Austria intentioneaza sa se retraga din acordul UE privind relocarea de migranti

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 martie 2017, 20:03 Actualitate | Internaţional

Austria intentioneaza sa se retraga din acordul Uniunii Europene privind relocarea de migranti prin cote obligatorii intre tarile membre ale blocului comunitar, au indicat luni oficiali guvernamentali, potrivit agentiei DPA, preluata de Agerpres.

Masura, care ar putea fi aprobata de catre cabinetul austriac cel mai devreme marti, ar putea insemna inca o lovitura pentru eforturile UE in ce priveste implementarea unei politici unitare privind migratia.

Uniunea Europeana a decis in 2015 relocarea a 160.000 de migranti sositi in Italia si Grecia catre alte tari ale UE pana in septembrie 2017. Cu toate acestea, mai putin de 15.000 au fost relocati in interiorul UE pana in prezent, potrivit ultimelor statistici ale UE.

Ministrul apararii Hans Peter Doskozil, initiatorul masurii, a afirmat ca tara sa ar trebui sa se retraga din acordul de relocare, argumentand ca Viena a acceptat deja o cota de solicitanti de azil proportional mai mare decat alte tari ale UE. ''Cred ca Austria a avut o contributie umanitara adecvata'', a declarat presei ministrul social-democrat.

Austria a beneficiat de o exceptare de la program pana anul trecut, dupa ce in anul 2015 a primit 90.000 de persoane care au sosit in tara prin Grecia si Balcani in momentul de varf al crizei migratiei.

In baza mecanismului de relocare, Austria ar fi fost obligata sa accepte circa 2.000 de solicitanti de azil din Italia si Grecia.

Un purtator de cuvant al ministrului de interne Wolfgang Sobotka a declarat pentru DPA ca Partidul Popular (OeVP, conservator), din care face parte, sustine in totalitate retragerea din acord.

Cu toate acestea, Austria nu va putea sa aplice imediat asteptata decizie a cabinetului. Masura va avea nevoie de aprobarea Comisiei Europene si a Consiliului European.

Conform datelor prezentate de Comisia Europeana la sfarsitul lunii februarie, Austria, Polonia si Ungaria nu au preluat niciun migrant din cotele lor obligatorii, in timp ce Slovacia a preluat numai 16, Cehia 12, Croatia 19 si Bulgaria 29. Prin urmare, executivul comunitar a transmis ca ar putea initia proceduri de infringement impotriva acestor tari. Potrivit acelorasi date, numarul migrantilor preluati de Romania este de 568.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2895 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Bravo lor (Luni, 27 martie 2017, 20:14)

    mitg [utilizator]

    Sa-i ia cine i-a chemat (recte Mama Merkel si Papa).
    • -7 (27 voturi)    
      Propaganda merge inainte (Luni, 27 martie 2017, 22:11)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si ce dovezi ai tu ca Merkel si Papa i-au chemat ? Cumva Breitbart News ? Gogoasa asta cu Merkel ( acum vad alta prostie, cica si Papa e implicat ?! ) care a chemat imigrantii in Europa e intretinuta de propaganda rusa, extrema dreapta europeana si cea din SUA - Breitbart si-a facut un obicei din a o ataca regulat pe Merkel.

      Toti au in comun ura fata de Merkel, rusii pentru sanctiuni, extremistii pentru putere politica si Trump pentru slabirea Europei.

      De unde provine acest mit al aducerii imigrantilor ( recte a musulmanilor ) in Europa de catre Merkel ? Din 2015 cand Merkel a facut un apel ca statele depasite de valul de imigranti CARE ERAU DEJA IN EUROPA sa-i lase pe acestia sa ajunga in Germania. Cred ca-si aminteste toata lumea de zecile de mii de imigranti de prin Croatia, Austria, Ungaria - gara Keleti.

      De aici provne aceasta gogoasa care este gonflata permanent incat pentru ignoranti a devenit un adevar. In realitate Merkel n-a chemat nici un imigrant in Europa, EI ERAU DEJA AICI. Proveneau din Siria, Libia, Irak, Afganistan, Somalia, Eritrea si alte zone de razboi au impins sute de mii de oameni sa-si paraseasca casele si sa se indrepte spre zone mai sigure.

