Statele Unite sunt pregatite sa lanseze noi atacuri in Siria "daca va fi necesar"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:00 Actualitate | Internaţional

Avioane de vanatoare siriene, distruse in adapost in urma loviturilro cu rachete Tomahawk
Foto: Instagram / evgeny.poddubny
Statele Unite sunt pregatite sa efectueze noi lovituri impotriva regimului sirian si sa sdopte noi sanctiuni economice, dar spera ca "acest lucru nu va fi necesar", a afirmat vineri seara ambasadorul american la ONU, Nikki Haley, citata de AFP. Diplomatul american a facut aceasta afirmatie la reuniunea de urgenta a Consiliul de Securitate al ONU dedicata primei actiuni militare a Washingtonului impotriva regimului Bashar al-Assad in cei 6 ani de razboi din Siria.

SUA au lansat in noaptea de joi spre vineri un atac cu rachete asupra unor tinte militare din Siria. Operatiunea a vizat o baza aeriana a regimului sirian din regiunea Homs si a venit ca raspuns la atacul cu arme chimice din orasul Khan Shaykhun, in care si-au pierdut viata zeci de civili.

Pentagonul a precizat ca atacul, ordonat de presedintele Donald Trump, a avut loc la ora locala 04:40 (01:40 GMT), cand 59 de rachete de croaziera Tomahawk au fost trase din distrugatori in estul Mediteranei.

Armata SUA a informat fortele ruse inainte de loviturile asupra bazei aeriene siriene si nu a vizat acele sectiuni ale obiectivului unde rusii erau considerati a fi prezenti, a precizat purtatorul de cuvant al Pentagonului, capitanul Jeff Davis. Rusia a condamnat atacul, Vladimir Putin calificandu-l drept "o agresiune la adresa unui stat suveran".

"In seara asta am ordonat un atac militar directionat asupra bazei aeriene din Siria de unde a fost lansat atacul chimic. Prevenirea si descurajarea raspandirii si utilizarii armelor chimice mortale este de interes vital pentru securitatea nationala a Statelor Unite. Este cert ca Siria a folosit arme chimice interzise, a incalcat obligatiile care ii revin in temeiul Conventiei privind interzicerea armelor chimice si a ignorat avertismentele Consiliului de Securitate al ONU. Incercari de ani de zile de a schimba comportamentul lui Assad au esuat si au esuat cu consecinte dramatice", a declarat presedintele Trump, la scurt timp dupa lansarea atacului.

Militarii americani suspecteaza ca regimul sirian a fost "ajutat" sa efectueze prezumtivul atac chimic, a declarat vineri un militar american, fara insa a nominaliza explicit Rusia, principalul aliat al regimului lui Bashar al-Assad.























3558 vizualizari

  • -10 (32 voturi)    
    si irak avea arme de distrugere in masa... (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:04)

    demaGOCU [utilizator]

    La precizia pe care o au americanii nu si pot permite un razboi cu Siria. Si Katiushele sunt mai precise decat Tomahawk-urile alea: 23 din 59!
    • -9 (31 voturi)    
      unde sunt filmele de propaganda (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:54)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      In care intra Tomahawkul pe geamul cladirii.
      Astia nu au fost in stare sa nimereasca o pista de avion.
    • +9 (27 voturi)    
      Și atunci care-i treaba, balșevik? (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 13:36)

      linxs [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Cifrele astea le tot văd repetate pe mai toate siturile pe care le citesc, semn că e o directivă primită din Petrograd, str. Savushkina nr. 55.. Stirea initială a fost că "potrivit datelor de care dispune Rusia, doar 23 de rachete de croazieră au lovit baza aeriană siriană. Nu este clar unde au ajuns celelalte 36 de rachete de croazieră" a declarat Igor Konaşenkov, purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării.
      Băi, da' pricepuți mai sunteți. Cu tehnologia voastră "ultraperformantă" ați reușit să numărați 23 rachete căzute, dar nu știți unde s-au dus celelalte. Păi, amice, ați utilizat abacul sau vestitele voastre sisteme S-400?
      • -4 (4 voturi)    
        negare (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 20:15)

        curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui linxs

        Atata timp cat n-a iwsit nici un obez proatanac sa infirme acest zvon cu aoguranta a foat ceva putred cu raketwlw alea si va de fapt mult dintre elw se prwa poate sa fi fost doborate sau au ajuns de fapt prin balarii.....oricum faptul ca bombardamenelw aucontinuat din partea regimilui Assad kiar dupa acest raid al Obezilor eate klar cata frica au indus tolomacii...rusilor si lui Assad...ma umfla rasul..desi obezii sunt destul de prostnaci sa constientiEze in ce situatie jenanta se i-au pus inca o data rusii prin continiarea atacurilor fara nici o problema
    • +2 (18 voturi)    
      De 'Imperialismul' roman ce zici? (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 14:39)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Cam asa ne-au catalogat rusii / bolsevicii de cand au tanjit dupa gurile Dunarii si au inceput asaltul asupra Europei.

      Hai, zi ceva?
      Esti cu rusii pana la capat?

      In general, recunoasteti bai, voi, mincinosii de la PSD, ca sunteti doar cozile de topor ale rusilor, ma rog, ale oricarei puteri straine care va pot salva liderii de coruptie si furt.
    • +7 (11 voturi)    
      Si pigmeii, pe ei i-ai uitat (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 16:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Pigmeii is periculosi pt ca-s mititei.
  • +5 (19 voturi)    
    La Sochi (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:13)

    un domn [utilizator]

    Acolo se va ascunde sluga Cracanatului Putin
  • -11 (21 voturi)    
    Meh (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:33)

    Nyk1 [utilizator]

    Întotdeauna prinde bine să testezi eficacitatea armamentului din dotare.
  • -13 (19 voturi)    
    =))) (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 13:04)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Yeah right...glume expirate de hollywood.
  • +8 (24 voturi)    
    Oh, rusofonii/bufonii PSD la post.. (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 13:36)

    Sani [utilizator]

    ...pentru ceilalti:

    Inainte de a critica americanii prea mult, ganditi-va cat este de aproape Romania de Rusia + istoria!
    1. 1812 au ocupat Basarabia
    2. 1878 au ocupat cele 3 judete din sudul Basarabiei in scopul accesului la gurile Dunarii. Aceste judete sunt si acum la ucrainieni.
    3. 1918: Sovieticii ne-au declarat razboi
    4. 1940: au ocupat din nou Basarabia
    5. 1944 - 1989: ne-au ipus regimul comunist
    6: 1989 - 2017: au reusit, in IN CEA MAI MARE PARTE A INTERALULUI (cu ajutorul cozilor de topor din Romania) sa promoveze politicieni apropiati de Rusia (PSD & Friends).

    PS: Boborul roman are nevoie de mai multi neuroni si mai multa istorie daca nu vrea sa dispara!
    • -6 (22 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 14:40)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Regele Mihai ne-a dat pe mana rusilor fugind ca un las.
      Cat priveste rusofilii ,este democratie avem voie sa avem ce preferinte vrem,punct.
      De cozile de topor vandute occidentului,nimic?
      • +5 (15 voturi)    
        sigur (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 15:19)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Avea si de ales regele mihai, putea sa blocheze Prutul si ne scoteam. Lasa propaganda comunista, cu trenul plin de aur, cu care ar fi plecat peste granita.
        Pe polonezi cine i-a dat pe mana rusilor? Dar pe cehi? Dar pe unguri? Tot regele mihai?
        Polonezii au fost calcati in picioare si de nazisti si de comunisti, au avut milioane de morti si prietenul de la rasarit le-a luat si aproape o jumatate de tara.
        Sa justifici actiunile rusilor e doar o dovada de pupincurism cronic.
        • -4 (4 voturi)    
          mare istoric (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 19:57)

          curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Daca kiar stiai istoria apoi stiai ca rusii au foat mici copii cu polonezii fata de ce a facut Ioan sobeaki pe teritoriu rusiei in secolul 17...mai pune mana de te ducumwnteaza ....toate tarile auavut perioade rusinoase doar ca tre sa si recunosti si sa asumi
          • +1 (1 vot)    
            au scazut lefurile la Sputnik.md (Duminică, 9 aprilie 2017, 11:28)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui curiossiinocent

