​VIDEO Donald Trump a parasit o ceremonie organizata pentru semnarea unor ordine executive in domeniul comercial fara a le semna

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:36 Actualitate | Internaţional

Trump pleaca fara sa semneze ordinele executive
Foto: Captura YouTube
Presedintele american Donald Trump a parasit o ceremonie organizata pentru semnarea unor ordine executive in domeniul comercial fara a semna, propriu-zis, ordinele, relateaza News.ro citand CNN.

In cursul ceremoniei, reporterii acreditati la Casa Alba i-au pus lui Trump intrebari incomode despre fostul sau consilier pentru securitate nationala, Michael Flynn, care s-a oferit sa depuna marturie privind implicarea rusa in alegerile prezidentiale din SUA, in schimbul imunitatii penale.

Furios, presedintele a ignorat intrebarile si s-a mutat in alta camera. Vicepresedintele Mike Pence a strans apoi in graba dosarele in care se aflau cele doua ordine executive si a plecat dupa liderul de la Casa Alba.

Trump a semnat ulterior ordinele care vizau identificarea si combaterea abuzurilor comerciale straine, insa in spatele usilor inchise, a anuntat Casa Alba.

Unul dintre ordine prevede un studiu de 90 de zile al deficitelor comerciale americane cu unii dintre cei mai importanti parteneri ai tarii, pentru a identifica posibilele abuzuri comerciale si ilegalitati.

A doua directiva ordona o aplicare mai stricta si mai eficienta a normelor americane anti-dumping, pentru a impiedica producatorii straini sa faca o concurenta neloiala companiilor americane, vanzand bunurile la un pret nedrept.



Citeste mai multe despre   






















8889 vizualizari

  • +17 (49 voturi)    
    Eh (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 16:52)

    mitg [utilizator]

    Cand alegi persoane cu comportamentul unor copii la varsta pubertatii, sa te astepti sa se comporte la fel si in timpul mandatului.
    • +4 (32 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 17:58)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mie-mi pare figura familiara noua a vecinului de la doi, sef de aprozar, care se-ntoarce-acasa de la birou si-si gaseste locul de parcare ocupat.
    • -10 (34 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 18:42)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Trump nu e sclavul presei de stanga si le face foarte bine.
  • -12 (42 voturi)    
    Important (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 17:23)

    minup [utilizator]

    ca a semnat ordinele executive care va reduce somajul,reduce deficitul comercial,practic ajuta populatia. Restul e circ politic.
    • +13 (25 voturi)    
      umm? (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 20:03)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui minup

      ce va face ordinele?
    • -2 (40 voturi)    
      Lenesii de stanga (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 20:29)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui minup

      (chiar daca se revendica de dreapta) din tarisoara noastra latra precum cateii la gard ori de cate ori Trump apare in media, mainstream media fireste, una comunistoida si globalista. N-au argumente, nu propun nimic constructiv pentru societatea si economia tarii, dar au frisoane si rad horcaind cand unii nu-s pe tiparul lor de cersetori dusi de nas de lideri penibili si borfasi.
      • -1 (25 voturi)    
        Se cheama "devierea atentiei" (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 21:42)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Sau distragerea atentiei de la problemele tarii, e legea de baza a manipularii maselor in Manualul Bullshevikului. Multi habar nu au unde e America pe harta dar stiu ei cum e cu Trump, cu capitalismul, cu brexit, cu frackingul, cu omg, etc etc. Habar nu au insa ce sa faca acasa.
      • -3 (17 voturi)    
        asa (Duminică, 2 aprilie 2017, 1:17)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        e, dar pentru ei e usor. nu mai trebuie sa gindeasca, oricum le era foarte greu, gindeste msm comunistoida pentru ei, sint exact ca pensionarii care se uita la antena trei, dar daca au smartfone si cont pe feisbuc, inseamna ca sint trendy si cool. De fapt , sint exact ca pensionarii ceausisti pe care atita ii dispretuiesc. Ce e mai rau e ca sint viitorii looseri, dar habar nu au de asta si nici nu-i intereseaza. Vor avea ce merita, si asta in scurt timp, trei patru ani, nu mai mult.
      • +5 (15 voturi)    
        Vai ce drama (Duminică, 2 aprilie 2017, 13:19)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Presa mainstream e comunistoida ? De ce, ca nu-l pupa in fund pe Trump ? Probabil ca un site de extrema drepta ca Breitbart e idealul presei adevarate, nu ?
        Stiu ce visati voi trumptarzii, o presa docila care sa-i linga talpile lui Trump ! N-o sa se intample asta niciodata !
        • -3 (11 voturi)    
          Nici nu stii ce comentezi. (Duminică, 2 aprilie 2017, 19:13)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          Pupatu fundului, linsul talpilor si presa docila? Atat de putine cuvinte si nuante?
          Mai treci pe la scoala primara!
  • -23 (27 voturi)    
    Ordine EXECUTIVE? (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 20:26)

    Furnicuta [utilizator]

    Cum vine asta ordine EXECUTIVE? Sunt și ordine PASIVE? Că nu înțeleg.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact asa (Duminică, 2 aprilie 2017, 17:05)

      Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      Cum sunt si ordinele judecatoresti.
    • +3 (3 voturi)    
      executive order (Duminică, 2 aprilie 2017, 20:04)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

      este ceva foarte similar cu o "Hotarare de guvern" de la noi (nu trebuie uitat ca in SUA presedintele este seful guvernului, nu exista prim-ministru separat)

      de ce "executive"? pentru ca exista si "military order" si "court order"... iar presedintele(+guvernul sau) reprezinta una din cele 3 puteri in stat = puterea executiva
  • +2 (30 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 1 aprilie 2017, 20:42)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Uite ce nulitati scoate in fata capitalismul etatist fascist...mare patron, minte de gaina :))
  • +7 (17 voturi)    
    awwww, snowflake much? (Duminică, 2 aprilie 2017, 4:05)

    Lespezi [utilizator]

    Pai marele negociator se pierde la niste intrebari?
    nu avea hartia cu raspunsurile de la Putinica?
    aua...
  • -3 (9 voturi)    
    Asa, si?!... (Duminică, 2 aprilie 2017, 20:57)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Unde este stirea?...