UPDATE Un sofer a intrat cu camionul in pietoni la Stockholm / Patru morti si 15 raniti

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 aprilie 2017, 16:12 Actualitate | Internaţional

Un camion a intrat in pietoni in Stockholm
Foto: Captura Twitter
Un sofer a intrat cu un camion direct in multime pe o strada din centrul capitalei Suediei, Stockholm, a anuntat politia, citata de Reuters. Cel mai recent bilant indica  patru morti si 15 raniti. O persoana a fost retinuta de politie si se declara raspunzatoare pentru atac.
 

LIVETEXT
------------
23.54 Un barbat arestat se declara raspunzator

21:55 Patru persoane au fost ucise si alte 12 ranite intr-un atentat cu camion care a avut loc vineri in Stockholm, a anuntat politia, care a precizat ca o persoana a fost arestata, scrie AFP.

"Pot confirma ca patru persoane au fost ucise si 12 au fost ranite", a declarat un purtator de cuvant, adaugand ca o persoana a fost arestata, fara a oferi detalii legate de identitatea sa.

20:05 Politia a anuntat ca intervieveaza doua persoane in legatura cu atacul, dar a refuzat sa precizeze daca este vorba de suspecti


19:43 Compania nationala a cailor ferate suedeze a anuntat ca toate trenurile din si spre fara centrala din Stockholm au fost anulate pentru restul zilei, potrivit Reuters

19:01 Politia suedeza a difuzat imagini cu principalul suspect surprinse de camerele de luat vederi



19:00 Imagini surprinse imediat dupa ce camionul a intrat in pietoni



18:28 Politistii norvegieni din marile orase si de pe aeroportul din Oslo vor purta arme pana la noi ordine dupa atacul din Stockholm, potrivit Reuters.

17:55 Politia suedeza precizeaza ca nicio persoana nu a fost arestata deocamdata in legatura cu acest atentat

17:54 Ambasada Romaniei la Stockholm precizeaza ca "a efectuat in regim de urgenta demersuri pe langa autoritatile locale, pentru a verifica daca exista cetateni romani afectati".
 
"Actiunile de interventie a autoritatilor competente sunt inca in curs de desfasurare, evaluarea efectelor incidentului nefiind definitivata la aceasta ora", afirma MAE, care adauga ca cetatenii romani pot solicita asistenta consulara la urmatoarele numere de telefon: Ambasada Romaniei la Stockholm 0046 (0)7 36 98 54 63, 0046-(0)8-20.56.74, 0046-(0)8-20.99.27, 0046-(0)8-411.31.81, apelurile fiind redirectionate catre Centrul de Contact si Suport al Cetatenilor Romani din Strainatate (CCSCRS) si preluate de catre operatorii Call Center in regim de permanenta.

17:33: Gara centrala din Stockholm a fost evacuata.

17:27: Premierul suedez Stefan Lofven afirma ca tara "a fost atacata" si ca toate indiciile conduc catre un act terorist - agentia TT citata de Reuters.

17:14 Politia suedeza a confirmat moartea a trei oameni, anunta agentia TT, preluata de Reuters

17:08 Companie suedeza de bere Spendrups, care detine camionul, afirma vehiculul fusese furat in cursul zilei de vineri

17:03 "Exista morti si multi raniti", a declarat pentru AFP un purtator de cuvant al serviciilor de securitate (Sapo), adaugand ca "cel sau cei care se afla in spatele atentatului" sunt cautati.

16:54 Circulatia metroului a fost intrerupta, potivit agentiei TT, preluata de Reuters



16:50 Serviciile suedeze de securitate afirma ca e vorba de un atentat



16:45 Politia a avertizat cetatenii sa evite centrul orasului

16:40 Politia suedeza afirma ca a primit informatii legate de posibile focuri de arma, dar care nu au fost confirmate inca



"Un vehicul a ranit oameni pe Drottningatan", a spus purtatoarea de cuvant a politiei, Towe Hagg.





Incidentul a avut loc cu putin timp inainte de ora 13,00 GMT in apropierea unui mare magazin, la interesctia dintre o mare artera si strada comerciala cea mai frecventata din capitala.


Vom rveni cu amanunte


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

40784 vizualizari

  • +26 (48 voturi)    
    Hmm (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:22)

    yolo [utilizator]

    Oare cine e de vina, Gustav?
    • +12 (20 voturi)    
      ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:02)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui yolo

      Nu.... ci un cetatean suedez, Ahmed Mohamed Al Swed, bolnav psihic, aflat sub supravegherea serviciilor secrete suedeze, radicalizat in inchisoare eventual, toti vecinii zic ca e un baiat politicos, care chiar bea si alcool pana nu de curand...
    • +6 (26 voturi)    
      Deci , cine comanda atacurile teroriste ??? (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:48)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui yolo