            Daca au ajuns sa dea voie la analfabeti sa posteze! Nu ti-au spus mai inocentule, ca tu doar trebuie sa dai plusuri si minusuri si nu sa te bagi in discutiile de oameni mari?
            Si revenind la "Sobeaki" poate vroiai sa spui teritoriul Ucrainei, nu al Rusiei.
            PS in loc de curiossiinocent puteai sa-ti spui la fel de bine "prostsisaraccuduhul"
            • 0 (0 voturi)    
              plus cu minus (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:31)

              curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              asta cu plusurile si minsurile e treaba voastra...pasiunea mea este sa imi bat joc de prostanaci din astia rusofobica voi care stiu doar sa judece dar nu sa si gandeasca...si corect, Ukraina de acum era atunci Rusia Kieveana ..asta nu skimba cu nimic comentariul meu initial...pana la urma polonnezii au avut si ei perioada lor cand au tanjit sa puna mana pe Rusia (ca multi alti prostanaci care au dat-o in bara )....si a fost o perioada care nu le face cinste deloc
          • 0 (0 voturi)    
            doamne fereste (Luni, 10 aprilie 2017, 1:06)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui curiossiinocent

            Bai nene, tu chiar esti un tip special.
            Adica de asta a avut loc masacrul de la katyn, de asta au luat 90000km2 din Polonia, pentru ca fura aia bulangii cu 250 de ani inainte.
            In fine, bea si tu cu mai multa moderatie, ca cica dai in tot felul de boli.
      • +6 (10 voturi)    
        Panarama (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 15:30)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Da bai, de fapt americanii-s de vina ca rusii au vrut Romania.

        Inteleg ca, dupa parerea ta, Mihai ar fi putut sa opresca expansiunea rusilor si n-a facut-o?!

        Ah, toti cei care sunt impotriva imperialismului rus & vandutilor (si prostilor) din PSD sunt cozile de topor ale Occidentului?

        Hai, mai spune cat de bine traiesc rusii, ce nivel de trai au, cum sunt tarile pe care le-au cucerit in decursul timpului, cate milioane de oameni (inclusiv milioane de romani) au deportat in Siberia,...
        Hai, mai spune ca trebuie sa iesim din UE si NATO, sa le cadem direct in brate,.....doar asa vor scapa si sefii PSD de inchisoare...

        Ah, poate si matale ai furat cate ceva?...sau esti doar un lipitor de afise si furnzor de papuci & tigari?

        Bai, ce lectii de logica va predau la PSD?
        • -3 (3 voturi)    
          spalatori de funduri (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 20:02)

          curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Sa stii ca in Italia sau Spania nu vezi rusi la negru strgand la c..ur bosorogi pt ca cu asta se ocupa in mare parte romnanii asa de bine o duc ei...in skimb o sa vezi ca pe unde nu te duci in concediu e plin de rusi....concluzia trageo singur ....daca poate aa duca neuronul al tau de tembel de 17 ani
      • +3 (11 voturi)    
        Rusii aveau Armata Rosia in Romania (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 16:02)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        250000 de soldati debili si murati in pufaika. Nu mai bate campii aiurea ca te otraveste stapana-tu.
        • -3 (3 voturi)    
          stalingrad (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 19:59)

          curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Bei tembelule ...armata romana a mavelarit alatiru de nemti cateva milioane de civili pana sa ajunga la Stalingrad...dupa asa ceva ce asteptai de la armata rosie...bomboane?????pentru ce a facit armata rpmana cu nemtii ayunci rusii au fost baieti gigeiiii
          • +1 (1 vot)    
            Stimabile Coada de topor (Duminică, 9 aprilie 2017, 11:40)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui curiossiinocent

            Stalin a macelarit zeci de milioane de civili sovietici si inca are statui in Rusia. Nu crezi ca ar merita si romanii o statuie?
            Si invata naibii sa scrii romaneste ca ne dor ochii citind chirilicele tale.
            • 0 (0 voturi)    
              Stalin (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:36)

              curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              deci dupa rationamentul tau, daca Stalin a facut asa ceva, de ce sa nu faca si Romanii? mari cuceritori......gena asta de slugoi e cea mai mare problema a Romaniei nu Rusii...Americanii au bombardat Romania in cel de-al 2 WW , iar acum Roamnaia sta capra si joaca cum canta obezii.... rusii n-au nici o vine ca Romania n-a fost instare sa duca o politica externa profesionista, adaptata contextului geopolitic...tot ce stiu e sa dea vina pe altii pentru impotenta lot politica...
      • -2 (4 voturi)    
        regele mihai e tradator de tara (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 18:30)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        A anuntat capitularea cu luni de zile inainte de a fi semnata. Toti soldatii romani care au ascultat de stirea data la radio au fost incadrati la prizonieri de razboi. Au fost TRADATI! Anunti capitularea dupa ce capitulezi, nu iti minti soldatii si POPORUL! Mihai e un tradator MIZERABIL!
      • +1 (1 vot)    
        nimic (Duminică, 9 aprilie 2017, 11:24)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        da, nimic. Alea sunt ok. Punct
        democratia nu acopera penibilul, punct.
    • -2 (2 voturi)    
      tavalugul istoriei (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 17:33)

      nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Pe scurt: in 1812 otomanii cedeaza toata Basarabia Rusiei in urma infrangerii in razboiul ruso turc. Ce sa-i faci, nu era decizia noastra. In acelasi an Rusia ii zdrobeste pe francezi, grav.
      In 1856, cele 3 judete de la gurile Dunarii sunt retrocedate Moldovei in urma infrangerii Rusiei in razboiul din Crimeea, de catre o alianta chestionabila, otomano-franceza-britanica. In 1878, in urma unui nou razboi ruso-turc la care participam si noi (Independenta), Rusia preia Bugeacul si cedeaza Dobrogea.
      Despre declaratia de razboi a sovieticilor din 1918 nu stiu...
      In 1944 eram in postura unui gandac... un an mai tarziu la Yalta, cu bocanc rusesc deja in tara si Stalin la 65 de Km de Berlin, aveau o pozitie atat de puternica incat SUA si Marea Britanie nu erau in postura de a dicta ceva in privinta noastra.
      Tavalugul istoriei, uriasul vecin de la est pe care avusesem din nou neobrazarea sa il agresam, nu ne-a putut nimeni schimba soarta...

      Otomanii, Napoleon, Germania nazista, toti si-au luat-o grav de la Rusia. Nu invatam nimic din istorie? E o vorba veche ca are tendinta sa se repete... Geografia nu o putem schimba, suntem aici, la confluenta marilor puteri, de sute de ani.

      Oare in context capitalist, nu ar fi mai destept sa pastram bune relatii diplomatice si economice cu ambele parti, vest si est?
      • 0 (0 voturi)    
        NU. (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:29)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        Ar fi mai bine sa ne respectam aliantele si angajamentele si sa actionam in consecinta. Stiu ca pt voi, postacii, astfel de valori sunt relative si onor datoriei, va inclinati asa cum bate vantul si ati vrea sa ramanem in continuare in postura unui gandac, pe principiul capul jos si sluga.
        Jeguri ordinare, pretinsi cunoscatori de istorie mi-e sila ca vorbiti aceeasi limba cu a mea.
        "Si-au luat-o grav de la Rusia"?? asta numesti tu faptul ca au pierdut razboaie pe teritoriul rus si au trebuit sa se retraga ?
        DEX online: penibil
        • -1 (1 vot)    
          ce carnat plin de ura :) (Luni, 10 aprilie 2017, 2:39)

          nectarie [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          Nu o sa ma cobor la nivelul tau, daca am fi fata in fata probabil ca n-ai avea atata "curaj" :)

          Ce sa zic, un exemplu de partener de dialog, mi-ar placea sa traiesc intr-o societate plina de oameni ca tine. Ar fi asa o democratie frumoasa, in care toti ne-am simti liberi sa ne exprimam.

          Auzi, apropos de respectat aliante si angajamente, oare unde eram daca ni le respectam in august 1944? Stii ce a patit Ungaria pentru ca a stat - onorabil ce-i drept - de partea Germaniei pana la sfarsit? Stii cum am fost priviti (inclusiv la Yalta) pentru faptul ca am intors armele? Iti spun eu, ca un popor lipsit de onoare, si la final nu am avut statut de cobeligerant al Aliatilor. Victoria lor ar fi fost probabil mult amanata, daca nu imposibila, fara frontul sovietic.