      In principal ei sunt refugiati de razboi si nu aveau nevoie de nici un apel, ei fugeau din calea razboiului ca sa-si salveze viata. In 2014 in principal erau din Libia, iar in 2015 cand s-a inregistrat varful, 75% erau din Siria, Afganistan si Irak. Dupa acordul cu Turcia din martie 2016 valul de refugiati a scazut.

      Propaganda asta mincinoasa cu demonizarea Angelei Merkel simplifica in mod ridicol adevarul istoric, ignorand cauzele complexe ce au dus la valul de refugiati. E reductionist si absurd sa crezi ca milioane de oameni au venit chemati de Merkel. Ce sa vezi o duceau de minune printre bombe si si-au zis haide ma sa mergem sa-i facem hatarul lui Merkel.

      Multi isi doresc prabusirea lui Merkel, insa la alegerile recente a iesit bine. Ghinion !
      • +4 (20 voturi)    
        Nu stiu "ce dovezi" (Luni, 27 martie 2017, 22:35)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Eu am atat declaratia lui Mama Merkel pe video din 24 August in care a anuntat ca se renunta la sistemul Dublin 2, "wir schaffen das".(http://www.independent.co.uk/news/world/europe/germany-opens-its-gates-berlin-says-all-syrian-asylum-seekers-are-welcome-to-remain-as-britain-is-10470062.html)

        Cateva luni mai tarziu, Papa le spala picioarele (literalmente) si a spus ca toti europenii trebuie sa-si deschida casele.

        In rest, liniste totala sau declaratii de opunere.
        • +3 (17 voturi)    
          Perfect adevarat (Luni, 27 martie 2017, 23:20)

          Alor [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          Nu stiu ce tupeu au unii ca sa manipuleze prin minciuni ordinare, de parca nu poti cauta pe net si cu un clik sa afli cine i-a chemat pe invadatori.
          • +1 (7 voturi)    
            Daca e adevarat demonstreaza (Marţi, 28 martie 2017, 14:53)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Alor

            Si care sunt minciunile pe care le-am spus ? Si care sunt dovezile alea aflate la un click distanta ? De ce consideri niste oameni care fug din calea razboiului ca sa-si salveze viata, drept invadatori ?
            • -2 (6 voturi)    
              Măi băiete (Marţi, 28 martie 2017, 15:41)

              mopsu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              când am fost omorâți de ruși in WW II , noi nu am fugit nicăieri. Poate știi că țări superbogate sunt vecine cu Siria.Ai înnebunit ? Vrei să am vecini musulmani ? La ospiciu cu tine...
        • +1 (5 voturi)    
          Nu ai demonstrat nimic (Marţi, 28 martie 2017, 14:47)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          Suspendarea Acordului Dublin a adus refugiatii in Europa ? Hai sa analizam. Acordul Dublin este un regulament al UE care prevede ca cererile de azil a fie procesate de prima tara in care refugiatii depun cerere de azil.

          In 2015 ruta Balcanilor de Vest a fost suprasaturata de refugiati si tari precum Ungaria, Macedonia, Serbia, Austria au fost complet depasite de situatie si au fost incapabile sa mai proceseze cererile de azil. In practica Acordul Dubln nu mai functiona si Germania nu a facut decat sa constate acest lucru suspendand temporar Acordul, ceea ce i-a permis sa proceseze crereile de azil depuse in alte tari UE.

          Deci, suspendarea acestui acord nu a avut ca efect aducerea de refugiati din afara UE in interiorul UE, ci relocarea in interiorul UE. REFUGIATII ERAU DEJA IN EUROPA.

          Ba mai mult a salvat Europa de la o situatie cu potential catastrofal. Doar o scanteie lipsea ca sa se produca violente, folosite ulterior propagandistic de teroristi. In concluzie propria ta sursa de contrazice, Merkel nu a adus refugiatii in Europa, ci i-a relocat in interiorul UE. De fapt Orban ar trebui sa-i multumeasca.

          Mai mult, dupa 2015 valul de refugiati a scazut in 2016, ceea ce contrazice ideea ca suspendarea acordului a adus mai multi refugiati in Europa. In plus de asta si in anii precedenti au existat valuri de imigranti chiar cu Acordul Dublin in vigoare. Nu mai vorbesc de faptul ca si pana in 2015 Europa a gazduit refugiati si imigranti, n-a inceput cu Merkel.