      Au trantit americanii de dimineata niste bombe pentru folosirea armelor chimice furnizate de catre rusi lui Asad. Lovituri precise, chirurgicale, cu mare impact, le-au distrus rusilor o baza militara din Siria. Putin a facut icter mecanic. La pranz a venit si raspunsul. Atentatul terorist la Stockholm. Cui nu-i este clar cine comanda atentatele teroriste ??? Rusia ar trebui sa dispara de pe harta. Este imperiul raului. O gloata de derbedei au pus mana pe putere intr-o tara medievala si imprastie teroare in toata lumea. Fara Putin si toata sleahta care-l inconjoara, rusii ar trai mult, mult mai bine si ar fi liniste pe tot globul.
      • -6 (14 voturi)    
        mai sunteti? (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 2:43)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        atata lipsa de bun simt ca la tine greu de gasit
        • +7 (7 voturi)    
          Vezi ca te tradeaza gramatica (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 11:05)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Mai studiaza romana, nu esti nativ roman, e clar !!!!
  • +29 (53 voturi)    
    let's not jump to conclusions.... (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:22)

    liviu_ [utilizator]

    ... it;s muslims!

    sau ma rog ca sa fim corecti dpdv statistic... sunt peste 90% sanse sa fie musulman...
    • +27 (51 voturi)    
      Ehhh (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:29)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu fi rau! Nu e vorba de orice musulman, ci de unul cu probleme psihice, da?
      • +7 (33 voturi)    
        evident... (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:36)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        nu as indrazni sa spun altceva
      • +8 (12 voturi)    
        Nu (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:18)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        Nu frate, era perfect intreg la cap, ca orice dement care ucide oameni nevinovati in numele religiei.
    • -3 (11 voturi)    
      si 99,9% sanse sa fie barbat (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:31)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa nu ne prefacem ca statistica asta nu o stim
    • +3 (11 voturi)    
      Sunt curios (Vineri, 7 aprilie 2017, 18:43)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cum ai ajuns la cifra aia
  • +21 (41 voturi)    
    accident de circulatie (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:24)

    Razvan_M [utilizator]

    Probabil tot un polonez, ca in Germania.
  • +12 (34 voturi)    
    Pietonii (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Toti actori la Teatrul din Stocholm..
    • +12 (44 voturi)    
      oare acu se trezesc si ei?! (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      la suedezi ma refer...
      desi au porecla de "capitala violurilor" si nu prea pare sa le pese aparent...
      • -19 (33 voturi)    
        Mda (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:48)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sincer (btw me & u) ma simt mai in siguranta intr-un cartier de musulmani decat in unul de negri . as adauga si pe cel de evrei. dar aici nu mai e vorba de siguranta ci doar un sentiment de anxietate de care vrei sa scapi cat mai repede
        • +2 (4 voturi)    
          ...vezi... (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:41)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          ... daca-ai plecat d'acas...
        • +3 (15 voturi)    
          Pai... (Vineri, 7 aprilie 2017, 18:49)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Pai du-te acolo unde sunt musulmanii tai ca sa te afli in siguranta:
          Bagdad, Damasc, Tripoli, Bengazi, El Arish, prin Somalia. la Mosul si inca cateva mii de locuri similare...
        • 0 (6 voturi)    
          Anxietate intr-un cartier de evrei ? (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 11:22)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Poate teama... pt ca intri in el bogat si cand ai iesit si ai dat sa intri in cartierul musulman, constati ca esti falit dar cu un portofoliu impresionant de propuneri de afaceri. Si atunci normal ca nu iti mai pasa ca te explodeaza musulmanul !
    • 0 (6 voturi)    
      Inca un pic si aflam ca totul e butaforie (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 11:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      si a fost regizat si filmat in studiourile cinematografice regale din Uppsala !
  • +24 (50 voturi)    
    pai (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:37)

    hamham [utilizator]

    truck of peace strikes again.
    • -4 (8 voturi)    
      100% sigur (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:04)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      Si-a uitat pasaportul sub scaun, politia este deja pe urmele lui , cremenalul se afla in Italia si vanat
      • +2 (14 voturi)    
        bai tu ai dreptate (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 0:11)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        este clar ca e un blond. serviciile musamalizeaza totul.

        dar adevarul va iesi la iveala in zilele urmatoare cand muezinii vor chema la marsuri pt pace impotriva dezaxatilor cu ochi albastri.

