin legi sa impui societatii sa fie cum vrei tu. Poti in schimb sa oferi familiei suport, de exemplu femeile de la 25 de ani daca au copil sa primeasca ajutor de la stat salariul mediu timp de 2 ani si pentru fiecare copil crescut sa-i fie recunoscut 3 ani la pensie. Asta pana la 4 copii..

        Alocatia pentru fiecare copil pana la 18 ani sa fie jumatate din salariul minim. De asemeenea acces la biblioteci, seminarii, carti, materiale didactice pe intreg teriotiul Romaniei. Cursuri gratuite pe diferse teme. Pregatire civica si sociala.

        Atunci o sa ai si oameni si natalitate crescuta si o societate bine inchegata.

        altfel ce exemplu sa avem din societatea noastra "conservatoare" ? amante ? tariceanu 5 neveste ? Dragnea divortat si umpla cu femei care ii pot fi fiice ?

        asta cum o vede BOR si La Famiglia ?
      • +1 (7 voturi)    
        Si care e alternativa la societatea deschisa ? (Luni, 10 aprilie 2017, 11:14)

        geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        Si pentru tot ce ai insirat tu acolo, de vina e societatea deschisa ? Pai tocmai ca societatea deschisa ofera oportunitatea promovarii si experimentarii oricaror idei, cu conditia sa nu aduca atingere acestui model de societate, adica sa nu se transforme intr-o dictatura.

        Asta inseamna ca societatea arata asa pentru ca asta si-au dorit oamenii, nu pentru ca modelul de societate deschisa a avut vreo influenta malefica.
      • 0 (2 voturi)    
        felicitari (Luni, 10 aprilie 2017, 21:53)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        Ma bucur ca mai gasesti pe aici si cate un comentariu ca al tau.
    • +6 (8 voturi)    
      Cam asa... (Luni, 10 aprilie 2017, 8:26)

      VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      De cand cu campania psd-ista pe tema Soros, am caut si eu peste tot informatii privind bau-bau-ul mondial, sa vad care-i raul facut de el. Problema este ca, cu cat te informezi mai mult, cu atat ajungi sa-l apreciezi pe Soros mai mult. Nu numai ca este un filantrop ce a donat miliarde de euro, dar trebuie vazut unde i-a donat. In orice caz, un sprijin mai mare adus democratiei de un singur om nu a existat in istorie. Acum, cei care il denigreaza sunt de doua feluri: cei care stiu ca mint dar au un scop (de exemplu, o parte a clasei politice din Ungaria, Rusia, Turcia - toate niste democratii "model", dar si Romania), la care se adauga poporul slab educat si usor de prostit de televiziuni precum Antena3&RTV.
    • -2 (2 voturi)    
      ce dracu-ti mai pasa (Luni, 10 aprilie 2017, 9:47)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      daca toate,dar TOATE,cercetarile tale au avut rezultate bune,ce dracu-ti mai pasa.fii fericit in continuare,zambeste fara probleme,
    • -4 (12 voturi)    
      întradevăr, la prima vedere principiile încurajate (Luni, 10 aprilie 2017, 9:52)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de soros sună foarte bine, m-au amăgit şi pe mine pe la începutul anilor '90... numai că, se judecă mai corect după fapte decât după simple declaraţii...
      - a finanţat grupuri de presiune politică care se cred singurii deţinători ai adevărului absolut, ceilalţi, în dezacord cu ei sunt doar nişte "proşti"...
      - dacă căutai mai temeinic pe google - şi rezultate în engleză, nu numai propaganda autohtonă - ai fi descoperit că în usa soros este catalogat ca activist de extremă stângă...
      - finanţează în state partidul democrat, cel cu imbecila "corectitudine politică" şi care au fost pacifiştii la adresa sovieticilor în timpul războiului rece; război câştigat de vest mulţumită unor republicani ca Reagan sau Bush, iar nu stângiştilor democraţi...
  • +7 (35 voturi)    
    Bun si eu cu cine votez? (Luni, 10 aprilie 2017, 5:26)

    Alex735 [utilizator]

    Cu Soros sau cu Putin? Decat cu Putin..
    Cu Soros.. traiasca!
    • -5 (9 voturi)    
      troglodiţii ăia doi sunt singurele tale opţiuni? (Luni, 10 aprilie 2017, 9:59)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      atunci, un sincer : vai de capul tău...
  • +7 (9 voturi)    
    tot nu inteleg (Luni, 10 aprilie 2017, 9:49)

    cladob [utilizator]

    ce a facut rau Soros ? Ce legi a incalcat ?
    • +2 (4 voturi)    
      Propaganda sovietica si cea asociata a decretat (Luni, 10 aprilie 2017, 13:23)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      ca e vinovat pentru ca :
      1 Sustine financiar democratia,
      2 E evreu dar mai ales,
      3 E ungur !
      Socialistii de caviar de la noi, ca si tatucii lor, opereaza cu maciucile staliniste caci vor capitalism dar doar pentru ei si agreeaza doar afacerile cu bugetul statului ....
  • -8 (10 voturi)    
    Discutii sterile... (Luni, 10 aprilie 2017, 10:00)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    De tip "politic corect". In timp ce voi discutati "discutii", acest steril, reprezentant la vedere al elitei globalizarii, face jocurile murdare ale acestora...unul dintre jocurile murdare este si jocul intitulat "hai sa ne jucam de-a califatul mondial"...
    • +4 (4 voturi)    
      Exista o explicatie (Luni, 10 aprilie 2017, 13:23)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Elitele globalizarii...jocuri murdare...Soros...califatul mondial...Ok preferi pastilele sau injectiile ?
  • -4 (8 voturi)    
    mă distrează să văd mai sus... (Luni, 10 aprilie 2017, 10:07)