          Onorabili romani ca dvs, pe socoteli de rrom, ar fi preferat sa lupte 4 ani cu Germania, sa ne luam Basarabia, apoi sa intoarcem armele si sa ne luam inapoi Cadrilaterul si Ardealul de Nord, ca la final sa picam sub zona de influenta americana si sa nu mai auzim de acest vis urat numit Rusia.
          Nu am ce istorie sa discut cu tine, ai mintea prea incetosata... de ura :))
          Penibilule.
          • +1 (1 vot)    
            mi-e sila in continuare (Luni, 10 aprilie 2017, 9:14)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

            iar daca am fi fata in fata ti-as da punga cu gunoi sa o duci la pubela si doua palme preventiv ca sa nu versi nimic pe drum.

            mie nu mi-ar placea sa traiesc intr-o societate plina de oameni ca tine. Asta a fost societatea romaneasca in anii '90 si intr-o buna masura inca mai este. O masa de manevra hranita de ideile tembele ale nationalismului prost inteles, plin de manele si burtosi in tricouri FRF. Asta in timp ce bunul simt, traiul decent si civismul era calcat in picioare de mari romani gen Iliescu, Nastase, Roman etc.

            Ai pronuntat "daca" si ai facut tu teorii ale variatiilor istoriei, ceea ce nu se face bai intelectualule. Ai pus intrebari la care ti-ai raspuns singur, ti-ai validat singur concluziile si afirmi de minti "incetosate"?

            Asa este nu ai ce istorie sa discuti cu mine pentru ca istoria ta este una ipotetica (il cuprinde pe daca) nu analitica si oricum ideea de a generaliza istoria in contextul actual este eminamente cretina.

            Viata luna in postura de gandac iti doresc.
      • 0 (0 voturi)    
        degeaba (Duminică, 9 aprilie 2017, 23:39)

        curiossiinocent [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        le explici...mare parte din comentatorii astia au un singur neuron si ala e spalat bine de "coca cola"...rezumatul tau de mai sus este foarte frumos redat si la subiect, dar cred ca ti-ai irosit timpul degeaba, cum ziceam mare parte din comentatorii de aici sunt niste tembeli care pt o sticla de cola si o portie de MC vand si ultima samanta de destoinicie care ar trebui sa o aiba poporul asta
      • 0 (0 voturi)    
        zi drept, ai baut (Luni, 10 aprilie 2017, 1:28)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

        Cam care a fost contextul in care 'am agresat uriasul vecin de la rasarit'?
        Sa fi fost dupa ce au ocupat Basarabia? Sa fi fost dupa ce Romania fusese deja impartita intre prietenii Stalin si Hitler?
        Mancurti ca curiossiinocent pot spune orice, pentru ca au fost indoctrinati timp de 70 de ani, dar la drept vorbind vecinul de la rasarit nu ar trebui sa ne fie vecin.
        • 0 (0 voturi)    
          foarte pe scurt (Luni, 10 aprilie 2017, 2:09)

          nectarie [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Cand am trecut Nistrul.
          Cand am masacrat civili in Odessa.

          http://www.romanialibera.ro/aldine/history/odessa-1941---onoarea-patata--a-armatei-romane--articol-integral--243170
          • 0 (0 voturi)    
            masacre (Luni, 10 aprilie 2017, 7:36)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

            Departe de mine de a justifica in vreun fel abuzurile care au avut loc. Sa nu uitam ca si in ograda proprie au fost masacrati romani care aveau vina ca aveau alta religie sau etnie.
            Contextul istoric ramane, atrocitatile (inclusiv cele din Odesa) sunt o consecinta a faptului ca am fost tarati in razboi.
            Evident ca nimic nu justifica crime de razboi, dar realist vorbind cu sau fara acele crime, soarta noastra ar fi fost fix aceeasi (vezi cazul Poloniei).
            Nu s-au trezit romanii nervosi intr-o dimineata si s-au apucat sa atace URSS, trecand Nistrul ca sa omoare civili in Odesa.
            Cortina de fier nu a fost creata de Romania, nici pentru ca soldatii romani ar fi savarsit prea multe atrocitati. In toata acea poveste, Romania era calul de bataie, fara a avea luxul de a fi o Elvetie a Balcanilor.
            Cat despre intorsul armelor in August 44, a avut loc cand treaba era terminata, iar armata romaniei era practic distrusa. Rusii erau in Polonia de cateva luni, luasera Crimeea din mai, probabil tu crezi ca niste amarati cu baionete ar fi reusit sa tina piept tavalugului sovietic, cand nemtii esuasera.
            Una peste alta dintre aliatii nemtilor, romanii au fost cei care s-au strofocat, intr-o lupta fara sorti de izbanda. Nu trebuie sa ma crezi pe mine, poti sa citesti 'victorii pierdute', ca sa-ti faci o idee cam in ce hal era armata romaniei (prin comparatie cu combatantii principali)
            Aberatiile tale cu lipsa onoarei sunt rodul propagandei. Noi nu datoram nimic Germaniei, fusesera participanti la violul din 1940.
            In mod cert nu aveam de ce sa distrugem ce mai ramasese din tara, de dragul nemtilor.
            • 0 (0 voturi)    
              nu m-ai inteles (Luni, 10 aprilie 2017, 16:20)