          Cat despre Papa care le-a spalat picioarele, nu vad ce legatura are cu valul de refugiati, acesta a scazut in 2016. Ceea ce a facut este un gest crestin, ce era sa faca, sa-i scuipe in fata si sa le zica sa se care din Europa ? Erau oameni care fugeau din calea razboiului ca sa-si salveze viata. Nu asta inseamna crestinismul, sa ai grija de aproapele tau, indiferent de rasa, religie, nationalitate ?

          Imi pare rau, dar “dovezile” tale nu sunt convingatoare, de fapt te contrazic.
      • +2 (16 voturi)    
        De ce nu taci ? (Marţi, 28 martie 2017, 0:33)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Aproximativ 20% erau sirieni, iar razboiul din siria deja avea 5 ani, valul de refugiati a corespuns cu invitatia senilei Merkel, cu deschiderea portilor de catre erdogan si presiunile facute de Berlin si Bruxelles statelor din balcani sa-si mentina portile deschise. Media oficiala din occident arunca in primele luni tone de lacrimi, si sute de articole lacrimogene facute sa manipuleze emotiile.
        • +1 (7 voturi)    
          Sa tac ? Nu-ti place dialogul ? (Marţi, 28 martie 2017, 15:00)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          Si cum a adus "senila" Merkel refugiatii in Europa ? Demonstreaza-mi cu probe, nu cu vorbe. Valul de refugiati a fost constant in ultimii ani din cauza razboiului, nu din cauza Angelei Merkel. Doar in 2015 a atins un varf. De la asa zisa invitatie numarul refugiatilor a scazut, nu a crescut. Deci e exact pe dos.
  • -1 (15 voturi)    
    Citind stirea afli ca Austria desi a primit 90.000 (Luni, 27 martie 2017, 20:27)

    Susufler0 [utilizator]

    de refugiati nu a primit niciunul de fapt, precum si ca Romania, ca de obicei, a fost cea mai fraiera dintre fostele tari comuniste : a primit juma de mie de musulmani, in vreme ce astalalte, fie nu au primit (vezi Ungaria si Polonia), fie au acceptat cate 10-12-15, maximum 30 (Vezi Bulgaria, Croatia, Cehia, Slovacia:)

    PS. He-he... da, lasa...ne-om fi fript noi acum, dar ce-o sa le mai friga sau "infriga" UE si pe "surorile" noastre din Balcani si centrul Europei !! :))
    • -1 (15 voturi)    
      Care juma de mie? (Luni, 27 martie 2017, 20:45)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sunt cca 3 mii de.
    • -3 (17 voturi)    
      Sa fim smecheri precum Orban ? (Luni, 27 martie 2017, 22:31)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Scrie clar in articol ca Austria a primit 90.000 de refugiati in 2015, cei 2000 de refugiati propusi spre relocare se adugau celor 90.000.

      Si de ce Romania e fraiera ? Ca ofera adapost unor oameni care au fugit din cauza razboiului ? Sau vrei sa se reorienteze si Romania catre o retorica nationalista, eurofoba si xenofoba ca multe dintre tarile din estul Europei ? Nu ti-a ajuns mandria de a fi roman a lui Ponta ? O vrei acum si pe a lui Dragnea ? Nu ti-e de ajuns ca astia deja au luat-o pe panta eurofobiei cu blamarea multinationalelor, cu denuntarea implicarii in "treburilii interne", cu sorosismul etc.

      Asta ne mai lipsea sa se inceapa si demonizarea refugiatilor, sa se agite romanismul, fiinta nationala, afara cu strainii, Romania pentru romani ? Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa regreti amarnic.
      • -1 (11 voturi)    
        gandeste cu capul tau... (Marţi, 28 martie 2017, 0:49)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui pro_bono

        ...si nu mai lua in seama propaganda.

        am iesit in strada impotriva OUG13.
        am iesit in strada in martea neagra (eram o mana de oameni atunci).
        am iesit la protestele impotriva RMGC.

        si o sa ies in strada impotriva islamizarii europei!!!

        si in general voi iesi in strada impotriva marxismului reinventat, deghizat sub masca corectitudinii politice (PC)!