        practicantii religiei pacii vor iesi cu milioanele pe strazi, cu flori in mana. asa cum au facut mereu. noi, albii dezaxati trebuie sa invatam de la ei, asa cum ne indeamna luminatii nostri conducatori progresisti.
    • +5 (19 voturi)    
      iar mor fraierii (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      ca sa isi etaleze liberalii toleranta... un sut inapoi de unde au venit - scurt! pleaca ei inapoi sau murim noi...
      • -1 (15 voturi)    
        varianta 2, fraiere! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 0:13)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        religia pacii + liberalii progresisti = love
    • 0 (12 voturi)    
      sure (Vineri, 7 aprilie 2017, 21:10)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      of eternal peace
  • +23 (51 voturi)    
    Refugees (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:38)

    xolv [utilizator]

    are welcome
    • +5 (15 voturi)    
      YES ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:46)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      WITH PLUSH BEARS ! ( And selfie with Angela )
  • +31 (57 voturi)    
    Multiculturalism se numeste (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:38)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Bravo! Sa mai vina arabi si africani, Suedia primeste fara numar, la fel ca Germania, ca sa imbogateasca societatea prin diversitate.
    Luna trecuta il mistocareau stangistii pe Trump cand a spus ca in Suedia sunt probleme.
    Degeaba spuneau politistii ca au probleme cu infractiunile facute de refugiati.
    • +3 (23 voturi)    
      . (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:02)

      SoranaPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Cam cate din atacurile teroriste au fost facute de refugiati? Mai toate sunt facute de oameni nescuti si crescuti in tarile respective.
      Evident ca numarul refugiatilor primiti trebuie controlat, dar nu mai comparati mere cu pere.
      • +3 (15 voturi)    
        cauza se numeste islam! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 0:16)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui SoranaPopescu1

        ca-s refugiati sau nascuti in europa, cauza e mereu aceiasi.
        stiu ca politic corectii spun ca muhamad, ali si abdul, nascuti in franta, sunt francezi.

        logica e cam asa. soricelul Costel s-a nascut sub ieslea din grajdul vacii Joiana. deci de fapt Costel este vaca!
      • +5 (17 voturi)    
        Iaca exemple de refugiati criminali (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 1:24)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui SoranaPopescu1

        Atacatorul de la Berlin, Anis Amri, născut la 22 decembrie 1992, care a încercat să se dea, uneori, egiptean sau libanez. În iunie, suspectul urma să fie deportat, dar documentele din Tunisia au întârziat.

        Un tanar in varsta de 17 ani din Afganistan, solicitant de azil in Germania, a fost arestat pentru ca a violat si ucis o studenta de 19 ani, la Freiburg. Cercetarile ulterioare au dezvaluit ca a facut o fapta similara si in Grecia.

        Sa mai caut exemple de refugiati model?

        Pe de alta parte, daca atacurile sunt facute de indivizi nascuti si crescuti aici, poate sugerezi ca ar trebui sa naturalizam cat mai multi refugiati si sa asteptam sa vedem daca copiii lor, nascuti in Europa, vor incepe sa-i omoare pe copiii nostri... nu? Mai bine facem un experiment cu viata si viitorul copiilor nostri, dar nu cumva sa vorbim rau de musulmani, ca repede ne eticheteaza cineva islamofobi si rasisti.
      • +3 (15 voturi)    
        pe intelesul tau (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 2:45)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui SoranaPopescu1

        cand sunt putini, ca orice derbedeu las, nu indraznesc sa-si faca de capt; de cum vin multi ca ei, devin agresivi
    • -7 (17 voturi)    
      Multiculturalism cu bune si cu rele ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 19:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Dar parca numai relele se vad !

      PS. Ma insel oare ?
      • -2 (10 voturi)    
        Se pare ca da ! :) (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 1:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Asta e ! N-o sa mor acuma dintr-atata, ca doar n-o sa le dau satisfactie lui multiculti. ;)
    • -7 (17 voturi)    
      Mai nou primeste si Romania... (Vineri, 7 aprilie 2017, 20:31)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      tot fara numar. Cica e ordin de sus, tocmai de la Bruxelles. Si daca e ordin, atunci cu placere!...
    • -3 (7 voturi)    
      stangistii vor duce lumea de rapa (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 15:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      cu "toleranta" si "diversitatea" lor
  • -31 (65 voturi)    
    Dacs come from the trucks (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:47)

    tahomir [utilizator]

    Important e ca USA ii bombardeaza pe aia care lupta impotriva teroristilor, in felul asta siguranta cetatenilor europeni e asigurata.
    Sau e ceva gresit in logica asta? Sunt bulversat, de zici ca mi-a trecut un camion cu sarin la 10 cm de mine.
    Deci or fi fost vreun dac, suparat pe vikingi. Nu poti sti, in contextul suprarealist de azi.
    • -10 (12 voturi)    
      asta e consecinta (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:04)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Bombardamentelor din Siria de noaptea trecuta.
    • +9 (11 voturi)    
      Consulta un psihiatru. (Vineri, 7 aprilie 2017, 20:13)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      .
    • +13 (15 voturi)    
      And you come from...(USSR)? (Vineri, 7 aprilie 2017, 20:36)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Logica ta este gresita: cand lupti impotriva teroristilor nu omori civili si copii cu gaze!
      Siguranta cetatenilor europeni? Am vesti proaste pentru tine: in contextual de azi trebuie sa te zbati sa iti asiguri singur siguranta (cetatenilor).
      Nu cred ca ai habar ce inseamna sa tragi o gura de sarin pe nas, cu siguranta nu ai fi numai bulversat si nici nu ai mai fi pe aici sa ne spui basme!

