Bilantul atacului chimic din Siria a ajuns la 86 de morti, printre care 30 de copii

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 aprilie 2017, 7:33 Actualitate | Internaţional

Atac chimic in Siria
Foto: syriahr.com
Bilantul atacului "chimic" din orasul sirian Khan Sheikhoun a crescut la 86 de morti, a anuntat miercuri seara Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, relateaza AFP, citata de News.ro.

Un bilant anterior al Observatorului anunta 72 de morti in acest atac de marti, inclusiv 20 de copii si 17 femei, dar si 160 de raniti.  

"Sunt 30 de copii si 20 de femei printre victime", un bilant in crestere din cauza decesului unor raniti grav, a precizat miercuri seara Observatorul.  

Aceste zeci de persoane, intre care se afla si copii, care prezintau convulsii si dificultati in a respira, carora li s-a administrat oxigen, au murit in urma unui raid aerian care a avut loc marti, la Khan Sheikhoun, un fief rebel si jihadist in nord-vestul Siriei.  

Potrivit medicilor de la fata locului, simptomele pacientilor sunt similare celor constatate la victime ale unui atac chimic - pupile dilatate, convulsii si prezenta unei spume la gura. 

Atacul a provocat un val d indignare la nivel international, iar mai multe tari occidentale au acuzat regimul lui Bashar al-Assad.  

Dupa ce Damascul a fost aratat cu degetul, Moscova a catalogat drept "inacceptabil" un proiect de rezolutie prezentat la ONU de catre Statele Unite, Franta si Regatul Unit care condamna atacul de marti.   a criticat miercuri Moscova ca nu si-a temperat aliatul sirian.  

"Cati copii vor mai trebui sa moara ca Rusia sa-si faca griji?", a spus ambasadoarea americana la ONU, Nikki Haley, amenintand ca Washingtonul va lua masuri unilaterale in cazul unui esec la ONU.


Citeste mai multe despre   






















5074 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Bashar este Hitler! (Joi, 6 aprilie 2017, 7:47)

    Alex735 [utilizator]

    Asa cum Hitler gaza copii evrei si rromi nevinovati in lagarele de concentrare naziste, la fel si aceasta Bestie umana omoara copii sirieni nevinovati. Femei, batrani, copii.. Ororile razboiului trebuie oprite!
    • +7 (7 voturi)    
      Bashar e doar un pion. Putin este Hitler (Joi, 6 aprilie 2017, 11:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Credeti ca dau cu arme chimice de capul lor ???? Au consilieri rusi care le spun fiecare pas care trebuie sa-l faca. Iar armele chimice le folosesc atunci cand nu mai au nici o sansa sa cucereasca o zona. Atunci omoara tot ce misca acolo, dupa care ocupa zona.
  • -8 (14 voturi)    
    Saracii copii... (Joi, 6 aprilie 2017, 9:18)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Au ajuns martiri mai devreme decat era prevazut...
  • -3 (19 voturi)    
    Multe intrebari fara raspuns (Joi, 6 aprilie 2017, 9:28)

    alunescu [utilizator]

    Orasul Khan Sheykhoun este detinut de HTS, adica Al Qaeda si nu de catre "rebeli". Puteti verifica informatia pe syria.liveuamap.com si va puteti convinge. A trage concluzii fara o ancheta si a lua de bun tot ce spune Al Qaeda e cel putin suspect. Cum suspecte sunt multe lucruri in povestea asta. Pacat de copiii aia, de varste suspect de apropiate care in mod ciudat se aflau langa un depozit de arme chimice... Prea multe lucruri ciudate pentru a nu se face o ancheta internationala.
    • -6 (10 voturi)    
      Coalitia international: SUA si Arabia Saudita (Joi, 6 aprilie 2017, 10:09)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Iar AS este patria mama si principalul finantator al AlQaeda. la ce te poti astepta de la americani?
    • -6 (12 voturi)    
      Nu inteleg (Joi, 6 aprilie 2017, 10:09)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Nu inteleg de ce imi dati minusuri, sunteti sustinatori Al Qaeda sau care e motivul?
      • -7 (9 voturi)    
        Pe jurnalul tot ce ejecteaza SUA este sfant (Joi, 6 aprilie 2017, 10:37)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

        Tu tocmai le-ai spus ca este posibil ca SUA sa fie cel putin la fel de vinovata ca Rusia. Procesele de gandire a postacilor incep sa dea erori.
  • -4 (14 voturi)    
    Si daca armele chimice apartineau "rebelilor" (Joi, 6 aprilie 2017, 9:45)

    jackalphonse [utilizator]

    ...care nu sunt alceva decat alt esalon de teroristi veritabili? Sau poate chiar Asad le a amorsat.
    Intrebarea ar trebui sa sune cam asa: cati copiii ar trebui sa moara pentru ca Rusia si SUA sa si faca griji?
    Cu ipocrizia asta in care numai inamicul este vinovat, fara dovezi, situatia asta o sa dureze nedeterminat de mult.