              nectarie [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              Dimpotriva, sunt de acord ca situatia in august 44 era implacabila, un veritabil "tavalug al istoriei". Nu zic ca ar fi fost vreo posibilitate de a iesi mai bine.

              Daca pui in context comentariul meu, eu incercam sa-i explic unui badaran mai sus ca avem un istoric de a nu ne respecta aliantele si angajamentele. Pe langa niste grobianisme, el sustine ca astazi nu avem de ce sa avem relatii economice sau de niciun fel cu Rusia, ci ar trebui sa ne respectam aliantele.

              Iar cand mentionez onoare patata, nu sunt aberatii propagandistice.
              Lasand evul mediu la o parte, nu exista exemplu de putere beligeranta intr-un razboi mondial care sa fi intors armele fara un preaviz.
              Daca ai putin respect pt un istoric batran, nu pt mine, ci pt Neagu Djuvara, citeste-i cartile si o sa vezi cum a simtit ca a fost privita Romania in cancelariile vestice. Un om care a fost acolo, contemporan cu evenimentele, bine conectat la toata diplomatia europeana.

              De aceea la Paris in 1947 noi am fost tratati ca putere perdanta, nu co-beligeranta, obligata la daune de razboi si la intarirea prin acte a pierderilor teritoriale.
              • 0 (0 voturi)    
                arme (Luni, 10 aprilie 2017, 16:35)

                muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

                Nu sunt nici eu din cale-afara de incantat de momentul 23 August, dar daca ai timp, uita-te la urmatorul film si ai sa vezi cam care erau optiunile si care erau personajele:
                https://www.youtube.com/watch?v=bC9MmPSuf1s
                • 0 (0 voturi)    
                  mersi (Luni, 10 aprilie 2017, 17:30)

                  nectarie [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                  o sa ma uit.
                  La schimb:
                  http://www.sociouman-usamvb.ro/documents/Elemente_de_istorie_a_Romaniei.pdf

                  Neagu Djuvara, pagina 122 din PDF.
              • +1 (1 vot)    
                de acord cu tine (Luni, 10 aprilie 2017, 18:10)

                gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

                Dar tu ai citit mai compozitorule vreo pagina din Neagu Djuvara ce te infoi asa? Ai citit exact fraza aia care spune: "NU trebuia sa cedam la ultimatumul sovietic din 39 fara sa tragem un foc de arma". Am pierdut 1/3 din teritoriu fara sa tragem un glont. (citat aproximativ din Neagu Djuvara

                exact asta spuneam si eu, bai ambrozie sau cum te-o chema: avem un istoric de nu ne respecta angajamentele, de a fi lasi si dispusi la compromis. DA, poate asta ne-a salvat ca neam si granite dar astazi, adica acum in timp ce tu si eu scriem pe forum, NU MAI este cazul de asemenea scenarii. Trebuie altfel de adaptare, altfel de abordare a relatiilor. De ce sa tin relatii economice cu Rusia in particular cand tot occidentul ii impune sanctiuni? ce volum de afaceri am cu Rusia? ce investitii si plus valoare aduce Rusia in tara noastra? N-am zis ca trebuie sa-i dam afara ci doar sa respectam angajamentele. ce e asa greu de priceput, mica licoare dulce ce esti?