      Eu stiu: dacii si vikingii nu s-au calcat pe batatura si nici unii nici altii nu ucideau miseleste "inamici" - nu propagau fals pacea si aveau o mandrie personala dincolo de "salbaticia" din ei...
  • 0 (18 voturi)    
    Masinile controlate de autoritati (Vineri, 7 aprilie 2017, 16:59)

    xolv [utilizator]

    solutia utopiei stangiste pentru atentate si sfarsitul petrolului
  • -8 (32 voturi)    
    E sarbatoare pentru xenofobi (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:28)

    speedy1 [utilizator]

    Postacii islamofobi sunt in delir. Au mai murit cativa oameni in atentate prilej cu care isi exhiba cu o placere nebuna sentimentele impotriva islamului si a tuturor musulmanilor. Postacii astia seamana destul demult cu islamistii extremisti: radicalizati, conspirationisti, mari cititori de fake news si mari amatori de generalizari fortate si mincinoase. Din randul lor s-a ridicat Breivik.
    • +5 (17 voturi)    
      breivik (Vineri, 7 aprilie 2017, 23:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

      erou european. S-ar putea ca peste citiva ani sa i sa faca statui in europa. Cealaltavarianta este ca voi islamofilii, veti trai cu sharia sau veti muri. E alegerea voastra, as zice, daca ati fi capabili de asa ceva, deja ati ales. Islamofili, homofili, incompatibile clar, dar la voi nu conteaza. Sa nu uit si pedofili, aici va intilniti perfect cu leninul islamului, care e o ideologie perfect asemanatoare cu a voastra.
      Si daca dupa tine milioanele de ///islamice din franta. germania, suedia, sicare fac ce fac zilnic, sint feic nius, e clar cam cit poti. Atit intelectual, cit si fizic.
      • +3 (7 voturi)    
        Breivik este un terorist, nu un erou (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 15:07)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Daca nici cultul unui terorist condamnat pentru crime in masa nu inseamna radicalizare, atunci nu stiu ce altceva poate sa insemne. Tu, ca si ceilalti islamofobi, semanati destul de mult cu musulmanii radicalizati. Si ei ii adora pe criminalii care au comis atentate si au ucis oameni nevinovati.

        Si ei cred ca crestinii le invadeaza tarile, si ei cred ca crestinii le impun cultura lor, si ei cred ca crestinii vor sa distruga islamul, si ei cred ca homosexualii sunt o aberatie a naturii, si ei detesta feminismul, si ei gandesc in termeni de conflict civilizational, si ei generalizeaza, si ei distorsioneaza islamul asa cum altii distorsioneaza crestinismul.

        Si tu si ei sunteti in eroare, si tu si ei ati cazut prada propagandei si tu si ei sunteti radicalizati, si tu si ei raspanditi conspiratii despre ceilalti, si tu si ei credeti ca lumea nu poate merge inainte decat prin segregare sau prin cucerirea celorlalti, si tu si ei raspanditi ura si intoleranta...

        Mi-e teama si de musulmanii radicalizati, dar si de islamofobii radicalizati. Cred ca lumea civilizata trebuie sa se fereasca de ambele radicalisme.
        • -2 (4 voturi)    
          asa (Duminică, 9 aprilie 2017, 1:05)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          merge istoria, dragule, sa nu mai zic de biologie, istoria fiind doar ilustrarea anecdotica a biologiei, fiecare grup incearca sa-si asigure supravietuirea, cel putin. Cine nu poate, nu stie, nu mai vrea, dispare. E plina istoria de civilizatii disparute, la fel ca biologia de specii disparute.
          Asa merge treaba ,dragule. Iar ''lumea civilizata'' de care vorbesti, pur si simplu nu exista, e doar un construct teoretic.
          • 0 (2 voturi)    
            Doar grupul nebunilor (din care face (Duminică, 9 aprilie 2017, 11:52)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            parte si Brevik), nu cauta sa-si asigure supravietuirea pt ca nebunii, nu-i asa, nu constientizeaza pericolul disparitiei lor (daca acest pericol exista, bineinteles, pt ca deocamdata din cate stiu eu nu s-a descoperit remediul medical al diverselor forme medicale de nebunie si nici nu s-a pus problema adoptarii unei alte metode de "rezolvare" a acestei probleme.)