    let_s_twist_again [utilizator]

    puzderie de "experţi finanţişti" care, ştiu ei foarte bine cum e cu lira sterlină şi cu speculaţiile "binevoitoare" ale lui soros...
    măi baieţi, la expertiza voastră fantastică, de ce nu aveţi şi voi niscaiva miliarde de dolărei pe care să îi aruncaţi în speculaţii valutare de pe o zi pe alta?
    păreţi a vă situa, mai curând, în marea majoritate care îşi goleşte buzunarele în folosul unui astfel de speculant cu aureolă de filantrop...
  • -5 (11 voturi)    
    PS - am uitat... (Luni, 10 aprilie 2017, 10:11)

    let_s_twist_again [utilizator]

    să întreb : cum naiba se face că acest soros este susţinut peste tot strict de cei finanţaţi (la propriu !) de el?
    asta e simpatie sinceră sau cumpărată?
    • +1 (3 voturi)    
      gresesti (Luni, 10 aprilie 2017, 17:54)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      nu este sustinut
      dar nici nu poti sta indiferent la tampeniile care se vorbesc despre el. Eu unul nu-l sustin si nici nu-l critic, sunt insa extrem de vehement la aberatiile pe care toti cretinii le-au inventat pe spinarea lui. Culminand cu idiotenia aia cum ca Ciolos ar fi fi-su.

      Trebuie sa intelegi nuantele, NU mai ganditi in alb si negru (daca nu esti impotriva lui esti cu el). Asta e gandire bolsevica din "Dark side of the force"
  • +7 (9 voturi)    
    Aceleasi tarife (Luni, 10 aprilie 2017, 10:42)

    A.A [utilizator]

    Am inteles ca protestatarii au primit aceleasi sume ca la noi: 10 euro / om, 7 euro / caine.
    • +3 (5 voturi)    
      Ba mai mult chiar (Luni, 10 aprilie 2017, 13:20)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui A.A

      La ei Soros a fost mai generos, le-a dat si o palinca :)
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari , (Luni, 10 aprilie 2017, 12:01)

    A310 [utilizator]

    pentru cei care au protestat la Budapesta , dar mai mult ca sigur ca vor ramane cu atat si nimic mai mult , deoarece Orban nu este o carpa , si are sustinerea a peste 70% dintre maghiari .
  • -8 (12 voturi)    
    Unele nestiute de cei sub 25 ani (Luni, 10 aprilie 2017, 12:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    SE INTREABA UNII cum a penetrat Soros Romania. Cei mai tineri sa afle ca Ong-urile Soros au venit in 1990 si in saracia aia crunta s-au apucat sa dea burse, si finantari, si sa faca filantropie, la propriu, "popind" multi intelectuali. Asta e tot. Apoi incet incet au trecut la cartile anti-Romania gen "Politice" a lui HRP. Si alte activitati de acest gen. Intoxicand o generatie intreaga.
    • +4 (4 voturi)    
      hehe (Luni, 10 aprilie 2017, 12:42)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Pasol na turbinka, Vidma!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu mai trage aer din punga ca uite ce scoti (Luni, 10 aprilie 2017, 13:39)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      din matale ! Toti activistii, de stanga sau dreapta , cei mai valorosi analisti din acele scoli provin ! Societatea civila , cata e din fondurile lui s-a nascut sau doreati sa ne adapam toti de la doctrina partidului conducator continuator din manifeste lipite de garduri si almanahe ?!
  • +2 (4 voturi)    
    Respect protestatarilor ! (Luni, 10 aprilie 2017, 13:43)

    deval [utilizator]

    Nu pot sa ma intreb cum de au asemenea conducatori (Orban fiind un produs Soros) ca si noi stam si mai si dar pare ca e o "reteta"comuna !!
  • -4 (4 voturi)    
    soros (Luni, 10 aprilie 2017, 13:59)

    SerbanAdamoiu [anonim]

    IDIOTI .. mai mult nu pot spune .... daca si ungurii au realizat perversitatea acestui nemernic comentarile sunt de prisos
    • +1 (3 voturi)    
      existenta ta e de prisos (Luni, 10 aprilie 2017, 21:02)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui SerbanAdamoiu

      "daca si ungurii au realizat" - care unguri? despre cine vorbesti?
      "perversitatile acestui nemernic" - poti sa dai un exemplu de una singura?
      "comentari (!!) le sunt de prisos" - si atunci de ce comentezi?
  • +1 (3 voturi)    
    aiasta nu se poate ! (Luni, 10 aprilie 2017, 20:57)

    arletty [utilizator]

    Adica ramine progresismul fara principala universitate est europeana ? Hmmm, greu de crezut. Lasati, ca nu se desfiinteaza. In cazul cel mai rau se relocheaza in alte zari prietenoase marxismului cultural
  • +2 (2 voturi)    
    in Romania nu se organizeaza niciun (Luni, 10 aprilie 2017, 22:08)

    N.S. [utilizator]

    protest de sustine?