                Ai mare dreptate ce spui ca fapte istorice dar faci o interpretare de kkt atat a ei (prin presupuneri - ce-ar fi fost daca...) si prin interpretarea vorbelor mele.
                • 0 (0 voturi)    
                  fapte istorice (Marţi, 11 aprilie 2017, 11:29)

                  nectarie [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

                  Scenariile ti le propuneam ca sa te reduci singur la absurd. Eu vb de a pastra relatii diplomatice si economice cu Rusia, tu spui NU si vb de valori precum respectarea aliantelor. Iti demonstram apoi ca nici acolo nu excelam, am mai fost curva Europei, si asta in vremuri pre-comuniste. Asa ca revin, de ce NU Rusiei dpdv economic?

                  Trade EU - Rusia:
                  http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/russia/

                  Acum hai sa iti explic unde gresesti:
                  In primul rand, Nectarie nu este o licoare, este un nume, purtat si de un sfant important pt ortodoxie, ale carui moaste se gasesc si la Radu Voda. Nu e prima oara cand faci confuzia asta, asociezi cu ambrozie, nu stiu ce e in capul tau.

                  Apoi, ultimatumul a fost la 26 iunie 1940, nu stiu ce perorezi despre 39. Mai departe, remarca lui Neagu Djuvara este cu cateva pagini mai sus in aceeasi carte, si nu este mai mult decat o constatare plina de amaraciune si o mare presupunere.
                  "Daca am fi stiut clauza secreta din pactul Ribbentrop-Molotov" am fi opus rezistenta 8 zile, timp in care Hitler poate ar fi ajuns pt ca nu ar fi lasat Rusia sa ne ia petrolul. Este un scenariu optimist, pt ca Hitler nu a atacat degeaba in 1941, abia atunci era pregatit. La 26 iunie 1940 Adolf Hitler era la numai o zi dupa cucerirea Frantei si in plina pregatire pentru campania impotriva Angliei. Raspunsul lui Hitler pentru Consiliul de Coroana a fost clar, sa cedam fara rezistenta. Nu in ultimul rand, exista o intelegere prin care Ungaria ar fi atacat din spate daca rezistam. Pe scurt, Carol al II-lea nu avea niciun aliat in iunie 1940, singurii dispusi erau, culmea, turcii, nimic nu s-ar fi putut intampla altfel nici in 40, nici in 44.

                  Finalmente, esti un badaran si asta de obicei vine mana in mana cu o doza de prostie, sau macar de mediocritate. Vorbele tale nu lasa loc de interpretare, cand spui "jeguri ordinare" sau ca dai "doua palme". Am mai intalnit cocalari, unii destepti, dar la tine nu e cazul, esti doar cocalar.
  • -2 (8 voturi)    
    Pristanda (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 15:09)

    echidistantul_ [utilizator]

    Pristanda numara tomahawk-urile... 5 la primarie... 6 la prefectura... famelie mare, remuneratie mica, dupa buget.
    Doamna Nikky a inteles ca au mai ramas ceva racheste dintre cele 59 platite, si spera la patea a doua. Dar hollywood-ul nu mai are buget pentru o a doua parte.
    Nikky, fii barbata!
  • +3 (5 voturi)    
    600 (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 18:03)

    gituca [utilizator]

    Amice , nu te necaji, la 600 de miliarde de dolari pe an unchiull Sam are de unde trimite milioane de rachete dalea unde vrea, pe cand Aliosa la 60 de miliarde, ce sa mai zic! E diferemta , nu?
    • 0 (0 voturi)    
      mai exact (Duminică, 9 aprilie 2017, 12:24)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui gituca

      vreo 46 la aliosa si in scadere. mai putin decat marina SUA
      59 de rachete sunt doar un exercitiu mai mult decat suportabil.
  • -1 (5 voturi)    
    Trump in eroare ... (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 20:01)

    utug [utilizator]

    Aviatia lui Assad a bombardat un depzit de munitie al rebelilor fara sa stie ca in acel depozit se gasesc arme chimice ...
    Ce a facut Trump este "reckless" and "irresponsible."

