Marine Le Pen: UE va disparea, din cauza ca oamenii nu o mai doresc

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Duminică, 26 martie 2017, 22:27 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen
Foto: Agerpres
Potrivit liderei Frontului National, Marine Le Pen, Uniunea Europeana va disparea si va fi inlocuita de o "Europa a oamenilor". In cadrul unui miting desfasurat, duminica, la Lille, candidata la presedintia Frantei a afirmat ca UE va disparea din cauza ca oamenii nu o mai doresc, scrie Reuters.

Incurajata de alegerea neasteptata a lui Donald Trump in SUA si de votul britanicilor de a parasi UE, Le Pen a declarat, in cadrul unui miting organizat in Lille, ca alegerile franceze ar fi urmatorul pas in ceea ce aceasta a numit o rebeliune globala a oamenilor. 

"Uniunea Europeana va disparea, din cauza ca oamenii nu o mai doresc. A venit timpul sa invingem globalistii. Mesajul meu este unul de emancipare, de eliberare... un apel catre toti patriotii, sa se adune in spatele steagului nostru", a declarat Marine Le Pen. 

In timpul miting-ului, Le Pen a spus ca doreste sa inlocuiasca UE cu "o alta Europa", pe care a numit-o "Europa a oamenilor". 

Reactionand la comentariile candidatei la presedintie cu privire la moartea UE, ambasadorul Frantei in SUA, Gerard Araud, a scris pe Twitter: "Aceasta va fi semnificatia reala a alegerilor franceze: supravietuirea sau disparitia UE, un cvasi-referendum."


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7725 vizualizari

  • +9 (27 voturi)    
    aha.... (Duminică, 26 martie 2017, 22:42)

    liviu_ [utilizator]

    mda... o sa fie distraciv daca iese nebuna asta...

    ce sa zic... UE nu poate disparea... si asta cu nu o mai vor oamenii e o idiotenie notorie...
    oamenii nu mai vor corectitudine politica... care ghici ce?! nu va disparea odata cu ue!
    • +7 (23 voturi)    
      :) (Duminică, 26 martie 2017, 23:58)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Esti de-o naivitate induiosatoare: in viziunea ta, mme LePen vizeaza o Franta a francezilor si-a romanilor, nu? :))) In viziunea ta, cu sau fara "politically correct", romanii sunt iubiti, doriti si bineveniti in Franta? :) Ca-catolicul francez isi doreste cu ardoare vecinatatea unui bun ortodox roman, care sa taie si sa afume porcu-n curte,sa-si bata (parton, educe) nevasta si copii, s-asculte manele la 100 dB pana la trei dimineata? :)) hahaha.

      Dragule, ca-capsunar de multi ani, iti spun ca "politically correct"-ul ii ajuta enorm pe romani sa nu primeasca-un sut in tartita - ca nationalitate - nu numai in Franta, ci si-n Anglia, Germania, Austria, Olanda, etc.
      • +1 (11 voturi)    
        Comentariu idiot (Luni, 27 martie 2017, 12:26)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ce ai vrut sa transmiti, ca urasti romanii mai mult decat o fac francezii?

        stai linistit ca nu mai pot ei de grija noastra astazi.
        Au indeajuns de multe probleme si sunt pana una alta partenerul si aliatul nostru.

        Nu va sta in gat atata ura de sine?

        Ca sa nu mai zic de nota religioasa absolut imbecila: "catolicul francez isi doreste cu ardoare vecinatatea unui bun ortodox".
        Uluitor ce se petrece in capete unora si cum un astfel de comentariu are succes, majoritatea cititorilor dand plus.
        Sa inteleg ca ati iesit si la marsul pentru viata si familie ...
    • +18 (24 voturi)    
      Proasta s-a mai dus si la Putin! (Luni, 27 martie 2017, 0:14)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Va pierde la scor!
      • +1 (1 vot)    
        Europa e ca o dama bine, culta si instarita (Marţi, 28 martie 2017, 9:00)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ...asaltata de un golan tupeist si flamand ce poarta numele de rRusia
    • +5 (5 voturi)    
      Deci doctrina fascistă a lui LePen este... (Luni, 27 martie 2017, 14:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Fiecare cu-a mă-sii, și a mă-sii e mai mare și nu încape în UE...???
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Luni, 27 martie 2017, 15:03)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      oamenii la care se referea Marine Le Pen sunt Putin si Trump. Le Pen tocmai s-a intors de la Moscova de unde a luat lumina .... :-)))