            PS. "Lumea civilizata" nu-i doar un "construct teoretic" cum spui tu, lumea civilizata este chiar aceasta prin care te misti tu, fara a fi macinat de temerea nerezonabila ca ai putea pati oricand ceva rau de la vreunul din concetatenii tai.
            • -2 (2 voturi)    
              Breivik nu a fost nebun (Duminică, 9 aprilie 2017, 16:06)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              ci doar un extremist radicalizat de aceleasi teorii abominabile de genul in care cred multi xenofobi.
              • 0 (2 voturi)    
                Dpdv ideologic, politic o fi cum spui tu, (Duminică, 9 aprilie 2017, 19:26)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                dar dpdv medical sigur nu e intreg la minte !
            • -1 (1 vot)    
              ba (Luni, 10 aprilie 2017, 0:34)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              chiar mi-e frica ca as putea pati ceva rau de la cei tine, ce ma fac. Tu nu esti in stare sa treci o strada aglomerata fara semafor, fara curent si supermarket mori, dar vrei sa-mi faci mie rau. In afara de a te plinge ''autoritatilor'', ce mai poti?
              • +1 (1 vot)    
                Mata esti uneori de-a dreptul caraghios ! (Luni, 10 aprilie 2017, 3:12)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

                Eu iti vorbeam de "temerea nerezonabila" ! Deci de unde ai scos-o ca as vrea sa-ti fac tie rau ? Eu, spre deosebire de un alt "amic" de-al tau, de aici de pe forum, nici macar report la comentarii nu ti-as da, chiar si de s-ar putea, daramite sa-ti fac altceva.

                PS. Te crezi mult prea interesant,sa stii !
          • 0 (2 voturi)    
            Justificarea ta este falsa si abominabila (Duminică, 9 aprilie 2017, 16:03)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Este falsa pentru ca societatea umana se deosebeste fundamental de jungla unde domneste legea celui mai puternic. Oamenii au constiinta, compasiune si iubire fata de semenii lor, animalele au doar instincte.

            In jungla primii care pier sunt cei mai slabi, puii, animalele bolnave si cele batrane. In societatea umana aceste categorii dezavantajate sunt ingrijite si aparate chiar cu pretul vietii de catre cei apropiati. In jungla un om ca Hawking, paralizat si incapabil sa se ingrijeasca de sine nu ar fi supravietuit, in societatea umana este ingrijit, iubit si apreciat, iar el a adus contributii imense umanitatii chiar si din umila sa conditie.

            Ceea ce afirmi este abominabil pentru ca aduce aminte de justificarile naziste pentru genocid, cei care ereu considerati suboameni trebuiau sa moara, adica tiganii, evreii, homosexualii, bolnavii psihic. Si nazistii invocau biologia pentru justificarea crimelor.

            Tu nu ai nimic de-a face cu crestinismul si apararea valorilor sale. Tu ai o gandire totalitara. Tu esti la fel ca musulmani radicalizati, invinuiesti colectiv si consideri teroristii drept eroi.

            Imi pare rau ca nu exista un buton de report, pentru ca prin afirmatiile tale despre Breivik tu faci apologia terorismului.
            • -1 (1 vot)    
              n-ai inteles nimic (Luni, 10 aprilie 2017, 0:29)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              dragule, dar e doar problema ta. Estropiatul hawking e doar un estropiat si atit, sint fizicieni mult mai valorosi ca el, dar, ghinion, nu sint estropiati. Iti pare rau ca nu exista un buton de report, adica nu ma poti trimite la canal, deocamdata nu poti, dar in curind probabil vei putea, merkel lucreaza intens in acest scop. Probabil regret intens, cu spume, dar nu te pot ajuta. Ce nu stii tu e ca esti half dead, adica un zombi care urla lozinci si clisee criminale.
              Iar ca nazistii ziceau una sau alta nu scade cu nimic adevarul biologiei. Numai prostii isi iau iluziile drept realitati.
              Asta e dragule, vei suporta consecintele prostiei si vei da vina pe orice, numai pe propria prostie, nu.
    • +9 (21 voturi)    
      islamul - calamitate civilizationala (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 0:25)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui speedy1

      o societate care oprima femeia, arunca homosexualii de pe bloc si isi face legile dupa o carte dictata de un scelerat pedofil acum 1400 de ani, este o societate inapoiata.

      in romania au fost cateva milioane de membrii de partid. comunisti cu acte. sunt convins ca nu toti erau niste javre criminale precum iliescu & co.
      dar comunismul ramane o ideologie criminala - ca orice totalitarism.

      tot asa, desigur, nu toti musulmanii sunt niste bestii.
      dar islamul este o religie militanta si agresiva (doreste supunerea intregii planete in numele profetului lor - piss be upon him!) si intrucat aceasta religie se confunda cu statul, ea este in fapt o ideologie totalitara.

      nu am nicio problema daca musulmanii vin aici si vor sa devina europeni si sa paseasca in secolul 21 (asa cum in sec 19 asiaticii si europenii au emigrat in america si au devenit americani).
      dar musulmanii nu vor asta. ghetoizeaza orasele europei si vor sa ne islamizezepe noi. se declara insultati de modul nostru de viata. fraudeaza sistemele de benefits, violeaza, paraziteaza societatea...si omoara!
      • +2 (8 voturi)    
        Radicalismul este periculos indiferent de religie (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 14:53)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        Ce diferenta este intre tine si musulmanii radicalizati care cred aceleasi lucruri despre occidentali si despre crestinism ? Si ei cred ca ceilalti le invadeaza tarile, le impun normelelor culturale, ii cuceresc ideologic, ii asediaza politic si le distrug cultura, religia si civilizatia.