    Assad's office says US strike 'irresponsible'
    http://www.cnbc.com/2017/04/07/assads-office-says-us-strike-irresponsible.html

    Russia: Syria gas incident caused by rebels' own chemical arsenal
    http://www.cnbc.com/2017/04/05/russia-says-syria-gas-incident-caused-by-rebels-own-chemical-arsenal.html

    Russia's defence ministry said on Wednesday that a poisonous gas contamination in the Syrian town of Khan Sheikhoun was the result of gas leaking from a rebel chemical weapons depot after it was hit by Syrian government air strikes.
    The United States has blamed the administration of Syrian President Bashar al-Assad for the attack, in which scores of people are reported to have been killed.
    "Yesterday, from 11:30 am to 12:30 p.m. local time, Syrian aviation made a strike on a large terrorist ammunition depot and a concentration of military hardware in the eastern outskirts of Khan Sheikhoun town," Russian defence ministry spokesman Igor Konoshenkov said in a statement posted on YouTube.
    "On the territory of the depot there were workshops which produced chemical warfare unitions."
    He said the chemical munitions had been used by rebels in Aleppo last year.
    "The poisoning symptoms of the victims in Khan Sheikhoun shown on videos in social networks are the same as they were in autumn of the previous year in Aleppo," Konoshenkov said.
  • -1 (5 voturi)    
    Trump in eroare ? (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 20:45)

    utug [utilizator]

    Aviatia lui Assad a bombardat un depzit de munitie al rebelilor fara sa stie ca in acel depozit se gasesc arme chimice ...
    Ce a facut Trump este "reckless" and "irresponsible."

    Assad's office says US strike 'irresponsible'
    http://www.cnbc.com/2017/04/07/assads-office-says-us-strike-irresponsible.html

    Russia: Syria gas incident caused by rebels' own chemical arsenal
    http://www.cnbc.com/2017/04/05/russia-says-syria-gas-incident-caused-by-rebels-own-chemical-arsenal.html

    Russia's defence ministry said on Wednesday that a poisonous gas contamination in the Syrian town of Khan Sheikhoun was the result of gas leaking from a rebel chemical weapons depot after it was hit by Syrian government air strikes.
    The United States has blamed the administration of Syrian President Bashar al-Assad for the attack, in which scores of people are reported to have been killed.
    "Yesterday, from 11:30 am to 12:30 p.m. local time, Syrian aviation made a strike on a large terrorist ammunition depot and a concentration of military hardware in the eastern outskirts of Khan Sheikhoun town," Russian defence ministry spokesman Igor Konoshenkov said in a statement posted on YouTube.
    "On the territory of the depot there were workshops which produced chemical warfare unitions."
    He said the chemical munitions had been used by rebels in Aleppo last year.
    "The poisoning symptoms of the victims in Khan Sheikhoun shown on videos in social networks are the same as they were in autumn of the previous year in Aleppo," Konoshenkov said.
  • -2 (6 voturi)    
    DONALD TRUMP’S HUGE “MISTAKE” (Duminică, 9 aprilie 2017, 6:48)

    utug [utilizator]

    https://lovetruthsite.wordpress.com/2017/04/09/donald-trumps-huge-mistake-in-syria/

    https://realnse.com/2017/04/did-trump-make-a-mistake-attacking-syria/
    • 0 (0 voturi)    
      Trump nu a facut nici-o greseala (Duminică, 9 aprilie 2017, 22:21)

      znjqlbtt [utilizator] i-a raspuns lui utug

      http://www.veteranstoday.com/2017/04/06/swedish-medical-associations-says-white-helmets-murdered-kids-for-fake-gas-attack-videos/

      Trump a respectat planul in mod exact. Se doreste declansarea unui al treilea razboi mondial, iar pentru asta sunt ucisi copiii pentru a fi filmati ca proba justificativa.

      "Cine sunt ei sa se joace asa cu vietile oamenilor?"

      Raspunsul e simplu: psihopati.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa-i vedem pe rusi (Duminică, 9 aprilie 2017, 14:23)

    KostasP [utilizator]

    Cu matzele ghioraind de foame trimisi la razboi in siria. Gluma aia de portavion rusesc cu aburi pe unde mai este? Trump este abil. Va intarii relatiile cu china si ii va izola pe rusi din toate partile. Iar apoi le va trage o mama de bataie in siria luandu-le si ultimul bastion de rezistenta din lumea araba. Gusatul de assad e deja ud. Stie ca zilele ii sunt numarate.