        care PC inseamna exact inversul
        - rule-of-law -> drepturi speciale pt. minoritati - deci adio egalitate in fata legii
        - work ethics si meritocracy -> benefits pt aceleasi minoritati - deci adio work ethics si meritocracy; o clasa de putori ce stau pe ajutoare sociale, din banii neo-"burghejilor", recte albii astia vinovati de toate relele planetei, albii care cica au jefuit non-albii si se imbuiba pe seama lor.

        retorica lui marx, lenin si stalin, adaptata noilor vremi.
        • +1 (7 voturi)    
          Eu gandesc cu capul, altii molfaie cliseele altora (Marţi, 28 martie 2017, 15:17)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          Nu exista nici o islamizare a Europei, sunt doar oameni care fug din calea razboiului, care au ajuns sa fie urati si dispretuiti, culmea, in numele unor idealuri inalte. Toate marile crime ale istoriei s-au facut in numele unor idealuri.

          PC a ajuns un pretext prin care se incerca reducerea la tacere a interlocutorului. Cand nu esti de acord cu cineva il faci adept PC si ai inchis discutia. PC a devenit un concept larg in care oricine baga tot ce-i trece prin cap si cu care nu este de acord.

          Nu-ti plac negrii, zici ca esti anti PC, nu-ti plac homosexualii, zici ca esti anti PC, nu-ti plac drepturile femeilor, zici ca esti anti PC, nu-ti plac musulmanii, zici ca esti anti PC, nu-ti place presa serioasa, zici ca esti anti PC...etc...etc..

          Marota cu anti PC a devenit de fapt acoperisul sub care se ascund tendinte xenofobe, rasiste, sexiste, totul deghizat intr-o eroica lupta morala impotriva unor asa zise abuzuri ale sistemului politic actual.

          Nu este deloc o coincidenta ca aceasta marota este folosita intens de extrema dreapta, de islamofobi, de rasisti etc.

          O alta marota este cea a marxismului. La fel cum mintea unora este bantuita de conspiratii sorosiste, asa si unii au inceput sa vada conspiratii marxiste la tot pasul, in presa, in mediul academic, in sondajele de opinie, la Merkel, la Papa. In curand o sa-l considere si pe IIsus drept cel mai mare marxist din toate timpurile.

          Aceasta gogoasa cu "marxismul"cultural isi are originea in cercurile paleo-conservatoare din SUA si este o teorie clasica a conspiratiei, adica o facatura similara cu Protocoalele Inteleptilor Sionului. Unii vedeau evreii la originea tuturor relelor, altii vad marxisti peste tot.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_School#Cultural_Marxism_conspiracy_theory
    • +7 (7 voturi)    
      !!! (Luni, 27 martie 2017, 23:25)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Austria a primit 90000 in 2015 si 43000 in 2016. Statistica oficiala in realitate sunt chiar mai multi. S-a umplut tara de refugiati, iti spun de la fata locului.
  • +2 (20 voturi)    
    Europeans of all countries, unite! LOL (Luni, 27 martie 2017, 20:53)

    zizin [utilizator]

    «Austria se retrage din acordul UE privind relocarea de migranti» ... ha ha, asta zic și eu solidaritate europeana!
    Iar al nostru Klaus, după ședința de la Roma a găștii celor 28minus1, râzând cu gura până la urechi, îi (dez)informa pe românii lui, citat:
    ”[...] a apărut o nouă solidaritate a cetăţenilor europeni şi o nouă încredere în proiectul european, ceea ce este extraordinar de bine. Şi, cu siguranţă, va duce şi la o amplificare a proiectelor [...]”, blah-blah
    • -7 (9 voturi)    
      Austria va fi relocata in cercul 3... (Luni, 27 martie 2017, 21:00)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ...si, la limita, arunca in bratele urss-ului.
      • +6 (6 voturi)    
        Tara luI Adolf Hitler nu va fi niciodata (Luni, 27 martie 2017, 22:03)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        in ,,bratele URSS" !
  • +2 (8 voturi)    
    efectul "Hofer" (Luni, 27 martie 2017, 22:54)

    freejack [utilizator]

    asupra politicii austriece.
  • +1 (7 voturi)    
    Fals: "...inca o lovitura pentru eforturile UE..." (Marţi, 28 martie 2017, 11:30)

    jackalphonse [utilizator]

    Este vorba de eforturile Germaniei prin Merkel, nu de eforturile UE.