        Mie mi se pare ca nu exista nici o diferenta. Radicalismul tau mi se pare la fel de periculos ca si radicalismul islamic.

        P.S. Tot ceea ce ai afirmat sunt idei promovate de extrema dreapta, sunt bazate pe minciuna, ura, manipulare si propaganda. Nu o sa gasesti ideile astea in nici o carte serioasa care trateaza islamul, doar pe site-urile islamofobe si in cercurile extremiste. Asa cum acum cateva decenii unii au cazut prada propagandei comuniste, tu ai cazut prada propagandei mincinoase anti-islam si ai ajuns sa te radicalizezi. Europa de astazi trebuie sa se fereasca nu numai de musulmanii radicalizati, dar si de cei ca tine, de radicalizatii anti-islam.
    • +2 (14 voturi)    
      Tu pui semnul de egalitate... (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 8:10)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

      Intre teroristii musulmani si asa zisii islamofobi de pe HN. Din cate stiu eu niciunul dintre asa zisii islamofobi de pe aici nu a omorat pe nimeni spre deosebire de iubitii tai musulmani teroristi...cine imprastie "fake news"?!..
      • +3 (9 voturi)    
        Radicalizarea islamofobilor (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 14:39)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        "breivik erou european"
        Asta a fost scrisa de un comentator de aici. Cine a fost Breivik ?

        "Anders Behring Breivik is a Norwegian far-right terrorist. On 22 July 2011 he killed 8 people by detonating a van bomb in Oslo, then shot dead 69 participants of a Workers' Youth League (AUF) summer camp on the island of Utøya. In August 2012 he was convicted of mass murder, causing a fatal explosion, and terrorism.

        On the day of the attacks, Breivik electronically distributed a compendium of texts entitled 2083: A European Declaration of Independence, describing his militant ideology. In them, he lays out a worldview encompassing opposition to Islam and blaming feminism for creating a European "cultural suicide". The texts call Islam and Cultural Marxism the enemy and advocate the deportation of all Muslims from Europe based on the model of the Beneš decrees, while also claiming that feminism exists to destroy European culture."
        https://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik


        Alt comentator scrie:

        "o societate care isi face legile dupa o carte dictata de un scelerat pedofil acum 1400 de ani.

        dar islamul este o religie militanta si agresiva... ea este in fapt o ideologie totalitara.

        nu am nicio problema daca musulmanii vin aici si vor sa devina europeni...dar musulmanii nu vor asta. vor sa ne islamizeze pe noi... violeaza, paraziteaza societatea...si omoara!"

        Dupa cum se observa radicalizarea unora de pe aici este identica cu cea a teroristilor islamici. Si unii si altii cred despre ceilalti ca vor sa-i cucereasca si sa-i domine, si unii si altii generalizeaza, cred ca religia celorlalti ii impinge la cuceriri si crime, cred despre adversari ca vor sa le distruga modul lor de viata si cultura, se considera asediati de religia si civilizatia celorlalti, si unii si altii isi considera criminalii eroi....

        Si islamofobii sunt capabili de crima in masa in numele crestinismului si al apararii societatii de asa zisa islamizare. Ma tem de ambele radicalisme.
    • -4 (10 voturi)    
      Tipule, tu chiar esti facut numai din lozinci ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 11:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

      Ok, am inteles, esti atat de rapid in gandire incat nu mai ai timp de loc sa-ti dezvolti un metabolism al informatiei pe care o primesti si atunci apelezi la lozinci, la lucruri comune si ajungi sa debitezi prostii !

      Dar de ce trebuie sa o faci pe un site, deci in public ?

      PS. Nu cumva nici ai tai nu te mai suporta, i-ai ametit cu atata viteza ce-ti iei ! ;))
      • +2 (10 voturi)    
        Tu vorbesti ? (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 14:09)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Esti amuzant cand ma acuzi pe mine de lozinci, tu care esti toata ziua prin gura cu multiculturalismul. Nici nu stapanesti conceptele, preiei mesajele gata mestecate de altii si le repeti mecanic pentru ca asa e cool. E misto azi sa zici ca esti impotriva muticulturalismului, impotriva corectitudinii politice, sa denunti "progresismul" , s-o injuri pe Merkel s.a.m.d

        Tu crezi ca islamul radical a inceput cu multiculturalismul, tu crezi ca islamul radical a inceput cu corectitudinea politica, tu crezi ca islamul radical a inceput cu Angela Merkel ?

