Pentagonul banuieste ca regimul Bahasr al-Assad a fost "ajutat" in prezumtivul atac chimic care a vizat localitatea Khan Sheikhoun

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 aprilie 2017, 21:23 Actualitate | Internaţional

Militarii americani banuiesc ca regimul sirian a fost "ajutat" sa efectueze prezumtivul atac chimic, a spus vineri un militar american, fara insa a nominaliza explicit Rusia, principalul aliat al regimului lui Bashar al-Assad, scrie AFP.

"Suspectam ca au primit ajutor" in atacul de marti impotriva localitatiil Khan Sheikhoun in care si-au pierdut viata cel putin 86 de persoane, dintre care numerosi copii, a declarat un inalt oficial militar american, care a preferat sa-si pastreze anonimatul.

"La minimu,  rusii au esuat in a controla activitatea" partenerului lor sirian, a spus el, reamintind ca rusii erau prezenti in baza aeriana de unde au plecat avioanele siriene care au efectuat atacul.

"Nu putem spune acum rolul pe care l-ar fi putut juca rusii", a precizat acesta.

Americanii au bombardat cu 59 de rachete Tomahawk baza aeriana siraian Al Shaayrat, de unde au plecat, potrivit Washingtonului, avioanele siriene implicate in atacul de marti.

Rusii au intre zece si o suta de oameni in aceasta baza, potrivit estimarilor Pentagonului.

"Au cu siguranta informatii despre operatiunile aeriene cotidiene efectuate plecand de la aceasta baza", a subliniat vineri un alt responsabil militar american.

Rusii au fost avertizati de americani ca vor lovi aceasta baza.

Rachetele americane au evitat in mod deliberat locurile folosite de rusi, potrivit militarilor americani.  
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

5564 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    analisti de doi bani (Vineri, 7 aprilie 2017, 21:29)

    xanti [utilizator]

    Trump a bombardat Siria cu un scop ,sa arate in negocierile cu China privind Coreea de Nord ca daca nu se ocupa chinezii de problema vor actiona ei militar si au dat un exemplu.
    Daca vroiau sa realizeze ceva nu anuntau dinainte ca vor bombarda aeroportul.
    • +2 (6 voturi)    
      Daca SUA vroiau sa realizezeze ,,ceva" (Vineri, 7 aprilie 2017, 23:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      atacau alte tinte din Siria, unde Tomahawk-urile nu ar fi fost asteptate de antiaeriana !
      Dar mesajul lui Trump a fost: ,,Astazi sunt baiat generos , dar daca mai faceti figuri, maine va rad de pe fata pamantului !"
      • +2 (6 voturi)    
        Nu se sinchisesc americanii de antiaeriana (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 1:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        lui Bashar !

        De cand ai auzit tu ca o antiaeriana poate nimeri niste rachete de croaziera ?
        • -1 (3 voturi)    
          de când (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 10:14)

          Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          sârbii i-au enervat pe americani atunci când le-au doborât cu antiaeriana un avion "invizibil". probabil din întâmplare, da' mai ştii? (vezi războiul NATO contra Serbiei / Iugoslaviei)
          • +2 (4 voturi)    
            Evident ca a fost vorba de o intamplare ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 11:53)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

            Poate Pantsir-ul rusesc sa le creeze probleme, dar rusii nu l-au adus in Siria !
          • +2 (4 voturi)    
            Seful bateriei Kub sarbesti (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:35)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

            care a doborat F117 a fost ofiterul Zoltan Dani.
            A fost un reportaj la TV, prin anii 2000, in care Zoltan pretindea ca a modificat radarul Kub-ului, ca sa detecteze F117.
      • +2 (6 voturi)    
        mesajul lui Trump (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 10:18)

        Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        a fost un avertisment pentru Putin şi Rusia. totuşi, ce s-a ales din campania aia media anti-Trump, cum că ruşii "au controlat" alegerile prezidenţiale din SUA? cum de s-a oprit brusc şi nu mai apare niciun titlu cât de mic pe tema asta? offf, cine să mai înţeleagă de partea cui e trolu-n ziua de azi...
    • +2 (6 voturi)    
      Te pricepi de nu mai poti ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 1:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Era obligatoriu sa-i anunte pe rusi, cat timp americanii, in mod oficial, sunt inca aliati cu acestia in Siria si, cu atat mai mult cu cat au atacat un obiectiv in preajma caruia stiau ca sunt cantonati soldati rusi si tehnica militara ruseasca.
      • +3 (3 voturi)    
        SUA nu e aliata cu Rusiua in Siria ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:57)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Exista doar niste intelegeri conjuncturale, adaptate situatiei de pe teren. De asemenea, Trump nu era obligat sa anunte fortele armate ruse.
        Sa nu uitam ca fortele armate ruse sunt o organizatie anti-ONU !
        Iar orice membru ONU (in cazul asta SUA), poate lovi orice stat aliat cu aceasta organizatie , si care gazduieste forte ruse, in speta Siria. Desigur, ca numai SUA isi permit sa faca acest lucru !
        Desigur, se poate face si ,,gargara" la ONU pe tema asta.
        Si care va fi rezolutia ONU ? : ,,Se condamna SUA, care a lovit intr-o baza militara a complicelui invadatorului Crimeii , in speta statul sirian." Sa scie Lavrov textul asta pe o bucata de hartie si sa o prezinte Adunarii ONU !.Va vedea el acolo ce se voteaza !
        • +1 (3 voturi)    
          Da,exprimarea nu a fost tocmai exacta ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 14:22)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          La intelegerile conjuncturale ma refeream si eu.

          Bineinteles ca nu era obligat printr-o intelegere scrisa. Avand in vedere insa faptul ca americanii stiau ca forte ruse erau in proximitatea bazei siriene, daca nu chiar in incinta ei, iar rusii stiau la randul lor ca americanii stiu, SUA a trebuit sa faca lucrul acesta pt ca nu avea nevoie de un conflict direct cu rusii. Totusi Trump nu este Erdogan iar generalii americani nu sunt generalii turci, sa dea imediat ok pt doborarea unor avioane bolsevice

          PS. As putea spune ca americanii joaca cu rusii in alta liga in care turcii nu au (inca?) acces.
    • 0 (0 voturi)    
      Trump tocmai va aratat Degetzelul (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 22:35)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si nu la pinky ma refer.
  • -5 (21 voturi)    
    huh (Vineri, 7 aprilie 2017, 21:29)

    Mazeta [utilizator]

    „prezumtivul atac chimic” - deci încă nu se știe dacă a avut loc un atac chimic?
    • 0 (0 voturi)    
      Ba se stie (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 22:38)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu cu ce crezi ca au bombardat? Cu pufaika?
  • -14 (18 voturi)    
    Și rușii au bănuiala... (Vineri, 7 aprilie 2017, 22:13)

    Nyk1 [utilizator]

    ...că State Dept. finanțează ISIS și fundamentalismul islamic.
    • -3 (3 voturi)    
      poate (Vineri, 7 aprilie 2017, 23:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      blajinul obozo cel criptomusulman.., trump nu va face asemenea timpenie.
  • -3 (5 voturi)    
    pai (Vineri, 7 aprilie 2017, 23:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    probabil cind a decolat avionul cei zece sau o suta de rusi erau mahmuri dupa votca reglementara.
    Altfel, semnalul e clar, epoca lui obozo, cind rusii zburdau in siria, a trecut.
  • 0 (2 voturi)    
    Grammar nazi (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 3:06)

    BogdanDociu [anonim]

    Prezumtiv nu inseamna presupus.

    Nici macar prezumptiv nu inseamna presupus. Prezumptiv se foloseste cand e vorba de un mostenitor si inseamna "principe destinat a domni în ordinea nașterii".

    Detaliile fac diferenta...
    • +2 (4 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 10:12)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui BogdanDociu

      "p"-ul ăla face diferenţa ;) şi, da, prezumtiv înseamnă "ipotetic", adică "presupus". grea limba asta română, nu? da' şi mai grea e ruso-americana ;)