Activitatea marinei militare ruse in zona Europei o depaseste pe cea de pe vremea Razboiului Rece (amiralul Howard)

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 aprilie 2017, 20:42 Actualitate | Internaţional

Portavionul Amiral Kuznetsov
Foto: Captura Twitter
Activitatea navala desfasurata in ultima vreme de marina militara rusa in zona Europei este superioara celei din timpul Razboiului Rece, a declarat, intr-un interviu acordat agentiei Reuters, amiralul american Michelle Howard, care conduce fortele navale ale SUA in Europa si Africa si comandamentul militar al NATO de la Napoli, potrivit Agerpres.

Ea a subliniat ca armata rusa si-a intensificat operatiunile navale in ultimii ani, desi flota militara a Rusiei este mai redusa ca dimensiuni fata de cea a fostei Uniuni Sovietice.

Michelle Howard si-a sustinut afirmatia dand ca exemple trimiterea portavionului Amiral Kuznetov in Marea Mediterana, intensificarea activitatii de patrulare in Atlanticul de Nord si in regiunea Arctica, deplasarile de submarine in Marea Neagra si desfasurarea semnificativa de submarine ruse in afara zonelor limitrofe Rusiei.

Rusia 'are o marina militara globala, inteleg acest lucru, dar activitatea in acest teatru de operatiuni a sporit substantial in ultimii ani', a insistat Michelle Howard. Ea a avertizat in acest context ca exista riscul ca statele membre ale NATO sa-si concentreze atentia pe zonele aflate in proximitatea lor si astfel sa neglijeze operatiunile desfasurate de armata rusa in alte spatii.

De asemenea, Michelle Howard a mai remarcat faptul ca manevrele navale ale armatei ruse sunt sincronizate cu atacurile cibernetice tot mai persistente venite dinspre Rusia si cu incursiunile periculoase ale avioanelor militare ruse in apropierea navelor armatei americane sau ale altor state membre NATO.
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

9489 vizualizari

  • -42 (48 voturi)    
    eu as vrea (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:14)

    xanti [utilizator]

    Sa stationeze la Constanta in port cam 50 de ani.
    • +26 (32 voturi)    
      Cand s-0 termina si pufaika (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      O sa stationeze si delirul vostru dement.
    • +20 (26 voturi)    
      visezi cu Greta Garbo (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mujicia va Cunoaste TUNGUS in forma PURA, barcutzele cu motorina ajung la recycle bin
    • +29 (29 voturi)    
      sub nivelul marii ? (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:23)

      van [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cred ca nu ar deranja pe nimeni.
    • +5 (5 voturi)    
      Sub forma... (Luni, 10 aprilie 2017, 7:47)

      Stely09ct [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      de recife/recifuri artificiale pentru pestisorii din Marea Neagra, da, as vrea si eu. Sau atractii pentru scafandrii amatori.
    • +5 (5 voturi)    
      nu cred ca v-ar place! (Luni, 10 aprilie 2017, 10:47)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca s-a intampl asta, si ciolavecii ar stationa in port la Constanta 5 sau 50 de ani, atunci nu ar mai avea nevoie de propaganda, si deci nu va vor mai plati pentru postari!
      Nu cred ca v-ar place asta, ar trebui sa va luat un job real ...
    • +4 (4 voturi)    
      Waw! Ie pericol!!! (Luni, 10 aprilie 2017, 12:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ie pericol mare/ Dă democratizare!/ Dar Putin e pă fază/ Și ne protejează! Mulțumim Putin și Xanti că ne apără colanții!
    • +2 (2 voturi)    
      Visul ți s-a îndeplinit din 1941! (Luni, 10 aprilie 2017, 13:56)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Crucișătorui Moskva, nava amiral a flotei roșii a Mării Negre, stationează la mică adâncime în largul portului Constanța, înspre Eforie Nord din iunie 1941. Nu e clar nici azi dacă a proiectilul ce i-a lovit magazia de muniții, trimițând mașinăria muscălească la fund cu tot echipajul, a fost tras de artileria de coastă sau de unul din distrugătoarele Regele Ferdinand, Regina Maria, Mărășeșți și Mărăști. Cert e că imediat după asta flota roșie a tuns-o cu motoarele în plin spre Sevastopol fără a mai distruge terminalele petroliere de la Constanța pentru care bătuse atâta drum...

      Nava amiral a flotei ruse a Mării Negre de azi tot Moskva se numește și e clasificată tot ca și crucișător. Io zic că e loc berechet si pentru ea să staționeze undeva în largul portului Constanța, numai că ar fi frumos să o facă la adâncie ceva mai mare :)
  • -19 (35 voturi)    
    Sa vezi si sa nu crezi ! (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:43)

    Rahan5 [utilizator]