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-21679169-vladimir-putin-primit-kremlin-marine-pen-rusia-isi-rezerva-dreptul-intalneasca-orice-politician-fracez-vrea.htm
  • +18 (32 voturi)    
    Creti(e(na asta vrea cetatenia URSS (Duminică, 26 martie 2017, 22:43)

    un domn [utilizator]

    hai sa o trimitem Acolo ! Eu NU vreau destramarea Europei, intelegan ca URSS NU este parte din Europa, implicit imperiul Otoman !
  • +22 (30 voturi)    
    "Oamenii" (Duminică, 26 martie 2017, 23:04)

    mitg [utilizator]

    Fiind cine, oamenii Moscovei?
  • -28 (34 voturi)    
    E deja moarta... (Duminică, 26 martie 2017, 23:33)

    OvidiuStoica [anonim]

    UE e deja moarta, optimismul si sperantele nu mai exista.
    Acum e in faza de negociere a 'vitezelor' si a divortului, a intereselor distincte ale fiecaruia.
    • +6 (8 voturi)    
      apai, merita sa te inchini si cu fata si (Luni, 27 martie 2017, 9:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      cu spatele la Cracanat, vei vedea daca ai climax sau nu
  • +11 (17 voturi)    
    LOL (Duminică, 26 martie 2017, 23:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta e la fel de paralela ca Dracnev si Tradiceanu. Traieste in lumi paralele.

    Asta trebuie scoasa din joc. Hai mai repede cu investigatiile. Scoateti-i imunitatea si la zdup cu cretina asta.
  • +15 (17 voturi)    
    Bravo madame (Luni, 27 martie 2017, 4:01)

    Pooky [utilizator]

    Ai fost la moskova, ai sustinut interviul de angajare, corespunzi fisei postului si ai fost declarata admisa. Intelegem asta.
    Dar cum boala faci tu acum apel la patriotism, dupa ce te-ai pus in genunchi in fata lui vladimir? Patriotism fata de rusia sau fata de cine?
  • +4 (6 voturi)    
    Inseamna ca "le creiona" va disparea prima (Luni, 27 martie 2017, 9:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Sa se va duce la tatucu cracanel.
  • -3 (9 voturi)    
    Politically correct (Luni, 27 martie 2017, 14:47)

    mihai.mihaita [utilizator]

    in 5 ani de locuit in FR, NU am auzit un francez spunand : vreau in UE, UE ne-a ajutat sa..
    Au spus : am fost obligati sa acceptam UE si moneda Euro care ne-a distrus viata!

    Asa ca.. lcurul asta l-am auzit si la spanioli si nemti (legat de euro).

    Asa ca UE a fost o forma de a atrage in plasa! Un vis explicat frumos si urat in interior. UE care restrictioneaza, sanctioneaza si impune legi..culmea "democratic". Drepturile omului sunt impotriva cetatenilor UE. Asa ca?
    • +2 (2 voturi)    
      mai stai 5 ani in URSS (Luni, 27 martie 2017, 18:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      apoi sa faci Comparatia , dar te rugam sa pui mana pe matracuca de marina a lu pen sa nu va fie urat in URSS
  • -5 (9 voturi)    
    sa nu uitati... (Luni, 27 martie 2017, 14:53)

    mihai.mihaita [utilizator]

    mai recent, UE a amenintat tarile care Nu vor sa accepte refugiati. Cum? In stil democratic prin a impune legi tampite sau.. diverse. Vrem bani UE? Da, ok acceptam arabi. Daca nu, nu vedem bani desi cotizatia la UE continua.

    Asta e UE unita? Restrictii pe piata ca european avem, insa NIMENI nu a fost solidar cu Romania in perioadele alea insa arabii NU au restrictii si culmea e ca suntem obligati sa-i acceptam.

    UE a ajuns o mizerie care face o propaganda de "inalta speta".
  • 0 (0 voturi)    
    Le Pen - La Cratita (Luni, 27 martie 2017, 23:31)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    va pierde la scor de o s-o usture in dos mult timp...