        Sunt cauze politice, sociale, istorice, culturale, compexe, pe care tu si altii ca tine din cauza ignorantei le reduceti simplist la niste sloganuri usurele care suna bine, dar sunt lipsite de continut si validitate. Va complaceti in ele, le repetati fara oprire intre voi cu credinta infantila ca aveti dreptate, ca ati descoperit adevarul. Si nici macar nu le creati voi, le preluati pe nerasuflate de la altii, in principal de la extrema dreapta, cercurile eurofobe, crestinismul fundamentalist din SUA, dreapta alternativa, suprematia alba etc.

        Si uite asa ajungeti sa denuntati politicile “socialiste” ale UE si sa incurajati eurofobia. Unii sunt deja radicalizati, compara UE cu URSS, pe democratii din SUA cu comunistii, Soros e Marele Satan...

        Mai bine vezi ce umori si frustrari colcaie in tabara islamofobilor, inainte sa te lansezi in acuzatii stupide. Nu vezi ca deja unii il considera pe teroristul Breivik un erou european ? Asta vad ca nu te ingrijoreaza. Marea ta grija este ca Doamne fereste vreunul ca mine sa indrazneasca cumva sa fie decent si sa nu se alature corului celor care urla isteric impotriva musulamanilor si a islamului.
        • +2 (4 voturi)    
          Incep cu finalul commentului tau ! (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 15:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          @baronul stanganbuch are un "minus" si de la mine nu doar de la tine.

          Acuza ca sunt "toata ziua prin gura cu multiculturalismul" este absolut falsa si as putea spune ca este tot o lozinca. Intru rar sa comentez pe astfel de forumuri si atunci mai mult ca sa taxez excese de genul celor facute de tine. Cand apreciez ca este cazul comentez si impotriva celor aflati in tabara opusa celei in care te situezi tu.

          Faptul ca te-am facut insa sa intri pe wikipedia ca sa te documentezi, pt ca pana la urma sa-mi servesti tot lozinci in legatura cu ce crezi tu ca as fi eu sau as gandi eu sau as crede eu despre problema multiculturalismului arata ca am avut dreptate.

          PS O zi buna iti doresc, speedy !
          • 0 (4 voturi)    
            Sa evitam excesele (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 16:50)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Pai uite ce-ai zis mai devreme:
            "Multiculturalism cu bune si cu rele ! Dar parca numai relele se vad !
            PS. Ma insel oare ?"

            Ce treaba are multiculturalismul cu atentatul ? N-are nici o treaba, dar e cool in zilele noastre ca atunci cand e o stire cu atentate teroriste comise de musulmani radicalizati cineva sa arunce cu clisee de genul: multumim Merkel, religia pacii loveste din nou, multi-culti si efectele sale, socialistii si corectitudinea politica au dus la asta...si lista poate continua.

            Te-a luat si pe tine valul si te-ai aruncat cu un cliseu. E ciudat ca nu te superi cand altii fac remarci jignitoare si generalizatoare pe baza de religie. Nu, te-a deranjat atitudinea mea critica fata de aceste excese. Probabil te identifici si tu cu macar o pate din aceste reactii si asta explica iritarea ta.

            P.S. Totusi fata de altii de pe aici inca mai ai urme de decenta, altii au ajuns sa se radicalizeze si sa raspandeasca ura pe criterii de religie. Faptul ca te disociezi de atitudini extremiste, precum considerarea un criminal terorist drept erou, imi lasa speranta ca macar cu unii de pe aici dialogul este posibil.
          • 0 (4 voturi)    
            Excesele sunt la altii, nu la mine (Duminică, 9 aprilie 2017, 0:10)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Pai uite ce-ai zis mai devreme:
            "Multiculturalism cu bune si cu rele ! Dar parca numai relele se vad !
            PS. Ma insel oare ?"

            Ce treaba are multiculturalismul cu atentatul ? N-are nici o treaba, dar e cool ca in zilele noastre atunci cand are loc un atentat terorist comis de musulmani radicalizati, cineva sa arunce cu clisee de genul: multumim Merkel, religia pacii loveste din nou, multi-culti si efectele sale, socialistii si corectitudinea politica sunt de vina...si lista poate continua.

            Te-a luat si pe tine valul si te-ai aruncat cu un cliseu. E ciudat ca nu te deranjeaza remarcile jignitoare si generalizatoare referitoare la islam si musulmani, insa te deranjeaza criticile mele la adresa celor care fac astfel de afirmatii. Probabil impartasesti si tu o parte din aceste opinii si asta explica iritarea ta.