    Amiralul Howard este de fapt femeie !
    Taica-su a fost sergent in armata, deci fara traditie marinareasca.
    Nu e de mirare ca face niste declaratii de ,,te apuci cu mainile de cap".
    In timpul Razboiului Rece, marina URSS nu-si propusese sa tina (,,cu orice pret") nici un ,,cap de pod" in afara URSS (cum este acum Siria). Desi (fata de situatia actuala) , aflate in porturile URSS, vasele erau mai multe si cu o forta mai mare, in caz de incepea un razboi de anvergura.
    Logic, ca acum, miscarile de vase par ample fata de Razboiul Rece, dar sunt cauzate de mentinerea capului de pod din Siria. ( Nu comentez aici miscarile din Arctica , pentru ca nu apar in presa).
    Deci nu este o activitate ,,special marita" a marinei ruse.
    Este doar o activitate adecvata situatiei din Siria si dependenta de Siria. Care situatie, similara cu Siria, nu a mai fost pe timpul Razboiului Rece.
    Deci, doamna Michell Howard ar fi mai bine sa se joace in cada cu nepoteii, cu ratuste si vaporase, si sa se lase de meseria de amiral.
    Ce este tragic, prin ce ,,pile" a ajuns Michell seful flotei din Mediterana ?. Am doar asa, o banuiala, ca tot o Michell (Obama) a ,,tras sforile" necesare, ca sa se ajunga aici !
    • +23 (31 voturi)    
      Tu esti din aia care cred ca femeia (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:23)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      E buna doar la cratitza? It's America man. Aici vezi femei pe truck, pe macara, la lopata, etc. N-ai vazut asa ceva in Mujicia asa-i. Aveti macar un plutonier in armata? E interzis de spiritul dughinisto ortodox eurasianic, is it?
      • -20 (28 voturi)    
        Femeia care este capabila sa (Luni, 10 aprilie 2017, 0:40)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        inlocuiasca barbatul in functia de amiral, sa dovedeasca ca poate sa faca asta, nu sa se comporte in declaratii de parca ar fi actrita de telenovela !. Altfel, cu marina SUA, se va ajunge la alt Pearl Harbor. De altfel, e bine ca un amiral, sa se abtina sa dea declaratii sau interviuri ca un politician. Ar trebuii sa existe functia de purtator de cuvant al marinei SUA din Mediterana. Care purtator de cuvant va citii un text filtrat de un consiliu de ofiteri de marina.
        Daca Michaell Howard va mai ,,iesii la interviuri", risca sa faca de ras marina SUA !
        • +15 (23 voturi)    
          Tu esti rus sau romanash (Luni, 10 aprilie 2017, 3:54)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Care le stie pe toate?
        • +3 (3 voturi)    
          :) (Luni, 10 aprilie 2017, 9:51)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          tanti asta te saluta si iti trimite cele mai avansate nave de lupta sa-ti aduca libertate si pace (interioara). pozitie in care se afla pentru ca demonstrat capacitati de conducere deja, fortele armate americane sunt un exemplu foarte bun de meritocratie. poate mai au si ei dubiosi care se agata de functii, dar cine ajunge la nivel de top a demonstrat deja capacitatile necesare in fata celor mai buni din domeniu in breasla lor.

          stiu ca este greu sa intelegi asta din coltul tau de lume limitat, unii s-au obisnuit cu nepotismele mujice si imbarligaturile balcanice si e clar si de ce va roade, in Romania nu mai este loc pentru astia ca voi.
      • +12 (18 voturi)    
        rahan cu perje (Luni, 10 aprilie 2017, 0:57)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Important e ca bizonul s-a prins care a fost golania. Negresa aia a lu' obama a ales-o!
        Rahan5 e genul de mioritic care mananca rahan si in somn, asa ca nu i-a fost greu sa o dibuiasca pe Michelle.
    • -9 (13 voturi)    
      Auzi... (Luni, 10 aprilie 2017, 2:12)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      stiu ca voi va pregatiti de razboi
      mai stiu si dezinformarea cu reducerea bugetului Armatei cu 25%
      stiu ca-l pretuiti pe celalalt co-Tar al Rusiei,marele patriarh Alexei II mai mult ca si pe mine
      dar lucrurile se vor schimba
      peste 3 zile implinesc 40 de ani si 4 luni ultimul stagiu din testul dragonilor masculi
      si mi-am terminat si misiunea divina de 7000 de zile pt Atlantia
      si i-am scos si din blestem pe astia din Ramania dupa 7777 de zile pt ei
      deci...pot sa vin oricand la voi
    • 0 (0 voturi)    
      ehhh (Luni, 10 aprilie 2017, 8:14)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Rahan cu perje
    • +3 (5 voturi)    
      Rahan turcesc (Luni, 10 aprilie 2017, 11:55)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Si eu am asa, o banuiala, ca tot un Tarzan a tras sforile ca tu sa ajungi postac pe Hotnews.
  • +12 (14 voturi)    
    Cine domnu", cine sa stationeze? (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:01)

    vudejea [utilizator]

    50 de ani la Ct?
  • -1 (3 voturi)    
    Rusia si SUA se provoaca reciproc (Luni, 10 aprilie 2017, 9:58)

    jackalphonse [utilizator]

    Rusia agresiva in mod direct, SUA pprin strategii zise de aparare.
    Noi, ca de obicei, la mijloc.
    • +1 (1 vot)    
      mare glumet esti Alfoanse (Luni, 10 aprilie 2017, 20:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Dar de ce noi la mijloc ca de obicei?
      Nu tin minte ca atunci cand eram in pactul de la Varsovia americanii sa ne ameninte direct cu nuclearele sau ca vreun vicepresedinte al US sa promita ca ne va vizita la bordul vreunui bombardier.
      Si de ce la mijloc? Din cate stiu eu suntem membru al NATO, la mijloc poate sunt Georgia, Ucraina sau Moldova!