Ministrul rus al Apararii: Sistemul american antiracheta, o amenintare pentru securitatea mondiala, da startul unei noi curse a inarmarilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 martie 2017, 12:47 Actualitate | Internaţional

Serghei Soigu
Foto: AGERPRES
Implementarea la nivel global a sistemului american antiracheta reprezinta o amenintare pentru securitatea mondiala, este conceput pentru a contracara actiunile Rusiei si Chinei si da startul unei noi curse a inarmarilor, a afirmat marti ministrul rus al Apararii, Serghei Soigu, citat de Reuters.

Oficialul rus a adaugat ca patrulele americane din Marea Neagra reprezinta o sursa de ingrijorare si o potentiala amenintare la adresa securitatii Rusiei, avand in vedere faptul ca nu este clar ce fel de rachete au la bord.

Rusia, care a anexat peninsula ucraineana Crimeea in anul 2014, are propria flota in Marea Neagra, gazduita de orasul Sevastopol.























2282 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Sistemul antiracheta (Marţi, 28 martie 2017, 12:58)

    Fitter [utilizator]

    nu are, conform tot rusilor, eficacitate, putand fi depasit de sistemele de rachete rusesti. De ce atunci se tot "impiedeca" de el si il doresc eliminat??!!
    • 0 (10 voturi)    
      Totusi, ca orice sistem... (Marţi, 28 martie 2017, 13:21)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

      Sigur ca are limitele lui, ca orice sistem. Probabil ca daca se trimit sute de rachete catre aceeasi tinta in timp foarte scurt, unele mai trec. Si nu trebuie sa treaca prea multe pentru ca sa faca prapad. Cam asa era si cu bombardierele in al doilea razboi mondial: daca se trimiteau foarte multe, pierderile erau numeric la fel de mari ca si atunci cand se trimiteau mai putine, iar pierderile procentuale erau mult mai mici decat daca se trimiteau putine.
      De fapt, se intelege ca rusii vor sa poata bombarda cu rachete pe cine vor ei fara sa poata careva sa se mai apere.
  • +8 (18 voturi)    
    Lol (Marţi, 28 martie 2017, 13:11)

    KostasP [utilizator]

    Ei n-au chiloti pe ei si vorbesc de reinarmare. V-au dat-o americanii peste ochi in ucraina de nu v-ati vazut, papagalilor. O sa aveti un ghimpe in coaste pe vecie.
    • -9 (19 voturi)    
      Unde i au dat o, Kostas? (Marţi, 28 martie 2017, 13:58)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ucraina este cucerita de la est la vest. La est de rusi si vest de FMI (inteleg ca deja este in incapacitate de plata si se aplica tehnica Grecia).
      Despre rusi n am auzit sa pateasca ceva. Ray Tillerson face afaceri bine merci cu Putin, treaba merge ca unsa.
      • +2 (8 voturi)    
        Lol (Marţi, 28 martie 2017, 14:51)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Tot mai inghiti galuste rt? Ucraina a devenit in decurs de o saptamana din aliatii rusilor dusmanii lor de moarte. Rusia a masat 600000 de trupe la granita cu ucraina in stare de alerta continua. Ignorantule!
        • -1 (5 voturi)    
          Stiu ce au devenit, nu inteleg ce a patit Rusia (Marţi, 28 martie 2017, 15:12)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Faptul ca au devenit dusmani nu se datoreaza SUA.
      • -1 (3 voturi)    
        Rusia pocneste de hrisca (Marţi, 28 martie 2017, 18:25)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Dar n-au nimic, s-au obisnuit.
  • +5 (13 voturi)    
    Musca de pe caciula lui Ivan (Marţi, 28 martie 2017, 13:29)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Daca Rusia si China sunt niste tari iubitoare de pace si fara nicio intentie ostila, atunci de ce se oftica atat?
    Sa presupunem ca vecinul meu are in casa un pistol si spune ca are intentia sa-l foloseasca impotriva eventualilor infractori care ar putea sa intre in casa lui. Eu nu ar trebui sa fiu deloc deranjat de precautia vecinului, in afara de cazul ca m-am gandit sa intru peste el in casa, iar situatia nou-aparuta imi incurca planurile. Hmmm...
    Ivan se da singur de gol. Nu-i convine sa avem mijloace defensive pentru ca el cloceste planuri ofensive.
    Daca Ivan nu ar fi facut in ultima vreme cateva vizite nepoliticoase prin vecini, am putea chiar sa ne prefacem ca-l credem. Insa nu e asa, Georgia si Ucraina stau marturie.
  • +4 (8 voturi)    
    mda... (Marţi, 28 martie 2017, 13:35)

    liviu_ [utilizator]

    interesant e ca rusii tocmai le fac o favoare europenilor...
    cu astfel de declaratii thrump o sa trebuiasca ffff rapid sa se potoleasca si sa nu mai fie "pretin" cu rusii!
  • +3 (7 voturi)    
    Orice acuzatie nu justifica masarea de tancuri (Marţi, 28 martie 2017, 13:47)

    pedepsitorul [utilizator]

    Orice acuzatie nu justifica masarea de tancuri la granite cu Ucraina, inclusiv armata ocupatoare a regiunii modolvene - transnistria!

    Esecul teroristilor din estul ucrainei, inteleg ca nu v-a speriat, deasemenea nici submarinele relocate in Marea Neagra!

    Nu ne este frica, si nici nu mai suntem inferiori!
  • +3 (11 voturi)    
    De data asta cam are dreptate tavarisci asta (Marţi, 28 martie 2017, 13:56)

    jackalphonse [utilizator]

    Cam asta este efectul scutului, startul pentru inarmare a Rusiei, adica razboiul rece.
    Numai ca gaspadin ministru a uitat sa spuna ca si agresiunile lui Putin au exact acelasi efect.
    • +1 (13 voturi)    
      tipic troll (Marţi, 28 martie 2017, 14:07)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      "nici mie nu-mi plac dar au dreptate"
  • +2 (6 voturi)    
    mai bine cu SUA!!!decat KGB (Marţi, 28 martie 2017, 14:50)

    MirceaIo [utilizator]

    Avem incredere mai mare in Americani decat in voi!!! KGB-isti periculosi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    buna treaba (Marţi, 28 martie 2017, 19:09)

    CRMS [utilizator]

    Cursa inaramrilor a mai falimentat o data URSS-ul.
    Acuma, ca este corelata si cu prabusirea pretului la petrol speram sa fie si mai eficienta.
  • 0 (0 voturi)    
    urmeaza patrule rusesti in Golful Mexic, (Marţi, 28 martie 2017, 19:33)

    demaGOCU [utilizator]

    pentru simetrie cu cele americane din Marea Neagra. Binenteles, asta doar daca americanii nu sunt mai egali decat rusii.