            P.S. Totusi fata de altii de pe aici inca mai ai urme de decenta, altii au ajuns atat de radicalizati incat fac afirmatii extremiste. Faptul ca te disociezi de astfel de atitudini, precum considerarea un criminal terorist drept erou, imi lasa speranta ca macar cu unii de pe aici dialogul este inca posibil.
    • -3 (9 voturi)    
      Speedy 1... (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 12:10)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

      Inca nu ai mers la psihiatru? Vad ca inca mai vanezi "islamofobi" si "xenofobi" pe aici... Esti obsedat, asta este semn de radicalizare, ai grija ca nu e de gluma. Psihiatrul te poate ajuta.
      • +2 (8 voturi)    
        Bizar (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 13:40)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        Amice ce spui tu e lipsit de logica. De ce sa merg eu la psihiatru ? Cei care-i admira pe teroristi ca Breivik trebuie sa mearga la psihiatru.

        Eu nu judec prin generalizari pornind de la cazuri particulare, multi de aici asta fac. Comite un musulman un atac terorist, hop toti musulmanii sunt teroristi, maimutele islamiste, islamul este o religie a terorii....Astea sunt erori elementare de logica.

        Invita-i la psihiatru pe toti islamofobii si extremistii care raspandesc ura pe criterii religioase, nu pe mine.
        • 0 (4 voturi)    
          tu (Duminică, 9 aprilie 2017, 1:09)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          din fericire pentru tine, nu ai nevoie de psihiatru, ai gindirea deja conforma. Dormi linistit, gindesc altii pentru tine.
          • -1 (1 vot)    
            Asa e (Duminică, 9 aprilie 2017, 15:55)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Da, eu am gandirea conforma cu ratiunea, tu ai gandirea conforma cu extremismul.
  • -8 (14 voturi)    
    Rupturi logice (Vineri, 7 aprilie 2017, 17:33)

    alunescu [utilizator]

    Ei bine, nenea Trump, acum intelegi care sunt aia buni si care sunt aia rai? Ca unii dintre noi nu intelegem care e logica in a-i bombarda pe cei care lupta impotriva wahabistii ISIS si salafistii jihadisti Al Qaeda. Astia din Suedia de care or fi fost, jihadisti sau wahabisti?
  • +1 (21 voturi)    
    Ce tot atata panica! (Vineri, 7 aprilie 2017, 18:02)

    delavrancea [utilizator]

    Trump batea campii acum vreo doua saptamani.Ce l-o fi apucat si pe asta.
    Nu e niciun atentat.O fi adormit unul la volan....

    Lasati-i sa intre in Europa.Sa o violeze ca pe o prostituata ieftina si proasta.
  • -10 (12 voturi)    
    ordin de memorat si de trimis mai departe (Vineri, 7 aprilie 2017, 18:47)

    TariceanuIlie [anonim]

    Si a zis Dumnezeu: "Sa fie danacu viorel, ca sa nu se mai inteleaga cu nicu viorel danacu!" Si asa a fost.

    Si a zis Dumnezeu: "Sa fie fecale si diarie gigi becali, fiul lui atanase si alexandrina becali, cu fiicele sale,
    teodora, alexandra si cristina, domiciliat in sos./bld. pipera tunari nr. 41!" Si asa a fost.

    Si Dumnezeu nu se indoieste de creatia Sa si e bine ca e asa.
  • -7 (17 voturi)    
    Șoferul din poză e clar Assad! (Vineri, 7 aprilie 2017, 19:12)

    Nyk1 [utilizator]

    În concluzie, Damascul trebuie nivelat. Fir-ar ei ai naibii de alawiți și creștini pro-Assad care au intrat cu camioanele în frumoșii tineri suedezi și era să-i și gazeze cu Sarin!
  • +7 (21 voturi)    
    De ce sa ne mire ? (Vineri, 7 aprilie 2017, 19:14)

    Zummm [utilizator]

    La cati suedejii sunt acolo...sa fim noi sanatosi. Ptr cine vrea sa vada adevarata fata a Suediei recomand https://www.youtube.com/watch?v=0GWdWGGhULY
  • +10 (28 voturi)    
    hmm (Vineri, 7 aprilie 2017, 21:37)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Nu vreau sa intru in amanunte si sa explic problema europei de nord si de vest... Arabii au cucerit si au distrus.. Inc artierele arabesti stim ca NU se poate intra cu politia de...culmea : frica.

    Europa aduce milioane si milioane de arabi in prostie.
    Oare de ce NU sunt trimisi in tarile arabesti bogate??? Religia lor, cultura lor, au bani! De ce?

    Asta e intrebarea la care trebuei sa raspunda occidentul prost de bubuie.

    Mor oameni si atentatele devin ceva "din casa" cu care oamenii trebuie sa traiasca zi de zi!
  • +1 (15 voturi)    
    cineva (Vineri, 7 aprilie 2017, 23:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    din redactia hn are grija sa iasa socoteala cu aprecierile. Probabil prodomo, soroceanu sau anton crapati.
    • -1 (9 voturi)    
      O mica cenzura asa *trebuie* (Sâmbătă, 8 aprilie 2017, 8:27)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Doar e tarlaua lor :)) Niste repetenti. Mai dau si cu subsemnatul lla stim noi unde